Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#618994
Serf έγραψε:Ο πεθερός προ εικοσαημέρου διαγνώσθηκε με καρκίνο πέριξ των φωνητικών χορδών. Μέχρι στιγμής κάθε ογκολόγος και ΩΡΛ που έχει επισκεφθεί του δίνουν προφορική διάγνωση και προτεινόμενη μέθοδο αντιμετώπισης από τη δική τους οπτική γωνία (ειδικότητας) χωρίς να παίρνουν την ευθύνη να την κάνουν γραπτά. Άκρη δε βγάζουμε και οι μέρες περνούν :help: Υπάρχει περίπτωση να βρούμε γιατρό που μόνος του ή μαζί με συνάδελφο της άλλης ειδικότητας θα καταγράψει τη διάγνωση και την ολοκληρωμένη πρόταση αντιμετώπισης; Ή ζούμε σε ένα παράλληλο ιδανικό σύμπαν κι απλά θα πρέπει να διαλέξουμε αυτόν που μας εμπνέει περισσότερο; Η :inlove: είναι που προσπαθεί να βγάλει την άκρη (ο πεθερός μάλλον πελαγωμένος είναι) και δεν έχει χρειαστεί να αντιμετωπίσουμε αντίστοιχη κατάσταση στο παρελθόν!!

Φυσικά και δικαιούστε γραπτη γνωματευση.... :dizzy:
Εγω δίνω 20 τη μέρα...
Ειλικρινά απορώ σε τι χώρα ζούμε... :(
Αμα θες βοηθεια στείλε pm εχω αρκετους ΩΡΛ πρώτης γραμμής και ογκολόγους.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#619002
saxon_747 έγραψε:
Serf έγραψε:
Το γραπτό είναι σοβαρή ένδειξη ότι ο γιατρός πιστεύει αυτό που λέει και δεν το λέει απλά για να βγάλει τα μπικικίνια από την όποια θεραπεία ο ίδιος θα κάνει. Σκέψου ότι ο ΩΡΛ που έκανε τη βιοψία τον έστειλε σε δική του ακτινολόγο και ήταν έτοιμοι σε τρεις ημέρες να τον βάλουν να ξεκινήσει ακτινοθεραπεία ΧΩΡΙΣ να τον παραπέμψουν σε ογκολόγο!!


Το πόρισμα της βιοψίας το έχετε;


Ναι, το έχουμε. Και θέλουμε από ογκολόγο ή/και ΩΡΛ γραπτή γνωμάτευση (προφανώς θα βασιστεί και στη βιοψία) όπου θα αναφέρεται και η προτεινόμενη αντιμετώπιση. Το αυτοκίνητο πάω με βλάβη σε (σοβαρό) συνεργείο και μου δίνουν δελτίο τεχνικού ελέγχου με διάγνωση και προτεινόμενες ενέργειες. Και δεν το κάνουν για κάτι πολύ πιο σημαντικό, όπως η ζωή ενός ανθρώπου!!!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#619079 Τι πειράζει να πάρει άλλη μια γνώμη από Δημόσιο νοσοκομείο?? Δεν τον υποχρεώνει κανείς μετά να διαλέξει οποίο του φάνηκε πιο αξιόπιστο.. Αγ. Σάββας κλπ δλδ

< Note >
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#619088 Έχω ακράδαντη πεποίθηση ότι τα ιατρικά θέματα , όταν συζητώνται σε εξειδικευμένα επίπεδα στα φόρα και στα κοινωνικά δίκτυα θα καταντήσουν εξευτελισμένα .
Κοινώς,το αποφεύγω .
ΟΜΩΣ, μιας και διάβασα ανοησίες περί καμερών , μπικικινιών και ότι άλλο ,
και μιας και ο Serf ζητάει κάτι (γνωμάτευση) και απορεί ,γιατί δεν του δίνουν , ας πιάσουμε 3 πράγματα βασικά

Κάθε καρκίνος θέλει:
- Ιστολογική διάγνωση (την έχεις ). Αυτό ως πρώτο στοιχείο , ενέχει και θέση γνωμάτευσης νόσου.
- Σταδιοποιηση,και εξ´αυτής
- Θεραπεία

Κοίτα τώρα τι γίνεται στον λαρυγγικό καρκίνο :
Σε αυτήν τη φάση, υπάρχει ένα παγκόσμιο τρέντ περί της διατήρησης του οργάνου έναντι του χειρουργείου, σε όλο και πιο προχωρημένο στάδιο , χρησιμοποιώντας ακτινοθεραπεία {+- χημειοθεραπεία (βλ ογκολογος)} , έναντι χειρουργείου , χειρουργείου +ακτινο, χειρουργείο + ακτινο+χμθ και πάει λέγοντας , ανάλογα το στάδιο , την περίπτωση , την συνοσηρότητα κλπ.
Επομένως , υπάρχουν διαφορετικά μονοπάτια , ανάλογα πεποίθηση ,εμπειρία , στάδιο, ικανότητα χειρουργική , όπου όμως τα μονοπάτια είναι σωστά μόλαταύτα.

