Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#764655
Χρήστος Λάππας έγραψε:Με το συμπάθιο ρε ‘σύ Ποπολάρε, κατανόησες τι σου ζήτησα; Το πρωτότυπο της συνέντευξης για να δούμε τι στην ευχή είπε αυτός ο άνθρωπος. Τι διάολο, ανέβασες το κόψε ράψε, δεν νιώθεις καν την περιεργεια να δεις το αρχικό;


popolaros έγραψε: εμείς τρώμε ήλιο με κουτοχορτο


:shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#764658 Κατι αλλο θα εννουσε ο Κουλης, δεν μπορει. :hmmm:


Σημερα ο γκαιμπελισμος προχωρησε ακομα παραπερα:

Εικόνα

Αν δειτε ολοκληρη την ομιλια , νωριτερα ειχε αναφερθει στην επανεκκινηση της βιομηχανικης παραγωγης στην Ελλαδα ( "ηρωες, μιξερ, μανταλακια, σερβιετες" ) , αλλα αυτα αποσιωπουνται βολικα βλεπεις . :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#764673 Ζητάει το ΙΕΚ Κοπτοραπτικής να διαβάσει το πρωτότυπο :lol: Αν αυτή είναι η γραμμή σήμερα το τελικιάσαμε :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#764678
Χρήστος Λάππας έγραψε:Με το συμπάθιο ρε ‘σύ Ποπολάρε, κατανόησες τι σου ζήτησα; Το πρωτότυπο της συνέντευξης για να δούμε τι στην ευχή είπε αυτός ο άνθρωπος. Τι διάολο, ανέβασες το κόψε ράψε, δεν νιώθεις καν την περιεργεια να δεις το αρχικό;


Άβαταρ μέλους
By g8777
#764679
Για το brain drain

Λάμπρος Μάμαλης: Κύριε Πρωθυπουργέ, η δική μου ερώτηση αφορά το πολυσυζητημένο θέμα του brain drain. Όπως είπατε κι εσείς, οι νέοι έχουν περάσει κυρίως κρίσεις και μέσα σε αυτές τις κρίσεις πολλοί έχουν επιλέξει το δρόμο της μετανάστευσης για να αναζητήσουν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, καλύτερους μισθούς.

Και σύμφωνα και με τις τελευταίες εξελίξεις που πάλι υπάρχουν πληθωριστικές πιέσεις και γενικότερα υπάρχει μια ανησυχία για τα οικονομικά του καθενός, πάλι νομίζω υπάρχει μια τάση για το φαινόμενο αυτό. Πως θα μπορέσουμε να το αντιμετωπίσουμε και να κάνουμε brain gain ουσιαστικά ή τουλάχιστον να σταματήσουμε το brain drain;

Κυριάκος Μητσοτάκης: Η αλήθεια είναι ότι πολλά νέα παιδιά έφυγαν τα χρόνια της κρίσης, σε αναζήτηση δουλειών ή σε αναζήτηση καλύτερων δουλειών. Πολλοί από αυτούς οι οποίοι έφυγαν είχαν δουλειές στην Ελλάδα, επέλεξαν όμως να φύγουν στο εξωτερικό γιατί μπορεί να πληρώνονταν καλύτερα ή γιατί δεν πίστευαν τελικά ότι η Ελλάδα μπορεί να καλύψει τις επαγγελματικές τους προοπτικές.
Το πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι να έχουμε καλές δουλειές και βέβαια καλύτερα εισοδήματα μετά από τους φόρους και τις εισφορές. Διότι ο ονομαστικός μισθός είναι ένα από τα δεδομένα τα οποία λαμβάνει κανείς υπόψη του, αλλά τελικά αυτό το οποίο βλέπετε είναι αυτό το οποίο μένει στην τσέπη του κάθε εργαζόμενου.

Γι΄αυτό και δώσαμε τόσο μεγάλη σημασία σε πολιτικές όπως η κατάργηση της εισφοράς αλληλεγγύης στον ιδιωτικό τομέα, κάτι που κατεξοχήν ωφελεί εργαζόμενους οι οποίοι βρίσκονται στις μεσαίες και στις ανώτερες εισοδηματικές κλίμακες. Επίσης η μείωση των εργοδοτικών εισφορών.

