Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#684260
axel12p έγραψε:Είναι αυτό που έχει ο Kilo και είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του!
Μου κάνει απλά εντύπωση ότι σε ορισμένες από τις φωτογραφίες που ανέβασες είναι στραβός ο ορίζοντας :hmmm:


Φυσούσε. Μας έβγαλε ένδειξη για strong wind. Αρκετά δυνατός αέρας
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#684262
Giuseppe Busso έγραψε:
axel12p έγραψε:Είναι αυτό που έχει ο Kilo και είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του!
Μου κάνει απλά εντύπωση ότι σε ορισμένες από τις φωτογραφίες που ανέβασες είναι στραβός ο ορίζοντας :hmmm:


Φυσούσε. Μας έβγαλε ένδειξη για strong wind. Αρκετά δυνατός αέρας
Δεν έχει σχέση μπουσε ο αέρας ...η κάμερα είναι σε gimbal και θαπρεπε να είναι ίσια

Xperia 5ii
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#684263 μπορεί να το είχανε στο σπορ

Η DJI είναι η VAG των drones
Με το καλό
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#684264
KiloMeater έγραψε:μπορεί να το είχανε στο σπορ

Η DJI είναι η VAG των drones
Με το καλό
Χαχαχα καλό ρε συ αλλά φώτο βγάζεις σε hover συνήθως και όχι εν κινήσει

Xperia 5ii
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#684267
KiloMeater έγραψε:μπορεί να το είχανε στο σπορ

Η DJI είναι η VAG των drones
Με το καλό


Ναι κάτι τέτοιο. Μετά το βάλαμε στο cinematic ή κάπως έτσι λέγεται.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#684281 Δεν είναι too much για πρώτο drone? Οκ είναι καλό και συγχωρεί λάθη, μαθαίνει πραγματικά όμως να πετά;
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#684282
Dimitris_P έγραψε:Δεν είναι too much για πρώτο drone? Οκ είναι καλό και συγχωρεί λάθη, μαθαίνει πραγματικά όμως να πετά;
Ακριβώς το αντίθετο ,όσο πιο καλό το drone με όσες περισσότερες δικλείδες ασφαλείας ,τόσο πιο εύκολο για τον νέο πιλότο .

Xperia 5ii
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#684452 με τρωει το χερι μου αλλα θελω τιμονιερα και καρεκλα....
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#684454 Push the button ...

Πάρτε τα τώρα να τα χαρείτε πριν πλακώσουν ζορικα μέτρα ελέγχου που συζητιούνται
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#684511 Έχεις κάτι υπόψη σου; Ειδικά για drone τόσο μικρά όπως το Mini 2.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#684534 το RemoteID οταν παίξει και ευρώπη (που θα παιξει αν εφαρμοστει US τελικα) πιθανολογώ θα πιάνει και τα μικρα με κάμερα

οσο περνάει ο καιρος ολο και πιο πολλοι κανονισμοί θα βγαίνουν
Δικαιως μεν γιατι μεχρι προσφατα ηταν wild west αλλα καποιες 'ελευθεριες' του παρελθοντος ισως δεν θα υπαρχουν
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#684545
axel12p έγραψε:Έχεις κάτι υπόψη σου; Ειδικά για drone τόσο μικρά όπως το Mini 2.


Ο φίλος μου, μου είπε ότι το εν λόγω drone που έβαλα, είναι κάτω από το όριο των 250 γραμμαρίων (είναι 249 το συγκεκριμένο) και άρα δεν χρειάζεται κάποιο δίπλωμα/άδεια. Δεν ξέρω αν τα λέω καλά γιατί έμαθα πολλές πληροφορίες ταυτόχρονα, οπότε οι γνωρίζοντες ας με διορθώσουν.

Σηκώνεται μέχρι 120m ύψος νόμιμα. Υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδώσεις και να πας πχ στο μισό χιλιόμετρο ύψος.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#684554 δες παραπανω
απο 1/1/2021 εχει ενεργοποιηθει ευρωπαικο πλαισιο που καθοριζει τι ισχυει σε ολα τα ευρωπαικα κρατη για τα drones
πλεον το μινι παρολο που ειναι <250 γρ θελει registration λογω καμερας

(τωρα τι θεωρειται νομιμο η οχι στην Ελλαδα, δεν το ξερω)

το μεγιστο υψος ειναι τα 500μ απο το σημειο απογειωσης, αυτο δεν μπορεις να το περασεις με τιποτα, ειναι hard coded σε ολα τα mavic.
αν δεν εισαι σε αστικη ζωνη η αλλο controlled airspace μπορεις να πας ανετα πανω απο τα 120 μ
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#684596 Πολύ καλά έκαναν και έβαλαν υψομετρικό όριο γιατί έχουμε δει απίστευτες βλακείες δυστυχώς... :thumbsdown: