Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kacey
#8387
GeorgT έγραψε:περι μικελ κ coffee island:


Πρωην συναδελφος ανοιξε Coffee Island στο υπολοιπο Αττικης (δεν θα πω που γιατι μπορει να μη θελει να μαθαινονται αυτα).

Εδωσε γυρω στα 80 χιλιαρικα γιατι εφτιαξε μεγαλο μαγαζι (περιπου 3πλασιο απο το συνηθες) και τωρα, με λιγους μηνες λειτουργιας, λεει οτι του μενουν καθαρα (υποθετω προ φορων) κανα 5χιλιαρο στη τσεπη.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#8393
kacey έγραψε:
GeorgT έγραψε:περι μικελ κ coffee island:


Πρωην συναδελφος ανοιξε Coffee Island στο υπολοιπο Αττικης (δεν θα πω που γιατι μπορει να μη θελει να μαθαινονται αυτα).

Εδωσε γυρω στα 80 χιλιαρικα γιατι εφτιαξε μεγαλο μαγαζι (περιπου 3πλασιο απο το συνηθες) και τωρα, με λιγους μηνες λειτουργιας, λεει οτι του μενουν καθαρα (υποθετω προ φορων) κανα 5χιλιαρο στη τσεπη.


πέρασε το βρεικιβεντ σε λίγους μήνες?

καλά κάνεις και δεν λες ποιο συγκεκριμένα είναι... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By efthymis
#8410
t_m έγραψε:
υπ' οψιν κι εγω απο το αντιστοιχο τοπικο ξεκινησα και εφτασα εδω που ειμαι..


tm σε τι σημειο εχεις φτασει (απο εξοπλισμο κλπ)?? :s_smile
Άβαταρ μέλους
By kacey
#8492
red_monster έγραψε:
kacey έγραψε:
GeorgT έγραψε:περι μικελ κ coffee island:


Πρωην συναδελφος ανοιξε Coffee Island στο υπολοιπο Αττικης (δεν θα πω που γιατι μπορει να μη θελει να μαθαινονται αυτα).

Εδωσε γυρω στα 80 χιλιαρικα γιατι εφτιαξε μεγαλο μαγαζι (περιπου 3πλασιο απο το συνηθες) και τωρα, με λιγους μηνες λειτουργιας, λεει οτι του μενουν καθαρα (υποθετω προ φορων) κανα 5χιλιαρο στη τσεπη.


πέρασε το βρεικιβεντ σε λίγους μήνες?

καλά κάνεις και δεν λες ποιο συγκεκριμένα είναι... :rtfm:


break even εγω ονομαζω οταν βαλεις στη τσεπη σου αυτα που εβγαλες. Υπο αυτη την εννοια, με 5χιλιαρικα/μηνα για να φτασει τα 80 εχει 16 μηνες μπροστα του (χωρις την εφορια, ξαναλεω, αρα παμε για παραπανω).
Άβαταρ μέλους
By t_m
#8864
efthymis έγραψε:
t_m έγραψε:
υπ' οψιν κι εγω απο το αντιστοιχο τοπικο ξεκινησα και εφτασα εδω που ειμαι..


tm σε τι σημειο εχεις φτασει (απο εξοπλισμο κλπ)?? :s_smile


Καλημέρα!
Ξεκίνησα με μια Silvia, χωρίς μύλο. Ο συνδιασμός σκοτώνει, δεν πίνεις καφέ με τίποτα! Έτσι πήρα έναν Super Joly. Έζησα μαζί της ευχάριστα για κάνα δυο χρόνια. Ύστερα αποφάσισα να της βάλω pid και μανόμετρο. Το μανόμετρο για troubleshooting και το pid για να γλυτώσω τα temp surfing. Η Silvia με pid, είναι μηχανή για μια ζωή! Ο καφές που κάνει(ς) είναι εξαιρετικός! Μετά, μου την έδωσε και την έδωσα και πήρα μια Rocket R58.
Άλλη φάση μηχανής. Σαν καφές, δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά με μια Silvia με pid (όχι που να δικαιολογεί την απίστευτη διάφορα τιμής), αλλά έχει άλλα καλά. Το ότι συνδέεται στο δίκτυο του νερού είναι σημαντικό. Το ότι δεν κάνει τόσο θόρυβο η αντλία και βέβαια το δεύτερο boiler για τον ατμό.
Αν τα ήξερα αυτά πριν πάρω την r58, μάλλον δεν θα το έκανα.
Μια χαρά είναι και η Silvia, απλά στην Rocket, είναι πιο "εύκολα".
Υπ όψιν, πίνω 1 καφέ την ημέρα (σπάνια δεύτερο)
Άβαταρ μέλους
By t_m
#8865
spyros.s έγραψε:Θα έλεγα ότι δεν έχει ποιότητα που να την ξεχωρίζει ο μη γνώστης από την καλύτερη ή την ελαφρώς χειρότερη! Σίγουρα όμως έχει καλή ποιότητα και άνω του μέσου όρου προϊόν! Το ότι υπάρχουν καλύτερα είμαι σίγουρος


