Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#692526 Τέλος Οκτωβρίου γίνονταν έργα στην περιοχη για οπτική ίνα.
Κάποια στιγμή ενα όχημα με καλάθι του δήμου έκανε κάτι στα καλώδια φωτισμού με αποτέλεσμα ο δρόμος μπροστά στο μαγαζί για ένα τετράγωνο να μην έχει φωτισμό.

Υπέθεσα ότι κάποια βλάβη, κάποια εργασία θα έκαναν.
Μετά έκλεισα λόγω του λοκνταουν του Νοεμβρίου. Στις 18/1 που άνοιξα ξανά ακόμα δεν υπήρχε φως στον δρόμο.

Άνθρωποι της γειτονιάς έπαιρναν τηλέφωνο για να διορθωθεί το πρόβλημα, πηρα και εγώ δυο φορές, τίποτα.

Λίγο πριν κλεισουμε ξανά, επιτελους το διόρθωσαν και εγένετο φως!!!

Δεν είναι μόνο οι πολιτες, βασικά δεν θα έπρεπε να είναι οι πολιτες που ενεργοποιούν τον μηχανισμό. Οι δήμοι έχουν προσωπικο, διευθύνσεις, τμήματα για όλα αυτά.

Στην συγκεκριμένη περιπτωση ο τεχνικός έκανε την δουλειά και ξέχασε να ξανασυνδεσει ή βαρέθηκε να ξανανεβει στο καλάθι, ή και τα δύο, ή σχόλασε και αστο για αυριο, κάτι τέτοιο τέλος παντων οχουυυυυ.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#692532 Επανέρχομαι , θυμίζοντας αυτό, σαν σχετικό της όλης μας νοοτροπίας:
viewtopic.php?p=557988#p557988
Αν δεν γίνομαι αντιληπτός ότι -πέραν των αρμοδίων που είναι οι πρώτοι υπόλογοι και ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ- είμαστε και εμείς "συνυπεύθυνοι" για να καταδείξουμε το χ-ψ πρόβλημα, μπάς και λυθεί γιατί απο μόνο του ..... δεν,
ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By 224v
#692533 Ο Δεδηε, έχει υποχρέωση να τσεκαρει κάθε 3 μηνός τα δένδρα που είναι κοντά σε καλώδια του,και ανάλογα να τα κόβει. Αυτό δεν γίνεται γιατί όπως λέει μειώθηκε το προσωπικό.
Εάν κάποιος καταγγείλει σε δήμο κάποιο δένδρο που γέρνει εάν είναι άσχετο με ΔΕΗ πρέπει να το κόψει αυτός, εάν δεν είναι πεύκο, η να πάει στο δασαρχη να πάρει άδεια για την κοπή.!!!!!=ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.
Επίσης κάτοικοι διαμαρτύρονται για κοπή πεύκων ακόμα και αν έχουν πάρει επικίνδυνη κλίση η έχουν βγει οι ρίζες εκτός εδάφους.
Ξεκαθάρισμα ευθυνών χρειάζεται, και στο δασαρχείο βαθύ χέρι για να ανταποκρίνεται σε αιτήματα κοπής.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#692538
224v έγραψε:Ο Δεδηε, έχει υποχρέωση να τσεκαρει κάθε 3 μηνός τα δένδρα που είναι κοντά σε καλώδια του,και ανάλογα να τα κόβει. Αυτό δεν γίνεται γιατί όπως λέει μειώθηκε το προσωπικό.
Εάν κάποιος καταγγείλει σε δήμο κάποιο δένδρο που γέρνει εάν είναι άσχετο με ΔΕΗ πρέπει να το κόψει αυτός, εάν δεν είναι πεύκο, η να πάει στο δασαρχη να πάρει άδεια για την κοπή.!!!!!=ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.
Επίσης κάτοικοι διαμαρτύρονται για κοπή πεύκων ακόμα και αν έχουν πάρει επικίνδυνη κλίση η έχουν βγει οι ρίζες εκτός εδάφους.
Ξεκαθάρισμα ευθυνών χρειάζεται, και στο δασαρχείο βαθύ χέρι για να ανταποκρίνεται σε αιτήματα κοπής.

< Note >
Σήμερα το πρωι είπαν νομίζω στον ΑΝΤ1, ότι η μείωση προσωπικου στον ΔΕΔΔΗΕ έγινε γιατί πρόκειται να πουληθει και τον αλαφραίνουν από τα βάρη του.

Αν αληθευει να είμαστε έτοιμοι και για άλλες τέτοιες διακοπές όποτε ο καιρός ξεφεύγει του ιδανικού.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimik
#692540 Τα τηλέφωνα είναι μπαναλ... έχω βρει άλλο τρόπο ο οποίος προκαλεί άμεση επέμβαση του Δήμου.

Φωτογραφίες και δημοσίευση στα social media του Δήμου
Εντός εβδομάδας καθαρίζονται πάρκα, κουρευονται δέντρα, μπαλωνονται πεζοδρόμια κοκ.

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#692543 Ο Δεδηε έχει αυτούς που παιρνουν ενδείξεις απο τους μετρητες.Θα μπορουσαν να σηκωσουν το κεφαλι να κοιτάξουν και τα δέντρα.
Άβαταρ μέλους
By krom
#692548 Υπογειοποίηση των πάντων φορεβα με τα έξοδα καλυμμένα από το φόρουμ. Εξασφαλισμένα κλαψομπιρμπιρικα ποστακια για τα επόμενα 4κ χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#692555
bill33 έγραψε:Ο Δεδηε έχει αυτούς που παιρνουν ενδείξεις απο τους μετρητες.Θα μπορουσαν να σηκωσουν το κεφαλι να κοιτάξουν και τα δέντρα.

Παλιά bill,πλέον έχουν εργαζόμενους απο εργολάβους ή ενοικιαζόμενους απο εταιρειά.Στην γειτονιά μου, όλο το 2020 ήρθε μόνο μια φορά για καταμέτρηση.Την μιά που δεν ήρθαν, πήρα εγώ τηλέφωνο για την ένδειξη, για να μην βάλουν έναντι και η απάντηση της τηλεφωνήτριας,στο γιατί δεν ήρθαν,ήταν δεν γνωρίζουμε γιατί την δουλειά στην περιοχή την έχει εργολάβος.....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#692557
Νίκος Παππάς έγραψε:
224v έγραψε:Ο Δεδηε, έχει υποχρέωση να τσεκαρει κάθε 3 μηνός τα δένδρα που είναι κοντά σε καλώδια του,και ανάλογα να τα κόβει. Αυτό δεν γίνεται γιατί όπως λέει μειώθηκε το προσωπικό.
Εάν κάποιος καταγγείλει σε δήμο κάποιο δένδρο που γέρνει εάν είναι άσχετο με ΔΕΗ πρέπει να το κόψει αυτός, εάν δεν είναι πεύκο, η να πάει στο δασαρχη να πάρει άδεια για την κοπή.!!!!!=ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.
Επίσης κάτοικοι διαμαρτύρονται για κοπή πεύκων ακόμα και αν έχουν πάρει επικίνδυνη κλίση η έχουν βγει οι ρίζες εκτός εδάφους.
Ξεκαθάρισμα ευθυνών χρειάζεται, και στο δασαρχείο βαθύ χέρι για να ανταποκρίνεται σε αιτήματα κοπής.

< Note >
Σήμερα το πρωι είπαν νομίζω στον ΑΝΤ1, ότι η μείωση προσωπικου στον ΔΕΔΔΗΕ έγινε γιατί πρόκειται να πουληθει και τον αλαφραίνουν από τα βάρη του.

Αν αληθευει να είμαστε έτοιμοι και για άλλες τέτοιες διακοπές όποτε ο καιρός ξεφεύγει του ιδανικού.

