Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#787002 Δεν ειναι μανομετρο αυτο που πηρε!
Ειναι ρυθμιστης πιεσης για τη δημιουργια προφιλ. (Το μανομετρο ειναι συμπληρωματικο)
Το μανομετρο στο γκρουπ εχει νοημα αν εχεις παλμικη αντλια που δινει διαφορετικη μετρηση μεταξυ στατικης πιεσης και πιεσης κατα την εκχυλιση. Για περιστροφικη αντλια ειναι αχρηστο αφου λογω bypass δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ στατικης πιεσης και πιεσης κατα την εκχυλιση.
Εδω ομως, αφου ο ρυθμιστης ειναι μετα το μανομετρο της μηχανης, ειναι απαραιτητο και για τα δυο ειδη αντλιων. :)

Δεν το ηξερα καν, γιατι εχω παψει εδω και μια δεκαετια να ασχολουμαι με τις μηχανες, μυλους κλπ, αφου με τον εξοπλισμο που εχω ειμαι πληρως ικανοποιημενος γευστικα αλλα και εργονομικα.
Ενδιαφερον ομως, που δειχνει ποσο εκπληκτικη και πρωτοποριακη ηταν η σχεδιαση των ιταλων της Faema στο γκρουπ Ε61 το 1961, δηλαδη πριν απο 61 χρονια.
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 08 Οκτ 2022, 13:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#787007
Dimitris_P έγραψε:Μεγειές :iconcool:

Γιατί το πήρες όμως; Δεν σε κάλυπτε το άλλο μανόμετρο δεξιά; Το θες για debugging;

Πόσο πήγε αν επιτρέπεται;
Ένα πεντοχίλιαρο κορώνες (ήτοι ένα 200ρικάκι ευρώ)

Ο Y.V φαίνεται εγκυκλοπαίδεια σε αυτά, από λίγο research που έχω κάνει, παίζεις σε μικρότερη πίεση εκχύλισης από τα 9bar που φαίνεται να δίνει η δική μου (και στα 2 μανόμετρα πλέον) και μάλιστα μεταβάλλεις. Έχει διάφορα προφίλ. Όρεξη να έχεις

Μπορείς να τσεκάρεις whole latte love στο youtube που τα αναλύουν ωραιότατα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#787016 Ωραία,
κι εγώ έχω πάψει ν'ασχολούμαι. Έχω "φορτώσει" τις standard ρυθμίσεις για μένα και δουλεύουν όλα στο αυτόματο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#787038 Εγώ αραιά και που, συνεχίζω τους πειραματισμούς μου με το cold brew. Διατηρώ κανονικό lab book με λεπτομερή καταγραφή αλέσματος, ποσότητας καφέ και νερού και ωρών brewing και διαδικασίας φιλτραρίσματος και απώλεια νερού στον καφέ. Μάλλον έχω καταλήξει στο άλεσμα 57-58/60 και ποσότητα νερού περί τις 12-13 φορές και το αφήνω στο ψυγείο 12-14 ώρες. Βγαίνει αρκετά δυνατός καφές (το νιώθω στο τσίτωμα που νιώθω μετά) χωρίς πικρίλα και ωραίο άρωμα. Σηκώνει και αρκετή αραίωση με παγάκι ή νερό. Γάλα δεν βάζω, δεν μου πάει με τον καφέ.
Σήμερα το βράδυ θα βάλω Sumatra Mandheling, και για πρώτη φορά dark roast που λένε είναι πιο κατάλληλο για cold brew.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#787455 αντι να βαλει κανα μπαρομετρο στο μεγκαν,βαζει στη καφετιερα. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#787477 Προσοχή με τον κάβουρα μη γδάρεις τα μέταλλα!

Αναμένουμε διαφορές πριν και μετά :iconcool: :s_coffee
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#787482
Dimitris_P έγραψε:Προσοχή με τον κάβουρα μη γδάρεις τα μέταλλα!

Αναμένουμε διαφορές πριν και μετά :iconcool: :s_coffee
Βρε μπήκανε μία χαρά, φαίνεται άλλωστε

Διαφορές, αναμονή να φτιάξω μερικούς να μάθω τα χούγια
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#787486 Παντως μπραβο που πηρες Στανλευ Μπαροντα!

Οτι εργαλειο και να παρεις, ακομα και να ξερεις οτι θα σου χρειαστει μια φορα στα 5 χρονια, αξιζει να παρεις καλη ποιοτητα. Εχω πληρωσει καμποσες σαβουρες για δευτερη φορα μεχρι να παρω το μαθημα μου :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#787490
George_Prix έγραψε:Παντως μπραβο που πηρες Στανλευ Μπαροντα!

Οτι εργαλειο και να παρεις, ακομα και να ξερεις οτι θα σου χρειαστει μια φορα στα 5 χρονια, αξιζει να παρεις καλη ποιοτητα. Εχω πληρωσει καμποσες σαβουρες για δευτερη φορα μεχρι να παρω το μαθημα μου
Άλλη μία απόδειξη ότι το Ρενώ του πίνει το αίμα με το καλαμάκι..

Αλλιώς αντί για Stanley θα έπαιρνε Facom, Knipex, Hazet.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#787578
Νίκος Παππάς έγραψε:.
Αλλιώς αντί για Stanley θα έπαιρνε Facom, Knipex, Hazet.

Έχω πάρει εδώ και 10πρπ χρόνια μια γκαζοτανάλια(τσιμπίδα να το πω?) και η ποιότητα της με έχει αφήσει μλκα :ninja: . Έχει σφίξει και ξεσφίξει απίστευτα πράγματα χωρίς καν να ιδρώσει!
Αυτά από το οφτόπικ μου :lol:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#788442 ταιριάζει κάποια μη επώνυμη φιάλη στο γκαζάκι Ελ Γκρέκο? βλέπω κάτι μισόλιτρα στα SM αλλά διαβάζω πως δεν κουμπώνουν.
αν όχι, πρόταση για βάση με τσακμάκι που δέχεται αυτές τις μισόλιτρες?
προς το παρόν βλέπω αυτήν που παίρνει βιδωτές https://camper-gaz.gr/product/delux-500-piezo/
Άβαταρ μέλους
By Chris
#788446 Μην παρεις ελ γκρεκο. Ηλιθια νοοτροπια για να σε αναγκαζουν να παιρνεις τα ανταλλακτικα τους. Ενα απλο με 5 ευρω, ολα την ιδια δουλεια κανουν