Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#803718
Anonymous Founder έγραψε:Η αργία την Δευτέρα είναι η καλύτερη λύση για όλους μας πολύ μικρότερο κόστος απ όσο νομίζουν κάποιοι.
Πόσο μας κόστισε ο χαμός που έγινε πέρυσι;

Μα δεν διαφωνω. Απο το να γινει μπαχαλο παντου, να κινδυνεψει κοσμος, καλυτερα αργια, τουλαχιστον για οσους γινεται.

Εγω παντως κανονισα τις δουλειες μου ετσι ωστε αν κατσει χιονιας απλα να αλλαξω πλευρο στο κρεβατι :lol: :lol:

Μεχρι και το σερβις του Panda κανονισα για αυριο που θα εχει 12-13 βαθμους.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#803726
Scotch έγραψε:Ωχ, τώρα που είπες για σέρβις, δε βλέπω να καταφέρω να πάω στο 1ο σέρβις του Τέσλα την Τρίτη.

< >
Ποιος θα αναλάβει σέρβις;
Τι εργασίες περιλαμβάνει και πόσο κοστίζει;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#803730 Ένα απλικέσιο που έχω δείχνει βροχή για Δευτέρα και θερμοκρασία 5°, άρα μάλλον χιονόνερο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#803733
saxon_747 έγραψε:
Scotch έγραψε:Ωχ, τώρα που είπες για σέρβις, δε βλέπω να καταφέρω να πάω στο 1ο σέρβις του Τέσλα την Τρίτη.
< >
Ποιος θα αναλάβει σέρβις;
Τι εργασίες περιλαμβάνει και πόσο κοστίζει;

Δεν το έγραψα καλά. Το 1ο service είναι στα δύο χρόνια και νομίζω περιλαμβάνει αλλαγή φίλτρου καμπίνας και υγρών φρένων (με επιφύλαξη το δεύτερο). Αυτό που έχω εγώ την Τρίτη είναι η πρώτη επίσκεψή μου στο service της tesla και αφορά rotation ελαστικών μιας και έχω συμπληρώσει τα 15.000km (κόστος ~20 €... εξεταστέο αν θα χρειαστεί και ζυγοστάθμιση οπότε θα είναι άλλα τόσα φαντάζομαι). Επί τη ευκαιρία θα τους ρωτήσω αν πρέπει να τσεκάρουν και το φίλτρο καμπίνας ή αν δεν είναι απαραίτητο.
Στο μοναδικό service της tesla στον Ρέντη θα πάω.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#803736
saxon_747 έγραψε:Τα υγρά φρένων σίγουρα αλλαγή ανά 2 χρόνια.

Εδώ βλέπω:
- Brake fluid health check every 2 years (replace if necessary) or, if the vehicle is used for towing, replace the brake fluid every 2 years.
- HEPA filter replacement every 3 years
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803778
Κακοκαιρία Μπάρμπαρα: Ξεπούλησαν οι αλυσίδες χιονιού - Ουρές έξω από καταστήματα


Θεουληδες. Τοσους μηνες το ξερανε, περιμενανε να δουνε νιφαδες χιονιου για να παρουν αλυσιδες :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#803780
George_Prix έγραψε:
Κακοκαιρία Μπάρμπαρα: Ξεπούλησαν οι αλυσίδες χιονιού - Ουρές έξω από καταστήματα


Θεουληδες. Τοσους μηνες το ξερανε, περιμενανε να δουνε νιφαδες χιονιου για να παρουν αλυσιδες
Το σκέφτομαι εδώ και μήνες. Μία το ένα, μία το άλλο, μία η πίστη ότι αυτό που έγινε πέρσι και προπερσι δεν θα γίνει φέτος, βάλε και την βεβαιότητα ότι αν με πετύχει σπίτι το χιόνι δεν θα πάρω αμάξι, δεν αγόρασα.

Για την κορολλα βέβαια έχω αλυσίδες που τις έχω φορέσει ΜΙΑ φορά να δω πως μπαίνουν.

Πριν 18 χρόνια.

.
Άβαταρ μέλους
By skous
#803782 Το αλάτι ποτέ το ρίχνουμε και πως;;
Πριν χιονίζει; κατά την διάρκεια? Μετα!

Οπως είναι σε κάνα φτυαρι ή διάλυμα?

Δεν μιλάω για δρόμο, αλλά για πεζοδρομιο/είσοδο σπιτιού.


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803785
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Κακοκαιρία Μπάρμπαρα: Ξεπούλησαν οι αλυσίδες χιονιού - Ουρές έξω από καταστήματα


Θεουληδες. Τοσους μηνες το ξερανε, περιμενανε να δουνε νιφαδες χιονιου για να παρουν αλυσιδες
Το σκέφτομαι εδώ και μήνες. Μία το ένα, μία το άλλο, μία η πίστη ότι αυτό που έγινε πέρσι και προπερσι δεν θα γίνει φέτος, βάλε και την βεβαιότητα ότι αν με πετύχει σπίτι το χιόνι δεν θα πάρω αμάξι, δεν αγόρασα.

Για την κορολλα βέβαια έχω αλυσίδες που τις έχω φορέσει ΜΙΑ φορά να δω πως μπαίνουν.

Πριν 18 χρόνια.

.


Εσυ τουλαχιστον Νικολαε ειχες κανει το προγραμμα σου και δεν κατεληξες να περιμενεις στην ουρα λες και μοιραζουν συσσιτιο στην κατοχη :s_wink
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#803786
George_Prix έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Κακοκαιρία Μπάρμπαρα: Ξεπούλησαν οι αλυσίδες χιονιού - Ουρές έξω από καταστήματα


Θεουληδες. Τοσους μηνες το ξερανε, περιμενανε να δουνε νιφαδες χιονιου για να παρουν αλυσιδες
Το σκέφτομαι εδώ και μήνες. Μία το ένα, μία το άλλο, μία η πίστη ότι αυτό που έγινε πέρσι και προπερσι δεν θα γίνει φέτος, βάλε και την βεβαιότητα ότι αν με πετύχει σπίτι το χιόνι δεν θα πάρω αμάξι, δεν αγόρασα.

Για την κορολλα βέβαια έχω αλυσίδες που τις έχω φορέσει ΜΙΑ φορά να δω πως μπαίνουν.

Πριν 18 χρόνια.

.


Εσυ τουλαχιστον Νικολαε ειχες κανει το προγραμμα σου και δεν κατεληξες να περιμενεις στην ουρα λες και μοιραζουν συσσιτιο στην κατοχη :s_wink
Ναι. Αποφάσισα να μην πάρω...

.