Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#801789 Σήμερα, 8 το πρωί στην εξωτική Δράμα, το θερμόμετρο του αυτοκινήτου έλεγε 15,5 βαθμούς... :help: :help:

Σύννεφα μεν και θα βρέξει αρκετά λογικά σήμερα και φυσάει νοτιάς, αλλά 15,5 βαθμοί είναι για να λέμε καλή Πρωτομαγιά, όχι να περιμένουμε Φλεβάρη σε 2 βδομάδες... :help:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#801807
markvag έγραψε:Σήμερα, 8 το πρωί στην εξωτική Δράμα, το θερμόμετρο του αυτοκινήτου έλεγε 15,5 βαθμούς... :help: :help:

Σύννεφα μεν και θα βρέξει αρκετά λογικά σήμερα και φυσάει νοτιάς, αλλά 15,5 βαθμοί είναι για να λέμε καλή Πρωτομαγιά, όχι να περιμένουμε Φλεβάρη σε 2 βδομάδες... :help:
έχετε το πανηγύρι εκεί στο κορμπανι, άφθονο κρέας με πληγουρι μαγειρεύουν εκεί οι άνθρωποι από χθες βράδυ... αξίζει να τους τιμησετε.

.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#801951 Έντονοι παρατεταμένοι νοτιάδες, γι' αυτό.
Μας έχει σκίσει στην Κρήτη.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#801955 Πραγματικά, σπάνια έχω πετύχει τέτοια ισχύ νοτιά σε τόσο παρατεταμένο χρονικό διάστημα, εάν βέβαια επαληθευθούν οι προβλέψεις, σχετικά με τη διάρκεια. Εδώ σε γενικές γραμμές κυριαρχεί ο ΒΒΑ, περνώντας μέσα από το άνοιγμα Πάρνηθας - Πεντέλης. Η ζέστη για την εποχή καλά κρατεί, χθες και προχθές ίδρωνα, να δούμε και σήμερα. Μετρημένες στα δάκτυλα οι μέρες (ώρες βασικά) που άναψα θέρμανση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#802002
JarnoT έγραψε:Έντονοι παρατεταμένοι νοτιάδες, γι' αυτό.
Μας έχει σκίσει στην Κρήτη.


Ναι ο άνεμος είναι νοτιάς... Και ζεστός για την εποχή...

Και σήμερα έτσι είναι, ίσως ένα κλικ πιο χαμηλά η θερμοκρασία (το πρωί είχε 13,5 στο αμάξι σήμερα αντί για 15,5 χθες)...
Άβαταρ μέλους
By otso
#802007
diplomat έγραψε:Πραγματικά, σπάνια έχω πετύχει τέτοια ισχύ νοτιά σε τόσο παρατεταμένο χρονικό διάστημα, εάν βέβαια επαληθευθούν οι προβλέψεις, σχετικά με τη διάρκεια. Εδώ σε γενικές γραμμές κυριαρχεί ο ΒΒΑ, περνώντας μέσα από το άνοιγμα Πάρνηθας - Πεντέλης. Η ζέστη για την εποχή καλά κρατεί, χθες και προχθές ίδρωνα, να δούμε και σήμερα. Μετρημένες στα δάκτυλα οι μέρες (ώρες βασικά) που άναψα θέρμανση.

Τα καλα του κλιματος στο λεκανοπεδιο , μαλλον ενα απο τα καλα και οχι μονο ,σε μας τους φουκαραδες στον καμπο πριν αρχισει ο νοτιας το πρωι ειχε -2.5 . Και θεωρουμαστε προνομιουχοι ζωνη Β .
Προσωπικα εχω καψει οσο περυσι σε ξυλα και ισως λιγοτερο πετρελαιο . Δεν μπορεις να αφησεις το σπιτι να παγωσει .
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#802008
otso έγραψε:Δεν μπορεις να αφησεις το σπιτι να παγωσει .


Ακριβώς.

