Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#656359
Anonymous Founder έγραψε:Ναι, γιατί όχι; Πώς αλλιώς δηλαδή; Είναι δυνατόν να μην έχεις DHCP ανοιχτό; Τι θα κάνεις, θα βαράς static IP κάθε φορά; Δεν γίνεται, απλά.

ναι static στο gateway router και open στο internal ετσι δεν θα βαραει το κεφαλι του
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#656361 Άρα, θα έχεις τουλάχιστον έναν DHCP, αλλά στο εσωτερικό δίκτυο.
Αλλά ναι, αν είναι να έχεις στον άλλον μόνον μία συσκευή, δεν έχει νόημα να έχεις και εκεί DHCP, μόνον προβλήματα θα σου δημιουργήσει.
Σε παρόμοιο setup, στο χουργιό, έχω το modem του ΟΤΕ να τρέχει τον DHCP και να δίνει και σε ένα ΑΡ TP-link σε άλλο σπίτι. Αλλά αυτά είναι στο ίδιο subnet όλα, και στα δύο σπίτια.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#656394 η εεττ εβγαλε οδηγια για ανακληση αυτου

https://www.e-wireless.gr/rocket-m5/

Σημειώνεται ότι η επιβολή των ως άνω μέτρων προκύπτει ως αποτέλεσμα δοκιμών και ελέγχων που πραγματοποίησε η αρμόδια γαλλική Αρχή ANFR στο προϊόν. Σύμφωνα με την ανακοίνωση της γαλλικής Αρχής (αρ. 2014/53/U-F-200213-4222), διαπιστώθηκε ότι το προϊόν δεν ικανοποιούσε την απαίτηση υπ αριθ. 2 του άρθρου 3 της Οδηγίας 2014/53/ΕΕ για την αποδοτική χρήση του ραδιοφάσματος και ελήφθη το μέτρο της ανάκλησής του. Το ως άνω μέτρο κοινοποιήθηκε στα υπόλοιπα κράτη μέλη και την Ευρωπαϊκή Επιτροπή μέσω του συστήματος ICSMS (σύστημα πληροφοριών και επικοινωνίας για την εποπτεία της αγοράς) στα πλαίσια της προβλεπόμενης ενωσιακής διαδικασίας προστασίας και διασφάλισης (Άρθρο 41 του ΠΔ 98/2017, ΦΕΚ 139/Α/20.09.2017). Καθώς εντός του προβλεπόμενου διαστήματος των τριών μηνών δεν υπήρξε ένσταση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή ή άλλο κράτος μέλος το μέτρο θεωρείται πλέον δικαιολογημένο και εφαρμόζεται και στην ελληνική αγορά.

Σε συνέχεια των ανωτέρω, οι οικονομικοί φορείς που έχουν καταστήσει διαθέσιμο στην αγορά το ως άνω προϊόν UBIQUITI ROCKET M5 (Εξοπλισμός Ασύρματης Πρόσβασης στα 5 GHz) απαιτείται να προχωρήσουν στις απαραίτητες διαδικασίες για την ανάκληση και απόσυρσή του, ενημερώνοντας σχετικά την ΕΕΤΤ για τις ενέργειές τους.

Η ΕΕΤΤ καλεί τους καταναλωτές, οι οποίοι έχουν προμηθευτεί το συγκεκριμένο προϊόν, να επικοινωνήσουν με τον προμηθευτή τους για να μάθουν τους όρους επιστροφής του.

Σημειώνεται ότι για την εξωδικαστική επίλυση ατομικών διαφορών που αφορούν σε συμβατικούς όρους, αρμόδιος είναι ο Συνήγορος του Καταναλω
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#656834
Dimitris_P έγραψε:Τελικά το θέμα με το modem λύθηκε μ'έναν κανόνα στο firewall

Δεν μπορείς να πεις πως δεν στο είχαμε πει! :s_biggrin
Anonymous Founder έγραψε:Δες τα βασικά πρώτα:
-Μήπως έχει κάποιος άλλος την ίδια ΙΡ;
-Μήπως έχεις σηκώσει κάποιο firewall και σε κόβει;
-Όταν λες PPP κλήση, τι εννοείς; Την κλήση προς τον ISP; Γιατί αν εννοείς αυτό, πώς ακριβώς θα την κάνει το ΑΡ; :dizzy:

Εγώ μπερδεύτηκα λίγο να πω την αλήθεια... :x


Τελικά, δεν θα μάθουμε ποτέ όμως την πλήρη συνδεσμολογία... :s_shout :s_blush
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#656837 Ναι η γκαβομάρα μου φταίει, δεν είχα δει έναν ενεργό κανόνα που είχε ξεμείνει και μπλόκαρε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Για τη συνδεσμολογία τα 'χω γράψει, πόσο πιο αναλυτικά τα θες; :lol:

Modem για τον συγχρονισμό της γραμμής->δίνει WAN στο mikrotik που κάνει την PPP κλήση για να πάρει IP και από κει και πέρα δίνει σε switch για LAN και λοιπά services. Άρα το router είναι το mikrotik, όχι το modem.
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#656852 Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε θέματα word ?

Εχω την αυτοματοποιημένη αρίθμηση :
1.1
1.2
1.3
...

Και την αυτοματοποιημένη αρίθμηση
2.1
2.2
2.3
...
όπου ο αριθμός 2.x ορίστηκε με το "χέρι" από εμένα .

Γίνεται να συνδέσω ΜΕΤΑΞΥ τους αυτές τις δύο αριθμήσεις ?

Έτσι εάν αργότερα μετατρέψω την 1.x σε πχ 10.x ... τότε η 2.x να γίνει 11.x

Έστω ένα link θα με βοηθούσε .
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#656861 όχι όχι ... δεν είμαι σε πίνακα περιεχομένων . Είμαι σε κανονική ροή πληροφοριών .

Το 1.χ αφορά μια ενότητα και το 2.χ μια επόμενη ενότητα. Επειδή όμως αυτά αλλάζουν ( μπαίνουν βγαίνουν στην ύλη μου ) θέλω να συνδέσω τις δύο βασικές αριθμήσεις .
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#656873 Βοήθεια χριστιανοί! Στο εξοχικό έχω 4G στο μπαλκόνι και μηδενικό σήμα εντός, αναγκάζομαι να βγαίνω έξω για να μιλήσω/σερφάρω.
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια εύκολη/φθηνή λύση για αναμεταδότη. Βλέπω συσκευές των 100+ μέτρων και 150+ ευρώ. Εγώ θέλω τρία μέτρα, δε χρειάζομαι περισσότερα. Υπάρχει τίποτα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#656876 Για να σερφάρεις , θα μπορούσες να το λύσεις με ένα φθηνό 4G router. Θα το έβαζες έξω και θα μοίραζε το Wi-Fi παντού. Υπάρχουν repeaters, για το σήμα της κινητής τηλεφωνίας, αλλά είναι αρκετά ακριβοί συνήθως.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#656898
georgex72 έγραψε:Βαλε το κινητο σου στο μπαλκονι και κανe tethering στις συσκευες σου μεσα....
Αυτό κάνω μέχρις στιγμής.

ΗΦ, αυτό λειτουργεί με κάρτα Σιμ;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#657151 Αντικατάσταση ενός από τους δύο ανεμιστήρες στον Spectre σήμερα γιατί είχε αρχίσει να κάνει θόρυβο το "ρουλεμάν" του και δεν έσιαξε με ό,τι άλλο δοκίμασα:
Εικόνα
Εικόνα