Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#607304 Έστω και με βάρδιες όταν ο άλλος είναι πρωί και έχει σχολασει στις 14:00 και σε μια ώρα είναι σπίτι έχει μετά 7.5 ώρες μέχρι τις 22:30.

Λογικά αν ο άλλος ξυπνάει χαλαρός στις 8 δεν θα κοιμηθεί το βράδυ στις 22:00.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#607305
Anonymous Founder έγραψε:Αφορά το νέο ασφαλιστικό περισσότερο, αλλά έχει τρομερό ενδιαφέρον η αλλαγή που προσπαθούν να φέρουν οι ιδιωτικές ασφαλιστικές ώστε να περιορίσουν το κόστος το δικό τους (προφανώς το μάρμαρο θα το πληρώσουν οι γνωστοί ανυπεράσπιστοι, οι ασθενείς δηλαδή...).
https://www.euro2day.gr/news/economy/ar ... reies.html
Στον κλάδο της υγείας για παράδειγμα, οι ασφαλιστικές εταιρείες έχουν θέσει ως προτεραιότητα την καθιέρωση των DRGs (συστήματα Ομοιογενών Διαγνωστικών Κατηγοριών που θα αντικαταστήσουν τα Κλειστά Ενοποιημένα Νοσήλια-ΚΕΝ). Στόχος των ασφαλιστικών εταιρειών είναι να δεχτεί η Πολιτεία να εφαρμόσει τα DRGs στα κρατικά νοσοκομεία (αυτό θα οδηγήσει και αποδοχή τους από τις ιδιωτικές κλινικές), προκειμένου να περιοριστεί το κόστος και έτσι περισσότερα νοικοκυριά να μπορούν να αποκτήσουν ασφαλιστική κάλυψη υγείας.

Ο κ. Σαρρηγεωργίου δεν σταματά να επαναλαμβάνει τα στοιχεία που θέλουν τους Έλληνες να καταβάλλουν κάθε χρόνο «από την τσέπη τους» (out of the pocket) γύρω στα 5,5 δισ. ευρώ για δαπάνες υγείας και οι ασφαλιστικές εταιρείες μόλις 0,5 δισ. ευρώ, σημειώνοντας: «Δεν είναι λογικό ένας λαός που έχει τόσο έντονα πληγεί από την οικονομική κρίση να πληρώνει διπλάσια λεφτά από την τσέπη του για δαπάνες υγείας, σε σχέση με τον Ευρωπαίο. Χρειάζονται κίνητρα, προκειμένου τα ελληνικά νοικοκυριά να μπορέσουν να ασφαλιστούν».

Σύμφωνα με την ΕΑΕΕ, γίνεται πολύ καλή προετοιμασία, με στόχο τη διαμόρφωση των DRGs, έτσι ώστε να εκτιμάται ότι θα μπορούσαν να ξεκινήσουν να εφαρμόζονται ακόμη και από το έτος 2021.

Αντίθετα, το γνωστό αίτημα για ΣΔΙΤ στην υγεία με τις ασφαλιστικές εταιρείες να διαχειρίζονται τμήμα της πλεονάζουσας παραγωγικής δυναμικότητας των κρατικών νοσοκομείων δεν έχει μπει ακόμη στο τραπέζι, καθώς θεωρείται πως οι προτεραιότητες είναι άλλες.


