Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#777219 Θα του καθαρίσει και τα συσσωματώματα από καφέ (ελπίζω να μην έχει μαγκωσει κανας κόκκος).
Τί ρύζι δεν βάζεις ποτέ; Ωμό;

Ούτε εγώ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777231 Με φτιαξατε ρε κουφαλες. Με πηρατε απο το χερακι και με βαλατε στο σωστο το δρομο του μαστορη του glf. Γιατι ειμαι τοσο μλκας που αλλιως δε θα το ξεκινουσα καν :lipsealed:

Νταξ, στο βιντεακι τα παραδειχνει ευκολα τα πραγματα. Εκεινο το χρυσαφι το πρωτο που ξεβιδωνει χαλαρα με το χερι, ουτε ο Χουλκ μπορουσε να το ξεβιδωσει σε μενα. Αναγκαστηκα να το πλακωσω στο WD40 για αρχη, να βιδωσω μια απο τις 3 βιδες σκετη και να την χτυπαω με σφυρακι για να στριψει ολο το συστημα...

Ο τυπος πηρε τον καθαρο το μυλο και κανει ταχαμου οτι τον καθαριζει. Τι πινελακι ειντουτο ρε μαστορα που χαιδευεις και κανεις οτι καθαριζεις? Ουτε με τη σιδεροβουρτσα που εχω για την ψησταρια δε βγαινανε τα γατοκεφαλα που βρηκα μεσα. Τεσπα, αντι για 15 λεπτα μου πηρε 30 με τις τεχνικες δυσκολιες. Σε αυτη τη φαση μην ξεχασω να ξαναπω το ποσο μλκας ειμαι που δεν ασχοληθηκα εδω μισο χρονο που ειχε κολλησει :lipsealed:

Επιτελους ενα αξιοπρεπες καφεδακι μετα απο καιρο. Στην υγεια σας παιδες :s_howdy

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#777234 Φροντιζε να τον καθαριζεις καθε τοσο!
Εγω για να μην το ξεχναω το κανω με τις εποχες! :lol:
Μολις μπει το φθινοπωρο παλι θα τον καθαρισω!

Εχε υπ οψιν σου ομως οτι αφου τον εχεις 15 - 20 χρονια τα μαχαιρια θα ειναι για αλλαγη εδω και καιρο!
Ψαξε βρες για ποσα κιλα τα προβλεπει ο κατασκευαστης, κανε εναν χονδρικο υπολογιασμο το τι ποσοτητα εχεις αλεσει και βλεπεις.
Αν τα μαχαιρια ειναι φθαρμενα δεν βγαινει καλος καφες.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777235
Y.V έγραψε:Φροντιζε να τον καθαριζεις καθε τοσο!
Εγω για να μην το ξεχναω το κανω με τις εποχες! :lol:
Μολις μπει το φθινοπωρο παλι θα τον καθαρισω!

Εχε υπ οψιν σου ομως οτι αφου τον εχεις 15 - 20 χρονια τα μαχαιρια θα ειναι για αλλαγη εδω και καιρο!
Ψαξε βρες για ποσα κιλα τα προβλεπει ο κατασκευαστης, κανε εναν χονδρικο υπολογιασμο το τι ποσοτητα εχεις αλεσει και βλεπεις.
Αν τα μαχαιρια ειναι φθαρμενα δεν βγαινει καλος καφες.


Ναι μπηκε στο προγραμμα το τακτικο καθαρισμα. Εντελως γελοιος αισθανθηκα που δεν το ειχα κανει ποτε!

Οσο για τα μαχαιρια ειναι σιγουρα πεθαμενα. Και με το χερι που τα χαιδευα το καταλαβαινα οτι δεν κοβουν οσο θα επρεπε. Να φανταστω οτι λογω πτωσης αποδοσης των μαχαιριων εφτασα ζγα ζγα να σφιγγω προς το σημειο 0 για να μου τον κοψει καλα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777239
Y.V έγραψε:Ακριβως!
Αλλα εκτος αυτου, δεν κοβεται και οπως πρεπει ο κοκκος.


Αμ ετσι εξηγουνται ολα. Σφιξε σφιξε οσο δεν εκοβε, στραβωσα τη βιδα που εχει για στοπ :lol:

Εικόνα

Καλα που δεν ειχε κλωτησει το σπειρωμα. Εβαλα μια ιδια και προμπλεμ σολβντ :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777240
Y.V έγραψε:Προσεξε να παρεις καλα ιταλικα μαχαιρια.
Μην παρεις τιποτα κινεζικα...


Σιγα μην παω να βαλω μαχαιρια στο χαρβαλο. Θα ειναι σα να βαλω αμορτισερ στο αμαξι μου, που δε θελω να το βλεπω μπροστα μου το χρεπι.

