Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#684925
George_Prix έγραψε:Ασχετος εδω!

Αν καταλαβα καλα απο το βιντεακι εχουν συστημα τα drones που σε ακολουθει απο πισω?

Τα πιο ακριβά έχουν auto tracking, το DJI Mini δεν έχει (στην επίσημη εφαρμογή τουλάχιστον) για τον απλό λόγο ότι δεν διαθέτει αισθητήρες απόστασης (proximity sensors). Οπότε αν απλά ακολουθεί κάποιον και βρεθεί μπροστά του ένα δέντρο για παράδειγμα, δεν θα το αντιληφθεί και θα σκάσει πάνω του.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#684929
Anonymous Founder έγραψε:Λίγο δύσκολο νορμάλ drone να καταφέρει να ακολουθήσει μονοθέσιο F1. Λέω εγώ τώρα...


Ειλικρινα δεν εχω ιδεα απο τις επιδοσεις τους. Αλλα σιγουρα η F1 θα εχει ενα τουμπανο drone. Κι ολο το γυρο να μη μπορει να ακολουθησει (φυσικα κοβοντας δρομο καθε λιγο), σιγουρα υπαρχουν πολλα συμπλεγματα στροφων που θα πιανει την εσωτερικη (δηλαδη πολυ λιγοτερα μετρα ακτινα) και θα βγαζει απιστευτα πλανα. Ετσι πιστευω εγω εντελως θεωρητικα που το σκεφτηκα στο μυαλο μου. Ας πουν οι ειδικοι αν θα ηταν εφικτο στην πραξη κατι τετοιο!
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 07 Ιαν 2021, 13:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#684930
axel12p έγραψε:
George_Prix έγραψε:Ασχετος εδω!

Αν καταλαβα καλα απο το βιντεακι εχουν συστημα τα drones που σε ακολουθει απο πισω?

Τα πιο ακριβά έχουν auto tracking, το DJI Mini δεν έχει (στην επίσημη εφαρμογή τουλάχιστον) για τον απλό λόγο ότι δεν διαθέτει αισθητήρες απόστασης (proximity sensors). Οπότε αν απλά ακολουθεί κάποιον και βρεθεί μπροστά του ένα δέντρο για παράδειγμα, δεν θα το αντιληφθεί και θα σκάσει πάνω του.



Του φίλου μου, που δημοσίευσα λίγες μέρες πριν, διαθέτει αυτό το feature. Έτσι μου είπε τουλάχιστον.
Μάλιστα μου έκανε παράδειγμα. Πχ, βγαίνει για τρέξιμο, το έχεις προγραμματίσει έτσι, κρύβεις το joystick, εννοώ δηλαδή δεν το κρατάς για χειρισμό και σε ακολουθεί κανονικά.


Παίδες, χωρίς πλάκα, τι υπάρχει σε drone σε 500-700€ περίπου; Σίγουρα το ένα μοντέλο είναι αυτό του φίλου μου, DJI Mini 2.
Τι άλλο παίζει σε τέτοιο μπάτζετ; και ποιος ξέρει υπέρ και κατά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#684931 Αγοράζεις μόνον DJI και δεν κοιτάς κάτι άλλο. Υπάρχουν και άλλα πιο ακριβά, αλλά για πρώτο μια χαρά είναι το Mini 2. Είναι απίστευτο τι μπορεί να κάνεις με ένα drone. Εγώ πλέον τα χρησιμοποιώ και στην δουλειά (και όχι μόνον εγώ).
Παρακάτω, φωτογράφιση σήραγγας για υπολογισμό L20 με χρήση drone.
Εικόνα
L20 = Μέση Λαµπρότητα που περιέχεται στο κωνικό πεδίο ανοίγµατος 20 μοιρών µε κορυφή το µάτι του οδηγού, µε κέντρο τοποθετηµένο σε ύψος ενός τετάρτου του ύψους της εισόδου της σήραγγας σε απόσταση ίση µε την Απόσταση Ασφαλούς Πέδησης (Safe Stopping Distance) και ονοµάζεται Λαµπρότητα ζώνης Προσέγγισης.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#684932
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#684933
George_Prix έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Λίγο δύσκολο νορμάλ drone να καταφέρει να ακολουθήσει μονοθέσιο F1. Λέω εγώ τώρα...


Ειλικρινα δεν εχω ιδεα απο τις επιδοσεις τους. Αλλα σιγουρα η F1 θα εχει ενα τουμπανο drone. Κι ολο το γυρο να μη μπορει να ακολουθησει (φυσικα κοβοντας δρομο καθε λιγο), σιγουρα υπαρχουν πολλα συμπλεγματα στροφων που θα πιανει την εσωτερικη (δηλαδη πολυ λιγοτερα μετρα ακτινα) και θα βγαζει απιστευτα πλανα. Ετσι πιστευω εγω εντελως θεωρητικα που το σκεφτηκα στο μυαλο μου. Ας πουν οι ειδικοι αν θα ηταν εφικτο στην πραξη κατι τετοιο!




Στο WRC πάντως, έχω την εντύπωση ότι έληξε η συνεργασία με την DJI. Δεν βλέπω πλέον σχετικά βιντεάκια.

Busso το Mini 2 δεν υποστηρίζει Active Track για τον λόγο που σου ανέφερα. Υπάρχει αν θέλεις η εφαρμογή Litchi η οποία σου δίνει αυτή την δυνατότητα με το ανάλογο φυσικά ρίσκο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#684934 Άρα, γίνεται. Οπότε, θα μπορούσαν να φτιάξουν μια επιτρεπόμενη flight zone με συγκεκριμένες συντεταγμένες ώστε να μην υπάρχουν φόβοι για ασφάλεια και να παίρνουν τέτοια πλάνα. Πώς και δεν έχει γίνει άραγε;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#684937 εδω εξηγει σχετικα με το wrc και ληψη drone
https://www.youtube.com/watch?v=0XGnU4ir5gs
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#684939 Τρομερα πλανα στο WRC!!! Αφου το κανανε εκει στα βουνα και στα λαγκαδια που εξαφανιζεται το αγωνιστικο αμαξι μπροστα, φανταζομαι θα ειναι πολυ ευκολοτερο στην πιστα που ενα drone μπορει να καλυψει πολυ περισσοτερες στροφες κοβοντας δρομο...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#684946 Πάντως η διαφορά στην ταχύτητά τους υπάρχει, άρα δεν είναι απολύτως εύκολο. Θυμάμαι στο MotoGP στην πίστα του Κατάρ που έχω βρεθεί 2 φορές, δεν προλάβαινες να γυρίσεις το κεφάλι σου αρκετά γρήγορα όταν κοιτούσες δεξιά, για να τους δεις αριστερά να πέφτουν στα φρένα μετά την μεγάλη ευθεία!
Παρόμοιες δυσκολίες θα έχει και ένα drone...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#684952 Ένα άλλο σημείο δυσκολίας για F1 σε σχέση με το WRC είναι ότι θέλεις πολλά drones σε σχετικά μικρό χώρο με τεράστιο ηλεκτρομαγνητικό φορτίο.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#684958 Καλά, δεν χρειάζεται να καλύψουν όλη την πίστα με τα πλάνα των drones. Και στο WRC κάποια πλάνα σε ορισμένα σημεία της διαδρομής τραβούσαν (τα πιο αργά συνήθως). Κάπως έτσι θα μπορούσαν και εδώ. Να καλύπτουν εσάκια ή την στροφή πριν την ευθεία μέχρι το σημείο που το drone δε θα μπορεί να φτάσει το μονοθέσιο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#684977 Μπορείς σ'ένα drone να χαράξεις πορεία πτήσης εκ των προτέρων; Δλδ να του πεις ότι πρέπει να πάει στο τάδε στίγμα (εντός ακτίνας πάντα) και ν'αποφύγει μόνο του τυχόν εμπόδια;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#684981 Ανάλογα το μοντέλο, μπορείς να ορισεις waypoints. Να το αφήσεις εντελώς μόνο του μπορείς ειδικά στα πιο ακριβά μοντέλα, αλλά είναι κάτι αντίστοιχο με την αυτόνομη οδήγηση. Πολύ καλή, αλλά όχι τέλεια ακόμη.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#685050 Θα μπορούν να έχουν από ένα σε κάθε στροφή να κάνει γύρω γύρω και πάνω κάτω από μόνο του. Πόσο κρατάνε οι μπαταρίες στα σοβαρά drones; Γιατί δε λέει να γίνει καμιά στραβή και να σου πέσει ένα τέτοιο στο κεφάλι ενώ ετοιμάζεσαι να φρενάρεις από τα 300χλμ....