Δεν θα ήμουν τόσο σίγουρος για την ποιότητα..
Απ όσο έχω δει οι πραγματικά καλοί έως αξιόλογοι καφέδες (για κόκκο μιλάμε τώρα), χτυπούντε σε δημοπρασίες.
Φαντάσου το σαν λαϊκή. Οι πρώτοι παίρνουν τα καλά (έχουν δυνατότητα διαλογής), ενώ οι υπόλοιποι ότι μείνει στον παγκο. Μάντεψε σε πια κατηγορία είναι η Νεσπρέσσο.
Για να το θέσουμε το θέμα στην σωστή του βάση, σου πουλάει "ότι έμεινε" σε τιμή premium.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#9159
giannik1977 έγραψε:Έχω σπίτι ,της Douwe Egberts , εντάξει πίνεται ο καφές αλλά καμμία σχέση με τον nespresso.
τιμή: 3.50 € η 10αδα.

Τον Douwe Egberts λόγω του οτι πωλειται στα Σ/Μ τον βρισκεις πολλες φορες σε προσφορα, οποτε το παιρνεις γυρω στα 3€.

Παρολα αυτα, μου φαινεται πολυ πιο ελαφρυς απο τον Nespresso.

Καποτε "ξεγελαστηκα" και πηρα και καποιες "νο νέιμ" κόπιες. Εκεινες κι αν ηταν απαραδεκτες, τις πεταξα...


t_m έγραψε:Μάντεψε σε πια κατηγορία είναι η Νεσπρέσσο.
Για να το θέσουμε το θέμα στην σωστή του βάση, σου πουλάει "ότι έμεινε" σε τιμή premium.

προφανως θα εχουν καποια προσθετα, για το αρωμα και την πλουσια κρεμα...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#9177 Τωρα πηρα απο εναν φουρνο ενα φρεντο καπουτσινο μαρκας HAUSBRANDT...παρα πολυ καλος!! :s_thumbsup

Στην ατυπη κοντρα Mikel vs Coffee Island τι προτειματε?

Εγω ξερετε :s_tongue
Τελευταία επεξεργασία από Geo f1 και 13 Σεπ 2014, 19:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By t_m
#9183 Ο δρόμος με έβγαλε στα Coffee Island στην Καλλιθέα. Ο εσπρέσσο που πήρα, δεν πινόταν.. Μόνον αυτή την εμπειρία έχω, Μικέλ δεν έχω πάει.
Όποιος θέλει να πιει καλόν καφέ στο όρθιο, στην στοά στην Βουλής από την πλευρά του Πλαισίου στο βάθος, υπάρχει ένα καφέ που είναι μηχανές και ένας τεράστιος πάγκος. Ο εσπρέσσο έχει 0.80 και τον σερβίρει μόνον διπλό.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#9191
t_m έγραψε:Ο δρόμος με έβγαλε στα Coffee Island στην Καλλιθέα. Ο εσπρέσσο που πήρα, δεν πινόταν.. Μόνον αυτή την εμπειρία έχω, Μικέλ δεν έχω πάει.
Όποιος θέλει να πιει καλόν καφέ στο όρθιο, στην στοά στην Βουλής από την πλευρά του Πλαισίου στο βάθος, υπάρχει ένα καφέ που είναι μηχανές και ένας τεράστιος πάγκος. Ο εσπρέσσο έχει 0.80 και τον σερβίρει μόνον διπλό.


