Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#682864 Σορρυ κύριοι αλλά έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας με τις σταθεροποιήσεις...
Άλλο πράγμα η οπτική σταθεροποίηση (ois)
Άλλο η ψηφιακή
Και άλλο το horizon leveling, που δεν έχει και καμία χρησιμότητα σε φωτογραφίες!
Άλλη η λειτουργία της κάθε μίας και άλλη η χρησιμότητά της.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#682866 Πάντως εγώ που έπαιξα με raw ενός PRO MAX, δεν το είδα κάπου να ξεφεύγει από τις εγγενείς αδυναμίες των κινητών. Το φυσικό αποτέλεσμα που δίνει μία dslr στο dynamic range, στο μηδενικό sharpening και στην ευρύτερη αισθητική της φωτογραφίας δεν το δίνει το κινητό όπως και να το κάνουμε.

Βγάζει ΤΡΟΜΕΡΑ καλές φωτογραφίες για κάτι που χωράει στην τσέπη και κάνει και άλλες 200 δουλειές ? Σίγουρα.
Στέκεται σε pixel peeping δίπλα δίπλα σε οποιαδήποτε σύγχρονη φωτογραφική μηχανή ? Από άποψη Hardware και μόνο να το δει κανείς, όπως είναι λογικό όχι.

Προσωπικά, δέχομαι ότι για χρήση στα social media και λήψη 5-6 σημαντικών στιγμών, τα σημερινά κινητά είναι σοκαριστικά ικανά πλέον.
Το βασικό που μου λείπει (πέραν συγκεκριμένων τεχνικών λεπτομερειών) είναι η δυνατότητα να "παίξεις" με την αισθητική των φακών. Κανένα κινητό δε μπορεί να σου δώσει το Compressed Επιβλητικό Background ενός τηλεφακού, ούτε τη σαφήνεια και το "θόλωμα" ενός κοφτερού prime, πράγματα όμως που σίγουρα για κάποιους αντισταθμίζονται από την ευκολία.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#682868
MIXOStsi έγραψε:Σορρυ κύριοι αλλά έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας με τις σταθεροποιήσεις...
Άλλο πράγμα η οπτική σταθεροποίηση (ois)
Άλλο η ψηφιακή
Και άλλο το horizon leveling, που δεν έχει και καμία χρησιμότητα σε φωτογραφίες!
Άλλη η λειτουργία της κάθε μίας και άλλη η χρησιμότητά της.

Ποιός μίλησε για ψηφιακή σταθεροποίηση? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#682872
Red Garland έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Σορρυ κύριοι αλλά έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας με τις σταθεροποιήσεις...
Άλλο πράγμα η οπτική σταθεροποίηση (ois)
Άλλο η ψηφιακή
Και άλλο το horizon leveling, που δεν έχει και καμία χρησιμότητα σε φωτογραφίες!
Άλλη η λειτουργία της κάθε μίας και άλλη η χρησιμότητά της.

Ποιός μίλησε για ψηφιακή σταθεροποίηση? :hmmm:


Κανείς...
Απλά τις απαρίθμησα!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#682876 Σωστά, και εννοείται ότι δίνουμε βάση στην οπτικη σταθεροποίηση που είναι και η καλύτερη (και πιο ακριβή :lol: ) :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#682925 Έχω δει αρκετά YouTube και διάβασα διαφορα sites ρωτάω όμως αν έχει κανείς προσωπική εμπειρία :
Μετατροπή slides και αρνητικά 80s 90s σε ψηφιακό format με χρήση dslr.
Δεν περιμένω θαύματα αλλά από το τίποτα....
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#682936 Με smartphone που τραβάει raw είχα δοκιμάσει έτσι για τη μλκια 1-2 χρόνια πριν...
Καλούτσικα πήγε.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#683006 Εγώ από προσωπική εμπειρία από την άλλη πλευρά θα έλεγα πως ό,τι βλέπω στο ιντερνετ
ψηφιοποιημένα με dslr είναι κλάσης ανώτερα από τα scans που κάνω με τον
επιτραπέζιο canon scanner 250+ price range.
Οπότε go for it.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#684756 @kilomeater: η 9 σου ήρθε με την σκληρή θήκη; Έχεις βρει τπτ ενθέματα τύπου αφρολέξ για το εσωτερικό αντί για το πρεσπαπιέ που έχει μέσα;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#685897 Είμαι πάλι στη πρίζα για αγορά μηχανής. Τώρα έχω την D3500 με 3 φακούς (18-55 VR του Kit, prime Nikkor 35αρη F1.8 και έναν τηλεφακό Nikkor 70-300mm VR).
Δεν έχω κανένα παράπονο από την ποιότητα που μου δίνει, έχει φοβερό αισθητήρα για τα λεφτά της, αλλά τρώγομαι γιατί μου λείπουν ορισμένες λειτουργίες και νομίζω έχω εξαντλήσει τα όριά της.

Το ότι δεν είναι συμβατή με IR Remote, έχει εντελώς σάπια εφαρμογή σύνδεσης με το κινητό, δεν έχει καμία λειτουργία που να επιτρέπει timelapse και τα λίγα focus points (11) είναι πράγματα που πλέον με ξενερώνουν και δεν την χαίρομαι όπως θα πρεπε.
Έχω 3 σενάρια στο μυαλό μου.
1) Μένω όπως είμαι αφού ούτως ή άλλως για χόμπι κάνω παραπάνω από ΟΚ τη δουλειά μου.
2) Την πουλάω όσο όσο (πράγμα που για σώμα και 3 φακούς το βαριέμαι αφόρητα) πάω σε Α7 kit στα 797€ και αρχιζω να χτίζω εκ νέου γύρω από τη σόνυ με εξοπλισμό σταδιακά.
3) Κρατάω τη μηχανή και τους φακούς που έχω και πάω σε μία RX100 iii μεταχειρισμένη (350€) ώστε να καλύψω την ανάγκη για νεα παιχνιδια :lol: και να κερδίσω και σε φορητότητα

Τι θα κάνατε στη θέση μου?
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#685937 land/cityscape τραβάω κυρίως, ήλιους φεγγάρια επίσης ενώ συχνά θα ασχοληθώ και με νυχτερινή φωτογραφία (Long exposures περισσότερο , όχι τόσο street photography).

Πορτρέτα, events, commercials κλπ δεν τραβάω καθόλου
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#685941
socratesn έγραψε:Είμαι πάλι στη πρίζα για αγορά μηχανής. Τώρα έχω την D3500 με 3 φακούς (18-55 VR του Kit, prime Nikkor 35αρη F1.8 και έναν τηλεφακό Nikkor 70-300mm VR).
Δεν έχω κανένα παράπονο από την ποιότητα που μου δίνει, έχει φοβερό αισθητήρα για τα λεφτά της, αλλά τρώγομαι γιατί μου λείπουν ορισμένες λειτουργίες και νομίζω έχω εξαντλήσει τα όριά της.

Το ότι δεν είναι συμβατή με IR Remote, έχει εντελώς σάπια εφαρμογή σύνδεσης με το κινητό, δεν έχει καμία λειτουργία που να επιτρέπει timelapse και τα λίγα focus points (11) είναι πράγματα που πλέον με ξενερώνουν και δεν την χαίρομαι όπως θα πρεπε.
Έχω 3 σενάρια στο μυαλό μου.
1) Μένω όπως είμαι αφού ούτως ή άλλως για χόμπι κάνω παραπάνω από ΟΚ τη δουλειά μου.
2) Την πουλάω όσο όσο (πράγμα που για σώμα και 3 φακούς το βαριέμαι αφόρητα) πάω σε Α7 kit στα 797€ και αρχιζω να χτίζω εκ νέου γύρω από τη σόνυ με εξοπλισμό σταδιακά.
3) Κρατάω τη μηχανή και τους φακούς που έχω και πάω σε μία RX100 iii μεταχειρισμένη (350€) ώστε να καλύψω την ανάγκη για νεα παιχνιδια :lol: και να κερδίσω και σε φορητότητα

Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Αν ψηνεσαι, έστω και για το ψυχολογικό του θέματος, τα δίνεις πακέτο σε μαγαζί-ανταλλαγή με νέα και είναι μετά δικό του πρόβλημα να πουλήσουν αλλά εκεί χάνεις αρκετά χρήματα σε σχέση με το να τα πουλήσεις ο ίδιος. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#685944 Στην Α7 σκεψου καλα το κοστος των φακων αν θες να εκμεταλλευτεις το ff της υποθεσης.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι αισθητηρα εχει η 3500, αλλα επειδη εχω 9 χρονια την 5100 δε νομιζω οτι "επιβαλλεται" η αναβαθμιση για τα γουστα σου.
Βεβαια καμια φορα, η σωστη φωτογραφικη (και γενικα οτιδηποτε σωστο, η σωστη κιθαρα, το καταλληλο αμαξι πχ.) ξεκλειδωνουν και δυνατοτητες που δεν ηξερες οτι θα μπορουσες να εκμεταλλευτεις.
Aρα με αυτη τη λογικη, και προτεραιοτητα τη φορητοτητα θα ελεγα να ριξεις μια ματια στη ricoh GR3.
Ποιοτητα, ευκολη συνδεσιμοτητα με smartphone για επεξεργασια σε κανα snapseed και εχεις ΑΑ φωτογραφιες.

Αν δε σε νοιαζει να χωραει στην τσεπη και θες κατι κλασσικο και καλο, δες την xt30 απο fujifilm. O κιτ φακος (18-55, f2.8-4) ειναι εκπληκτικος για γενικη χρηση (και οχι μονο, τον εχω στην xt3).

Προσπαθησε να αντισταθεις στο GAS!
Αν παρολα αυτα δεν τα καταφερεις στειλε μια τιμη για τον 70-300 :lol: να σκονιζει το δικο μου ραφι.