Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#686850 Καμπάλα ακούει; Θα δούμε καθόλου χιονάκι ή τρώμε αδίκως το αρκουδόκρυο στη μάπα;

16.5 εσωτερική, νοτ γκρέητ νοτ τέριμπολ.

Εδδιετ - έπεσε στους 15
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#686866
diplomat έγραψε:Καμπάλα ακούει; Θα δούμε καθόλου χιονάκι ή τρώμε αδίκως το αρκουδόκρυο στη μάπα;

16.5 εσωτερική, νοτ γκρέητ νοτ τέριμπολ.

Εδδιετ - έπεσε στους 15

Χιόνισε γύρω γύρω από την Αττική και εδώ τίποτα.

Για να έπεσε τόσο γρήγορα από τους 16,5° στους 15°C ΜΕΣΑ :lipsealed: στο σπίτι, σίγουρα έχεις στέγη; :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#686869 Έχει, έχει, απλώς όταν άνοιξα το πρωί να βγω στη βεράντα άφησα ανοιχτά να αεριστεί λίγο το σπίτι.

Σημειωτέον η θέα προς το καζίνο ήταν αυτή, άρα τσίμπαγε λίγο
Εικόνα

Τώρα έχει ήλιο κατά διαστήματα, αν και έχει κρυάκι (κλειστά τα σχολεία εδώ και Θρακομακεδόνες).
Επίσης, η υδρορροή αποκάτω μου δεν έχει ξεπαγώσει εδώ και 2 μέρες

Εικόνα

Εδδιετ χιονίζει (10:40)
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#686902
diplomat έγραψε:Έχει, έχει, απλώς όταν άνοιξα το πρωί να βγω στη βεράντα άφησα ανοιχτά να αεριστεί λίγο το σπίτι.


Το ίδιο συνέβει και σε εμένα και μου έκανε πολύ εντύπωση!
Άνοιξα το πρωί το σπίτι για είκοσι λεπτά να αεριστεί και η θερμοκρασία έπεσε απο τους 17,5 στους 14 !!!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#686904 δεν υπάρχει πιο άμορφο πράγμα να αερίζεται το σπίτι... :inlove:
με το που ξυπνήσουμε ανοίγω όλα τα παράθυρα (με σίτες) ..
βοηθάει φυσικά ότι τα υπνοδωμάτια ειναι στον πάνω όροφο , αλλά κ πάλι όταν πχ το μεσημέρι ειναι να ξαπλώσουμε , 1 ώρα πριν πάω κ τα κλείνω για να επανέλθει η θερμοκρασία..
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#686908
gianik έγραψε:δεν υπάρχει πιο άμορφο πράγμα να αερίζεται το σπίτι... :inlove:
με το που ξυπνήσουμε ανοίγω όλα τα παράθυρα (με σίτες) ..
βοηθάει φυσικά ότι τα υπνοδωμάτια ειναι στον πάνω όροφο , αλλά κ πάλι όταν πχ το μεσημέρι ειναι να ξαπλώσουμε , 1 ώρα πριν πάω κ τα κλείνω για να επανέλθει η θερμοκρασία..

Δεν χρειαζεται ομως τοση πολυ ωρα αερισμο. Τωρα τον χειμωνα ειδικα. Κρυωνουν οι τοιχοι, χανει θερμοτητα το σπιτι και θα δουλεψει περισσοτερο η θερμανση μετα. 10- 15 λεπτα καθε πρωι με την μπαλκονοπορτα τερμα ανοιχτη, αρκουν.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686910 10 λεπτά αερισμός είναι αρκετός, ειδικά αν είναι παραπάνω από ένα παράθυρα ανοικτά. Εννοείται με τέτοιο ψοφόκρυο δεν ανοίγω τίποτε παρά μόνον τα μπάνια! :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#686914 Εγώ επειδή το σπίτι είναι διαμπερές ανοίγω για 5' και είναι υπεραρκετά.

Σωστή η αναφορά του γιανικ σε σίτες. Οι μύγες και λοιπές δυνάμεις ελλοχεύουν ακόμη και στο καταχείμωνο.