Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#685412
GTS έγραψε:Οι μεγαλυτεροι φακοι δεν κανουν διαφορα σε σχεση με το 11?


Κάνουν, αλλά όχι αυτή που περίμενα. Και οι τρεις φακοί είναι καλύτεροι σε σχέση με το 11 pro max, παρατηρώ ορατή αύξηση της ευκρίνειας, ο υπερευρυγώνιος είναι λιγότερο τραγικός σε χαμηλό φως και πλέον έχει αξιοπρεπές nightview, ενώ το ProRaw δίνει εντυπωσιακά αποτελέσματα. Στα +, το x2,5 του τηλεφακού το οποίο πλέον είναι καλύτερο για πορτραιτα και για action shots.

Από την άλλη, εξακολουθούμε να μην έχουμε πραγματικό nightview στον τηλεφακο, με αποτέλεσμα λόγω του μεγαλύτερου ψηφιακού ζουμ η ποιότητα να είναι τραγική, και εξακολουθούν τα προβλήματα με το flare σε κάποιες νυχτερινές λήψεις.
Θα ήθελα επίσης το φετινό μοντέλο να είχε πάει στα 16mp ώστε να έχω λίγο μεγαλύτερες δυνατότητες κροπαρισματος. Η μη ύπαρξη nightview στον τηλεφακο σε συνδυασμό με τη μη ύπαρξη ζουμ είναι αρκετά περιοριστική. Αντισταθμίζει βέβαια το ότι μπορείς να τραβάς υπέροχα πλάνα στο χέρι χωρίς να ψάχνεις που να ακουμπήσεις την κάμερα.

Ίσως το 13 να φέρει κάποια από αυτά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#685414 Με λίγα λόγια ο Χρήστος λέει ότι όποιος έχει το 11 Pro ή το 11 Pro Max και βάζει ψηλά στις προτιμήσεις την καλή κάμερα, δεν αξίζει να κάνεις την αναβάθμιση.
Αν προέρχεσαι από αρκετά παλαιότερο μοντέλο, τότε σαφώς και θα πάρεις το καινούριο, αν δίπλα δίπλα σου βάλουν 11 pro & 12 pro.

Ξαναλέω ότι δεν είναι κακή η κάμερα του 12 Pro/12 ProMax. Απλά ο ανταγωνισμός φέτος έχει βγάλει απίστευτες κάμερες.
Αν δείτε πχ τι φωτογραφίες βγάζουν το Note20ultra, Huawei Mate40pro & P40pro, Xiaomi Mi10ultra και σκεφτείτε ότι έρχεται το Xiaomi Mi11 που σκίζει όπως λέγεται, θα καταλάβετε.
Εξακολουθεί να τραβάει ίσως το τοπ βίντεο όμως.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#685467
mirage έγραψε:Καποιο απο τα GorillaPods της Joby ίσως;
Έριξα μια παραγγελία για το Joby GripTight ONE Micro Stand.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#685472 Α ωραία ήθελα κι εγώ κάποια στιγμή να πάρω τριποδάκι, το χρειάστηκα εχθές. Εγώ πήρα το μικρότερο Joby GorillaPod Mobile Mini, για να δούμε.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#685473
vasilis έγραψε:
mirage έγραψε:Καποιο απο τα GorillaPods της Joby ίσως;
Έριξα μια παραγγελία για το Joby GripTight ONE Micro Stand.


Εικόνα


Το έχω μονιμως στην τσέπη μου. Δυστυχώς δεν κρατάει το τηλέφωνο σταθερό παρά μόνο σε κάποιες γωνιές. Στις υπόλοιπες απλά γέρνει, μέχρι που πέφτει.
Δεν έχω βρει τρόπο να το σφίξω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#685474 Εγώ ψάχνω κανα τρόπο να βάλω polarizer στο Iphone αλλά μέχρι τώρα δεν εχω βρει κάτι λογικο... βλέπω κάτι συστήματα πχ Polarpro αλλά ειναι και πολυ ακριβά και άχρηστα , δε ψάχνω φακούς κτλ ούτε αυτές τις θήκες θέλω να βάλω
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#685546 Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει τίποτα που να κάνει το πολωτικό που να μην μπορείς να αναπαραγάγεις με post processing (εκτός φυσικά από το κόψιμο των αντανακλάσεων). Και το αποτέλεσμα είναι πλήρως αναστρέψιμο και χωρίς απώλεια φωτεινότητας και πατέντες με προσαρμογείς φίλτρων.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#686421 8η φορα φετος :oops:

Εικόνα