Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#23510 Έχουμε άλλο θέμα για φωτογραφίες; :oops:

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ποιο πρόγραμμα να κατεβάσω μέσω τόρρεντ για hdr που θέλω να δοκιμάσω και κυρίως για να κάνω πιο σταθερά τα βίντεο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#23824 Αφου το ειχα στο wishlist για πανω απο χρονο και το σκεφτομουνα, τελικα ειπα να το παρω
Yongnuo YN560III Wireless Speedlite+ RF-603 Remote Trigger for Nikon DSLR Camera
http://www.ebay.at/itm/221372089556?ssP ... 1439.l2649

Αντε να 'δουμε' και τον κοσμο με φωτισμο off camera....
Άβαταρ μέλους
By liostemi
#23927
MIXOStsi έγραψε:Αυτή


με ή και χωρίς αυτά (εκτός απ' το wide angle lens)


Την έχω. Αν θες κάτι, ρώτα...


OIS και χειρισμό χωρίς pc, ξέχνα τα... Δεν πάνε με το διακριτικό του θέματος...

ΥΓ: Γενικά τσέκαρε το κανάλι του για Dash Cams. Πιστεύω θα βρεις αυτό που θες.

avel έγραψε:Κατοχος mobius κι εγω και εχω να γραψω μονο καλα λογια.
Η ποιοτητα του video ειναι εκπληκτικη, ειδικα στην ημερα. Ειναι καλυτερη απο την Contour Roam HD μου.

Παίδες, αν θέλετε βοηθείστε λίγο... μ' ενδιαφέρει η συγκεκριμένη καμερούλα, κυρίως λόγω τιμής... αλλά θα ήθελα να ήξερα αν τα αρχεία που θα παίρνω μπορώ να τα επεξεργάζομαι με Pinnacle Studio14 και καλό θα ήταν να βλέπαμε και κάποια δική σας λήψη... :)
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#23960 Για δική μου λήψη θα περιμένεις λίγο...
Υπάρχουν πολλά βίντεα με Mobius στο Tube.
Τα αρχεία που υποστηρίζει η κάμερα είναι .mov, .avi & .mp4. Οπότε νομίζω είσαι καλυμμένος.
Εγώ τραβάω σε mov. Αν θες, μπορώ να δοκιμάσω και τους άλλους τύπους αρχείων...
Άβαταρ μέλους
By liostemi
#24028 MIXOStsi ....
Ο.κ.... με τα αρχεία δεν θα έχω πρόβλημα... δεν έχω ψάξει στο youtube για σχετικά βιντεάκια αλλά όπως και νά ΄χει θα εμπιστευόμουνα περισσότερο κάποιο δικό σου... :s_yes στο βίντεο με την παρουσίαση της κάμερας που έβαλες η ποιότητα εικόνας είναι παραπάνω από άριστη και αυτό είναι που με κάνει κάπως επιφυλακτικό... :hmmm: προσωπικά τη θέλω κυρίως για βιντεάκια από ποδήλατο και μοτο... :)
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#24036 επόμενος εξοπλιστικος στόχος

Ένας 70-200 που χωράει στην τσέπη! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#24053
liostemi έγραψε: στο βίντεο με την παρουσίαση της κάμερας που έβαλες η ποιότητα εικόνας είναι παραπάνω από άριστη και αυτό είναι που με κάνει κάπως επιφυλακτικό...


Αυτή είναι η ποιότητα. Μπορεί και λίγο καλύτερη με τα firmware updates...
Αν κάνεις υπομονή μέχρι αύριο, κάτι θα κάνω :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#24172
Χρήστος Λάππας έγραψε:επόμενος εξοπλιστικος στόχος

Ένας 70-200 που χωράει στην τσέπη! :inlove:


Καλό σαν μέγεθος, αλλά δεν ξέρω πόσο πρακτικός είναι. Το 70 μου φαίνεται αρκετά tele. Προτιμώ τον 18-135 (27-200mm), που απέκτησα το καλοκαίρι και δε λέει να βγει από την μηχανή. Ιδανικός φακός για ταξίδια. Σε 70-200 θα πήγαινα σε 2.8, αλλά δε πιστεύω ότι θα έβγαζε ποτέ τα λεφτά του...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#24176 Μόνος του προφανώς όχι. Αλλά μαζί με τον 24-64 που έχω ήδη, με καλύπτει απόλυτα!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#24226 Και εγώ μέχρι το καλοκαίρι είχα τον συνδυασμό 18-55 + 55-300. Το κλασικό που έκανα ήταν να τραβάω κατά το πήγαινε (πχ μέσα σε έναν αρχαιολογικό χώρο) με τον 18-55 και στο γύρνα με τον 55-300.

Από τότε όμως που πήρα τον 18-135 πραγματικά με έχει σώσει. Φυσικά μένει ένα κενό στο κομμάτι 135-300, αλλά λίγες είναι οι φορές που θέλεις τόσο tele. Οπότε τώρα κουβαλάω μόνο τον all-around και ίσως κάποιον μικρό φωτεινό 35άρη ή 50άρη.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#24229
egobrain έγραψε:η κομπακτ μου εχει πλεον 2 κηλιδες που αποτυπωνονται σε καθε φωτογραφια που βγαζω.
θελει προδερμ ή με παιρνει να δοκιμασω με το πανακι των γυαλιων;
bibendum έγραψε:γραφτο και στο πιο ειδικο θεμα περι καμερων για πιο ειδικη απαντηση. υποθετω οτι θελει ανοιγμα κ ισως το πανακι να μην ειναι αρκετο


η κομπακτ μου εχει πλεον 2 κηλιδες που αποτυπωνονται σε καθε φωτογραφια που βγαζω.
θελει προδερμ ή με παιρνει να δοκιμασω με το πανακι των γυαλιων;
Άβαταρ μέλους
By liostemi
#24234
MIXOStsi έγραψε:
liostemi έγραψε: στο βίντεο με την παρουσίαση της κάμερας που έβαλες η ποιότητα εικόνας είναι παραπάνω από άριστη και αυτό είναι που με κάνει κάπως επιφυλακτικό...


Αυτή είναι η ποιότητα. Μπορεί και λίγο καλύτερη με τα firmware updates...
Αν κάνεις υπομονή μέχρι αύριο, κάτι θα κάνω :iconcool:

...και αύριο και μεθαύριο και αντιμεθαύριο... μην αγχώνεσαι... και σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια... :)
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#24252
egobrain έγραψε:η κομπακτ μου εχει πλεον 2 κηλιδες που αποτυπωνονται σε καθε φωτογραφια που βγαζω.
θελει προδερμ ή με παιρνει να δοκιμασω με το πανακι των γυαλιων;


Βάλε μια φωτό να δούμε...
Μπορεί και με λίγο πεπιεσμένο αέρα να γίνει η δουλειά σου.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#24258 Δεν κατάλαβα. Τι μηχανή είναι; Αν δεν έχει εναλλασσόμενους φακούς, πως πήγε η σκόνη στον αισθητήρα;