Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#772425
dimviii έγραψε:σπιτι φραπεδαρα χειμωνα καλοκαιρι.
Σε 14 δευτερολεπτα ετοιμη.
Τωρα αυτα που κανετε εσεις ειναι σαν να παρετε τεζλα να πατε 2000 χλμ ταξιδι.



Εικόνα

Αυτό είναι cold brew ρε ταγαροβλαχε.

@ Σκνιπερ

Πιθανότατα το τοπικό δεν είχε κίνηση γιατί ο καθένας πίνει τα καφεδάκια που γουστάρει χωρίς να τρέχει ημίγυμνος στους δρόμους ουρλιάζοντας ΕΎΡΗΚΑ ΕΎΡΗΚΑ ! , ,λοιδωροντας τοτς υπόλοιπους.
Μετά από 40 χρόνια στον καφε, το τελευταίο πράγμα που αντέχουν τα νεύρα μας :shifty: είναι τό νέο χόμπι των Σκνιπεραιων. :roll:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#772426 Kι εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι στο νήμα, τοσκέ ΕΛ καφέ στο σπίτι, ένα τετραπλό το πρωί κι ένα τετραπλό το απόγευμα, εκτός κι αν πιω ενδιάμεσα διπλό εσπρέσο (τοσκέ πάντα) στη μηχανή του γραφείου, πράγμα σπάνιο. Χαμηλό κόστος, βασικά μόνο το σακουλάκι του καφέ, καθότι έχω εστία με ΦΑ.

Σε μαγαζιά πάντα φρέντο εσπρέσο, χειμώνα - καλοκαίρι. Καφέ χέρι είναι έξοδο που έχει κοπεί εδώ και καιρό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#772430 Προσπάθησα με τον κορονοιο που είχα απώλεια γεύσης να κόψω την ζάχαρη στον καφέ (στέβια βασικά) αλλά δεν τα κατάφερα. Δεν είναι ανάγκη κιόλας.

Cold brew δεν έχω πιει ποτέ ούτε μ'έχει "ερεθίσει" να το ψάξω, οπότε δεν μ'ενδιαφέρει. Δεν λέω όμως ότι είναι χάλια ή νερόπλυμα. Αφήστε τον λοιπόν τον άνθρωπο αφού βρήκε το δρόμο του.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#772442
g8777 έγραψε:Πιθανότατα το τοπικό δεν είχε κίνηση γιατί ο καθένας πίνει τα καφεδάκια που γουστάρει ...
Ευτυχώς, χάρη στη βοήθειά σας και σας ευχαριστώ για αυτό, βρήκα κι εγώ τα καφεδάκια που γουστάρω. Και αφού όπως είναι προφανές δεν έχετε τη διάθεση/γνώση/ευρύτητα πνεύματος να συζητήσετε παραπάνω, ίσως έβγαλα μερικούς από το comfort zone τους, εσπρέσο και τέλος, θα σας αφήσω στην ησυχία σας, σας αρέσει να υπάρχει το θέμα αλλά όχι να χρησιμοποιείται.... :dizzy:
Μήπως να του αλλάξουμε και όνομα, Espresso rulez ή κάτι τέτοιο;
Να είναι καλά το διαδίκτυο, είναι περίεργο, ξέρω δεν θα το πιστέψετε, αλλά υπάρχουν φόρουμ στα οποία πολλοί και ξέρουν και θέλουν να μοιραστούν τη γνώση και εμπειρία, χαρές και λύπες. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#772446
sknipper έγραψε:Να είναι καλά το διαδίκτυο, είναι περίεργο, ξέρω δεν θα το πιστέψετε, αλλά υπάρχουν φόρουμ στα οποία πολλοί και ξέρουν και θέλουν να μοιραστούν τη γνώση και εμπειρία, χαρές και λύπες. :yahoo:

Γιατι εδω δεν το κανουν;

Αν ηθελες να μαθεις για εσπρεσο δεν θα σε βοηθουσαν αυτοι που ασχολουνται; Ειδικα ο Y.V ειναι μαστερ στο θεμα.

Αλλα αφου εσενα σε τραβηξε ο cold brew και μαλλον κανεις δεν εχει ασχοληθει με αυτον, πως θα σε βοηθησουν;

Μονος σου ειπες οτι ο ελληνικος ειναι μπελαλιδικος, μιλαμε τωρα για τον 2ο πιο απλο καφε μετα τον φιλτρου :lol: , ε την πλακα θα την φας και πρεπει να την δεχτεις.

Προφανως και υπαρχουν ειδικα φορουμ στον καφε, στο ξυρισμα, στο ποδηλατο, στα παντα. Εδω ειμαστε λιγο απ' ολα και να σου πω το προτιμω προσωπικα. Χανομαι στα εξειδικευμενα, ασε που δεν εχω την δικη σου υπεραναλυτικοτητα και δεν με ενδιαφερει τι θα συμβει αν αλλαξω ελαχιστα μια μικρη παραμετρο σε κατι.