Αυτές είναι παρεμβάσεις που τελικά επιτρέπουν στον εργαζόμενο να αποκομίζει μεγαλύτερο μέρος ως διαθέσιμο εισόδημα του ονομαστικού μισθού που πληρώνεται. Έχουμε πια πολιτικές μειωμένης φορολογίας, φορολογικά κίνητρα για νέους οι οποίοι έρχονται από το εξωτερικό, αν έχουν περάσει μια επταετία εκτός Ελλάδος και πάνω από χίλια νέα παιδιά έχουν ήδη αξιοποιήσει αυτό το φορολογικό εργαλείο.

Αλλά για μένα το ζήτημα δεν είναι μόνο οι δουλειές. Δουλειές δημιουργούμε και θα δημιουργούμε περισσότερες. Είναι η προσδοκία και η πίστη ότι η χώρα μακροπρόθεσμα θα πάει καλά και πιστεύω και η ισορροπία, αυτό που είπα πριν, ζητήματα που έχουν να κάνουν με την ποιότητα ζωής.


Το γεγονός ότι στην Ελλάδα ναι έχουμε πληθωρισμό, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι΄ αυτό, αλλά είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο. Το κόστος ζωής παραμένει πιο χαμηλό από ότι σε πάρα πολλές άλλες ευρωπαϊκές πόλεις και το ίδιο ισχύει και για τις Ηνωμένες Πολιτείες. Και υπάρχει πάντα και στην Ελλάδα ένας μηχανισμός υποστήριξης, οικογένεια, φίλοι, που κάνουν τη ζωή μας εδώ πιο εύκολη και πιο ευχάριστη.

Η Ελλάδα, το έχω πει πολλές φορές και παρότι της αντιπολίτευσης της αρέσει να μου ασκεί κριτική γι΄ αυτό, θα επιμείνω σε αυτό, μπορεί να προσφέρει μία εξαιρετική ποιότητα ζωής και σε ένα κόσμο όπου τα ζητήματα αυτά αποκτούν ολοένα και μεγαλύτερη σημασία. Όπου ο σκοπός πλέον δεν είναι απλά πόσα λεφτά θα βγάλω, είναι πολύ σημαντικό αυτό, αλλά δεν είναι το μοναδικό κίνητρο, το να βγάζει κανείς ολοένα και περισσότερα λεφτά, αλλά να βλέπουμε τη ζωή μας λίγο πιο σφαιρικά, λίγο πιο ολιστικά.

Η Ελλάδα μπορεί να προσφέρει συνολικά καλές δουλειές, καλές απολαβές, οικογένεια, φίλους, μία πόλη, μία ομάδα, μία τζατζίκι, μία πατάτες και ένα εξαιρετικό περιβάλλον στο οποίο να εργάζεται κανείς αλλά και να ζει. Και νομίζω ότι αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία για νέους ανθρώπους οι οποίοι έφυγαν και είναι διατεθειμένοι να γυρίσουν.

Αν είσαι, ας πούμε, ένα νέο ζευγάρι θα κοιτάξεις τα σχολεία, τα νοσοκομεία, τη στέγη. Η στέγη είναι ένα πολύ σημαντικό ζήτημα το οποίο μας απασχολεί, είτε γιατί βλέπουμε ότι υπάρχει μεγάλη πίεση πια στα ενοίκια κι αν κάποιος δεν έχει το δικό του σπίτι ζορίζεται πολύ, γιατί το ενοίκιο και το κόστος της στέγης είναι ένα μεγάλο ποσοστό του διαθέσιμου εισοδήματος. Κι αυτό είναι κάτι που μας απασχολεί και θα είμαστε πολύ τολμηροί στις πολιτικές μας που αφορούν στη στέγη.

