Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#687397 Κι εγώ θα φοβόμουν πάντως αν με ενοχλούσε ο συγκεκριμένος
Άβαταρ μέλους
By GTS
#687401
bill33 έγραψε:Μια γυναίκα βγαίνει δημόσια και λέει ότι έπεσε θύμα βιασμού πριν από 23 χρόνια. Προτού βγει και το πει δημόσια, είχε εξηγήσει στα παιδιά της, στην οικογένειά της, τι επρόκειτο να καταγγείλει. Είχε κάνει το πιο δύσκολο βήμα, επομένως, δυσκολότερο από το να βγει και να μιλήσει στην κυβέρνηση και στις εφημερίδες.

Προτού βγει και το πει δημόσια, έχει πάει στον αθλητικό εισαγγελέα από τον περασμένο Νοέμβριο και έχει κάνει την καταγγελία. Και εκείνος κοίταξε αλλού. Ο Αυγενάκης το είπε.

Και εσύ, φίλε μου, αντί να στέκεσαι με φρίκη απέναντι στο έγκλημα, αντί να παραστέκεσαι με όλη σου την ψυχή στο θύμα, αντί να καταδικάζεις τη βία και τον εξαναγκασμό, αναρωτιέσαι γιατί δεν το είπε νωρίτερα. Λες και ο χρόνος έχει κάποια σημασία, αν σε σημαδέψει με τόσο τραυματικό τρόπο ένα γεγονός για πάντα.

Εσύ δεν έχεις φοβηθεί ποτέ σου, να υποθέσω. .................
https://www.arcadiaportal.gr/news/miloy ... y-file-moy


Εσυ τον καταδικασες ηδη τον αλλο. Τι θα γραψεις αν τελικα γινει δικη και αποδειχτει ο αλλος αθωος;
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#687405 Γι αυτό το λόγο θέλει προσοχή το θέμα. ΝΑΙ, προφανώς να τονίσουμε ότι θα πρέπει να γίνονται καταγγελίες, ότι θα πρέπει να υπάρχει ασφάλεια για τις γυναίκες, ότι θα πρέπει το "οχι" τους να γίνεται σεβαστό, κλπ, όμως την ίδια ώρα δεν μπορεί να γίνει όλο αυτο ροντέο και να θεωρουμε εκ των προτέρων ενόχους τους πάντες.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#687406
GTS έγραψε:
bill33 έγραψε:Μια γυναίκα βγαίνει δημόσια και λέει ότι έπεσε θύμα βιασμού πριν από 23 χρόνια. Προτού βγει και το πει δημόσια, είχε εξηγήσει στα παιδιά της, στην οικογένειά της, τι επρόκειτο να καταγγείλει. Είχε κάνει το πιο δύσκολο βήμα, επομένως, δυσκολότερο από το να βγει και να μιλήσει στην κυβέρνηση και στις εφημερίδες.

Προτού βγει και το πει δημόσια, έχει πάει στον αθλητικό εισαγγελέα από τον περασμένο Νοέμβριο και έχει κάνει την καταγγελία. Και εκείνος κοίταξε αλλού. Ο Αυγενάκης το είπε.

Και εσύ, φίλε μου, αντί να στέκεσαι με φρίκη απέναντι στο έγκλημα, αντί να παραστέκεσαι με όλη σου την ψυχή στο θύμα, αντί να καταδικάζεις τη βία και τον εξαναγκασμό, αναρωτιέσαι γιατί δεν το είπε νωρίτερα. Λες και ο χρόνος έχει κάποια σημασία, αν σε σημαδέψει με τόσο τραυματικό τρόπο ένα γεγονός για πάντα.