Καλως ορισες στο καφε λοιπον, μενει ο markvag ακομα που τον σιχαινεται αλλα αυτον τον χαλαει κιολας. Μαλλον θα στειλω το μαντροσκ.....εεεεεε.....τον g8777 να τον φερει με το ζορι στον ισιο δρομο :s_shout :s_cool
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#772459
Νίκος Παππάς έγραψε:
sknipper έγραψε:Να είναι καλά το διαδίκτυο, είναι περίεργο, ξέρω δεν θα το πιστέψετε, αλλά υπάρχουν φόρουμ στα οποία πολλοί και ξέρουν και θέλουν να μοιραστούν τη γνώση και εμπειρία, χαρές και λύπες. :yahoo:
Γιατι εδω δεν το κανουν;
Αν ηθελες να μαθεις για εσπρεσο δεν θα σε βοηθουσαν αυτοι που ασχολουνται; Ειδικα ο Y.V ειναι μαστερ στο θεμα.
Αλλα αφου εσενα σε τραβηξε ο cold brew και μαλλον κανεις δεν εχει ασχοληθει με αυτον, πως θα σε βοηθησουν;
Μονος σου ειπες οτι ο ελληνικος ειναι μπελαλιδικος, μιλαμε τωρα για τον 2ο πιο απλο καφε μετα τον φιλτρου :lol: , ε την πλακα θα την φας και πρεπει να την δεχτεις.
Προφανως και υπαρχουν ειδικα φορουμ στον καφε, στο ξυρισμα, στο ποδηλατο, στα παντα. Εδω ειμαστε λιγο απ' ολα και να σου πω το προτιμω προσωπικα. Χανομαι στα εξειδικευμενα, ασε που δεν εχω την δικη σου υπεραναλυτικοτητα και δεν με ενδιαφερει τι θα συμβει αν αλλαξω ελαχιστα μια μικρη παραμετρο σε κατι.
Καλως ορισες στο καφε λοιπον, μενει ο markvag ακομα που τον σιχαινεται αλλα αυτον τον χαλαει κιολας. Μαλλον θα στειλω το μαντροσκ.....εεεεεε.....τον g8777 να τον φερει με το ζορι στον ισιο δρομο :s_shout :s_cool
Σου μοιάζει να το κάνουν; Ναι, υπάρχουν πάντα καλοπροαίρετοι αλλά δυστυχώς χάνονται από τους χαβαλέδες κακεντρεχείς. Το πράμα καταντάει κουραστικό και μετά δεν ασχολούνται άλλο ή λένε τα λιγότερα δυνατά για να μην μπλέξουν σε μακροσκελείς συζητήσεις. Όπως κάνουμε εμείς τώρα. Το ότι καθόμαστε τώρα και το συζητάμε είναι χάσιμο χρόνου και για τους δυό μας και εκτός θέματος.

Δεν θα τους μείωνε να πούνε δεν το κατέχουμε. Καμία σχέση όμως με το να κοροιδεύουν επειδή κάποιος τόλμησε να απορρίψει τον εσπρέσο.
Για τον ελληνικό καταλαβαίνω τι λες ότι είναι απλός αλλά εγώ θέλω να υπάρχει και λίγο παραμετροποίηση. Με τον ελληνικό δεν μπορείς να παίξεις με το άλεσμα (οι κοινοί μύλοι δεν μπορούν) και υπάρχει περιορισμός στο εύρος καφέδων. Βασικά μόνο με ποσότητα και το ψήσιμο παίζεις, το οποίο δεν είναι σταθερό (ένταση ματιού ή φωτιάς, πόσο θα το σηκώσεις, πόσο θα το αφήσεις να φουσκώσει κλπ).
Για να προλάβω, αναγνωρίζω ότι ο εσπρέσο είναι αυτός που διαθέτει την απόλυτη παραμετροποίηση και που ίσως θα μου ταίριαζε αλλά θέλει σοβαρή ενασχόληση για αποτέλεσμα που δεν με ενθουσιάζει. Άρα θέλω κάτι σχετικά εύκολο, επαναλήψιμο, γρήγορο, οικονομικό κλπ. Ο cold brew με ενθουσίασε σαν γεύση (το άρωμα χωρίς την πικρίλα) και αυτό είναι το σημαντικότερο. Επιπλέον δεν με καίει, επιτρέπει εύκολη αραίωση ακόμα και μετά το φτιάξιμο του καφέ αν το φτιάξεις πυκνό, κρατάει μέρες άρα τον βάζεις το Σάββατο (1 λεπτό να βρέξεις τον καφέ), βγάζεις Κυριακή (1 λεπτό να καθαρίσεις το φίλτρο) και έχεις καφέ μια βδομάδα χωρίς να ξανασχοληθείς. Πιο απλό δεν γίνεται, χρόνος ενασχόλησης ανά καφέ αντίστοιχος του φραπέ. Οι παράμετροι είναι λίγες και εύκολα ελεγχόμενες (ίδιο νερό φίλτρου, ίδιο ψυγείο, παίζεις με καφέ-άλεσμα και ώρες) οπότε η επαναληψιμότητα είναι υψηλή.