Χρειάζονται κίνητρα λέει για ν'ασφαλιστούν... Και ποια είναι αυτά τα κίνητρα; Μα το να μην καλύπτεται πλήρως ο ασθενής ακόμη και στα δημόσια νοσοκομεία.
:metalo:
Τι είναι τα DRG:
https://en.wikipedia.org/wiki/Diagnosis ... ernational
...the single most influential postwar innovation in medical financing: Medicare's prospective payment system (PPS). Inexorably rising medical inflation and deep economic deterioration forced policymakers in the late 1970s to pursue radical reform of Medicare to keep the program from insolvency. Congress and the Reagan administration eventually turned to the one alternative reimbursement system that analysts and academics had studied more than any other and had even tested with apparent success in New Jersey: prospective payment with diagnosis-related groups (DRGs). Rather than simply reimbursing hospitals whatever costs they charged to treat Medicare patients, the new model paid hospitals a predetermined, set rate based on the patient's diagnosis. The most significant change in health policy since Medicare and Medicaid's passage in 1965 went virtually unnoticed by the general public. Nevertheless, the change was nothing short of revolutionary. For the first time, the federal government gained the upper hand in its financial relationship with the hospital industry. Medicare's new prospective payment system with DRGs triggered a shift in the balance of political and economic power between the providers of medical care (hospitals and physicians) and those who paid for it - power that providers had successfully accumulated for more than half a century.[14]
Κοινώς, το νοσοκομείο θα πληρώνεται από το κράτος ένα δεδομένο ποσό αναλόγως την περίπτωση και θα είναι το ίδιο για όλους. Αν σε μια περίπτωση ξοδέψει λιγότερα, όλα πόπα, τα βάζει στην τσέπη. Αν χρειαστεί παραπάνω, θα πρέπει να τα βγάλει από αλλού. Οπότε, όπως αντιλαμβάνεστε αν τα λεφτά δεν φτάνουν, απλώς κάποιοι δεν θα λάβουν την απαιτούμενη θεραπεία, αφού "ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος κλπ κλπ".

Τα δημόσια νοσοκομεία που άντεξαν τα μνημόνια, μάλλον ετούτη τη φορά δεν θ'αντέξουν και αυτό και απλούστατα οι παροχές υγείας για τους Έλληνες θα κατακρημνισθούν. Ειδικά για τους φτωχότερους.
Αλλά θα μου πείτε και τι μας νοιάζει, σάμπως είμαστε φτωχοί; Και θα έχετε δίκιο. :s_yes
Αν και η κουβέντα είναι μεγάλη, αυτό που περιγράφεις εφαρμόζεται ήδη στα ελληνικά νοσοκομεία από το 2011 με την μορφή των ΚΕΝ-DRG . Δεν είναι ιδανική λύση αλλά από την άλλη οι άλλες επιλογές ( ημέρα νοσηλείας πχ όπου είτε ο ασθενής είναι μέσα για να πάρει έναν ορό είτε για έμφραγμα η χρέωση ήταν η ίδια και οδηγούσε, σε άλλες χώρες, σε αύξηση των ημερών νοσηλείας , κοινώς δεν τους έβγαζαν με τίποτε από το νοσοκομείο. Τώρα κινδυνεύουν να βγαίνουν πριν την ώρα τους) οδηγούν σε ηθικό κίνδυνο και αυξημένο κόστος για το κράτος και τα ταμεία. Δυστυχώς το κόστος της υγείας είναι ένα από τα μεγαλύτερα ζητήματα που αντιμετωπίζουν οι χώρες παγκοσμίως και είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί η χρυσή τομή ανάμεσα στην παροχή των αναγκαίων υπηρεσιών και την ασυδοσία. Εδώ έχουμε άλλο παράδοξο, και να έχουμε ολική κάλυψη του πληθυσμού από το ΕΣΥ και να έχουμε και από το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιωτικών πληρωμών πανευρωπαϊκά ( γεγονός που δείχνει ότι για μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού οι δωρεάν υπηρεσίες δεν είναι επαρκείς/ ικανοποιητικές)

< Note >
Τελευταία επεξεργασία από belgarion και 30 Σεπ 2019, 15:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#607306 Belgarion τώρα που έκλεισε το ιατρείο ύπνου, μήπως ξέρεις λεπτομέρεις για το παρακάτω;

EDDIE_147 έγραψε:https://www.efsyn.gr/ellada/ygeia/212016_dorean-farmaka-ypsiloy-kostoys-alla-me-polles-ekkremotites

Ξέρει κανείς ποιά ακριβώς φάρμακα είναι τα συγκεκριμένα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#607307
belgarion έγραψε: Δυστυχώς το κόστος της υγείας είναι ένα από τα μεγαλύτερα ζητήματα που αντιμετωπίζουν οι χώρες παγκοσμίως και είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί η χρυσή τομή ανάμεσα στην παροχή των αναγκαίων υπηρεσιών και την ασυδοσία. Εδώ έχουμε άλλο παράδοξο, και να έχουμε ολική κάλυψη του πληθυσμού από το ΕΣΥ και να έχουμε και από το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιωτικών πληρωμών πανευρωπαϊκά ( γεγονός που δείχνει ότι για μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού οι δωρεάν υπηρεσίες δεν είναι επαρκείς/ ικανοποιητικές)

Προφανώς και είναι ένα δυσεπίλυτο πρόβλημα. Αλλά να το λύσουμε σωστά και όχι απλώς να στείλουμε τον λογαριασμό πάλι στον κόσμο υποχρεώνοντάς τους να πληρώνουν ιδιωτική ασφάλεια, επειδή θα χειροτερεύσουμε τις δημόσιες παροχές.
Και εντάξει, δεν είπαμε να καταργήσουμε τα ιδιωτικά νοσοκομεία και τους γιατρούς, αλλά πρώτα απ' όλα να βελτιώσουμε τα δημόσια, βελτιώνοντάς τα όμως, όχι χειροτερεύοντάς τα.
Δεν γνωρίζω το θέμα σε βάθος, καταλαβαίνω όμως τι θέλουν να επιτύχουν οι φορείς της ιδιωτικής ασφάλισης. Δεν είναι τυχαίο που ξεκινάει από εκεί η προσπάθεια...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#607310
EDDIE_147 έγραψε:Belgarion τώρα που έκλεισε το ιατρείο ύπνου, μήπως ξέρεις λεπτομέρεις για το παρακάτω;

EDDIE_147 έγραψε:https://www.efsyn.gr/ellada/ygeia/212016_dorean-farmaka-ypsiloy-kostoys-alla-me-polles-ekkremotites

Ξέρει κανείς ποιά ακριβώς φάρμακα είναι τα συγκεκριμένα;
Λέει φάρμακα για καρκίνο και σκλήρυνση κατά πλάκας, φαντάζομαι θα είναι βιολογικοί παράγοντες κυρίως αλλά τι ακριβώς δεν ξέρω

< Note >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#607313
belgarion έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Belgarion τώρα που έκλεισε το ιατρείο ύπνου, μήπως ξέρεις λεπτομέρεις για το παρακάτω;

EDDIE_147 έγραψε:https://www.efsyn.gr/ellada/ygeia/212016_dorean-farmaka-ypsiloy-kostoys-alla-me-polles-ekkremotites

Ξέρει κανείς ποιά ακριβώς φάρμακα είναι τα συγκεκριμένα;
Λέει φάρμακα για καρκίνο και σκλήρυνση κατά πλάκας, φαντάζομαι θα είναι βιολογικοί παράγοντες κυρίως αλλά τι ακριβώς δεν ξέρω

< Note >


Η γυναικα φιλου εχει θεμα με μυελωμα των οστων, δεν εχω καταλαβει ακριβως, ομως εδω και 6 χρονια κανει μαλλον πειραματικες θεραπειες... το κοστος των φαρμακων ειναι μεχρι τωρα πανω απο 200 χιλιαρικα, και καθε μηνα τωρα κανει ενεση κοστους 7000 ευρω. ολα τα πληρωνει ο ΕΟΠΥΥ, και το νοσοκομειο που την παρακολουθει ειναι το Αιγινητειο. Δεν εχουν λογια για την ολη θεραπεια. Προσωπικα δεν θα πηγαινα ποτε σε ιδιωτικο. και δεν πληρωνω ιδιωτικη ασφαλεια... φτου φτου....
ολοι οι γνωστοι με δυσκολα θεματα πηγαν σε Δημοσια.
Ξαδερφη που της ετυχε μαστος εκανε την εγχειρηση σε δημοσια αλλα ογκολογο εχει ιδιωτη. Γλυτωσε την χημειοθεραπαια και παει πολυ καλα στν εξεληξη... ιδωμεν!!! τις εξετασεις τις εκανε σε ενα Ελληνικο εργαστηριο στον Γερακα, που ειναι πρωτοποριακο και ειναι σε ολη την Ευρωπη μοναδικο και τα αποτελεσματα τα αξιολογουν Αμερικη....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#607314 Δεν είναι πειραματικές οι θεραπείες, οι κανονικές είναι. Και ναι, είναι τόσο ακριβές. Μιλάμε για χιλιάρικα κάθε μήνα που καλύπτονται από τον ΕΟΠΥΥ μέχρι τελευταίου σεντ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#607318
Anonymous Founder έγραψε:Μιλάμε για χιλιάρικα κάθε μήνα που καλύπτονται από τον ΕΟΠΥΥ μέχρι τελευταίου σεντ.


... για όλους όσους το χρειάζονται!

Και όχι μόνο γι' αυτούς που έχουν τα φράγκα να πληρώσουν ιδιωτική ασφάλιση από το πάνω ράφι (γιατί κι εκεί υπάρχουν διαβαθμίσεις, ας μην έχει κανείς αυταπάτες).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#607320
GTS έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Ναι δεν ξέρω ούτε έναν που να σχολάει 14.00 ή 15.00 και να μη δουλεύει σε βάρδιες. Ακόμα και οι τραπεζικοί που έχω στο περιβάλλον μου είναι διοικητικοί και άρα δουλεύουν 8-4 ή 9-5.


Στα διαφορα υπουργεια φευγουν στις 2:45μμ και στις τραπεζες καταστηματα λιγο μετα τις 3μμ.
Πριν τις 15.00 δεν φεύγουν στα διάφορα υπουργεία, γιατί η προσέλευση είναι στις 07.00. Το ωράριο μάλιστα είναι σχετικά ευέλικτο (μετά από δήλωση του υπαλλήλου), οπότε είναι αρκετοί αυτοί που επιλέγουν ωράριο 08.00-16.00 ή και 09.00-17.00.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#607321
Asimov έγραψε:
GTS έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Ναι δεν ξέρω ούτε έναν που να σχολάει 14.00 ή 15.00 και να μη δουλεύει σε βάρδιες. Ακόμα και οι τραπεζικοί που έχω στο περιβάλλον μου είναι διοικητικοί και άρα δουλεύουν 8-4 ή 9-5.


Στα διαφορα υπουργεια φευγουν στις 2:45μμ και στις τραπεζες καταστηματα λιγο μετα τις 3μμ.
Πριν τις 15.00 δεν φεύγουν στα διάφορα υπουργεία, γιατί η προσέλευση είναι στις 07.00. Το ωράριο μάλιστα είναι σχετικά ευέλικτο (μετά από δήλωση του υπαλλήλου), οπότε είναι αρκετοί αυτοί που επιλέγουν ωράριο 08.00-16.00 ή και 09.00-17.00.


Υπαρχει ελεγχος ομως ποτε φευγει ο καθενας; Το εγραψα γιατι ειχα συναντησει καποιον που εφευγε εκεινη την ωρα...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#607322 Προφανώς υπάρχει έλεγχος και ηλεκτρονικό σύστημα εισόδου - εξόδου, ειδικά στα "υπουργεία" που ανέφερες.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#607352 Ενταξει, εδω γελαμε λιγακι. :thumbsup:

Η ανεση που υπαρχει στο Δημοσιο τομεα για πηγαινε ελα και δουλειες εκτος, ψωνια και χαζεμα βιτρινας δεν περιγραφεται.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#607362 @belgarion
Εννοούσα πως μπορείς να μάθεις ποια σκευάσματα είναι (δραστικές).
Δεν έχω καταλάβει αν είναι οριστική η λίστα.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#607368
EDDIE_147 έγραψε:@belgarion
Εννοούσα πως μπορείς να μάθεις ποια σκευάσματα είναι (δραστικές).
Δεν έχω καταλάβει αν είναι οριστική η λίστα.
Δεν ξέρω, φαντάζομαι ότι αν κάποιος έχει την λίστα με τα σκευάσματα που τώρα χορηγούνται μόνο μέσω ΕΟΠΥΥ θα υπάρχει σημαντική ταύτιση. Εγώ δεν έχω κάτι τέτοιο μια που τέτοια σκευάσματα είναι πολύ μακριά από την καθημερινή πρακτική μου.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#607369 :s_thumbsup