Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#671287
Αν μπορούσα θα δολοφονούσα όλους τους άντρες για να μην πειράξουν και να μη στενοχωρήσουν ποτέ μια γυναίκα


https://menshouse.gr/epikerotita/132479 ... i-katadiki

Φαντάζομαι αντίστοιχα, θα φύγουν χορηγοί απο το παιχνίδι , θα γίνει ντόρος μεγάλος, θα ακουστεί μέχρι και στη Βουλή το θέμα.
Τι όχι :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#671296 Τώρα pupes Βουλή

https://www.iefimerida.gr/politiki/apoh ... dyspistias

Τον επέκρινε επίσης για «ανθελληνικές πράξεις» μεταξύ των οποίων ότι «σιγοντάρησε» τον κ. Στουρνάρα στο κλείσιμο των τραπεζών το 2015


Όπως λέει και ένας σύντροφος

Δεν είναι πια γραφικό
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671297 Από το άρθρο:
Όπως είπε , αναφερόμενος στην κυβέρνηση, ο Πτωχευτικός Κώδικας δεν είναι άλλος ένας νόμος, αλλά είναι το Α και το Ω των θεμελίων μιας κοινωνίας, ιδίως μιας καπιταλιστικής όπου τα πάντα εξαρτώνται από τι χρωστάει ποιος σε ποιον. Σκληρή ήταν η κριτική του κ. Βαρουφάκη και προσωπικά κατά του υπουργού Οικονομικών Χρ. Σταικούρα , τον οποίο επέκρινε , τόσο για την θητεία του την περίοδο 2012-2014, ως αναπληρωτή υπουργού Οικονομικών, όσο και για την σημερινή του πολιτική. Ο Γραμματέας του ΜέΡΑ 25 τόνισε ότι ο κ. Σταϊκούρας δεν ήταν σε θέση να κάνει μια σωστή εκτίμηση για την ύφεση και ότι παρουσιάζει την κατάρρευση ως επιτυχία.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/politiki/apoh ... dyspistias


Αλλά ως γνωστόν είναι γραφικός και δεν ξέρει τι λέει. :s_biggrin

Και τι άλλο λέει ο Μπαρουφάκης;

Ως προς το περιεχόμενου του Πτωχευτικού Νόμου, ο κ. Βαρουφάκης έκανε λόγο για άγρια γενικευμένη επίθεση στον κορμό της ελληνικής κοινωνίας. Καθώς , μεταξύ άλλων προβλέπει:

Ακίνητη περιουσία εταιρείας, σε περίπτωση που ο πλειστηριασμός βγει άγονος, σε 120 μέρες δημεύεται - υπερταμείο - Τρόικα - εξωτερικό - μαζί με τις υπεραξίες των αρπακτικών
Από όποια αξία της εταιρείας έχει πλειστηριαστεί θα πρέπει, λέει, να πληρωθεί πρώτα η ήδη χιλιοπληρωμένη από τους πολίτες τράπεζα
Αν η τράπεζα έχει ήδη πουλήσει τα δάνειά της σε ταμείο, τότε το ταμείο μπαίνει πρώτο στην κατάταξη
Μόνο, αν έχει μείνει κανένα ευρώ μετά την αποπληρωμή του Ταμείου, θα λάβει κάτι το Δημόσιο και βέβαια τελευταίος και καταϊδρωμένος ο… εργαζόμενος!
Αν η Εταιρία αυτή είχε εξοφλήσει το Δημόσιο με κάποιο ακίνητο πριν τον Νόμο σας, η τράπεζα ή το ταμείο αναιρεί..
Αν όμως είχε εξοφλήσει την τράπεζα, δεν αναιρείται τίποτα! Είστε τουλάχιστον συνεπείς: Όταν το 2012/13, δεύτερο Μνημόνιο 41 δισ. χωρίς έλεγχο των τραπεζών, μετοχές χωρίς ψήφο…
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/politiki/apoh ... dyspistias

:s_biggrin :s_biggrin
Αλλά είπαμε, είναι γραφικός, ενώ ο Σταϊκούρας είναι μια χαρά παιδί και ο Πτωχευτικός Νόμος γαμάτος (το λιγότερο).

Ο Γραμματέας του ΜέΡΑ 25 σημείωσε ότι η κυβέρνηση Τσίπρα ήταν αυτή που επιδόθηκε σε εντυπωσιακή υποκρισία χύνοντας ποταμούς κροκοδείλιων δακρύων για τη προστασία της 1ης κατοικίας. Επίσης ήταν αυτή που δρομολόγησε την πώληση των κόκκινων δανείων στα αρπακτικά και ήταν επίσης η κυβέρνηση Τσίπρα που « έκτισε την ηλεκτρονική πλατφόρμα πλειστηριασμών που επεκτείνει σήμερα ο Πτωχευτικός της ΝΔ»
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/politiki/apoh ... dyspistias

:s_shout
ΚΙ εδώ γραφικός ο Μπαρουφάκης, φαντάζομαι; Κι ας είναι ακριβώς 100% η πραγματικότητα.

Ψηφίστε υπεύθυνα. :s_drinks :s_hang
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#671299 Στο σπίτι του χτενισμένου δεν μιλάνε για λακ.

Μπορείς τώρα να ρίξεις 8 κιλά λύγκες για κάποιο άλλο άσχετο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671302 Πολύ σωστά. ΝΟΤ.
Hint: Ένα λινκ έχει το ποστ μου, και είναι το ίδιο που έβαλες εσύ. Προσπάθησε περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#671303 Δεν σχολίασα τίποτα σχετικό για το θέμα του πτωχευτικού κώδικα αλλά για τη φράση που κουόταρα.

Ελπίζω ότι διάβασες μισή αράδα ποστ και δεν ενεργοποιήθηκε ο συναγερμός στη λέξη Βαρουφακης.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671304 Σε αντίθεση με εσένα, διάβασα και το ποστ και το άρθρο όπως βλέπεις. Εσύ απ' όλο το άρθρο, ξεδιάλεξες μια @@. Ουδεμία έκπληξη βέβαια.
Ο Βαρουφάκης μπορεί να έχει 1000 στραβά, αλλά σε αυτά που λέει για τον Πτωχευτικό, είναι 100% σωστός.
Και όσο εσύ κάνεις πλάκα (;) με τον πτωχευτικό, πολύς κόσμος ετοιμάζεται να χάσει την περιουσία του.
Και γιατί όχι θα μου πεις, that's capitalism, ουδέν νεώτερον.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#671306
Δεν σχολίασα τίποτα σχετικό για το θέμα του πτωχευτικού κώδικα αλλά για τη φράση που κουόταρα.


Κάπως καλύτερα τώρα θέλω να ελπίζω.

Μόλις σου πέσει η πίεση πες και κάτι για τη φράση που ήταν και το μόνο που σχολίασα.
Αλλιώς μη χαλιέσαι.

ΥΓ: θα ρωτούσα που ακριβώς κάνω πλάκα για τον πτωχευτικό αλλά η κουβέντα θα καταλήξει στο ότι 'σου φαίνεται ότι έκανα πλάκα' χωρίς να το έχω γράψει κάπου, οπότε άστο...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671309 Για να εξηγήσω εύκολα τι έκανες (και τι κάνεις σχεδόν πάντα), θα δώσω ένα άλλο παράδειγμα.
Στα 68 του χρόνια πέθανε ο Νίκος Μπελογιάννης
https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/26 ... elogiannis
Μεταξύ άλλων είχε γράψει τα βιβλία ««Σταλινισμός: Η τέταρτη μονοθεϊστική θρησκεία»
:s_blush

Βγάζεις κάποιο συμπέρασμα από έναν άσχετο τίτλο; ΟΧΙ.
Μήπως μαθαίνεις κάτι για τον αποβιώσα; ΟΧΙ.

Για ποιο λόγο το κάνεις; Για να δημιουργήσεις εντυπώσεις.
Το μόνο που πετυχαίνεις βέβαια, είναι άλλο, αλλά δεν θα το πω, γιατί θα παραβώ τον κανονισμό του φόρουμ. Δεν είναι θετικό πάντως.

Κοινώς, η είδηση ΔΕΝ είναι αυτό που έβαλες. Είναι μια @@.
Βάζεις βέβαια την @@, για να μην σχολιαστεί το όντως σημαντικό: πως ο νέος Πτωχευτικός, είναι ενάντια στα συμφέροντα των πολλών. Θα μου πεις και τι σε νοιάζει εσένα. Εν μέρει θα έχεις και δίκιο.

Από εκεί και μετά, μην σκούζεις όταν σου λέω πως δεν ξέρεις να διαβάζεις. :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#671312 Συμφωνούμε ότι η φράση που κουόταρα είναι @@.
Τουλάχιστον αν ο Γιάνι θέλει να δημιουργεί "εντυπώσεις" που λες κι εσύ, να μην πετάει @@.

Παμ παρακάτω που λέει ο μιραζ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671317 Ο Βαρουφάκης πετάει @@. Εσύ από αυτά που λέει, τσιμπάς τ'@@ και όχι τα σωστά. Συμπέρασμα: φταίει ο Βαρουφάκης που τα πετάει και όχι εσύ που τα τσιμπάς. :dizzy:
Πάμε παρακάτω, συμφωνώ.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#671322
Anonymous Founder έγραψε:τσιμπάς τ'@@


Τσκ τσκ τσκ

Εκφράσεις που δεν αρμόζουν στο επίπεδο του forum.
Μην χάνεις την ψυχραιμία σου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671330 Δεν έχω χάσει καμία ψυχραιμία. Αυτό έλειπε να χάνω την ψυχραιμία μου επειδή εσύ είσαι ανίκανος να διαβάσεις μία είδηση και να κατανοήσεις βασικές έννοιες. :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#671341 Μπορεί για την ταμπακιέρα (κλείσιμο τραπεζών) να μην είπες κάτι, ξηγήθηκες όμως παντελονάτα.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671345 Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει πιάσει το παρεάκι σου με τα παντελόνια, εγώ τέτοιο φετίχ δεν έχω πάντως στο λέω. Εδώ να πω πως ούτε για την Μαρφίν είπα κάτι, γράψτο κι αυτό στο τεφτέρι.