Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#621108 Κατι εχεις πειραξει,σε εμενα χτυπανε ολα.Κοιτα στους ηχους.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#621142 Μπας και έχεις βάλει κανένα προφίλ που αφήνει να χτυπάνε συγκεκριμένες εφαρμογές;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#621149 Σε αναζήτηση νέας οθόνης για το PC του γραφείου.........
Σπίτι έχω μάθει με 23άρα IPS αλλά βλέπω ότι πλέον μάλλον ξεκινάμε από 23.8"-24"....

1) Η 27άρα είναι υπερβολή για χρήση γραφείου-επεξεργασία κειμένου;
2) έχω ξεχωρίσει λίγα μοντέλα της Dell (σειρά Ultrasharp...U2419H, U2518D και U2717D, 24άρα, 25άρα και 27άρα αντίστοιχα, καθώς και την EIZO Flexscan EV2451). Έχουμε γνώμη;

Κυρίως θέλω να είναι ξεκούραστη στα μάτια, να ρυθμίζεται καθ' ύψος εύκολα, να έχει καλή ποιότητα χρωμάτων και συμπαθητική συνδεσιμότητα.....
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#621238
otso έγραψε:ρε παιδια βοηθεια
εχω whatsup ,εχω viber, εχω skype , αλλά ολα αυτα φαινονται μια κουκιδουλα στο σημα τις εφαρμογης οταν με περνουν η παιρνω , δεν μπορω ολη ωρα να κοιταω να δω αν εχει παρει κανενας . Να βαραει ντριν ντριν δεν γινεται ; και να απαντας σαν ανθρωπος .Νομιζω κανει ενα ντιν καμμια φορα αλλά επειδη με φλομωνει στα μηνυματα ο κωλοτε δεν παραταω οτι κανω για να ασχολουμαι με κινητο.


Μηπως εχεις κλεισει τους ηχους για τις ειδοποιησεις
Τι συσκευη εχεις;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#621239
ArrowsFA1 έγραψε:Σε αναζήτηση νέας οθόνης για το PC του γραφείου.........
Σπίτι έχω μάθει με 23άρα IPS αλλά βλέπω ότι πλέον μάλλον ξεκινάμε από 23.8"-24"....

1) Η 27άρα είναι υπερβολή για χρήση γραφείου-επεξεργασία κειμένου;
2) έχω ξεχωρίσει λίγα μοντέλα της Dell (σειρά Ultrasharp...U2419H, U2518D και U2717D, 24άρα, 25άρα και 27άρα αντίστοιχα, καθώς και την EIZO Flexscan EV2451). Έχουμε γνώμη;

Κυρίως θέλω να είναι ξεκούραστη στα μάτια, να ρυθμίζεται καθ' ύψος εύκολα, να έχει καλή ποιότητα χρωμάτων και συμπαθητική συνδεσιμότητα.....
27ρα Dell και καθάρισες, δεν ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά παραδοσιακά οι Dell ρυθμίζονται εύκολα και προς όλους τους άξονες, επίσης είναι σταθερή αξία σε εικόνα.

Μια χαρά είναι η 27ρα ίσα ίσα θα είναι πιο ξεκούραστη και με μεγαλύτερη ευελιξία πχ στο να έχεις 2 έγγραφα ανοιχτά δίπλα δίπλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#621302 Λογικά της Dell τα panel είναι της LG , οπότε κάποιος μπορεί να πάει στη πηγή απευθείας.
Σε γενικές γραμμές, είναι καλές επιλογές απο αυτά που έχω δει.

Τώρα πρόσφατα δοκίμασα HP (IPS) στις 22" , BenQ στις 24 (VA) και AOC V2Q (IPS) 24" , αρκετά καλές όλες τους ενώ οι ίντσες είναι ικανοποιητικές για χρήση γραφείου, browsing, επεξεργασία photo, gaming.