+οο

Έχει μια ποικιλία από Νικαράγουα ή κάτι τέτοιο που μου έφυγαν τα φρύδια.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#9200
Geo f1 έγραψε:Τωρα πηρα απο εναν φουρνο ενα φρεντο καπουτσινο μαρκας HAUSBRANDT...παρα πολυ καλος!! :s_thumbsup



"Χωριάτικο";
Είναι καλός ο hausbrand. Με σειρά προτίμησης από επώνυμους:
Portioli, Buondi, Hausbrandt
Άβαταρ μέλους
By efthymis
#9303
t_m έγραψε:
efthymis έγραψε:
t_m έγραψε:
υπ' οψιν κι εγω απο το αντιστοιχο τοπικο ξεκινησα και εφτασα εδω που ειμαι..


tm σε τι σημειο εχεις φτασει (απο εξοπλισμο κλπ)?? :s_smile


Καλημέρα!
Ξεκίνησα με μια Silvia, χωρίς μύλο. Ο συνδιασμός σκοτώνει, δεν πίνεις καφέ με τίποτα! Έτσι πήρα έναν Super Joly. Έζησα μαζί της ευχάριστα για κάνα δυο χρόνια. Ύστερα αποφάσισα να της βάλω pid και μανόμετρο. Το μανόμετρο για troubleshooting και το pid για να γλυτώσω τα temp surfing. Η Silvia με pid, είναι μηχανή για μια ζωή! Ο καφές που κάνει(ς) είναι εξαιρετικός! Μετά, μου την έδωσε και την έδωσα και πήρα μια Rocket R58.
Άλλη φάση μηχανής. Σαν καφές, δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά με μια Silvia με pid (όχι που να δικαιολογεί την απίστευτη διάφορα τιμής), αλλά έχει άλλα καλά. Το ότι συνδέεται στο δίκτυο του νερού είναι σημαντικό. Το ότι δεν κάνει τόσο θόρυβο η αντλία και βέβαια το δεύτερο boiler για τον ατμό.
Αν τα ήξερα αυτά πριν πάρω την r58, μάλλον δεν θα το έκανα.
Μια χαρά είναι και η Silvia, απλά στην Rocket, είναι πιο "εύκολα".
Υπ όψιν, πίνω 1 καφέ την ημέρα (σπάνια δεύτερο)