Σημείο άλλο προσοχής , είναι το γεγονός ότι στα σοβαρά Ογκολογικά κέντρα του εξωτερικού οι θεραπευτικές αποφάσεις λαμβάνονται από ομάδα Ογκολογική , που συμπεριλαμβάνει τον ΩΡΛ, τον ογκολόγο, τον ακτινοθεραπευτή , τον φυσιοθεραπευτή , τον λόγοπαιδικο, κλπ κλπ.

Εσύ ζητάς από τον εκάστοτε μεμονωμένο ΩΡΛ να σου δώσει πλάνο θεραπείας (?) που θα αφορά και τις άλλες ειδικότητες ?
Εκτός και ζητάς να σου πει γραπτώς: «θα κάνεις ακτινοθεραπεία και χημειοθεραπεία».

Αυτό ζητάς ή κάτι πιο ειδικό , του τύπου πόσες , πότε και γιατί ?
Δεν έχω καταλάβει .

Το γιατί,να σου το πει. Τα άλλα δεν δύναται.

Σάς έστειλε σε ακτινοθεραπευτή και εσυ έχασες χρόνο (και συνεχίζεις ...) , σκεφτόμενος μπικικίνια , κοκοψινια και ότι άλλο .
Καλά τις μαλακιες για τις κάμερες στο χειρουργείο και αλλά τέτοια χαρωπά (από άλλους ) , τις εντάσσω στην πρώτη μου φράση περί εξευτελισμού .

Θα σου πω το λυπηρό,πώς ο χρόνος δεν είναι φίλος του πεθερού σου σε αυτή τη φάση.

Ζήτα από τον kostis20 να σε στείλει σε κάποιον από τους ΩΡΛ που ξέρει να σου δώσουν το χαρτί :
«Χειρουργείο-ακτινοθεραπεία-χημειοθεραπεία» ή ότι άλλο τελοσπαντων και ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ!!
Διαφορετικά , σε κάποιο Δημόσιο νοσοκομείο , όπου θα χειρουργείται και θα θεραπεύεται καρκίνος ( δεν γίνεται παντού) και ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ!!


Αυτά και τέλος από μεριάς μου.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#619089 να αφαιρέσουμε και τα μαύρα κουτιά από τα αεροπλάνα τότε. γιατί |λογοκρισία| δεν κάνει κανείς.
Αυτά και τέλος από μεριάς μου.
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#619090 Μην επιμένεις σε παρακαλώ .
Συνεχίζεις να λες ανοησίες .
Έχει ιστολογική διάγνωση καρκίνου .
Εμπλέκονται δηλαδή 3 ειδικότητες και 6 άνθρωποι τουλάχιστον , για να μοιραστούν το χιλιάρικο ?
Και να βάλουν έναν άνθρωπο σε τοξικές θεραπείας ?

Μην συνεχίζεις.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#619091
tsilis έγραψε:Έχω ακράδαντη πεποίθηση ότι τα ιατρικά θέματα , όταν συζητώνται σε εξειδικευμένα επίπεδα στα φόρα και στα κοινωνικά δίκτυα θα καταντήσουν εξευτελισμένα .
Κοινώς,το αποφεύγω .
ΟΜΩΣ, μιας και διάβασα ανοησίες περί καμερών , μπικικινιών και ότι άλλο ,
και μιας και ο Serf ζητάει κάτι (γνωμάτευση) και απορεί ,γιατί δεν του δίνουν , ας πιάσουμε 3 πράγματα βασικά

Κάθε καρκίνος θέλει:
- Ιστολογική διάγνωση (την έχεις ). Αυτό ως πρώτο στοιχείο , ενέχει και θέση γνωμάτευσης νόσου.
- Σταδιοποιηση,και εξ´αυτής
- Θεραπεία

Κοίτα τώρα τι γίνεται στον λαρυγγικό καρκίνο :
Σε αυτήν τη φάση, υπάρχει ένα παγκόσμιο τρέντ περί της διατήρησης του οργάνου έναντι του χειρουργείου, σε όλο και πιο προχωρημένο στάδιο , χρησιμοποιώντας ακτινοθεραπεία {+- χημειοθεραπεία (βλ ογκολογος)} , έναντι χειρουργείου , χειρουργείου +ακτινο, χειρουργείο + ακτινο+χμθ και πάει λέγοντας , ανάλογα το στάδιο , την περίπτωση , την συνοσηρότητα κλπ.
Επομένως , υπάρχουν διαφορετικά μονοπάτια , ανάλογα πεποίθηση ,εμπειρία , στάδιο, ικανότητα χειρουργική , όπου όμως τα μονοπάτια είναι σωστά μόλαταύτα.

Σημείο άλλο προσοχής , είναι το γεγονός ότι στα σοβαρά Ογκολογικά κέντρα του εξωτερικού οι θεραπευτικές αποφάσεις λαμβάνονται από ομάδα Ογκολογική , που συμπεριλαμβάνει τον ΩΡΛ, τον ογκολόγο, τον ακτινοθεραπευτή , τον φυσιοθεραπευτή , τον λόγοπαιδικο, κλπ κλπ.

Εσύ ζητάς από τον εκάστοτε μεμονωμένο ΩΡΛ να σου δώσει πλάνο θεραπείας (?) που θα αφορά και τις άλλες ειδικότητες ?
Εκτός και ζητάς να σου πει γραπτώς: «θα κάνεις ακτινοθεραπεία και χημειοθεραπεία».

Αυτό ζητάς ή κάτι πιο ειδικό , του τύπου πόσες , πότε και γιατί ?
Δεν έχω καταλάβει .

Το γιατί,να σου το πει. Τα άλλα δεν δύναται.

Σάς έστειλε σε ακτινοθεραπευτή και εσυ έχασες χρόνο (και συνεχίζεις ...) , σκεφτόμενος μπικικίνια , κοκοψινια και ότι άλλο .
Καλά τις μαλακιες για τις κάμερες στο χειρουργείο και αλλά τέτοια χαρωπά (από άλλους ) , τις εντάσσω στην πρώτη μου φράση περί εξευτελισμού .

Θα σου πω το λυπηρό,πώς ο χρόνος δεν είναι φίλος του πεθερού σου σε αυτή τη φάση.

Ζήτα από τον kostis20 να σε στείλει σε κάποιον από τους ΩΡΛ που ξέρει να σου δώσουν το χαρτί :
«Χειρουργείο-ακτινοθεραπεία-χημειοθεραπεία» ή ότι άλλο τελοσπαντων και ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ!!
Διαφορετικά , σε κάποιο Δημόσιο νοσοκομείο , όπου θα χειρουργείται και θα θεραπεύεται καρκίνος ( δεν γίνεται παντού) και ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ!!


Αυτά και τέλος από μεριάς μου.


Μία ερώτηση λοιπόν πολύ συγκεκριμένη: είναι αρμοδιότητα του ΩΡΛ να στείλει κάποιον σε ακτινολόγο για άμεση έναρξη θεραπείας χωρίς να εμπλέξει ογκολόγο, την κατεξοχήν αρμόδια (από όσα γνωρίζουμε οι εκτός χώρου) ειδικότητα για θέματα καρκίνου;

Κατά τα άλλα δε διαφωνώ ιδιαίτερα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#619387 Εντυπωσιακή βουτιά σήμερα ο πεθερός από την καρέκλα (με ροδάκια) => κάταγμα κεφαλής ισχύου... Από βδομάδα μπαίνει χειρουργείο.

Διανύει το 83ο έτος ο πεθερός, καλοστεκούμενος so far. Να υποθέσω την έχουμε πατήσει άσχημα;

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#619391 Παίζει μεγάλο ρόλο ο γιατρός που θα κάνει την επέμβαση , αν πρόκειται για ολική ή ημι-ολική αρθροπλαστική ισχύου και αν το εμφύτευμα μπορεί να συγκρατηθεί στη θέση του με ή χωρίς τεχνική τσιμέντου.
Η ανάρρωση είναι πιο γρήγορη στην ημιαρθροπλαστική και το τσιμέντο . Ο Μητσοτάκης που την έπαθε σε αντίστοιχη ηλικία νομίζω βγήκε περπατώντας από το νοσοκομείο :lipsealed: . Μη τσιγκουνευτείς τις αποκλειστικές νοσοκόμες αν γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί οι regular κωλοβαράνε ( tsilis ακούει ; ..).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#619399 Ευχαριστώ mousate. Είναι σε δημόσιο νοσοκομείο. Μπήκε χθες βράδυ, μετά από αναμονή 3 ωρών για το ΕΚΑΒ και 3 ωρών για εξετάσεις, διάγνωση και εισαγωγή. Αποκλειστική ούτε για δείγμα τέτοια ώρα. Ευτυχώς το βράδυ κύλησε ομαλά...

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#619410 καμερίτσα ;

http://www.gazzetta.gr/football/erasite ... ro-toy-vid

Ο νεαρός πήγε στο νοσοκομείο αλλά οι γιατροί του συνέστησαν να πάρει παυσίπονα και τον έστειλαν σπίτι. Ο Μπόρις λίγες ώρες μετά πήγε με αφόρητους πόνους σε άλλο νοσοκομείο, όπου υπεβλήθη σε επείγουσα αφαίρεση νεφρού! Εκτός από το χειρουργείο χρειάστηκε και πέντε ημέρες νοσηλείας.