Στις 27 επισης να σημειώσω οτι η ανάλυση καλό είναι να έχει ανέβει απο 1920x1080 ελέω pixels.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#621305 Τα panel μπορεί να είναι τα ίδια απλά η Dell έχει συνήθως καλύτερη υλοποίηση σε βάση, συνδεσιμοτητα κλπ σε ότι αφορά τις οθόνες γραφείου.


< >
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#621308 Νομίζω η Dell το έχει γυρίσει σε panel της Samsung πλέον (η οποία τα αποκαλεί PLS), και σύμφωνα με κάποια reviews παρατηρείται κάπως περισσότερο "backlight bleeding".
οι βάσεις κλπ είναι καλές.
έχω κάποιες επιφυλάξεις για 27άρι μέγεθος, θα δω μερικές από κοντά και θα αποφασίσω.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#621441
ArrowsFA1 έγραψε:Σε αναζήτηση νέας οθόνης για το PC του γραφείου.........
Σπίτι έχω μάθει με 23άρα IPS αλλά βλέπω ότι πλέον μάλλον ξεκινάμε από 23.8"-24"....

1) Η 27άρα είναι υπερβολή για χρήση γραφείου-επεξεργασία κειμένου;
2) έχω ξεχωρίσει λίγα μοντέλα της Dell (σειρά Ultrasharp...U2419H, U2518D και U2717D, 24άρα, 25άρα και 27άρα αντίστοιχα, καθώς και την EIZO Flexscan EV2451). Έχουμε γνώμη;

Κυρίως θέλω να είναι ξεκούραστη στα μάτια, να ρυθμίζεται καθ' ύψος εύκολα, να έχει καλή ποιότητα χρωμάτων και συμπαθητική συνδεσιμότητα.....


Έχω τρεις U2419H αυτή τη στιγμή και δεν είναι καθόλου κακές, σε σύγκριση με παλαιότερες LG και Samsung που τις χρησιμοποίησα κατά καιρούς δίπλα δίπλα. Αρκετά φωτεινές με καλό μαύρο και ποιότητα χρώματος, παίζει και αρκετή ρύθμιση. Συνδεσιμότητα με HDMI και Displayport χωρίς προβλήματα με λάπτοπ HP, Dell, Lenovo. Η ρύθμιση ύψους και κλίσης είναι η καλύτερη/σταθερότερη/ευέλικτη που έχω δει, σε σημείο να σκέφτομαι αν χρειάζομαι βραχίονες τελικά. Μπορεί βέβαια όταν παλιώσουν να αρχίσει να υποχωρεί κλπ. Χρήση γραφείου. Από διάσταση, σε 140Χ70 γραφείο είναι πολύ ΟΚ, καθώς οι μπεζέδες είναι ελάχιστοι και δεν νιώθεις ότι καταπίνει όλον τον χώρο. Δεν ξέρω αν χτυπάει EIZΟ κλπ που είναι πιο "επαγγελματικές".
Άβαταρ μέλους
By Chris
#623101
otso έγραψε:
ακομα οξω εισαι; σε κεινο το μικρο σπιτακι που εφτιαχνες μονος εχεις στεγασει τον ερωτα της ζωης σου;


Ελα ρε οτσο. Τωρα το ειδα αυτο. Μεροδουλι μεροφαι κλπ. Που το μυριστηκες οτι ειναι μικρο? Μια χαρα 3 υπνοδωματια ειναι, η κουζινα ειναι μικρη. Βλακεια μου οταν το αγοραζα δεν εβραζα ουτε αυγο, τωρα που μαγειρευω μου κακοφαινεται. Αλλα ετσι κι αλλιως το πλανο ειναι μεσα σε 1-2 χρονια να βγω στην επαρχια προς αναζητηση κηπου, οποτε κανω υπομονη :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By otso
#623288 φανταστηκα οτι αφου εμενες μονος θα ειχες νοικιασει κατι μικρο και αφου παντρευτικες θα ηταν λογικα ακομη πιο στεναχωρο , που να φανταστω την τεραστια οικονομικη ανεση που εχεις για να αγορασεις 4αρι στη χολανδια .
Αεροναυπηγος δεν ειπαμε οτι εισαι στην ESA ;