Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#777192
egobrain έγραψε:Πέτρο, αν σ' άρεσε του Κέκκερη, δοκίμασε κι από τον Σεραφετίν!

YV, εξαιρετικό το σετάκι σου!
τι σκέδιο είναι το γκαζάκι?

Πριν κάποια χρόνια είχα φάει κόλλημα να βρω τις λεπτομέρειες -στο ψήσιμο και στα υλικά- που δίνουν το καλύτερο αποτέλεσμα. Δηλαδή ισορροπία στη γλύκα-πίκρα, μεστό/μη νερουλό, καϊμαλκιδικο.
Κατέληξα στα εξής: μπρίκι με στενό λαιμό, όχι βιαστικό ψήσιμο, φρεσκοκομμένος καφές, ανακάτεμα νωρίς, όχι απότομο σερβίρισμα.
Για πείτε τι προσέχετε όταν τονε φχιάνετε :)


Ευχαριστω! :)
Ειναι καμινετο οινοπνευματος.(Με φυτιλι)

Κι εμενα η γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεται
-Πολυ χαμηλη φωτια. (Οσο πιο πολυ αργησει ναι γινει τοσο καλυτερος ειναι στη γευση)
-Ανακατεμα μονο μολις ριξεις την ζαχαρη και μετα τον καφε (σε χλιαρο νερο) και καθολου στη συνεχεια.
-Μπακιρενιο μπρικι με στενο στομιο και αντιστοιχου μεγεθους της ποσοτητας που θα φτιαξεις. Καθε ποσοτητα δηλαδη θελει το μπρικι της.
-Εμφιαλωμενο νερο
-Φρεσκος καφες.


Και φυσικα υπομονη μεχρι να φουσκωσει!
Ο νομος λεει οτι φουσκωνει μολις παψεις να τον κοιτας! :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777193
Dimitris_P έγραψε:Αυτόματη είναι κι έχει ενσωματωμένο μύλο;


Ξεχωριστα. Ενας Rancilio Rocky (15-20 ετων) ειναι ο μυλος. Κανενα τσακαλακι θα τον ανοιγε και θα τον εφτιαχνε πιστευω. Αλλα δεν ειμαι εγω αυτο το τσακαλακι :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Chris
#777195 Γεμιζω το μπρικι νερο, το βαζω στη φωτια, ριχνω καφε, μετα ζαχαρη. Σε γκαζακι στο τερμα χαμηλο. Περιμενω να εξαφανιστει ο καφες και η ζαχαρη απο την επιφανεια, και μετα ανακατευω. 2-3 φορες, οχι παραπανω. Σερβιρω σχετικα αργα και οχι απο ψηλα. Αν δε βαριεμαι, τον φουσκωνω 3-4 φορες, αλλιως σερβιρω μετα την πρωτη. Α, και τον κανω με καστανη ζαχαρη, του παει νομιζω.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#777196
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αυτόματη είναι κι έχει ενσωματωμένο μύλο;


Ξεχωριστα. Ενας Rancilio Rocky (15-20 ετων) ειναι ο μυλος. Κανενα τσακαλακι θα τον ανοιγε και θα τον εφτιαχνε πιστευω. Αλλα δεν ειμαι εγω αυτο το τσακαλακι :s_tongue
Λογικά θα ξεβιδωνουν τα μαχαίρια για να μπορείς να τον καθαρίσεις από κάτω, κάπου θα έχει στουμπωσει
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777199
Dimitris_P έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αυτόματη είναι κι έχει ενσωματωμένο μύλο;


Ξεχωριστα. Ενας Rancilio Rocky (15-20 ετων) ειναι ο μυλος. Κανενα τσακαλακι θα τον ανοιγε και θα τον εφτιαχνε πιστευω. Αλλα δεν ειμαι εγω αυτο το τσακαλακι :s_tongue
Λογικά θα ξεβιδωνουν τα μαχαίρια για να μπορείς να τον καθαρίσεις από κάτω, κάπου θα έχει στουμπωσει


Ναι καπως ετσι. Παιζουν και κατι βιντεακια ή τουτοριαλς αν θυμαμαι καλα που τα δειχνουν βημα βημα. Αλλα δε γαμεις...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#777202
Chris έγραψε:Γεμιζω το μπρικι νερο, το βαζω στη φωτια, ριχνω καφε, μετα ζαχαρη. Σε γκαζακι στο τερμα χαμηλο. Περιμενω να εξαφανιστει ο καφες και η ζαχαρη απο την επιφανεια, και μετα ανακατευω. 2-3 φορες, οχι παραπανω. Σερβιρω σχετικα αργα και οχι απο ψηλα. Αν δε βαριεμαι, τον φουσκωνω 3-4 φορες, αλλιως σερβιρω μετα την πρωτη. Α, και τον κανω με καστανη ζαχαρη, του παει νομιζω.



Πρώτα ζάχαρη. Να γίνει ζαχαρόνερο. Μετά καφέ.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#777204
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αυτόματη είναι κι έχει ενσωματωμένο μύλο;


Ξεχωριστα. Ενας Rancilio Rocky (15-20 ετων) ειναι ο μυλος. Κανενα τσακαλακι θα τον ανοιγε και θα τον εφτιαχνε πιστευω. Αλλα δεν ειμαι εγω αυτο το τσακαλακι :s_tongue
Λογικά θα ξεβιδωνουν τα μαχαίρια για να μπορείς να τον καθαρίσεις από κάτω, κάπου θα έχει στουμπωσει


Ναι καπως ετσι. Παιζουν και κατι βιντεακια ή τουτοριαλς αν θυμαμαι καλα που τα δειχνουν βημα βημα. Αλλα δε γαμεις...




https://youtu.be/I3A6O9cMtmI

George αυτός είναι;
Τελευταία επεξεργασία από BARHonda και 14 Αύγ 2022, 15:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777208
BARHonda έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αυτόματη είναι κι έχει ενσωματωμένο μύλο;


Ξεχωριστα. Ενας Rancilio Rocky (15-20 ετων) ειναι ο μυλος. Κανενα τσακαλακι θα τον ανοιγε και θα τον εφτιαχνε πιστευω. Αλλα δεν ειμαι εγω αυτο το τσακαλακι :s_tongue
Λογικά θα ξεβιδωνουν τα μαχαίρια για να μπορείς να τον καθαρίσεις από κάτω, κάπου θα έχει στουμπωσει


Ναι καπως ετσι. Παιζουν και κατι βιντεακια ή τουτοριαλς αν θυμαμαι καλα που τα δειχνουν βημα βημα. Αλλα δε γαμεις...
https://youtu.be/I3A6O9cMtmI

George αυτός είναι;


Ολοιδιος! Με μπρηζωσες ρε μπαγασα, θα κατσω να τον φτιαξω. Ή τουλαχιστον θα προσπαθησω :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#777209 Δεν νομίζω ότι είναι κάτι δύσκολο. Εάν μάλιστα 10 χρόνια που τον έχεις δεν έκανες ποτέ καθαρισμό, τότε είναι σχεδόν βέβαιο ότι το πρόβλημα είναι ο καφές που θα έχει μαζέψει γύρω από τα μαχαίρια όλα αυτά τα χρόνια
Άβαταρ μέλους
By drdino
#777211 Βουρ για επισκευή, χειρότερα δεν μπορείς να τον κάνεις εφόσον δεν δουλεύει τώρα! Εκτός αν μπορείς να βρεις κάποιο άλλον να κάνει την εγχείρηση.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#777213
drdino έγραψε:Βουρ για επισκευή, χειρότερα δεν μπορείς να τον κάνεις εφόσον δεν δουλεύει τώρα! Εκτός αν μπορείς να βρεις κάποιο άλλον να κάνει την εγχείρηση.


Λες να φωναξω το Γκεο? Ή θα ανατιναξει ολοκληρη τη Μακεδονια? :help:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#777218 Ανοιξε το μυλο και καθαρισε τον!
Αυτο πρεπει να γινεται τακτικα.

Το ρυζι ειναι για να τραβαει τα ταγγισμενα ελαια σε εναν σχετικα καθαρο μυλο!
Αλιως θα σου μπουκωσει με το ρυζαλευρο!
Εγω δεν βαζω ποτε ρυζι. Τον ανοιγω και τον καθαριζω. Σιγα το πολυπλοκο...