Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#669546 Στον δικο μου κυκλο, οσες γυναικες ειχαν καλες δουλεις με αντιστοιχες απολαβες, ΚΑΜΙΑ δεν αφησε την δουλεια της για να μεγαλωσει παιδια. Εβαλαν babysitter στην αρχη, βρεφονηπιακο μετα, κλπ. Το ξεκοψαν στους συζυγους τους απο την αρχη και πολυ καλα εκαναν.

Αυτες που εμειναν σπιτι γιατι θα ερχοταν σχεδον μια η αλλη και προτιμησαν να τα μεγαλωσουν αυτες, το μετανιωσαν ολες. Γιατι εμειναν πολυ περισσοτερο καιρο ανεργες μετα, γιατι δεν βρηκαν ποτε αναλογη δουλεια, γιατι χασανε ενσημα, λεφτα, ανεξαρτησια, την καθημερινη συναναστροφη με αλλους ανθρωπους.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#669549
Anonymous Founder έγραψε:
George_Prix έγραψε:Κι οπως τα λεμε κι οι υπολοιποι ομως. Χωρις να την πιεσει κανενας τη γυναικα, τις περισσοτερες φορες επιλεγει μονη της τα παιδια (σπιτι) εναντι της καριερας :s_yes

Αυτό το χωρίς να την πιέσει κανένας, πώς το λες με τόση ευκολία;
Γιατί εγώ αυτό που βλέπω γύρω γύρω, είναι να υπάρχει τεράστια πίεση, από παντού.
Επίσης, πάρα πολλές φορές, η επιλογή, δεν είναι επιλογή, αλλά αναγκαστική. Ουσιαστικά οι γυναίκες εξαναγκάζονται σε τέτοιους ρόλους, γιατί εργασιακά πέφτουν πάνω σε τοίχο.
Ή γυρίζουν στην δουλειά τους από άδεια μητρότητας, και βλέπουν άλλους να έχουν πάρει την θέση τους (που είναι παράνομο).
Και πολλά ακόμη.

Στο δικό μου κύκλο, δεν βλέπω πάντως τις γυναίκες να θέλουν να είναι το δεύτερο βιολί. Και οι ρόλοι εντός και εκτός σπιτιού, είναι μοιρασμένοι.


Το λεω με βαση τη στατιστικη. Απο τα 20 ζευγαρια που εχω δει στη ζωη μου να τους παιρνει να καθεται ο ενας, στα 15 καθεται η μανα στο σπιτι με τα παιδια της και δουλευει ο αντρας. Και μη μου πεις οτι εσυ εχεις πετυχει την αντιστροφη στατιστικη, γιατι δε θα σε πιστεψω :s_tongue

Και δε μιλησε κανενας για δευτερο βιολι. Η γυναικα ειναι ο μαεστρος και ολοι οι υπολοιποι ειναι τα δευτερα και τα τριτα βιολια στην οικογενεια. Το να βαλει μια γυναικα τα παιδια της πανω απο την καριερα δε σημαινει οτι αποδεχεται την κατωτεροτητα της σε σχεση με τον αντρα.

Και φυσικα συμφωνω με αυτο που ειπες για τους μοιρασμενους ρολους. Δε σημαινει οτι αν δεν εργαζεται η γυναικα ειναι η υπηρετρια του αντρα και των παιδιων. Απλα εχει περισσοτερο χρονο να ασχοληθει με τα παιδια, κατι που τους κανει απιστευτο καλο. Και ο αντρας εξυπακουεται οτι βοηθαει οσο περισσοτερο μπορει με το σπιτι και τα παιδια.

Να θυμισω οτι η κουβεντα γινεται οσον αφορα τα λιγοτερα γυναικεια εργατικα χερια στην αγορα...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#669550
George_Prix έγραψε:
Να θυμισω οτι η κουβεντα γινεται οσον αφορα τα λιγοτερα γυναικεια εργατικα χερια στην αγορα...

Οχι δα, η κουβεντα γινεται γιατι στην Ισπανια περασαν ενα νομοσχεδιο εξισωσης μισθων. Οι γυναικες εκει αμειβονται μεχρι 22% λιγοτερο για την ιδια δουλεια
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#669554
Νίκος Παππάς έγραψε:Στον δικο μου κυκλο, οσες γυναικες ειχαν καλες δουλεις με αντιστοιχες απολαβες, ΚΑΜΙΑ δεν αφησε την δουλεια της για να μεγαλωσει παιδια. Εβαλαν babysitter στην αρχη, βρεφονηπιακο μετα, κλπ. Το ξεκοψαν στους συζυγους τους απο την αρχη και πολυ καλα εκαναν.

