Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#795035
Χρήστος Λάππας έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:
Αν κερδίσει ο Βαξεβάνης θα είναι οκ η δικαιοσύνη;

Αν χάσει;


Εσύ πιστέυεις οτι ο ΠΘ έπεσε σε ατόπημα ή όχι;


Δεν "πιστεύω" απολύτως τίποτα και δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να εκφράσω άποψη. Είναι δουλειά της δικαιοσύνης να αποφασίσει.

Εγώ άλλο ρωτάω. Όταν η δικαιοσύνη βγάλει την απόφαση της, θα γίνει αποδεκτή από όλους όποια και αν είναι αυτή;


Βρε Χρήστο, κάθε φορά αυτό το πράγμα...

Ρωτάς την άποψη χρηστών για κάποιο θέμα αλλά ταυτόχρονα αποφεύγεις να απαντήσεις ξεκάθαρα με τη δική σου άποψη και επικαλείσαι τη δικαιοσύνη κτλ.

Την άποψη σου θέλω, δε θέλω της δικαιοσύνης.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#795036
Anonymous Founder έγραψε:Γιατί;
Άρση ασυλίας απαιτείται όταν γίνεται μήνυση (ποινικό δίκαιο). Στην προκειμένη έχουμε να κάνουμε με αστικό δίκαιο (αγωγή). Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ό φίλος arrows
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#795037
Νίκος Παππάς έγραψε:
Όχι. Γιατί η δικαιοσύνη δεν είναι αμερόληπτη.
Διότι δύο άνθρωποι για το ίδιο αδίκημα δικάζονται και τιμωρούνται διαφορετικά ανάλογα με την κοινωνικοοικονομική τους θέση.


«Το δίκαιον ουκ άλλο τι ή του κρείττονος ξυμφέρον»

...και θυμήθηκα τον Μαντούβαλο.

Αν θυμάστε καταδικάστηκε μαζί με τον τότε πρόεδρο εφετών γιατί προσπάθησε να ανοίξει τα μάτια της τυφλής δικαιοσύνης. Άρα η ίδια δικαιοσύνη παραδέχτηκε ότι ενίοτε δεν είναι αμερόληπτη.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#795044
saxon_747 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Γιατί;
Άρση ασυλίας απαιτείται όταν γίνεται μήνυση (ποινικό δίκαιο). Στην προκειμένη έχουμε να κάνουμε με αστικό δίκαιο (αγωγή). Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ό φίλος arrows

Ολόσωστα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795049 Ευχαριστώ πολύ! Δύο χρόνια σχέσης με δικηγόρο παλιότερα, δεν μου έμαθαν τίποτε επί του θέματος!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#795053
Χρήστος Λάππας έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:
Αν κερδίσει ο Βαξεβάνης θα είναι οκ η δικαιοσύνη;

Αν χάσει;


Εσύ πιστέυεις οτι ο ΠΘ έπεσε σε ατόπημα ή όχι;


Δεν "πιστεύω" απολύτως τίποτα και δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να εκφράσω άποψη. Είναι δουλειά της δικαιοσύνης να αποφασίσει.

Εγώ άλλο ρωτάω. Όταν η δικαιοσύνη βγάλει την απόφαση της, θα γίνει αποδεκτή από όλους όποια και αν είναι αυτή;
Γιατί δεν εκφράζεις άποψη; Γενικότερα δεν εκφράζεις άποψη για δηλώσεις πολιτικών; Ή έχει κάτι το ιδιαίτερο η συγκεκριμένη δήλωση;
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#795055 Δεν εκφράζω άποψη για περιπτώσεις τις οποίες έχει αναλάβει η δικαιοσύνη. Και όταν η δικαιοσύνη έχει λάβει μια απόφαση, την σέβομαι.