Κι εμένα μου αρέσει το γενικό φόρουμ, νομίζω μπορεί να προσφέρει και ψυχαγωγία και ενημέρωση κατεύθυνση. Το πρόβλημα είναι η απαξίωση και προσβολή.
Πάντως μετά από μια ζωή εναντίον του καφέ πλέον μπορώ κι εγώ να λέω ναι, μου αρέσει ο καφές. Μήπως πρέπει κι ο markvag να δοκιμάσει cold brew; :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#772463
sknipper έγραψε:[Το πρόβλημα είναι η απαξίωση και προσβολή.


Κάτι τέτοιο εννοείς?

sknipper έγραψε:Κάτι εσπρέσους των 40ml και κάτι άλλα καυτά νεροζούμια σας τα χαρίζω.


:hmmm: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#772470 Θα είμαι ευγενικός.

Δεν ξέραμε να είμαστε ΑΠΙΚΟ 24/7 όποτε έχει ερεθισμούς ο Σκνιπερ ( και μόνο τότε μας θυμάται) για να γράφουμε ατελείωτα σεντόνια για την παραμικρή ΑΣΉΜΑΝΤΗ λεπτομέρεια.

Σκνιπερ δεν ξέρω αν κατάλαβες τί έκανες.

Γράφει η άλλη " τοσκε" και δεν δίνουμε ΚΆΝ σημασία. Καταλαβαίνεις .
Άβαταρ μέλους
By Chris
#772501
g8777 έγραψε:Γράφει η άλλη " τοσκε" και δεν δίνουμε ΚΆΝ σημασία. Καταλαβαίνεις .


Νομιζεις. Μισο υπνοστεντον χρειαστηκα :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By italakias
#772548
diplomat έγραψε:Kι εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι στο νήμα, τοσκέ ΕΛ καφέ στο σπίτι, ένα τετραπλό το πρωί κι ένα τετραπλό το απόγευμα, εκτός κι αν πιω ενδιάμεσα διπλό εσπρέσο (τοσκέ πάντα) στη μηχανή του γραφείου, πράγμα σπάνιο. Χαμηλό κόστος, βασικά μόνο το σακουλάκι του καφέ, καθότι έχω εστία με ΦΑ.

Σε μαγαζιά πάντα φρέντο εσπρέσο, χειμώνα - καλοκαίρι. Καφέ χέρι είναι έξοδο που έχει κοπεί εδώ και καιρό.

Διπλωματη ,κοψε το 69 .
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#772775
NickTG έγραψε:
sknipper έγραψε:[Το πρόβλημα είναι η απαξίωση και προσβολή.

Κάτι τέτοιο εννοείς?
sknipper έγραψε:Κάτι εσπρέσους των 40ml και κάτι άλλα καυτά νεροζούμια σας τα χαρίζω.

:hmmm: :shifty:
Όχι δεν εννοώ αυτό Εννοώ τα σχόλια για συμφορουμίτες όχι τα σχόλια για αντικείμενα. Καμία σχέση.
Αν και νομίζω ότι καταλαβαίνεις και απλά προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Ή μήπως ούτε καν καταλαβαίνεις... τότε πάσο.
g8777 έγραψε:Θα είμαι ευγενικός.
Δεν ξέραμε να είμαστε ΑΠΙΚΟ 24/7 όποτε έχει ερεθισμούς ο Σκνιπερ ( και μόνο τότε μας θυμάται) για να γράφουμε ατελείωτα σεντόνια για την παραμικρή ΑΣΉΜΑΝΤΗ λεπτομέρεια.
Σκνιπερ δεν ξέρω αν κατάλαβες τί έκανες.
Γράφει η άλλη " τοσκε" και δεν δίνουμε ΚΆΝ σημασία. Καταλαβαίνεις .
Εγώ λυπάμαι που δεν μπορώ πια να συμμετέχω περισσότερο και σου λείπω. :innocent:
Ο καθένας συμμετέχει όσο θέλει και μπορεί και γράφει όσα θέλει και μπορεί για όσα τον ενδιαφέρουν. Και κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν να γράψει με το ζόρι. Τέλος πάντων, σε θέλω και ευγενικό και απίκο, έτσι; :lol: Γιατί ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να μου γυαλίσει! :s_cool

Χα, αν έδινα σημασία σε κάθετί εδώ μέσα με την ισχύ του moderator θα είχα μείνει μόνος μου. Είμαι πολύ υπέρ του ελεύθερου λόγου και λεξιλογίου αλλά όχι υβρεολογίου. :shifty: