Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#791737 Εχτές στον Μάνεση ήταν ένας μετεωρολόγος και έλεγε για τα θερμά νερά του Ιονίου που θα κάνουν την κακοκαιρία ακόμα χειρότερη και ότι τα πράγματα θα ήταν χειρότερα απο την αρχική εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#791739 Στα νότια της Αττικής έριξε καμποσο παντως. 55mm δεν ήταν και λίγο...

Υποθέτω οι μετεωρολόγοι δε δίνουν προγνωση για το πόσο ΑΚΡΙΒΩΣ υετό θα ρίξει και που, έχει ένα εύρος, και έγκειται στην πολιτεία η απόφαση για το τι θα κάνει. Εκ του αποτελέσματος, το 112 ήταν υπερβολικό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#791741 Ο πίνακας είναι από τον Αρναούτογλου.
Κάπου έβρεξε πολύ, αλλού όχι.

Όλο αυτό άξιζε την φασαρία; Όχι τι εμένα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#791744
Νίκος Παππάς έγραψε:Ο πίνακας είναι από τον Αρναούτογλου.
Κάπου έβρεξε πολύ, αλλού όχι.

Όλο αυτό άξιζε την φασαρία; Όχι τι εμένα.
Εικόνα

60mm σε 30 λεπτα? δεν το λες και λιγο..
Άβαταρ μέλους
By 224v
#791767 Είναι 60 τόνοι νερού στο στρέμμα η 0.60 κυβικο στο τμ, δεν το ρουφάει εύκολα το έδαφος όταν μάλιστα είναι τσιμεντοποιημενη η επιφάνεια.

.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#791782 Εν τέλει είναι σαφές ότι και το 112 ήταν υπερβολικό, και όλη η κινητοποίηση. Εφ'οσον μαλιστα ηταν Κυριακη, άρα εξ' ορισμού μέρα χαμηλής κινητικότητας, μαλλον δεν συνέτρεχε και τόσος λόγος.

Θα επαναλάβω πάντως ότι και οι επιστήμονες δεν είναι Θεοί. Προειδοποίηση για καταιγίδες έδωσαν, και αυτές ήρθαν ακριβώς όποτε και όπου είπαν. Σίγουρα υπερεκτιμήθηκε ο υετός, αλλά δεν είναι και η πρώτη φορά που συμβαίνει.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#791785 Δεν αναφέρομαι μόνο στο 112. Και του Αγίου Πνεύματος φέτος έξω έπεσαν και τόσες φορές έξω...
Σου λέει π.χ. ότι βρέχει αυτή τη στιγμή και ο καιρός έξω είναι για μπάνιο...
Έχει καταλήξει γελοιότητα πΧια...
Το 112 είναι πολιτικός σουρεαλισμός...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#791786 Το 112 ειναι αρμοδιότητα της πολιτείας. Εν προκειμένω, η ΕΜΥ και το αστεροσκοπείο έπεσαν εντελώς μέσα ως προς το τι φαινόμενα θα είχαμε, με λιγότερο όμως υετό από το αναμενόμενο.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#791788
Hellenic tifosi έγραψε:Το 112 ειναι αρμοδιότητα της πολιτείας. Εν προκειμένω, η ΕΜΥ και το αστεροσκοπείο έπεσαν εντελώς μέσα ως προς το τι φαινόμενα θα είχαμε, με λιγότερο όμως υετό από το αναμενόμενο.
Όσον αφορά την ΕΜΥ, το αστεροσκοπείο/αστερολογείο και το meteo του, δεν έχω ούτε κουράγιο ούτε όρεξη να αποδείξω την τυχαιότητα των προγνώσεών τους...

Για εμένα είναι άχρηστοι γιατί όσο πιο συγκεκριμένοι προσπαθούν να γίνουν τόσο περισσότερο αποτυγχάνουν (λογικότατο και αναμενόμενο)...

Τεσπα, νομίζω ότι εκφράσα την άποψή μου...

(με την ευκαιρία να ρίξω ακόμα μια ζαριά για τη σύγχρονη μετεωρολογία/χαρτομαντεία/ταρώ: $##@%#$$^%$^$%#^&%$#^%#$%^%#$%#$%@#$%@#%#$@%)...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#791803
Hellenic tifosi έγραψε:Το 112 ειναι αρμοδιότητα της πολιτείας. Εν προκειμένω, η ΕΜΥ και το αστεροσκοπείο έπεσαν εντελώς μέσα ως προς το τι φαινόμενα θα είχαμε, με λιγότερο όμως υετό από το αναμενόμενο.

Αυτο λεμε. Ο Αρναουτογλου που παρακολουθω το ειπε. Θα ριξει πολυ νερο αλλα οχι συνεχεια αλλα με μπορες. Γενικα οι βροχες θα ηταν κανονικες.

Αυτο που ειπε ομως μερες πριν ειναι να ασφαλιστουν πραγματα που θα επαιρνε ο αερας, να καθαριστουν φρεατια, κλπ γιατι ειχε να βρεξει πολυ καιρο

Καμια σχεση για επικινδυνα καιρικα φαινομενα.

Το 112 ηταν για να καλυψουν τον κωλο τους μην και γινει κατι, καπου.

ΥΓ. Ο πινακας που ανεβασα μετρουσε συνολικα υψη βροχης απο το Σαββατο αργα το βραδυ μεχρι την Κυριακη το μεσημερι. Δεν αφορα μιση ωρα. Οκ εριξε αρκετο νερο αλλα μεχρι εκει.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#791808 Πριν ξεκινήσει η βροχή το Σάββατο βράδυ έσκασε μια πολύ μεγάλη ριπή αέρα και λέω πάνε οι τέντες, αλλά οκ. Σ'εμάς νορμάλ έβρεξε. Κυριακή λίγα πράγματα το πρωί.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#791814
Hellenic tifosi έγραψε:Το 112 ειναι αρμοδιότητα της πολιτείας. Εν προκειμένω, η ΕΜΥ και το αστεροσκοπείο έπεσαν εντελώς μέσα ως προς το τι φαινόμενα θα είχαμε, με λιγότερο όμως υετό από το αναμενόμενο.

Η πολιτεία τείνει να μας τα κάνει μπαλόνια με το 112 κάθε λίγο και λιγάκι, με αποτέλεσμα πολύς κόσμος να αδιαφορεί πλέον, ή να το απενεργοποιεί.
Το 112 χρησιμοποιείται για επικοινωνιακούς λόγους και στην επόμενη καταστροφή όταν ο κόσμος θα αδιαφορήσει, θα ψάχνουμε γιατί.
Αστεία καταιγίδα ήταν, ώρα είναι να μας πούνε πως έπρεπε και να έχουμε εκκενώσει για καλό και κακό. Ικανούς τους έχω.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#791854 Αν βάλουμε σε δημοψήφισμα την επαναφορά του 13033 (για πάσα δραστηριότητα), στοιχηματίζω ότι θα εκπλαγούμε από το αποτέλεσμα...
Μεγάλε Όργουελ, που να φανταστούμε ότι ο μεγάλος αδερφός είναι ανάγκη και όχι καταπίεση...

reminder
Άβαταρ μέλους
By g8777
#791863 https://www.in.gr/2022/11/07/greece/sak ... airia-eva/



:lol:

Τί να έγραφε δλδ; Ότι μια ωραία πρόβλεψη σαν όλες τις άλλες την πήραν τα πετσωμενα και την έκαναν σαν την ΣΟΎΦΡΑ ΤΗΣ ΘΎΡΑΣ ΕΠΤΆ ( κάποιος επιτέλους έπρεπε να το πει) σε αγαστο high five με το Μαξίμου;

Να δαγκώσει το χέρι που τον ταιζει;; :lol: