Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#641965
skous έγραψε:
bujinkan έγραψε:Ποιο έχεις ?
Mavic air


< >
Άντε βγαίνει το 2 τώρα καλορίζικο
Άβαταρ μέλους
By skous
#641996 Το εχω πανω απο χρονο.

αν παω σε κατι αλλο καποτε θα ειναι μαλλον κατι χωρις wifi αλλα με. Occusync


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#641997
skous έγραψε:Το εχω πανω απο χρονο.

αν παω σε κατι αλλο καποτε θα ειναι μαλλον κατι χωρις wifi αλλα με. Occusync


< >
Occusync έχει το καινούργιο χαχα

https://www.digitalcameraworld.com/news ... 0fps-video
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#643652 Πωωω μας άναψε φωτιές η dji με το καινούργιο mavic air 2
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#643726 Έχει εξαιρετικά drones η DJI, αλλά ένα χιλιάρικο για drone μου φαίνονται πολλά λεφτά για κάποιον ερασιτέχνη.
Όσο και αν μου αρέσουν, θα έδινα ένα τέτοιο ποσό μόνο αν το χρειαζόμουν για την δουλειά μου, ή αν μου περίσσευαν τα λεφτά. Ώστε ακόμη και στην περίπτωση που το χάσω/ χαλάσει να μην τα κλαίω!

Για ερασιτεχνική χρήση νομίζω πως το mini είναι μια χαρά επιλογή.

Εντωμεταξύ, γνωστός μου παρήγγειλε το Fimi X8 SE 2020, με τιμή κάτω από 400€ και περιμένει να του το στείλουν. Ήταν ανάμεσα σε αυτό και το mini και τελικά επέλεξε αυτό.
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#643744 Πολυ καλο φαινεται το air 2!
Αν ειναι ν'αγορασει καποιος τωρα drone, που σκοπευει να το χρησιμοποιησει κι οχι να κανει 10 πτησεις τη χρονια, το παιρνει με fly combo με κλειστα ματια.

Σε καποιον που πηρε το πρωτο mavic air, για τους σωστους λογους - κι οχι γιατι δεν εβγαιναν τα κουκια για pro - δε νομιζω οτι υπαρχει λογος αναβαθμισης*.

Ας περιμενουμε και τα reviews απο τα πιο "μικρα" και πιο ανεξαρτητα καναλια στο yt, ωστε να εχουμε και πιο σφαιρικη γνωμη, γιατι προς ωρας μονο τα καλα παιδια που θα κανουν promotion το ειχαν παραλαβει :iconcool:


*Θελω να δω και ενα συγκριτικο σε 4Κ 24fps και 2.7 60fps για να σιγουρευτω though!
Άβαταρ μέλους
By skous
#643804 Πάντως αυτό με το occusync παίζει να βοηθάει πολύ στην ψυχολογία να μην το χάσεις το μηχάνημα..

Ετοιμάζομαι για πτήση μεγάλη (>1.5km) πάνω απο θαλασσια περιοχή σύντομα... Για να δούμε θα τα καταφέρει;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#643808 Αν πεσει σε κανενος κεφαλι τον πληρωνετε? :lol:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#643809
Geo f1 έγραψε:Αν πεσει σε κανενος κεφαλι τον πληρωνετε?
Έλα να κάνεις το πειραματόζωο να δούμε
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#643812
skous έγραψε:Πάντως αυτό με το occusync παίζει να βοηθάει πολύ στην ψυχολογία να μην το χάσεις το μηχάνημα..

Ετοιμάζομαι για πτήση μεγάλη (>1.5km) πάνω απο θαλασσια περιοχή σύντομα... Για να δούμε θα τα καταφέρει;
Ε ναι ρε φίλε άλλο 10 km εμβέλεια και με ποιο σταθερη σύνδεση και άλλο το απλό wifi που εύχεσαι να μην είσαι σε περιοχή με πολλές παρεμβολές ...πάντως τώρα που όλα τα καφέ είναι κλειστά πέταξα εχτές το μίνι κατά μήκος της παραλίας Λουτρακίου ...το πήγα 1 χλμ απόσταση και μου εβγαλε μόνο μια φορά μνμ για ασθενές σήμα ...δλδ πήγαινε και άλλο άνετα .... Αλλά το Occusync είναι άλλο πράγμα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#643842 Έχει και το Air 2 εκδόσεις FCC και CE όπως το Mini; Είναι μικρότερη η εμβέλεια του στην Ευρώπη;
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#643858
skous έγραψε:Πάντως αυτό με το occusync παίζει να βοηθάει πολύ στην ψυχολογία να μην το χάσεις το μηχάνημα..


Πως να χασεις το μηχανημα δλδ?
Ακομη και να χαθει το σημα, επιλεγεις ειτε rth, ειτε hover αναλογα την περιπτωση και εισαι οκ.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#643926
sebastian έγραψε:
skous έγραψε:Πάντως αυτό με το occusync παίζει να βοηθάει πολύ στην ψυχολογία να μην το χάσεις το μηχάνημα..


Πως να χασεις το μηχανημα δλδ?
Ακομη και να χαθει το σημα, επιλεγεις ειτε rth, ειτε hover αναλογα την περιπτωση και εισαι οκ.
Εννοεί στο θέμα ψυχολογίας μάλλον. Γενικά από το μίνι είμαι πολύ ευχαριστημένος έως τώρα ,αλλά το ερ2 εχει 3 βασικά υπέρ )πολλά έχει ) Occusync , αισθητήρες και ,follow me
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#643930 φαντάζομαι όλα τα drones που κυκλοφορούν έχουν εμβέλεια τηλεχειρισμού άνω των 50μ....άρα νομίζω υποχρέωση να δηλωθούν στην ΥΠΑ.
Ασχολείται κανείς με το θέμα;
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#643984
ArrowsFA1 έγραψε:φαντάζομαι όλα τα drones που κυκλοφορούν έχουν εμβέλεια τηλεχειρισμού άνω των 50μ....άρα νομίζω υποχρέωση να δηλωθούν στην ΥΠΑ.
Ασχολείται κανείς με το θέμα;
Το θέμα αυτό είναι φλου άλλου διαβάζεις έτσι και αλλού γιουβέτσι .