Εσύ δεν έχεις φοβηθεί ποτέ σου, να υποθέσω. .................
https://www.arcadiaportal.gr/news/miloy ... y-file-moy


Εσυ τον καταδικασες ηδη τον αλλο. Τι θα γραψεις αν τελικα γινει δικη και αποδειχτει ο αλλος αθωος;

Εγω;Που να μην είχα βάλει και το λινκ .
Βέβαια έχεις χάσει και το νόημα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#687408 Eγω βλεπω οτι εσυ τα εγραψες. τωρα αν τα αντιγραψες απο το λινκ βαλτο στην αρχη οτι το γραφει αλλος.
Τι εννοεις εχω χασει το νοημα; Εκανε καποια καταγγελια για παρανομη πραξη ας γινει δικη να δουμε και τι λεει ο αλλος και αποφασισει τελικα ενας δικαστης αν ειναι ενοχος. Αυτη η κατηγορια λεγεται νομιζω 'date rape' ο αλλος δεν την ναρκωσε ουτε την χτυπησε ουτε την απηγαγε οποτε αν συμβει κατι τετοιο θα πρεπει να παει την αλλη μερα κατευθειαν στην αστυνομια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#687409
diplomat έγραψε:Δε μπορεί ένα σύστημα Δικαιοσύνης και ως προέκταση μια οργανωμένη κοινωνία να κλείνει τα μάτια σε περιστατικά που δείχνουν ξεκάθαρα ότι κάποια μέλη της χρειάζονται βοήθεια να βρουν μια ισορροπία και ένα καλύτερο μέλλον.


:s_yes

Αυτό ισχύει για όλους, πολύ περισσότερο όμως για παιδιά.


Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα ποινης. Τα παιδια αυτα θελουν ψυχολογο, κοινωνικο λειτουργο να ερευνησει τις συνθηκες που μεγαλωσαν να τους αλλαξει τα μυαλα.
Γιατι πιστευω οτι αυτη η συμπεριφορα προερχεται απο γονεις που κατηγορουν παντα τους αλλους για οσα πραγματα δεν μπορουν να κανουν, για οσα δεν καταφεραν. Ετσι φτανουν τα παιδια να μισουν οποιον εχει πιο πολυ δυναμη, χρηματα, εξουσια, οποιον τους κανει παρατηρηση, οποιον τα μαλωνει. Γιατι νομιζουν οτι και αυτος φταιει για ολα αυτα που συμβαινουν σε αυτους , στους γονεις τους, στην ζωη τους. Κι οταν μισεις η βια ειναι η διεξοδος.


Συμφωνώ απολύτως, απλά θεωρώ (διορθώστε με αν υπάρχει κάποιος ειδικός και κάπου κάνω λάθος) θα πρέπει να υπάρξουν και κάποιες συνέπειες. Δεν λέω φυλάκιση, γιατί αυτό θα ήταν το χειρότερο για όλους (τα παιδιά και την κοινωνία γενικότερα), αλλά κάποια συνέπεια (αρκετά αυστηρή δεδομένης όμως πάντα της ηλικίας τους) πρέπει να υποστούν. Η οποία βέβαια δεν θα πρέπει να τα αποκόψει από το σχολείο - τυχόν σπουδές μετά, κτλ. Ίσως κάποια κοινωνική εργασία, δεν γνωρίζω το τι υπάρχει διαθέσιμο νομικά. Και φυσικά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και για όσο χρειάζεται θα πρέπει να γίνει δουλειά από ειδικούς (ψυχολόγους, κτλ), τόσο στα ίδια τα παιδιά, όσο και στις οικογένειές τους.

Και αυτό φυσικά θα πρέπει να γίνεται για όλους τους ανήλικους.


Και κάποια στιγμή θα πρέπει ως κοινωνία να δούμε και το θέμα του συστήματος των φυλακών (αλλά δεν έχω καθόλου ελπίδες γι' αυτό).
Άβαταρ μέλους
By bill33
#687411
GTS έγραψε:Eγω βλεπω οτι εσυ τα εγραψες. τωρα αν τα αντιγραψες απο το λινκ βαλτο στην αρχη οτι το γραφει αλλος.
Τι εννοεις εχω χασει το νοημα; Εκανε καποια καταγγελια για παρανομη πραξη ας γινει δικη να δουμε και τι λεει ο αλλος και αποφασισει τελικα ενας δικαστης αν ειναι ενοχος. Αυτη η κατηγορια λεγεται νομιζω 'date rape' ο αλλος δεν την ναρκωσε ουτε την χτυπησε ουτε την απηγαγε οποτε αν συμβει κατι τετοιο θα πρεπει να παει την αλλη μερα κατευθειαν στην αστυνομια.
Το λινκ στο τέλος δεν το άνοιξες; Δεν το είδες; Την επόμενη φορά θα στο κάνω πιο ευδιάκριτο..

