Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#686945
Giuseppe Busso έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Άγνωστο. Θεωρώ πως την μεγαλύτερη δουλειά την κάνει η αποστασιοποίηση. Όταν βλέπουμε πια τόσο λίγο κόσμο, και όταν στο γραφείο είμαστε οι μισοί και λιγότεροι από πριν, είναι πολύ πιο δύσκολο να κολλήσεις κάτι.


Απάντησες μόνος σου.
Η απόδοση της μάσκας ισούται με 0% περίπου.
Δουλειά κάνει μόνο η απόσταση και η αποφυγή συγχρωτισμού.
Σου στέλνω πριβέ κάτι σαν απόδειξη αυτού που λέω.


To γεγονός ότι δεν μπορεί να σου δώσει ακριβή απάντηση πώς ισούται με περίπου 0%; Το να έχεις κάτι μπροστά στο στόμα σου όταν μιλάς/βήχεις/φταρνίζεσαι που να μειώνει τα βομβίδια που εκτοξεύεις ας πούμε είναι πολύ ριζοσπαστικό ως σκέψη;

Άβαταρ μέλους
By diplomat
#686946 To social distancing προφανώς και είναι το ασφαλέστατο. Η αναφορά σε μάσκα και υγιεινή έχει να κάνει με την πραγματικότητα ότι χρειάζεται να ερχόμαστε σε επαφή με συνανθρώπους μας, και εκεί έχουν αξία (όση έχουν, μόνο η επιστήμη έχει λόγο εδώ) προστασίας.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686947
mirage έγραψε:Γιατί πριβέ;


Ελα ντε! Κι εγω πολυ θα ηθελα να δω αυτες τις "αποδειξεις". Αν κι εχω την αισθηση οτι πρεπει να ποσταριστουν σ΄αυτο το τοπικο:

viewtopic.php?f=9&t=2630
Άβαταρ μέλους
By gianik
#686948
mirage έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Άγνωστο. Θεωρώ πως την μεγαλύτερη δουλειά την κάνει η αποστασιοποίηση. Όταν βλέπουμε πια τόσο λίγο κόσμο, και όταν στο γραφείο είμαστε οι μισοί και λιγότεροι από πριν, είναι πολύ πιο δύσκολο να κολλήσεις κάτι.


Απάντησες μόνος σου.
Η απόδοση της μάσκας ισούται με 0% περίπου.
Δουλειά κάνει μόνο η απόσταση και η αποφυγή συγχρωτισμού.
Σου στέλνω πριβέ κάτι σαν απόδειξη αυτού που λέω.
Γιατί πριβέ;



παρτούζα μου μυρίζει.... :)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686949
Ove20 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Δε χρειαζεται να καταληξουμε σε συγκεκριμενο νουμερο/ποσοστο. Οι περισσοτεροι απο εμας φετος καταλαβαμε ποσο βοηθαει η προσοχη και η αποστασιοποιηση.

Για παραδειγμα φετος δεν περασαμε ουτε μια απλη γριπη στην οικογενεια ενω αλλες χρονιες ολοι κατι τσιμπουσαμε 1-2 φορες μεσα στο χειμωνα. Παλι καλα γιατι οπως ηταν η κατασταση θα βγαζαμε μεγαλυτερο αγχος μπας και ειναι COVID κι οχι απλη γριπη.


Οι περισσότεροι γονείς κολλάνε από τα παιδιά τους στο σχολείο και με την σειρά τους αυτοί κολλάνε συναδέλφους τους στην δουλειά κτλ κτλ. Από τη στιγμή που α) για ένα μεγάλο διάστημα έχουμε τις μισές βαθμίδες εκπσης κλειστές και β) όταν είναι ανοικτές τα παιδάκια φορούν μάσκα, είναι λογικό και επόμενο να έχεις τεράστια μείωση στην εξάπλωση του ιού της απλής εποχιακής γρίπης.


Το ιδιο πραγμα λεμε φιλε :s_smile

Προσοχη + αποστασιοποιηση = μικροτερη μεταδοτικοτητα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#686951
drdino έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Άγνωστο. Θεωρώ πως την μεγαλύτερη δουλειά την κάνει η αποστασιοποίηση. Όταν βλέπουμε πια τόσο λίγο κόσμο, και όταν στο γραφείο είμαστε οι μισοί και λιγότεροι από πριν, είναι πολύ πιο δύσκολο να κολλήσεις κάτι.


Απάντησες μόνος σου.
Η απόδοση της μάσκας ισούται με 0% περίπου.
Δουλειά κάνει μόνο η απόσταση και η αποφυγή συγχρωτισμού.
Σου στέλνω πριβέ κάτι σαν απόδειξη αυτού που λέω.


To γεγονός ότι δεν μπορεί να σου δώσει ακριβή απάντηση πώς ισούται με περίπου 0%; Το να έχεις κάτι μπροστά στο στόμα σου όταν μιλάς/βήχεις/φταρνίζεσαι που να μειώνει τα βομβίδια που εκτοξεύεις ας πούμε είναι πολύ ριζοσπαστικό ως σκέψη;



Δεν υπάρχει λίγος ιός, πολύς ιός.
Άμα περάσει πέρασε. :)
Άβαταρ μέλους
By drdino
#686953 Έχει περάσει ένας χρόνος σχεδόν κι ακόμα συζητάμε τα βασικά.
https://www.bmj.com/content/371/bmj.m4763
https://www.medpagetoday.com/infectious ... id19/88692
https://www.euronews.com/2021/01/05/cor ... tients-are

Και κάτι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου:
"Every little barrier you put in the way achieves something," explained Neil, referring to mask-wearing, hand washing, social distancing and other measures to combat COVID-19.

He said that by sitting next to someone rather than opposite them and opening windows to disperse particles you can decrease the viral load you get from an infected person.


Απόσταση+προσωπική υγιεινή+μάσκα = μειώνεις συνολικά την πιθανότητα να κολλήσεις ή να εκδηλώσεις σοβαρά συμπτώματα, περισσότερο από το κάθε μέτρο ξεχωριστά.

:)
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#686954
Giuseppe Busso έγραψε:Δεν υπάρχει λίγος ιός, πολύς ιός.
Άμα περάσει πέρασε. :)


Μάλλον έχει σημασία πόσος ιός "πέρασε" άρα η μάσκα κάνει δουλειά

light reduction in SARS-CoV-2 exposure viral load due to masking results in a significant reduction in transmission with widespread implementation

Eddiet, με εξαέρωσε ο drdino :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#686955 Μάσκα σώζει. Ανιψιός περιπολία με το περιπολικό αλλά μέσα με μάσκα . Ο συνάδελφός του με τον οποίο περνούσε ώρες μέσα στο περιπολικό κόλλησε από κάπου αλλά αυτός με τη μάσκα όχι . δεν κόλλησε μετά από τον συνάδελφο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#686961 Εχω αρκετα παραδείγματα από τον εργασιακό και οικογενειακό μου κυκλο που η μετάδοση περιορίστηκε λογω της μάσκας αλλα περιμένω να δω τα στοιχεία πρώτα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#686966 Μπούσε τι λες πάλι τώρα; Το ίδιο να φταρνιστεί ο άλλος με μάσκα και άλλο χωρίς; Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν είπαμε ότι δεν θα περάσει, αλλά όχι και 0% προστασία :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#686972 Έκανα για πρώτη φορά εμβόλιο γρίπης!!!! Δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ από συνάχι κλπ. Μάλλον έκανα υπερβολή . Δε βαριέσαι, σε δέκα χρόνια πάλι. Φυσικά για τον φετινό ιό θα κάνω....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#686986
drdino έγραψε:
Απόσταση+προσωπική υγιεινή+μάσκα = μειώνεις συνολικά την πιθανότητα να κολλήσεις ή να εκδηλώσεις σοβαρά συμπτώματα, περισσότερο από το κάθε μέτρο ξεχωριστά.

:)


Δεν διαφώνησα επ'αυτού. Διαχώρισα τη μάσκα απλά σαν μοναδικό μέτρο προστασίας πως αυτό έπαιξε ρόλο που δεν είχαμε ιώσεις φέτος. Το οποίο είναι λάθος μιας και η μάσκα από μόνη της, προσφέρει σχεδόν μηδενική προστασία.


mirage έγραψε:Εχω αρκετα παραδείγματα από τον εργασιακό και οικογενειακό μου κυκλο που η μετάδοση περιορίστηκε λογω της μάσκας αλλα περιμένω να δω τα στοιχεία πρώτα.


Με ενοχλεί αφάνταστα να είσαι αρνητής μιας άποψης διαφορετικής από τη δική σου.
Εξήγησα στον HF ένα παράδειγμα το οποίο μπορείς και εσύ να διαπιστώσεις. Φόρα μια μάσκα (χειρουργική) και πήγαινε στην σκονισμένη αποθήκη σου και κάνε εργασίες, πχ κούνα τα σκονισμένα αντικείμενα. Έπειτα φύσα τη μύτη σου και θα δεις αν διαπέρασε.
Σκέψου μιλάμε για σκόνη, δηλαδή για πολύ πιο χοντρά σωματίδια και όχι για τα "αόρατα" μικροσωματίδια ενός ιού.
Θέλω να πω ότι η μάσκα από μόνη της, έχει σχεδόν μηδενική προστασία από τον ιό αυτή καθαυτή.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686994
Giuseppe Busso έγραψε:Θέλω να πω ότι η μάσκα από μόνη της, έχει σχεδόν μηδενική προστασία από τον ιό αυτή καθαυτή.


Μπουσε σου ειπαμε ολοι το ιδιο πραγμα και σου παραθεσανε και καποια ωραια λινκς για να καταλαβεις τι εννοουμε. Δεν ειναι πανακεια ΜΟΝΟ η μασκα, ουτε ΜΟΝΟ η καθαριοτητα, ουτε ΜΟΝΟ η αποστασιοποιηση κτλ κτλ κτλ Και στο αμαξι δε σωζει μονο η ζωνη, η προσοχη, η χαμηλη ταχυτητα, το σωστα συντηρημενο αμαξι, ο καλος οδηγος κτλ.

Αλλα λιγο το ενα λιγο το αλλο, ολα μαζι κανουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορα. Κι ειναι αστειο να μιλαμε για το ποσο % διαφορα κανει το καθενα. Απλα συμφωνουμε ολοι στο προφανες και παμε παρακατω.

Κι αν θελεις κανε το πειραμα με τη σκονη χωρις καθολου μασκα και ζυγισε τα καρκαδια που θα βγαλεις απο τη μυτη μετα. Σιγουρα το "χωρις μασκα" θα ειναι βαρυτερο. Ειπαμε. Κοινη λογικη ρε φιλε. Η μασκα κραταει το κατιτις της.

Δηλαδη ειναι περιττο που φορανε οι χειρουργοι μασκες εξαπανεκαθεν που λενε κι οι μορφωμενοι? :hmmm:
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 18 Ιαν 2021, 16:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#686995 Ποιος είναι ο αρνητής; Δεν αρνήθηκα κατι, ειπα περιμένω να δω τα στοιχεία που έστειλες πριβέ στον HiFi. Αν είναι αυτο που έγραψες παραπάνω τα είδα και σε ευχαριστώ που τα έγραψες.
Α, και στο μεταξύ εγραψα τις προσωπικές μου, απο πρώτο χέρι μάλιστα, εμπειρίες. Εννοείται δε εκτός από μάσκες υπηρχαν και οι αποστάσεις αλλα και η παραμονή σε κλειστό, αεριζόμενο σε τακτά χρονικά διαστήματα, χώρο για 8ωρο κλπ κλπ.