Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#777306 Το LIDL από 18/08 έχουνε μεταλλικές καψουλες για νεσπρεσσο, dolce gusto

Ernesto Κάψουλες καφέ επαναχρησιμοποιούμενες
https://www.lidl-hellas.gr/p/p154291?pr ... tryCode=GR

Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις τέτοιες?
Αξίζουν?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777323
g8777 έγραψε:Μια χαρά ελληνικό καφέ πίνω.


Παναθεμα σε, μη μου θυμιζεις τη γυναικα μου :omg:

Τοσο καιρο μου ειχε φαει το κεφαλι που δεν της αρεσε ο καφες. Μερικες απο τις σπασαρχιδικες ατακες της ηταν "ωραιος Ελληνικος", "εχει η φιλη μου μια απο τις μηχανουλες με τις καψουλες κι ευχαριστιομαστε καφε κι εσυ μου εχεις γεμισει ολη την κουζινα με τις γκουμουτσες, μου το παιζει μπαρισταΣ και δεν πινουμε σωστο καφε".

Σημερα της αρεσε το καφεδακι και μου εδειχνε το καιμακι που εκανε και φουσκωνε σαν παγονι, ντεμεκ οτι το κατεχει το αθλημα του καφε.

Πηγαινε/Πανε στη φιλη σου βλαχαρα να πιεις την καψουλα της/την ειπα. Δεν την αξιζεις αυτη την καφεδαρα γιατι μου τα εκανες τσουρεκια τοσο καιρο. Ετοιμος ημουν να βγαλω και τη ζωστηρα. Εχε χαρη που ειναι χρονιαρα μερα και τη γλυτωσε :s_cool
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#777344
Geralt έγραψε:Το LIDL από 18/08 έχουνε μεταλλικές καψουλες για νεσπρεσσο, dolce gusto

Ernesto Κάψουλες καφέ επαναχρησιμοποιούμενες
https://www.lidl-hellas.gr/p/p154291?pr ... tryCode=GR

Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις τέτοιες?
Αξίζουν?
Για τα λεφτά που κάνουν αξίζει μία δοκιμή.
Ειδικά για Dolce gusto που καφέ της προκοπής δεν έχει.
Θα πάρω μια και Illy espresso μπας και σωθεί η μηχανή

.
Άβαταρ μέλους
By glf
#777346 Αμα με βάλει ο διάολος θα πάρω και γω τις κάψουλες να βγάλω και το μύλο από την αποθήκη. Απλά με βλέπω να αλεθω στο man cave
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#777402 Εγώ παίζω εδώ και καιρό με επαναχρησιμοποιούμενη μεταλλική κάψουλα, αλλά είναι σε μηχανή Francis Francis X7.1 που είναι ταμάμ για τέτοια δουλειά.
Ειδικά η διαφορά στο κόστος στην περίπτωσή μου είναι τεράστια, αφού οι κάψουλες Iperespresso βγαίνουν 0.65€ η μία περίπου.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#777456
George_Prix έγραψε:
Ετοιμος ημουν να βγαλω και τη ζωστηρα. Εχε χαρη που ειναι χρονιαρα μερα και τη γλυτωσε :s_cool


Ο καιρός που λεγόντουσαν πλάκες τέτοιου τύπου για να το παίξει κάποιος και καλά άντρας έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Ένα -1 από μένα κι ένα εικονικό report (δεν πατάω κουμπάκια)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777467
Dimitris_P έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Ετοιμος ημουν να βγαλω και τη ζωστηρα. Εχε χαρη που ειναι χρονιαρα μερα και τη γλυτωσε :s_cool


Ο καιρός που λεγόντουσαν πλάκες τέτοιου τύπου για να το παίξει κάποιος και καλά άντρας έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Ένα -1 από μένα κι ένα εικονικό report (δεν πατάω κουμπάκια)


Καλα νταξ...

Ζουμε σε μια εποχη που το να σεβεσαι τα δικαιωματα της LGBT κοινοτητας δεν ειναι πλεον αρκετο. Για να μη χαρακτηριστεις σαν ομοφοβικος, πρεπει να στηριζεις τουλαχιστον την LGBTQIA+ κοινοτητα (και μερικα γραμματα ακομα για να εισαι σειφ).

Προσωπικα στα @@ μου αν τον δινει ή αν τον παιρνει καποιος. Η πολυ κορρεκτιλα με εχει κουρασει ομως. Και δε θα αλλαξω το (εστω παλιακο) χιουμορ μου για να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας. Μου φτανει οτι το ξερει η γυναικα μου και οι γυρω μου το ποιον μου σαν ανθρωπος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#777470
glf έγραψε:Στις κάψουλες απλά τη γεμίζεις με αλεσμένο καφέ και την κλείνεις χωρίς πάτημα ε;

Σωστά. Και μάλιστα καφέ αγοράζω αλεσμένο, δω έχω μύλο. Αφού γεμίσω την κάψουλα, απλώς πατάω λίγο τον καφέ με το δάχτυλο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777479
Chris έγραψε:George prix, εμεις που μπορουμε να εκτιμησουμε μερικες καλες με τη ζωστηρα σε στηριζουμε, μην τον ακους :s_cool

Ο ανθρωπος μου εισαι :thumbsup:

Παντως να θυμισω οτι με το ιδιο κρυο χιουμορ χαρακτηριζω τον εαυτο μου πστη μερικες φορες κι επισης λεω οτι μου τον εχωσε ο Πολσον (ΟΧΙ απο το στομα) κι εφτασε αμυγδαλες. Απλα με αυτες τις κρυαδες μεγαλωσα/γελασα και μου μεινανε μεχρι σημερα. Να θυμισω επισης οτι μεγαλωσα μια εποχη που μας μαθαινανε οτι τους γκει τους δειχνουμε με το δαχτυλο και τους πεταμε αυγα. Και μονο που σιχαινομαι τους "αντρες" που τα πιστευουν αυτα μεχρι σημερα, με κανει να αισθανομαι οτι προοδευσα στη ζωη μου σχετικα με το πως ειχα μαθει τα πραγματα μικρος! Ομοιως με τα οσα μαθαιναμε για τη θεση της γυναικας στην κοινωνια εκεινα τα παλια χρονια...