Ο ΔΕΔΔΗΕ αυτή την στιγμή είναι 100% θυγατρική της ΔΕΗ και έχει βγει για πούλημα. Να είστε βέβαιοι, πως και η εθελουσία έχει άμεση σχέση με αυτό. Επίσης, να είστε βέβαιοι, πως η όποια συντήρηση θα χειροτερέψει, αφού οι ρήτρες στο συμβόλαιο θα είναι αστείες.
Η υπογειοποίηση των καλωδίων θα έπρεπε να γίνεται ΠΑΝΤΟΥ σε κατοικημένες περιοχές, αλλά για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω, προτιμούν τα εναέρια. Πολλοί δήμοι, έχουν ξεκινήσει την υπογειοποίηση πάντως και είναι εντυπωσιακό πόσο πιο όμορφη είναι μια γειτονιά χωρίς τις κολώνες, για να μην μιλήσω για το πόσο εύκολη γίνεται η πρόσβαση στα πεζοδρόμια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#692562 H Καλλιθέα έχει, ο δήμος Αθηναίων επίσης, στο Μετς που μένουν οι γονείς μου, έχω δει αρκετούς δρόμους. Η κάτω Γλυφάδα επίσης, γενικώς, υπάρχουν εδώ και εκεί, αλλά δεν είναι δυστυχώς καθεστώς.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#692569 Γιατι - βραχυπροθεσμα - ειναι πανακριβο ( η υπογειοποιηση ) σε σχεση με το "αμολα καλουμπα" εναερίως....
μακροπροθεσμα ειναι "φτυνωτερο" οντας πιο αξιόπιστο τουλαχιστον σε ημιαστικές περιοχές οπως αυτη που μενω...
(και ναι για να κοπει ενα δεντρο απαιτειται αποφαση Δημ. Σοημβουλιου, εγκριση απο Δασαρχειο για τα εκτός σχεδίου ( για κατι τετοιες λακαμιες η φωτια στο Ματι ειχε φαϊ να καψει) οποτε μαματα...
η συνηθεις αλληλοεπικαλυψη αρμοδιοτήτων...

Ο Δημος εδω κοντυνε και αραιωσε κατι λευκες απο μια συσταδα που οντως ηταν στο θεο κι αν εμεναν ετσι ηταν ετοιμες για "ξαπλα" εγινε ο κακος χαμος γιατι το εκαναν...
Περναει κανα 6μηνο καταιγιδα με αερηδες παρτες ξαπλα 2-3 που ΔΕΝ τις ειχαν κοντυνει.... ΞΑΝΑ χαμος γιατι..... δε κλαδευτηκαν
Αντε βγαλε ακρη....
και μη μενουμε στο χιονι.... βροχη κανα 2 μερες και κανα 7αρι μπορει επισεις να το ξαπλωσουν το δεντρο κι αυτο δεν ειναι καθε 20 χρονια...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#692573
Anonymous Founder έγραψε:H Καλλιθέα έχει, ο δήμος Αθηναίων επίσης, στο Μετς που μένουν οι γονείς μου, έχω δει αρκετούς δρόμους. Η κάτω Γλυφάδα επίσης, γενικώς, υπάρχουν εδώ και εκεί, αλλά δεν είναι δυστυχώς καθεστώς.

σε πια καλλιθεα? ναι οκ δεν εχεις εκεινα τα γομαρια με τα 10 καλωδια αλλα ακομη ειναι αρκετα...

αλλα νομιζω οτι δεν ειναι εκει το θεμα πρεπει επιτελους να δημιουργηθει ενα ενωποιημενο συστημα αδειων και ημερων εργασιας πλας επιτελους να στελνουν εσεμεσ στην γυρω περιοχη για το που γινονται εργα..
και φυσικα να μην δινουν το οκ παρα μονο αν ειναι ΣΟΒΑΡΟ το θεμα και ας περιμενουν 2 εβδομαδες ωστε να μπορεσει και καποιος αλλος να σκαψει μην εχουμε δευτερα δεη τριτη wind τεταρτη περιεφερια και εγω δεν ξερω τι αλλο

α ναι ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΒΡΑΔΥ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#692583 Δεν είπα όλη η Καλλιθέα. Είπα πως υπάρχουν αρκετές γειτονιές της που είναι έτσι. Γαλάτσι πχ δεν έχω δει, αλλά μπορεί να κάνω λάθος.