Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#788452
Chris έγραψε:Μην παρεις ελ γκρεκο. Ηλιθια νοοτροπια για να σε αναγκαζουν να παιρνεις τα ανταλλακτικα τους. Ενα απλο με 5 ευρω, ολα την ιδια δουλεια κανουν
το έχω καιρό αλλά αρκετά με το νταβατζιλικι στα 15€/λίτρο πλέον.
τα απλά νομίζω παίρνουν τα μικρά ανταλλακτικά, θελω να πάρω το πιο μεγάλο.

dimik, ωραία, βολικό.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#790027 Αγοράστηκε στο γραφείο η delonghi της nespresso (με τις 800 κάψουλες) και έχουμε ξετρελαθει με τον καφέ που βγάζει. Πολύ ποιοτικός καφές με ωραίο καϊμάκι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#791582 Διστακτικά δοκίμασα στο στόμα μου έναν κόκκο καφέ. Το πιπίλισα, το δάγκωσα να σπάσει και μετά από λίγη ώρα ακόμα το έφτυσα.
Γεύση ενδιαφέρουσα. Και ένιωσα και μια μικρή κλωτσιά ας το πούμε καφεΐνης.
Έψαξα και βρήκα ότι οι κόκκοι είναι όντως φαγώσιμοι. Προφανώς πρώτα τους έφαγαν και μετά σκεφτήκαν να τους βάλουν ζεστό νερό.
Και όντως η ποσότητα καφεΐνης που περιέχουν είναι πολύ μεγαλύτερη από όση περνάει στον καφέ. Και επειδή από το στόμα μασώντας περνάει κατευθείαν στο αίμα το χάι είναι πολύ πιο γρήγορο και άμεσο αλλά και σύντομο.
Το πιο ωραίο είναι ότι μετά έφαγα σοκολάτα και μου φάνηκε θεϊκή. Μετά από άλλο κόκκο δοκίμασα κάτι άλλο μου φάνηκε επίσης θεσπέσιο. Άρα ή ταιριάζει σε γεύση ή αυξάνει τη γευστική ευαιισθησία.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#791588
sknipper έγραψε: Και επειδή από το στόμα μασώντας περνάει κατευθείαν στο αίμα το χάι είναι πολύ πιο γρήγορο και άμεσο αλλά και σύντομο.


Next level: Φύλλα κόκας.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#791592
saxon_747 έγραψε:
sknipper έγραψε: Και επειδή από το στόμα μασώντας περνάει κατευθείαν στο αίμα το χάι είναι πολύ πιο γρήγορο και άμεσο αλλά και σύντομο.


Next level: Mύκονος.



+1
Άβαταρ μέλους
By bill33
#791597
sknipper έγραψε:Διστακτικά δοκίμασα στο στόμα μου έναν κόκκο καφέ. Το πιπίλισα, το δάγκωσα να σπάσει και μετά από λίγη ώρα ακόμα το έφτυσα.
Γεύση ενδιαφέρουσα. Και ένιωσα και μια μικρή κλωτσιά ας το πούμε καφεΐνης.
Έψαξα και βρήκα ότι οι κόκκοι είναι όντως φαγώσιμοι. Προφανώς πρώτα τους έφαγαν και μετά σκεφτήκαν να τους βάλουν ζεστό νερό.
Και όντως η ποσότητα καφεΐνης που περιέχουν είναι πολύ μεγαλύτερη από όση περνάει στον καφέ. Και επειδή από το στόμα μασώντας περνάει κατευθείαν στο αίμα το χάι είναι πολύ πιο γρήγορο και άμεσο αλλά και σύντομο.
Το πιο ωραίο είναι ότι μετά έφαγα σοκολάτα και μου φάνηκε θεϊκή. Μετά από άλλο κόκκο δοκίμασα κάτι άλλο μου φάνηκε επίσης θεσπέσιο. Άρα ή ταιριάζει σε γεύση ή αυξάνει τη γευστική ευαιισθησία.

Mπορείς να ξεκινήσεις κάτι σαν το
https://www.coffeebeancorral.com/blog/p ... ve-coffees
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#791610
bill33 έγραψε:
sknipper έγραψε:Διστακτικά δοκίμασα στο στόμα μου έναν κόκκο καφέ. Το πιπίλισα, το δάγκωσα να σπάσει και ....

Mπορείς να ξεκινήσεις κάτι σαν το
https://www.coffeebeancorral.com/blog/p ... ve-coffees
Δεν σκοπεύω να το πληρώσω αλλά δεν μασάμε, εδώ τρώμε κοκορέτσια και σπληνάντερα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#791614 Και cacao beans είχα φάει και ήταν τέλειοι.. σαν ξηρός καρπός αλλά με άρωμα και πίκρα του κακάο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#792791 Δοκίμασα την κάψουλα πολλών χρήσεων από το Lidl με καφέ Illy.

Σε πρώτη φάση η τρύπα στο λαστιχένιο καπάκι ήταν σε λάθος θέση, διακορευτηκε επαρκώς και κούμπωσε. Δεν ξέρω αν έβαλα λίγο καφέ αλλά βγήκε ελαφρύς και όχι πολύ ζεστός, γι'αυτό μπορεί να φταίει τα 5 λεπτά που μου πήρε να βρω γιατί δεν κλείνει και να το φτιάξω.

Ο καφές όμως ήταν μερικές τάξεις μεγέθους καλύτερος από τους καφέδες της Dolce gusto, οπότε τέλος καλό όλα καλά



ΥΓ
Νομίζω όμως ότι η μηχανή δεν αξίζει.
Προτάσεις φτηνών μηχανών για έτοιμο αλεσμένο καφέ; Παρακαλώ για τυχόν προτάσεις κάτω από 200€. Ακούς g?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#792795 Rancilio Silvia Pro

+

Mazzer Super Jolly

τι καψουλες γτχμκτπσου Κυριακατικα. Ντροπιαζεις το φορουμ.

ΑΝΑΣΑ! :x
Άβαταρ μέλους
By Chris
#792802 Οταν το μαθεις πανε παρε το οριτζιναλ αν δεν πηρες αυτο. Κι ενα φτηνο μυλο. Και μην ξεχνας τα σερβις του μια δυο φορες το χρονο, αλλιως κολλαει το λαστιχο πανω στο αλουμινιο κι αντε να το καθαρισεις
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#792806 Ποιο είναι το original?
Μύλο όταν ξαναβρώ δουλειά. Η χρήση και συντήρηση είναι προσεκτική. :s_biggrin