Ωραιος, και πολυ χρησιμες οι πληροφοριες! :s_thumbsup :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By t_m
#9345 Όπως είπα, κι εγώ ξεκίνησα πριν χρόνια από το αντίστοιχο θέμα. Καφέδες έπαιρνα από ταφ και πέρυσι όλη τη χρονιά έφερνα από hasbean πράσινο και καβούρντιζα μόνος μου, με μηχανή του ποπ κορν (άμα πετύχεις την δόση κάνεις φανταστικό καβούρντισμα)! Μάλιστα, για να ξέρω τι να περιμένω από γεύση, μαζί με το δίκιλο πράσινο έπαιρνα και 250γρ roasted, να έχω ένα σημείο αναφοράς!
Είπαμε, προσωπικά για μένα ο καφές είναι ταξίδι και διαδικασία. Το ρόφημα στο τέλος, απλά προκύπτει!
Φέτος ξαναγύρισα σε ταφ, γιατί μου την έσπαγε ο Άγγλος με τα μεταφορικά του!. Μου ερχόταν άλλο ένα δίκιλο πράσινος..
Με τους πειραματισμούς μου κατέληξα πως αυτό που μου κάθεται καλύτερα είναι το bourbon, washed. Από ταφ, για μένα η χρυσή τομή είναι ο sweet blue.
Αυτά!
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#9582 Οκ. Καταλαβαίνω την ανωτερώτητα των προϊόντων που προτείνετε όμως ο μέσος άνθρωπος σηκώνεται το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι και θέλει ο καφές του να γίνει, αν είναι δυνατόν και άμεσα και να τον περιμένει! Αν είναι να μπάινω σε τόσες διαδικασίες κάθε φορά για να κάνω καφέ τότε μάλλον δεν τον χρειάζομαι τόσο πριμιουμ και ποιοτικό. Θα έχω ξυπνήσει ήδη από τον κόπο να τον φτιάξω! Αυτό το πλεονέκτημα έχουν οι απλές μηχανές τύπου νεσπρέσσο! Σε ελάχιστο χρόνο είναι έτοιμο το καφεδούμπι σου και απολαμβάνεις αυτή την όποια ποιότητα καφέ πίνεις!
Από την άλλη υποθέτω ότι όλες αυτές οι "καλές " μηχανές που έχετε θα προυποθέτουν και τον ανάλογο χώρο στην κουζίνα αφού θα είναι τύπου..."επαγγελματικές"! Τις γυναίκες σας τις ρωτήσατε αν το θέλουν όλο αυτό το πράγμα στην κουζίνα τους;
Περισσότερο ρωτάω από περιέργεια και όχι φυσικά με διάθεση κριτικής!
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#9631 Γίνεται ένα σοβαρότατο λάθος! Ο εσπρεσσο, γι αυτο λεγεται και έτσι, χρειαζεται ελάχιστο χρόνο [με άνεση, γυρω στο 1 λεπτο(αλεση, κατανομη, πάτημα και εκχύλιση)] για να γινει. (ποσο γλυτωνεις λοιπόν με μια νεσπρεσσο; Mισό λεπτο στον κάθε καφέ;)
Οσο καλύτερο εξοπλισμο έχεις τοσο πιο γρηγορα, εύκολα και ξεκούραστα θα εχεις δυνατοτητα να φτιαχνεις σταθερα εξαιρετικούς καφέδες.
Το προβλημα ειναι ότι σε αυτον τον καφέ, χρειάζονται γνωσεις, εξασκηση, ακρίβεια αλλα και ακριβός εξοπλισμος για την παρασκευή του.
Οσο μεγαλύτερες είναι οι γευστικές απαιτήσεις σου, τοσο ακριβότερος ειναι και ο εξοπλισμός που χρειάζεσαι! (εκτος αν εισαι ο Αλονσο και μπορεις να παιρνεις το 170% από φθηνοτερον :s_biggrin ) Χωρις φυσικα να ισχύει το αντιστροφο αν δεν ασχολήθηκες ή για τον α' ή β' λογο δεν το κατέχεις.
Σαφεστατα και υπάρχουν κονσερβες για φαγητό αλλα ο περισσότερος κόσμος εξακολουθει να μαγειρευει! Εξαρταται τι γευστικες απαιτησεις έχει ο καθεις!
Ομως, στο θεμα της γνώσης, ειναι και σαν την οδηγηση. Πως θα κρινατε καποιον που θα έλεγε, «σιγα μην σκασω και ταλαιπωρηθω να μάθω να οδηγώ, να αλλαζω ταχύτητες, να παρκάρω, να ξεκιναω στις ανηφορες, να μην μου σβυνει όταν φρενάρω, κλπ κλπ!» Ή να εβγαζε συμπέρασμα, οτι υπάρχει ταλαιπωρία, επειδη συζήτησε με έναν απειρο οδηγο για το αγχος, τον κόπο και τα προβληματα που αντιμετωπίζει στην οδήγηση.
Οσο για την «απόλαυση της ιεροτελεστιας» αυτη ειναι απαραίτητη (ειδικα την περιοδο της μάθησης, γιατι μετα όλα γινονται γρήγορα, μηχανικά και καθαρά) ώστε να μην βαρεθει κάποιος απο την μονοτονία της επαναληψης αλλα και να απολαμβανει πάντα το καλύτερο αποτελεσμα. Οχι μόνο στον εσπρεσσο, αλλα σε όλες τις καθημερινες ασχολιες μας, ειτε ειναι ξυρισμα, ειτε ειναι ντυσιμο, ειτε ειναι φαγητο, είτε ειναι σεξ, και πιθανότατα πολλα άλλα διαφορετικα για τον καθένα.
Για την συζυγο χμμμ! Για τον χώρο την ρώτησα όσο με ρώτησε και αυτη για το μπάνιο και την πληθωρα φυαλιδίων και «βαζακίων»
Αν και τωρα, που γεύεται τους καφέδες, δεν υπαρχει περιπτωση να δεχθει να πάμε σε κατι άλλο μικροτερο μεν, υποδεέστερο δε!


Αυτο που δινει η καθε νεσπρεσσο ή αλλη «αυτοματη», δεν έχει καμμια απολύτως γευστική σχεση με εναν σωστο εσπρεσσο!
Εκτος αν θεωρει κάποιος πραγματικό Cognac, αυτο που προσφερουν στις κηδείες και ικανοποιήται γευστικα απ αυτό!