Ειμαι απο τους ονειροπολους και δε συμβιβαζομαι με την αναπαλαιωση. Σκεφτομαι νεα εσπρεσσιερα, νεο μυλο, νεο αμαξι, νεα γυναικα :lipsealed: :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By glf
#777242 Όταν είχαμε το κυλικείο, έναν μύλο Major τον καθάριζα τα μαχαίρια κάθε 2 μήνες,με οδοντογλυφίδα θυμάμαι :)
Ακόμα τον έχω, αλλά λόγω χώρου κουζίνας έχουμε μια.. Nespresso.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#777243
George_Prix έγραψε:
Y.V έγραψε:Προσεξε να παρεις καλα ιταλικα μαχαιρια.
Μην παρεις τιποτα κινεζικα...


Σιγα μην παω να βαλω μαχαιρια στο χαρβαλο. Θα ειναι σα να βαλω αμορτισερ στο αμαξι μου, που δε θελω να το βλεπω μπροστα μου το χρεπι.

Ειμαι απο τους ονειροπολους και δε συμβιβαζομαι με την αναπαλαιωση. Σκεφτομαι νεα εσπρεσσιερα, νεο μυλο, νεο αμαξι, νεα γυναικα :lipsealed: :s_tongue


Οπως νομιζεις!
Βλεπω ηρθε η αναπτυξη... :s_cool :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#777245
glf έγραψε:Όταν είχαμε το κυλικείο, έναν μύλο Major τον καθάριζα τα μαχαίρια κάθε 2 μήνες,με οδοντογλυφίδα θυμάμαι :)
Ακόμα τον έχω, αλλά λόγω χώρου κουζίνας έχουμε μια.. Nespresso.



Αριστος μυλος! :s_howdy
Αν και λιγο μεγαλος για σπιτι, εγω θα τον χρησιμοποιουσα.
Εγω εχω τον Mazzer mini electronic αλλα του εχω βαλει τα μαχαιρια του Super Jolly
Τον ηλεκτρονικο εχεις ή με τον χειροκινητο δοσομετρητη;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777247
Y.V έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Y.V έγραψε:Προσεξε να παρεις καλα ιταλικα μαχαιρια.
Μην παρεις τιποτα κινεζικα...


Σιγα μην παω να βαλω μαχαιρια στο χαρβαλο. Θα ειναι σα να βαλω αμορτισερ στο αμαξι μου, που δε θελω να το βλεπω μπροστα μου το χρεπι.

Ειμαι απο τους ονειροπολους και δε συμβιβαζομαι με την αναπαλαιωση. Σκεφτομαι νεα εσπρεσσιερα, νεο μυλο, νεο αμαξι, νεα γυναικα :lipsealed: :s_tongue


Οπως νομιζεις!
Βλεπω ηρθε η αναπτυξη... :s_cool :lol:


Η χωρα βγαινει ζγα ζγα στις αγορες συντροφοι :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#777250
George_Prix έγραψε:
Y.V έγραψε:Φροντιζε να τον καθαριζεις καθε τοσο!
Εγω για να μην το ξεχναω το κανω με τις εποχες! :lol:
Μολις μπει το φθινοπωρο παλι θα τον καθαρισω!

Εχε υπ οψιν σου ομως οτι αφου τον εχεις 15 - 20 χρονια τα μαχαιρια θα ειναι για αλλαγη εδω και καιρο!
Ψαξε βρες για ποσα κιλα τα προβλεπει ο κατασκευαστης, κανε εναν χονδρικο υπολογιασμο το τι ποσοτητα εχεις αλεσει και βλεπεις.
Αν τα μαχαιρια ειναι φθαρμενα δεν βγαινει καλος καφες.


Ναι μπηκε στο προγραμμα το τακτικο καθαρισμα. Εντελως γελοιος αισθανθηκα που δεν το ειχα κανει ποτε!

Οσο για τα μαχαιρια ειναι σιγουρα πεθαμενα. Και με το χερι που τα χαιδευα το καταλαβαινα οτι δεν κοβουν οσο θα επρεπε. Να φανταστω οτι λογω πτωσης αποδοσης των μαχαιριων εφτασα ζγα ζγα να σφιγγω προς το σημειο 0 για να μου τον κοψει καλα? :hmmm:



Καλά δεν έγινε και τίποτα. Και εγώ που έχω την ντροπή των μύλων (ascaso mini i1, κοιτάζει στα ίσα τους Αλφιστι σε απατεωνια) δεν έχω ασχοληθεί με λύσιμο και καθάρισμα.Μια χαρά ελληνικό καφέ πίνω.
Άβαταρ μέλους
By glf
#777302
Y.V έγραψε:Αριστος μυλος! :s_howdy
Αν και λιγο μεγαλος για σπιτι, εγω θα τον χρησιμοποιουσα.
Εγω εχω τον Mazzer mini electronic αλλα του εχω βαλει τα μαχαιρια του Super Jolly
Τον ηλεκτρονικο εχεις ή με τον χειροκινητο δοσομετρητη;


Τον απλό έχω και μάλιστα είχα τυπώσει 3D σε μια φάση και ένα μικρότερο hopper για τις περιόδους χωρίς κίνηση στο κυλικείο, να μη μένει πολύς καφές εκτός σακούλας.
Για κάτι τέτοια αξίζουν οι πατέντες :)