Θεωρώ υποκριτική την τακτική του να επικροτώ όσες αποφάσεις της δικαιοσύνης μου αρέσουν και παράλληλα να χτυπιέμαι ότι η δικαιοσύνη δεν κάνει την δουλειά της όταν παίρνει αποφάσεις που δεν μου αρέσουν ή δεν ταιριάζουν με τις κοινωνικοπολιτικές μου απόψεις.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#795056
Anonymous Founder έγραψε:Ευχαριστώ πολύ! Δύο χρόνια σχέσης με δικηγόρο παλιότερα, δεν μου έμαθαν τίποτε επί του θέματος!
:lol:

Καλύτερα :lol:

Χρήστος Λάππας έγραψε:Δεν εκφράζω άποψη για περιπτώσεις τις οποίες έχει αναλάβει η δικαιοσύνη. Και όταν η δικαιοσύνη έχει λάβει μια απόφαση, την σέβομαι.

Θεωρώ υποκριτική την τακτική του να επικροτώ όσες αποφάσεις της δικαιοσύνης μου αρέσουν και παράλληλα να χτυπιέμαι ότι η δικαιοσύνη δεν κάνει την δουλειά της όταν παίρνει αποφάσεις που δεν μου αρέσουν ή δεν ταιριάζουν με τις κοινωνικοπολιτικές μου απόψεις.


Εφαρμόζοντας ακριβώς αυτό το κριτήριο, το παρακάτω ποστ του αγαπητού Υπουργού Υγείας είναι εξόχως υποκριτικό :lol:
https://twitter.com/thanosplevris/statu ... 1148264448
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#795057 Δεν είμαι εγώ ο υπουργός.

Δεν είναι η πρώτη φορά που πολιτικοί κάνουν δηλώσεις ενώ θα έπρεπε να σιωπούν.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#795059
Χρήστος Λάππας έγραψε:Δεν εκφράζω άποψη για περιπτώσεις τις οποίες έχει αναλάβει η δικαιοσύνη. Και όταν η δικαιοσύνη έχει λάβει μια απόφαση, την σέβομαι.


Άρα έχεις άποψη αλλά δεν την εκφράζεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795077 Η άποψη νομίζω είναι το πως ο Μητσοτάκης δεν φταίει. Κρίνοντας από τις κουβέντες που είχαμε σε διάφορα θέματα, μέχρις σήμερα.
Άρα, δεν έχει και σημασία τι θα πειη δικαιοσύνη ή οποιοσδήποτε άλλος εδώ που τα λέμε...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#795083
saxon_747 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Δεν εκφράζω άποψη για περιπτώσεις τις οποίες έχει αναλάβει η δικαιοσύνη. Και όταν η δικαιοσύνη έχει λάβει μια απόφαση, την σέβομαι.


Άρα έχεις άποψη αλλά δεν την εκφράζεις.


Απαγορευεται απο το νομο να εκφερει αποψη οσο η υποθεση βρισκεται στις δικαστικες αιθουσες :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#795094 Η συγκάλυψη
Με την αποπομπή Τζαβάρα επιβεβαιώνεται πανηγυρικά όσα υποστηρίζουμε εδώ και μήνες. Η κυβέρνηση επιδιώκει τη συγκάλυψη του σκανδάλου των υποκλοπών και είναι διατεθειμένη να κάνει οτιδήποτε χρειαστεί για να το πετύχει Γι’ αυτό έκλεισε άρον άρον την Εξεταστική Επιτροπή, γι’ αυτό δεν θέλει να καταθέσουν οι Λαβράνος και Σία, γι’ αυτό φέρνει μια νομοθετική ρύθμιση που καταργεί ουσιαστικά την Αρχή Διασφάλισης Απορρήτου Επικοινωνιών.

Η επιχείρηση συγκάλυψης συνιστά όμως αδιάψευστη ομολογία ενοχής. Οι αθώοι δεν φοβούνται την αλήθεια.

https://www.news247.gr/gnomes/giannhs-a ... _term=Pos7
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#795289 Δεν ήξερα που να το βάλω, το βάζω λοιπόν εδώ, ως πιο "γενικό" θέμα.
Η καλύτερη περιγραφή της κατάστασης που ζούμε, που έχω πετύχει τελευταία. Εικόνα