Σορρυ αν σοκαρει/εκνευριζει καποιους το χιουμορ μου. Απλα την επομενη φορα να θυμαστε οτι κανω πλακιτσα :s_smile
Άβαταρ μέλους
By glf
#777488
Anonymous Founder έγραψε:Σωστά. Και μάλιστα καφέ αγοράζω αλεσμένο, δω έχω μύλο. Αφού γεμίσω την κάψουλα, απλώς πατάω λίγο τον καφέ με το δάχτυλο.


Αχα, το πατάς και λίγο. Ρε θα με μπριζωσετε να πιαστώ να γεμίζω κάψουλες..
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#777499
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Ετοιμος ημουν να βγαλω και τη ζωστηρα. Εχε χαρη που ειναι χρονιαρα μερα και τη γλυτωσε :s_cool


Ο καιρός που λεγόντουσαν πλάκες τέτοιου τύπου για να το παίξει κάποιος και καλά άντρας έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Ένα -1 από μένα κι ένα εικονικό report (δεν πατάω κουμπάκια)


Καλα νταξ...

Ζουμε σε μια εποχη που το να σεβεσαι τα δικαιωματα της LGBT κοινοτητας δεν ειναι πλεον αρκετο. Για να μη χαρακτηριστεις σαν ομοφοβικος, πρεπει να στηριζεις τουλαχιστον την LGBTQIA+ κοινοτητα (και μερικα γραμματα ακομα για να εισαι σειφ).

Προσωπικα στα @@ μου αν τον δινει ή αν τον παιρνει καποιος. Η πολυ κορρεκτιλα με εχει κουρασει ομως. Και δε θα αλλαξω το (εστω παλιακο) χιουμορ μου για να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας. Μου φτανει οτι το ξερει η γυναικα μου και οι γυρω μου το ποιον μου σαν ανθρωπος.


Δεν είναι κορεκτίλα. Οι περισσότεροι της γενιάς μας (οι γεννηθείς μέχρι το 85-90 πιστεύω) έχουμε φάει μπόλικο ξύλο και δυστυχώς υπάρχει ακόμα η πεποίθηση ότι όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος ή ο άντρας να καυχιέται στους φίλους του έλα μωρέ ας δώσουμε και καμία, γυναίκα είναι. Δεν βγάζω την ουρά μου απ'έξω, είχα κι εγώ λάθος συμπεριφορές στο παρελθόν.
Καταλαβαίνω ότι το λες για πλακίτσα, αλλά είναι ανώριμη, όχι παλιακή :roll:
Φτάνει με το οφτοπικ όμως.

glf έγραψε:
Αχα, το πατάς και λίγο. Ρε θα με μπριζωσετε να πιαστώ να γεμίζω κάψουλες..

Δεν βαριέσαι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777500
Dimitris_P έγραψε:Δεν είναι κορεκτίλα. Οι περισσότεροι της γενιάς μας (οι γεννηθείς μέχρι το 85-90 πιστεύω) έχουμε φάει μπόλικο ξύλο και δυστυχώς υπάρχει ακόμα η πεποίθηση ότι όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος ή ο άντρας να καυχιέται στους φίλους του έλα μωρέ ας δώσουμε και καμία, γυναίκα είναι. Δεν βγάζω την ουρά μου απ'έξω, είχα κι εγώ λάθος συμπεριφορές στο παρελθόν.
Καταλαβαίνω ότι το λες για πλακίτσα, αλλά είναι ανώριμη, όχι παλιακή :roll:
Φτάνει με το οφτοπικ όμως.


Παντως για να μη νομιζεις οτι "κανω τον αντρα" με τοσο αστειο τροπο, θα σου πω οτι στη ζωη μου εχω φαει ζωστηρα, αλλα δεν εχω ριξει ποτε :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777504
Anonymous Founder έγραψε:
glf έγραψε:Στις κάψουλες απλά τη γεμίζεις με αλεσμένο καφέ και την κλείνεις χωρίς πάτημα ε;

Σωστά. Και μάλιστα καφέ αγοράζω αλεσμένο, δω έχω μύλο. Αφού γεμίσω την κάψουλα, απλώς πατάω λίγο τον καφέ με το δάχτυλο.


Αυτο με τη μεταλλικη καψουλα το ειχα ζηλεψει και παλιοτερα που το ειχες αναφερει. Η δυνατοτητα να παιξεις και με αλλους φρεσκοκομμενους καφεδες εκτος απο τις καψουλες του εμποριου ειναι πολυ καλη φαση. Και δεν ξερω ποσο εχεις ψαχτει με το πατημα του καφε, αλλα παιζει πρωταρχικο ρολο να βρεις τη σωστη χρυση τομη αναμεσα στο παχος κοπης του καφε και την πιεση που πρεπει να του ασκησεις. Αν βρεις κατι στρογγυλο που να χωραει ακριβως στην καψουλα και βολευει να το χρησιμοποιησεις σαν ταμπερ, πειραματισου! Γιατι με το δακτυλο ειναι δυσκολο εως αδυνατο να ασκησεις ομοιομορφη πιεση σε ολη την επιφανεια...

Για να καταλαβω ομως... Η μεταλλικη καψουλα που εχεις μπαινει σε ολες τις μηχανες ή σε συγκεκριμενου τυπου?