Κολλητός που έμεινε μόνος του στο πατρικό του καθώς επέστρεψαν μόνιμα στην Καλαμάτα οι δικοί του μετά τη σύνταξη, δεν άναψε καθόλου θέρμανση πέρυσι γιατί "δεν κρύωνε", και το σπίτι έχει πετάξει υγρασία σε διάφορα σημεία.
Άβαταρ μέλους
By otso
#802274 Μαιος εξω . εριξε 7.5 χιλιοστα βροχη προχτες και την πηρε ο αερας Νοτιας με 50-70 χλμ την ωρα . Μιλαμε για καταστροφη , θυμιζει μερες του 77 και του 90 .
Και αναρωτιεται κανεις γιατι αδειασαν τα χωρια .
3 ρητα
Η εργασια πρεπει να εχει στεγη
Θα πας να ζησεις δουλεια κτλ οπου ειναι το μεγαλο το κοπαδι
Εχεις δει πουθενα στον κοσμο Εβραιο να εχει κτηματα ; ακομα και στο Ισραηλ κιμπουτζ εχουν
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#802327
otso έγραψε:Μαιος εξω . εριξε 7.5 χιλιοστα βροχη προχτες και την πηρε ο αερας Νοτιας με 50-70 χλμ την ωρα . Μιλαμε για καταστροφη , θυμιζει μερες του 77 και του 90 .
Και αναρωτιεται κανεις γιατι αδειασαν τα χωρια .
3 ρητα
Η εργασια πρεπει να εχει στεγη
Θα πας να ζησεις δουλεια κτλ οπου ειναι το μεγαλο το κοπαδι
Εχεις δει πουθενα στον κοσμο Εβραιο να εχει κτηματα ; ακομα και στο Ισραηλ κιμπουτζ εχουν

https://en.wikipedia.org/wiki/Year_Without_a_Summer
https://en.wikipedia.org/wiki/Little_Ice_Age
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#802432 Δεν είχα ιδέα τι είναι τα κιμπούτς, ενδιαφέρον κάποτε, έτσι όπως λειτουργούν τώρα, δε νομίζω .... Ίσως επειδή δε βιοποριζομαι από τη γη, να μου φαίνεται τόσο ενδιαφέρουσα η ασχολία αυτή. Ίσως άλλη καλλιέργεια να ήταν πιο αποδοτική από το βαμβάκι π.χ. αν ήσουν σε άλλο μέρος όμως. Και το ότι εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον καιρό.. τι να πω..
Άβαταρ μέλους
By otso
#802461
Dodger έγραψε:Δεν είχα ιδέα τι είναι τα κιμπούτς, ενδιαφέρον κάποτε, έτσι όπως λειτουργούν τώρα, δε νομίζω .... Ίσως επειδή δε βιοποριζομαι από τη γη, να μου φαίνεται τόσο ενδιαφέρουσα η ασχολία αυτή. Ίσως άλλη καλλιέργεια να ήταν πιο αποδοτική από το βαμβάκι π.χ. αν ήσουν σε άλλο μέρος όμως. Και το ότι εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον καιρό.. τι να πω..

Ακριβως Γιαννη δεν βιοποριζεσαι απ την γη , τοτε ειναι αγχολυτικο να ασχολεισαι με την γη , τοτε ολα ειναι υπεροχα . Εκτος κι αν εισαι σαν τον πατερα μου που επιανε το χερι του οπως λεμε εδω .
Το χαρισμα που εχουν καποιο ανθρωποι που οτι φυτευουν πιανει .
Με κηπους ειχε ασχοληθει με δενδρα αμπελια οτι μπορεις να φανταστεις μπολιασματα .Επρεπε να φροντισει ολο το χωριο ,χωρις λεφτα εννοειται ,το μονο που δεν του αρεσε ηταν το μαζεμα ελιας .
Και ραβδοσκοπος ητανε ,θα σου εβρισκε νερο και ποσο σου ελεγε η οτι δεν υπαρχει , χωρις λεφτα κι αυτο . Ηρθαν τον πηραν να βρει νερο και εφτιαξαν εργοστασιο εκει .Οποτε περνουσαμε καμαρωνε αλλά ελεγε και με παραπονο ,ουτε εναν καφε δεν κερασανε .
Εχω δει ανθρωπους να καταστρεφονται απο ξηρασια , και τα χωραφια τους να βγαινουν σε πλειστηριασμο στα κεφενεια της πλατειας .Εδω το βασικο προβλημα ειναι το νερο ,παγος και αποστραγγιση . Οι τσιφλικαδες Θεσσαλοι τα παιδια τους ειναι δασκαλοι , απο κει να καταλαβεις .
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#802805 Έχει ρίξει ηλεκτρικά με ρυθμό καλοκαιρινής καταιγίδας σήμερα, και πρέπει να έχουν πέσει ήδη αρκετά mm. Το κακό είναι ότι ενώ δουλεύω σπιτάτος σήμερα, το βραδάκι θα κυκλοφορήσω για προσωπικές δουλειές. Θα φάω καλά :lipsealed:

Εικόνα