Αυτες που εμειναν σπιτι γιατι θα ερχοταν σχεδον μια η αλλη και προτιμησαν να τα μεγαλωσουν αυτες, το μετανιωσαν ολες. Γιατι εμειναν πολυ περισσοτερο καιρο ανεργες μετα, γιατι δεν βρηκαν ποτε αναλογη δουλεια, γιατι χασανε ενσημα, λεφτα, ανεξαρτησια, την καθημερινη συναναστροφη με αλλους ανθρωπους.


Ισχυουν και τα δυο παραδειγματα που ειπες και εχω μαλιστα αντιστοιχες περιπτωσεις και για τα δυο!

2 ερωτησεις που αν θελεις απαντας ομως Νικο. ΑΣΧΕΤΑ με το μισθο της μανας, ασχετα με την καριερα μετα τη γεννα...
1) Εσυ σα παιδακι θα ηθελες να μεγαλωνεις με τη νταντα ή με τη μανα σου?
2) Εσυ σα πατερας θα ηθελες τα παιδια σου να μεγαλωνουν με τη μανα τους ή με μια νταντα?

Και θα απαντησω και ο ιδιος τις ιδιες ερωτησεις, για να γινει κατανοητο το σκεπτικο μου.
1) Η μανα μου δουλευε πολλες ωρες καθε μερα και στην ουσια μεγαλωνα με τη γιαγια και με τη θεια μου. ΜΕΓΑΛΗ ελειψη για ενα παιδακι η μανα του. Ο πατερας μου σχολουσε απο τη δουλεια και πηγαινε στο καφενειο (μαγικα 70s-80s :s_cool )και δε θυμαμαι να αναρωτιεμαι που βρισκεται!!! Απεναντιας ολη μερα εψαχνα απεγνωσμενα τη μανα μου.
2) ΜΑΚΑΡΙ να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να μην εργαζεται η γυναικα μου. Κανω το καλυτερο δυνατο για τα παιδια μου τις ωρες που τα εχω, αλλα και παλι αισθανομαι πολυ ΛΙΓΟΣ σε σχεση με τη μανα τους.
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 15 Οκτ 2020, 13:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#669555
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Να θυμισω οτι η κουβεντα γινεται οσον αφορα τα λιγοτερα γυναικεια εργατικα χερια στην αγορα...

Οχι δα, η κουβεντα γινεται γιατι στην Ισπανια περασαν ενα νομοσχεδιο εξισωσης μισθων. Οι γυναικες εκει αμειβονται μεχρι 22% λιγοτερο για την ιδια δουλεια


Δε διαφωνω οτι υπαρχει θεμα. Απλα ανεφερα μερικες παραμετρους που χαλανε ακομα περισσοτερο την εικονα, απο οτι πραγματικα ειναι.
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 15 Οκτ 2020, 14:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#669556
George_Prix έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Στον δικο μου κυκλο, οσες γυναικες ειχαν καλες δουλεις με αντιστοιχες απολαβες, ΚΑΜΙΑ δεν αφησε την δουλεια της για να μεγαλωσει παιδια. Εβαλαν babysitter στην αρχη, βρεφονηπιακο μετα, κλπ. Το ξεκοψαν στους συζυγους τους απο την αρχη και πολυ καλα εκαναν.

Αυτες που εμειναν σπιτι γιατι θα ερχοταν σχεδον μια η αλλη και προτιμησαν να τα μεγαλωσουν αυτες, το μετανιωσαν ολες. Γιατι εμειναν πολυ περισσοτερο καιρο ανεργες μετα, γιατι δεν βρηκαν ποτε αναλογη δουλεια, γιατι χασανε ενσημα, λεφτα, ανεξαρτησια, την καθημερινη συναναστροφη με αλλους ανθρωπους.


Ισχυουν και τα δυο παραδειγματα που ειπες και εχω μαλιστα αντιστοιχες περιπτωσεις και για τα δυο!

2 ερωτησεις που αν θελεις απαντας ομως Νικο. ΑΣΧΕΤΑ με το μισθο της μανας, ασχετα με την καριερα μετα τη γεννα...
1) Εσυ σα παιδακι θα ηθελες να μεγαλωνεις με τη νταντα ή με τη μανα σου?
2) Εσυ σα πατερας θα ηθελες τα παιδια σου να μεγαλωνουν με τη μανα τους ή με μια νταντα?

Και θα απαντησω και ο ιδιος τις ιδιες ερωτησεις, για να γινει κατανοητο το σκεπτικο μου.
1) Η μανα μου δουλευε πολλες ωρες καθε μερα και στην ουσια μεγαλωνα με τη γιαγια και με τη θεια μου. ΜΕΓΑΛΗ ελειψη για ενα παιδακι η μανα του. Ο πατερας μου σχολουσε απο τη δουλεια και πηγαινε στο καφενειο (μαγικα 70s-80s :s_cool )και δε θυμαμαι να αναρωτιεμαι που βρισκεται!!! Απεναντιας ολη μερα εψαχνα απεγνωσμενα τη μανα μου.
2) ΜΑΚΑΡΙ να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να μην εργαζεται η γυναικα μου. Κανω το καλυτερο δυνατο για τα παιδια μου τις ωρες που τα εχω, αλλα και παλι αισθανομαι πολυ ΛΙΓΟΣ σε σχεση με τη μανα τους.

Η μανα μου δεν δουλευε. Μεγαλωσε 3 παιδια και ειχε μονιμως τα νευρα της κροσσια. Ο πατερας μου δουλευε πολλες ωρες και ουσιαστικα ειχαμε τα απογευματα του Σαββατου και τις Κυριακες να τον απολαυσουμε.

Τι θα προτιμουσα εγω δεν ξερω, δεν θυμαμαι πως ημουν πριν παω σχολειο, θυμαμαι μονο εικονες. Πιο μετα την θυμαμαι να φωναζει συνεχεια :lol: Ενω τον πατερα μου που οι στιγμες μαζι του ηταν λιγοτερες αλλα ουσιαστικες, τον θυμαμαι να γελαει.
Ξερω μονο οτι η γυναικα μου ζοριστηκε πολυ οταν εμεινε σπιτι λογω ανεργιας το 12 με ενα 4χρονο παιδι και θα προτιμουσε 1.000.000 φορες να συνεχιζε να δουλευει. Σε φθειρει η κλεισουρα μεσα στο σπιτι κι ας περνουσαν πολλες ωρες την ημερα εκτος αυτου, σε παιδικες χαρες και παρκα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#669559 Εγώ πάντως παντρεύτηκα γυναίκα με πιο δυνατή καριέρα από εμένα, και θέλω να μείνει έτσι. Δεν θέλω κάποια να κλειστεί στο σπίτι, για κανένα λόγο. Χαίρομαι που η γυναίκα μου είναι πιο εντυπωσιακή από εμένα σ'αυτό το κομμάτι (δουλεύει από τα 19 της παράλληλα με σπουδές, ενώ δεν σταμάτησε ποτέ να δουλεύει, ακόμη και στο μεταπτυχιακό). Υπάρχουν ένα σωρό τρόποι να μεγαλώσεις ένα και περισσότερα παιδιά, χωρίς να παρατήσει κανένας την δουλειά του.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#669563
EDDIE_147 έγραψε:Εντελώς ενημερωτικά έχω περίπτωση πρώην συναδέλφου που γέννησε και γύρισε στη δουλειά της σε 6 μήνες (δική της επιλογή, δεν της το επέβαλλε κάποιος).


Με κάτι λιγότερο από 4 μήνες συνολική άδεια μητρότητας (που εκτείνεται και προ γέννας φυσικά) και χρήση κανονικής άδειας, το 6 μήνες μετά τη γέννα το λες και φυσιολογικό έως και προνομιούχο. Τώρα βέβαια τι γίνεται σε διαφορετικούς τομείς (Δημόσιο, Τράπεζες κλπ.), ε, ως γνωστόν κάποιοι είμαστε πιο ίσοι από τους άλλους. :lol:

@dimik
Το feedback ήταν αντιληπτό ως σεξιστικό από αυτήν, προφανώς η υπεράσπιση τα βάζει όλα στο context. Θα εκπλαγείς αν μάθεις τι συζητιέται και τι παίζεται στα C-level, κάθε φορά που φτάνει "έγκυρη" ιστορία στα αυτιά μου χάνω πάσα ιδέα. Πράγματα που ακόμα και εδώ θα ντρεπόμασταν να τα πούμε και ξέρεις πολύ καλά ότι εδώ είμαστε ξεδιάντροποι. :lol: Παιδάκια σε συμπεριφορά που χειρίζονται (με μαεστρία συνήθως) εκατομμύρια, όπως λες. Νομίζω ότι η συγκεκριμένη νόμισε ότι θα παίξει ρόλο στην I&D στρατηγική σε μια πολύ κρίσιμη #metoo στιγμή, τα βρήκε 100% αλλιώς και τράβηξε τόσο το σκοινί ώστε να γίνει η ίδια θυσία επί του θέματος.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#669565 Δεν θα εκπλαγώ καθόλου, τα βλέπω και τα ακούω από πρώτο χέρι.

Για αυτό και δεν πιστεύω τις πιπες, με το ζμπαθειο, που κυκλοφορούν έξω.


< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#669566
funkyreverend έγραψε:Τώρα βέβαια τι γίνεται σε διαφορετικούς τομείς (Δημόσιο, Τράπεζες κλπ.), ε, ως γνωστόν κάποιοι είμαστε πιο ίσοι από τους άλλους.


Είπαμε να καταργήσουμε τις διακρισεις, ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥ ΧΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΗΛΑΔΗ.
Ίσα κι όμοια η πλέμπα με τον periusio λαό.
:x
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#669570
Νίκος Παππάς έγραψε:Στον δικο μου κυκλο, οσες γυναικες ειχαν καλες δουλεις με αντιστοιχες απολαβες, ΚΑΜΙΑ δεν αφησε την δουλεια της για να μεγαλωσει παιδια. Εβαλαν babysitter στην αρχη, βρεφονηπιακο μετα, κλπ. Το ξεκοψαν στους συζυγους τους απο την αρχη και πολυ καλα εκαναν.

Αυτες που εμειναν σπιτι γιατι θα ερχοταν σχεδον μια η αλλη και προτιμησαν να τα μεγαλωσουν αυτες, το μετανιωσαν ολες. Γιατι εμειναν πολυ περισσοτερο καιρο ανεργες μετα, γιατι δεν βρηκαν ποτε αναλογη δουλεια, γιατι χασανε ενσημα, λεφτα, ανεξαρτησια, την καθημερινη συναναστροφη με αλλους ανθρωπους.

ποσο καλες μανες ηταν οι πρωτες οταν εχασαν στην ουσια 5-6 χρονια απο το μεγαλωμα του παιδιου?
ειναι δικοπο μαχαιρι
το να ερχονται ομως μερικες και να ζητανε τα ιδια λεφτα ενω θελουν λιγοτερη δουλεια χωρις καποιον λογο ειναι καπως
Άβαταρ μέλους
By Govus
#669571
cabala10 έγραψε:ζητανε τα ιδια λεφτα ενω θελουν λιγοτερη δουλεια χωρις καποιον λογο

Το αναλύεις λίγο αυτό :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#669579
cabala10 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Στον δικο μου κυκλο, οσες γυναικες ειχαν καλες δουλεις με αντιστοιχες απολαβες, ΚΑΜΙΑ δεν αφησε την δουλεια της για να μεγαλωσει παιδια. Εβαλαν babysitter στην αρχη, βρεφονηπιακο μετα, κλπ. Το ξεκοψαν στους συζυγους τους απο την αρχη και πολυ καλα εκαναν.

Αυτες που εμειναν σπιτι γιατι θα ερχοταν σχεδον μια η αλλη και προτιμησαν να τα μεγαλωσουν αυτες, το μετανιωσαν ολες. Γιατι εμειναν πολυ περισσοτερο καιρο ανεργες μετα, γιατι δεν βρηκαν ποτε αναλογη δουλεια, γιατι χασανε ενσημα, λεφτα, ανεξαρτησια, την καθημερινη συναναστροφη με αλλους ανθρωπους.

ποσο καλες μανες ηταν οι πρωτες οταν εχασαν στην ουσια 5-6 χρονια απο το μεγαλωμα του παιδιου?
ειναι δικοπο μαχαιρι
το να ερχονται ομως μερικες και να ζητανε τα ιδια λεφτα ενω θελουν λιγοτερη δουλεια χωρις καποιον λογο ειναι καπως


Εξίσου καλές με τους πατεράδες που δεν έκατσαν στο σπιτι. Βασικά τι σχέση έχει με το ποσο καλος ειναι ενας γονιός με το αν κάθεται ή όχι στο σπίτι;
Το τελευταίο με το μαχαίρι δεν το κατάλαβα καν.
Μπορείς να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες;