Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#651898
JimClark έγραψε:
axel12p έγραψε:Στις αγγελίες πάντως, δεν βλέπω τίποτα ακόμα


Τέτχοιος είναι.

Πουλάει τα καλά αλλού και εμάς μας αφήνει με τα rha ακουστικά και τα fiio Players... :rant: :rant:
Ιιιι τι είπε το ατομο....πάρε πάρε έχω το δικό Μ9 τώρα για πώληση όπως και ακουστικά Bluetooth τα sennheiser momentum 2 και τα dalio IO6 ....διάλεξε

< >
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#652618 Θέλω να πάρω ένα drone για παιδάκι 10 ετών γύρω στο 250 ευρώπουλα.
Παίζει τίποτα ή θα είναι μιας χρήσης και θα πετάξουμε τα λεφτά μας?
Τι λένε οι ειδικοί?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#652622
junior gt έγραψε:Θέλω να πάρω ένα drone για παιδάκι 10 ετών γύρω στο 250 ευρώπουλα.
Παίζει τίποτα ή θα είναι μιας χρήσης και θα πετάξουμε τα λεφτά μας?
Τι λένε οι ειδικοί?


Δεν ειμαι ειδικος, αλλα εχω την αισθηση οτι πρεπει να παρεις κατι φθηνοτερο εφοσον μιλαμε για παιδι κι αν καταλαβα καλα για το πρωτο του drone.

Αν εχει ηδη εξασκηθει με τιποτα φτηνα και εχει παρει τον αερα αλλαζει το πραγμα ομως...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#652623 Εντάξει στην αρχή θα έχει επίβλεψη.
Απ ότι διαβάζω τα κριτηρια είναι χρόνος πτήσης, απόσταση από χειριστήριο, σταθερότητα σε αέρα και ποιότητα κάμερας. Σωστά?
Εντιτ:Κάτι τέτοιο ισως:
https://www.ideahellas.gr/product/drone ... ble-black/
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#652636 Και εμένα μου φαίνονται αρκετά τα 250€ για πρώτο drone και για παιδί 10 ετών. Σε κάθε περίπτωση πάντως, θα κοιτούσα για κάτι πιο επώνυμο, ώστε σε περίπτωση προβλήματος να μπορείς να βγάλεις καμιά άκρη στο internet και για να μπορείς να βρεις ανταλλακτικά.

Με τιμή στα 100-150€ θα κοιτούσα κανένα DJI Tello (https://www.skroutz.gr/s/15850409/DJI-Tello-Boost-Combo.html#reviews), ενώ στα 250€ θα κοιτούσα μάλλον το Hubsan H501 (https://www.skroutz.gr/s/8123233/Hubsan-H501S-X4-Standard-Edition.html#reviews)
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#652638 Για 10 χρόνων ένα dji tello ... Τίποτα παραπάνω.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#652705
bujinkan έγραψε:Για 10 χρόνων ένα dji tello ... Τίποτα παραπάνω.

< >
+1
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#652722
junior gt έγραψε:Αυτό που έβαλα:
https://www.ideahellas.gr/product/drone ... ble-black/
πως το βλέπετε για τα λεφτά του?

Το drone είναι ένα μηχάνημα το οποίο αν σου παρουσιάσει πρόβλημα, το πιο πιθανό είναι ότι το "έχασες" και μαζί με αυτό τα λεφτά που έδωσες για να το αγοράσεις. Όταν διαβάζεις για προβλήματα ακόμη και στο DJI mavic mini που είναι από την κορυφαία εταιρεία του χώρου και κοστίζει τα διπλά λεφτά από το συγκεκριμένο, θα εμπιστευτείς τα λεφτά σου στον κλώνο του DJI από μια παντελώς άγνωστη εταιρεία; Έχεις βρει reviews για το συγκεκριμένο;
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#652726 Ξέχασα να αναφέρω ...μετά από 2 μήνες με το μίνι μου ,2 υπέροχους μήνες με αρκετά βιντεάκια ,άρχισε να μου φαίνεται λίγο σε κάποιους τομείς . Και δεν μιλάω για την ποιότητα βίντεο η οποία προσωπικά μου έφτανε . Μιλάω για 2 θέματα που δεν μου άρεσαν καθόλου και ένα 3ο το οποίο οκ τρωγόταν ... Τα 2 πιο βασικά ήταν οι πολλές παρεμβολές στο wifi του με αποτέλεσμα να χάνει πολλές φορές τη σύνδεση με το rc ακόμα και στα 250 μέτρα απόσταση και δεύτερον δεν την πάλευε πολύ με τον αέρα και είχα συνεχόμενα warnings για high winds πράγμα που φυσικά μου δημιουργούσε ανησυχία με αποτέλεσμα να το γυρνάω πίσω .. Το 3ο ήταν ότι όσο πέρναγε ο καιρός καταλάβαινα ότι η απουσία αισθητήρων σύγκρουσης ήταν ένα μειον για μένα .. Έτσι πήρα την μεγάλη απόφαση ...Πωλήθηκε σε καλή τιμή και παραγγέλθηκε το air 2 ... ,Τράβηξα και μια ταλαιπωρία μιας και εκεί που σύμφωνα με το σάιτ της dji από τη στιγμή της παραγγελία θα το είχα στα χέρια μου σε 14 μέρες το πολύ και τελικά ήρθε σε 24 μέρες λόγω μάλλον ανεπάρκειας κομματιών ... Τεσπά τέλος καλά όλα καλά παρέλαβα Παρασκευή απόγευμα ... Σάββατο έκανα μια μονοήμερη εκδρομή Βυτίνα Δημητσάνα όπου και είχα την πρώτη επαφή μαζί του ...
Οκ πραγματικά εντελώς άλλο drone.
Το μίνι ζυγίζει 250 γραμμάρια και αυτό 570. Από αέρα δεν καταλαβαίνει πραγματικά τίποτα . Οι αισθητήρες μεγάλη βοήθεια και μια επιπλέον αίσθηση αίσθηση ασφάλειας . Δεν το έχω προσχώρηση σε range test ακόμα , αλά στη Δημητσάνα το σήκωσα 150 μέτρα ψηλά με ριπές αέρα στο έδαφος γύρω στα 25χλμ άρα εκεί ψηλά πολύ περισσότερο και δεν είχα ούτε ένα warning. Απόσταση το πήγα 1200 μέτρα χωρίς κανένα θέμα με το σήμα .
Μεγάλο πλεονέκτημα οι έλικες που είναι quick release και μπορείς να το δώσεις στην τσάντα χώρις να φοβασαι μην τους στραβωσεις . Θα επανέλθω με ριβιου και βιντεάκι σύντομα .

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#652752
bujinkan έγραψε:Οκ πραγματικά εντελώς άλλο drone.

Μιλάμε βέβαια για τα διπλά λεφτά! Και το κακό με τα DJI είναι πως σε αντίθεση με άλλα προϊόντα η τιμή τους δεν πέφτει με τον καιρό, όπως στα κινητά για παράδειγμα. Να πεις θα περιμένω ένα εξάμηνο να πέσει η τιμή του Air 2 από τα 1000 στα 700€. :x
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#652867
axel12p έγραψε:
bujinkan έγραψε:Οκ πραγματικά εντελώς άλλο drone.

Μιλάμε βέβαια για τα διπλά λεφτά! Και το κακό με τα DJI είναι πως σε αντίθεση με άλλα προϊόντα η τιμή τους δεν πέφτει με τον καιρό, όπως στα κινητά για παράδειγμα. Να πεις θα περιμένω ένα εξάμηνο να πέσει η τιμή του Air 2 από τα 1000 στα 700€. :x
Κακό για τον αγοραστή καλό για τον πωλητή

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#652880 Λογικό να κρατάει τιμή, από την στιγμή που η DJI αποτελεί πρακτικά μονοπώλιο στον χώρο. Αν δε σε καλύπτει ένα drone της DJI στα λεφτά που θέλεις, είτε περιμένεις την εταιρεία να βγάλει το καινούργιο μοντέλο, είτε καταφεύγεις σε κάποιο imitation DJI drone από κάποιον λιγότερο γνωστό Κινέζο κατασκευαστή.

Χθες συναντήθηκα με έναν γνωστό μου να πετάξει το Fimi X8 SE 2020, το οποίο παρέλαβε πρόσφατα.
ΟΚ, το μηχανάκι είναι αρκετά δυνατό, φάνηκε να μην έχει θέμα με τους ανέμους ενώ με θεωρητική αυτονομία 8Km ξέρεις ότι δεν θα έχεις εύκολα αποσυνδέσεις. Κόστος, στα ίδια με ένα DJI Mini το οποίο είναι σαφέστατα πιο αδύναμο και με πολύ μικρότερη εμβέλεια. Από την άλλη όμως το Fimi έχει κάποια θέματα με το ορίζοντα που δεν βγαίνει πάντα ίσιος, αργούσε εχθές να κλειδώσει δορυφόρους, ενώ και από θέμα εγγύησης αν χρειαστεί κάτι πρέπει να συνεννοηθεί με το Banggood...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#652976 Το πήρε και ένας φίλος μου αυτό 350 μεταχειρω νομίζω καινούργιο κάνει περισσότερο από το μίνι ...γύρω στα 550 νομίζω ...το μινι κάνει 400.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#653023 Τώρα στο Banggood το έχει 420€, ενώ σε pre order που το είχε αγοράσει αυτός πριν κανένα δίμηνο, η τιμή του ήταν στα 370€ περίπου. Στα ίδια δηλαδή με το Mavic Mini.