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#687412 To νόημα το εχασες γιατί δεν λεει για τον βιαστή αλλά (ακολουθεί αντιγραφη απο το προηγούμενο ποστ) "Και εσύ, φίλε μου, αντί να στέκεσαι με φρίκη απέναντι στο έγκλημα, αντί να παραστέκεσαι με όλη σου την ψυχή στο θύμα, αντί να καταδικάζεις τη βία και τον εξαναγκασμό, αναρωτιέσαι γιατί δεν το είπε νωρίτερα. Λες και ο χρόνος έχει κάποια σημασία, αν σε σημαδέψει με τόσο τραυματικό τρόπο ένα γεγονός για πάντα."
Άβαταρ μέλους
By GTS
#687413
bill33 έγραψε:
GTS έγραψε:Eγω βλεπω οτι εσυ τα εγραψες. τωρα αν τα αντιγραψες απο το λινκ βαλτο στην αρχη οτι το γραφει αλλος.
Τι εννοεις εχω χασει το νοημα; Εκανε καποια καταγγελια για παρανομη πραξη ας γινει δικη να δουμε και τι λεει ο αλλος και αποφασισει τελικα ενας δικαστης αν ειναι ενοχος. Αυτη η κατηγορια λεγεται νομιζω 'date rape' ο αλλος δεν την ναρκωσε ουτε την χτυπησε ουτε την απηγαγε οποτε αν συμβει κατι τετοιο θα πρεπει να παει την αλλη μερα κατευθειαν στην αστυνομια.
Το λινκ στο τέλος δεν το άνοιξες; Δεν το είδες; Την επόμενη φορά θα στο κάνω πιο ευδιάκριτο..

< Note 10 >


Δεν εχω χρονο να ανοιγω οτιδηποτε βαζει καποιος, συν οτι εχω καει με ιους απο λινκς σε φορουμς. Επρεπε στην αρχη να βαλεις quotes να ξερουμε οτι το λεει καποιος αλλος.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#687414 Μόνον εγώ βλέπω κοινή συμπεριφορά μικρών χουλιγκάνων της όποιας θύρας 7, 21, 4, 13, κλπ?
Μια χαρά μπορεί να είναι παναγίτσες στα σπίτια τους, με τους ανυποψίαστους γονείς, την ώρα που εκπαιδεύονται στις "πολεμικές τέχνες" σε διάφορες λέσχες.
Έτσι μου μοιάζει. Τα ίδια δεν βλέπουμε στα ετήσια αθλητικά ανταμώματα φιλάθλων αντίπαλων ομάδων;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#687416 Γεγονος ειναι πως ειναι λαθος να δικαζουμε στα φορα.

Απο την αλλη μερια, ειλικρινα δε με χαλαει και πολυ το δημοσιο σταυρωμα βιαστων πριν αποφασισει το δικαστηριο. 99 στις 100 φορες το εχουν κανει.

Ενω με αηδιαζει πραγματικα να διαβαζω "τα 'θελε", εφοσον 99 στις 100 φορες δεν ισχυει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#687417
axel12p έγραψε:
markvag έγραψε:...όσο και από τον κάθε παπάρα με τα μαλακισμένα επιχειρήματα (τα ήθελε, τί έκανε εκεί, γιατί δεν έκανε καταγγελία, κτλ), με μπόνους το ότι το ενδεχόμενο να καταστραφεί ότι έχτιζε για χρόνια είναι σχεδόν βέβαιο.

Αν θεωρείς ότι η καριέρα είναι πάνω από όλα, τότε αυτή την συμβουλή να δώσεις στα παιδιά σου. Να πηγαίνουν με την θέληση τους στα δωμάτια των ανωτέρων τους που τους την πέφτουν και να μην μιλάνε αν συμβεί κάτι παρά την θέληση τους, για να μην καταστραφεί η καριέρα τους...


Φυσικά και δεν είπα κάτι τέτοιο, αλλά δεν πειράζει, καλή καρδιά. Ο καθένας διαβάζει ό,τι θέλει.

Το κάνω και quote για να μείνει η συμβουλή.



Asimov έγραψε:ΕΕΠ υπάρχει μεγάλο ΠΟΛΎ ΜΕΓΆΛΟ όνομα καθηγητή που έχει παρενοχλησει, εκβιάσει κλπ (με αυτή την ιδιότητα, γιατί έχει κι άλλες) το μισό ΑΠΘ.
Για να δούμε αν θα τολμήσει κάνα κακόμοιρο κοριτσάκι να τον καταγγείλει...


Ελπίζω να βγει αυτό που όλη η Θεσσαλονίκη έχει βούκινο εδώ και πάνω από 20 χρόνια για το συγκεκριμένο άτομο. Και να καθαρίσει ο τόπος από τη βρωμιά αυτή. Όταν ήμουν φοιτητής μόλις είχαν περάσει όσες φοιτήτριες είχε βάλει στο μάτι και δεν του κάθισαν, γιατί είχε ευτυχώς ξεκουμπιστεί και είχε πάει σε άλλα λιβάδια, πιο πράσινα...

Αλλά...

Anonymous Founder έγραψε:Γιατί να το κάνει; Για να την ρωτάμε κατόπιν γιατί το θυμήθηκε τώρα;
Ουσιαστικά, κανείς δεν θέλει ν'αλλάξει κάτι, οπότε γιατί να το κάνουν; Για να τους κουνάνε κάποιοι το δάχτυλο πάλι; Και κερατάδες και δαρμένοι δηλαδή...


Δυστυχώς...
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#687420 Στο θέμα των πανεπιστημίων, θυμήθηκα μία φήμη που είχα ακούσει για το ΤΕΙ Πειραιά, τμήμα Η/Υ Συστημάτων όπου και φοίτησα, για συμφοιτήτρια στο εξάμηνό μου

Η συγκεκριμένη λοιπόν ακούστηκε ότι είχε πάει με ένα παλικάρι από την γραμματεία του τμήματος με "ανταμοιβή" να της αλλάξει βαθμούς σε κάποια μαθήματα...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#687421
JarnoT έγραψε:Μόνον εγώ βλέπω κοινή συμπεριφορά μικρών χουλιγκάνων της όποιας θύρας 7, 21, 4, 13, κλπ?

Από το στόμα μου το πήρες :s_wink
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#687430 Η Σοφία Μπεκατώρου, στην κατάθεση που έδωσε στον ανακριτή, κατήγγειλε μια νέα υπόθεση σεξουαλικής κακοποίησης, η οποία σύμφωνα με τον Νίκο Κακλαμανάκη αφορά ένα ανήλικο κορίτσι.

Παράλληλα, ο Ολυμπιονίκης μιλώντας σε τηλεοπτικό σταθμό, τόνισε πως η Σοφία Μπεκατώρου ανέφερε το περιστατικό στον εισαγγελέα, εφόσον ήρθε πρώτα σε συνεννόηση με το κορίτσι.

Συγκεκριμένα, όπως είπε ο Νίκος Κακλαμανάκης, η νέα αυτή σοβαρή καταγγελία που έκανε στον εισαγγελέα η Σοφία Μπεκατώρου αφορά μια περίπτωση σεξουαλικής κακοποίησης πριν από 9 χρόνια, όταν τότε το κορίτσι ήταν περίπου 11 ετών.

Επίσης, ξεκαθάρισε ότι η νέα υπόθεση δεν αφορά το άτομο που κακοποίησε σεξουαλικά τη Σοφία Μπεκατώρου.
https://www.zougla.gr/greece/article/ka ... istioploas