Αλλά πάνω απ΄ όλα στέκομαι στην πίστη ότι τελικά η χώρα θα πάει καλά, άρα αξίζει τον κόπο να αφήσω μια καλή «έδρα» στο εξωτερικό, να πάρω ενδεχομένως την οικογένειά μου, να γυρίσω πίσω και να ξαναχτίσω την καριέρα μου και τη ζωή μου στην Ελλάδα.


https://www.protothema.gr/politics/article/1246302/mitsotakis-oi-neoi-na-ginoun-xana-oi-protagonistes-mesa-apo-politikes-pou-tha-proothisei-i-kuvernisi/

Eντυ:

Χρύσα Λαρδοπούλου: Κύριε Πρωθυπουργέ, και εμένα η δική μου ερώτηση αφορά τους νέους και τις νέες που χτίζουν το δικό τους επιχειρηματικό όνειρο. Και έτσι θα ήθελα να σας ρωτήσω σε πρακτικό επίπεδο, τι θα προτείνατε σε έναν νέο ή σε μια νέα που θέλει να ξεκινήσει, αλλά και όταν ξεκινήσει την δική του επιχείρηση, δεδομένου ότι τα προγράμματα ΕΣΠΑ είναι μετρημένα, θα μπορούσε να καταστεί δυνατός ένας θεσμός που να στηρίζει τους νέους επιχειρηματίες τόσο σε οικονομικό επίπεδο όσο και σε επίπεδο συμβουλευτικής κατά την έναρξη και ενδεχομένως και κατά τη συνέχεια της επιχείρησης;



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#764683
Σιχαμένος έγραψε:Elevate Greece


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#764703 Εικόνα

Αυτός δούλευε μαζί με την γιαγιά της Μαρίκας στα χωράφια και συμπτωματικά έβρισκαν αρχαία!
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#764726
markvag έγραψε:Σε χώρες που δεν είναι μπανανίες:

Boris Johnson and Rishi Sunak to be fined over lockdown parties

Εδώ, στην μπανανία, ο πρωθυπουργός ενοχλήθηκε από την έκταση που πήρε το ότι έσπασε επανειλημμένως την καραντίνα... :vava:


Σε χώρες που είναι μπανανίες:

Εικόνα
"Στην υγειά των κορόιδων!"

Υπόψην ότι γι αυτό το γεγονότο δεν του επιβλήθηκε πρόστιμο, ενώ σε άλλους επιβλήθηκε. Στα κρασιά μη δίνετε σημασία, είναι σύνηθες επαγγελματικό meating (τα μπριζολίδια είναι εκτός πλάνου). Δεν είναι πάρτι πάντως, να είμαστε ξεκάθαροι. Αν ήταν πάρτι θα σνίφαρε κουραμπιεδόσκονη από τα κωλομέρια Ρωσίδας στριπτιζέζ. Δεν είναι πάρτι λέμε. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#764740 Εμένα πάντως μ' αρέσει που κάποιος αριστοκράτης, μεγαλωμένος μια ζωή με πρακτικά ατελείωτα λεφτά, μας λέει πως στη ζωή τα λεφτά δεν είναι το παν... :lol: :lol: Να μας δώσει μερικά άμα είναι. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#764757 Κι εγώ την φράση πως τα λεφτά δεν είναι το παν, την έχω ακούσει από ανθρώπους που δεν τους λείπουν μόνον. Οι φτωχοί, δεν λένε τέτοιες |λογοκρισία|!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#764759 Ή κατι φρασεις του στυλ
Και να έπαιρνες τα 2.000 ευρώ, τι θα έκανες; Θα τα σπατάλαγες!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#764762 Geo f1, καταλαβαίνω τον... καημό σου, αλλά αν κάνεις μια προσπάθεια να δεις χωρίς τα κομματικά σου γυαλιά, θα δεις πως το μήνυμά μου δεν έχει τίποτε πολιτικό, και είναι καθαρά κοινωνικό.
Το λέω μπας και καταλάβεις πως γίνεται μια κουβέντα χωρίς συμπλέγματα.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#764764 Για ποιο καημο μιλας?
Εγω ενα QUOTE εκανα.

Το να κουνας βεβαια εσυ το δαχτυλο για αυτα τα θεματα ειναι αστειο αλλα θα προσπερασω :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#764767 Η αλήθεια είναι πως δεν σου κούνησα το δάχτυλο, αλλά ο καθένας όσο καταλαβαίνει. Κακώς ασχολήθηκα.