Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#2310 Ανοίγω τοπικό για ολους εμας τους καφεδοjunkies που αμα δεν πιουν ΚΟΥΠΑΤΟ cappuccino δεν ξερουν τι τους φταιει. :s_coffee

Μιας και ειμαι σε διαδικασια αγορας καινουργιας μηχανης θα ηθελα την συμβουλη σας:
Gaggia αλλα ποια?
1500 εκδοσεις σε παραπλησια τιμη :
Classic, baby dose, baby twin , baby black κτλ

Προς το παρον ΔΕΝ θα παιξει μυλος- ναι, το ξερω οτι θα χασω πολλα αλλα ειναι Οδηγια της Kυριας- και μαλλον επειδη βαριεμαι τα περα δοθε στο καφεκοπτειο θα χρησιμοποιω επι το πλειστον καφε S/M.

Ακουω προτασεις.

μαξ 350 ευρω.Εχουμε και ΕΝΦΙΑ.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#2314 το παρόν θα κλειδωθεί μέχρι να έρθει ο manosk να σου 'ξηγήσει :shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#2317
mjacob έγραψε: να έρθει ο manosk .....



:s_whiteflag :s_whiteflag :s_whiteflag :s_whiteflag


(Εδω ηρθαν αλλοι και αλλοι... :shifty: :shifty: :shifty: )
Άβαταρ μέλους
By dimik
#2326
g8777 έγραψε:Ανοίγω τοπικό για ολους εμας τους καφεδοjunkies που αμα δεν πιουν ΚΟΥΠΑΤΟ cappuccino δεν ξερουν τι τους φταιει. :s_coffee

Μιας και ειμαι σε διαδικασια αγορας καινουργιας μηχανης θα ηθελα την συμβουλη σας:
Gaggia αλλα ποια?
1500 εκδοσεις σε παραπλησια τιμη :
Classic, baby dose, baby twin , baby black κτλ

Προς το παρον ΔΕΝ θα παιξει μυλος- ναι, το ξερω οτι θα χασω πολλα αλλα ειναι Οδηγια της Kυριας- και μαλλον επειδη βαριεμαι τα περα δοθε στο καφεκοπτειο θα χρησιμοποιω επι το πλειστον καφε S/M.

Ακουω προτασεις.

μαξ 350 ευρω.Εχουμε και ΕΝΦΙΑ.


Άστο μην χαραμίσεις τα 350€ και κάνε την Κυρία ευτυχισμένη αγοράζοντας ένα μπρίκι Bialetti http://www.bialetti.com/ με το 1/10 των χρημάτων και του χώρου που καταλαμβάνει μια μηχανή και ίδιο ή ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα με καφέ από SM.

Όταν αποφασίσεις να πάρεις έστω χειροκίνητο μύλο δίνεις και το 300άρι για την μηχανή.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#2339 :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Επεσες στην περιπτωση.Εχω το μπρικι της Bialetti εδω και 4 χρονια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#2342
g8777 έγραψε::s_rofl :s_rofl :s_rofl

Επεσες στην περιπτωση.Εχω το μπρικι της Bialetti εδω και 4 χρονια.



Τότε τι την θέλεις την μηχανή? δεν θα σου δώσει κάτι παραπάνω εκτός κι αν πρόκειται να κάνεις ντρίμπλα στην γυναίκα και τα χριστούγεννα να της πετάξεις έναν μύλο πάνω στον πάγκο σε φάση "μωρό μου κοίτα τι μου έφερε ο Α. Βασίλης" :s_cool
Άβαταρ μέλους
By g8777
#2345 :s_cool
Εσυ βλεπεις μπροστα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#2350
g8777 έγραψε::s_cool
Εσυ βλεπεις μπροστα.


γι αυτό έχω ακόμα την πιστωτική στην κατοχή μου :shifty:

http://www.amazon.it/Gaggia-RI9303-11-C ... rds=gaggia

να σου μείνει και budget για μύλο...

βέβαια για να κρατήσω γυναίκα ευτυχισμένη και ταλαιπωρία δική μου μικρότερη θα έδινα κάτι παραπάνω να πάω σε υπεραυτόματη

http://www.amazon.it/Gaggia-Macchina-Da ... rds=gaggia
Άβαταρ μέλους
By vice246
#2861 στη δουλεια ....και κατω απ το σπιτι ...που με ξερουν, τον ετοιμαζουν χωρις λογια.....
οι υπολοιποι γιατι απορουν οταν ζηταω καπουτσινο σκετο σε μεγαλη κουπα.....? καλοκαιριατικα....
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#2870 Είδα μια πολυ ωραια εσπρεσιερα Philips που της βάζεις καφέ σε κόκκους, τον αλέθει και στον ετοιμάζει.

Κανει 450 ευρω αν θυμάμαι καλα...αξίζει λέτε?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#2878 Ενδιαφέρουσες οι bean 2 coffee, πριν πάρω την gaggia το έψαχνα κι εγώ, αλλά με αποθάρρυναν κάποια αρνητικά σχόλια που διάβασα για δυσκολία καθαρισμού. Αυτό να τσεκάρεις imho.
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#2882 Αλλο επίπεδό μια Gaggia με μύλο π.χ αλλο επίπεδό μια πλήρως αυτοματοποιημενη για κόκκους!

Κατα κανονα αυτες εχουν pressurized portafilter για να βγαζουν καποιο καϊμάκι κ δεν μπορεις καθόλου να επεμβεις στους παράγοντες εκχύλισης!

Βεβαια απο αποψη ευκολίας δε πιάνονται!! Μονο οι μηχανες με Pads κλπ τις πλησιάζουν με αρκετα κατώτερη ποιότητα προφανώς!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#3131
GeorgT έγραψε:Αλλο επίπεδό μια Gaggia με μύλο π.χ αλλο επίπεδό μια πλήρως αυτοματοποιημενη για κόκκους!

Κατα κανονα αυτες εχουν pressurized portafilter για να βγαζουν καποιο καϊμάκι κ δεν μπορεις καθόλου να επεμβεις στους παράγοντες εκχύλισης!

Βεβαια απο αποψη ευκολίας δε πιάνονται!! Μονο οι μηχανες με Pads κλπ τις πλησιάζουν με αρκετα κατώτερη ποιότητα προφανώς!



Τουλάχιστον την Gaggia που έβαλα στο link μπορείς να πειράξεις το άλεσμα του καφέ και να πετύχεις πολύ καλό αποτέλεσμα, όπως και να βάλεις προαλεσμένο π.χ ντεκαφεινέ.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#5365
dimik έγραψε:
g8777 έγραψε::s_rofl :s_rofl :s_rofl

Επεσες στην περιπτωση.Εχω το μπρικι της Bialetti εδω και 4 χρονια.



Τότε τι την θέλεις την μηχανή? δεν θα σου δώσει κάτι παραπάνω εκτός κι αν πρόκειται να κάνεις ντρίμπλα στην γυναίκα και τα χριστούγεννα να της πετάξεις έναν μύλο πάνω στον πάγκο σε φάση "μωρό μου κοίτα τι μου έφερε ο Α. Βασίλης" :s_cool

Δεν είναι η Bialetti σε καμία περίπτωση σαν τις άλλες εσπρεσιέρες. Άλλη γεύση, σεβαστή και ιδιαίτερη, αλλά όχι σαν τον καφέ που πίνουμε στα μαγαζιά ή που φτιάχνουμε με οποιαδήποτε ηλεκτρική μηχανή.
Κι έγώ έχω μπρίκι, αλλά το έχω παροπλίσει, αφού προτιμώ ακόμα και pod από την "καμένη" γεύση που αφήνει το μπρίκι.


g8777 έγραψε:Ανοίγω τοπικό για ολους εμας τους καφεδοjunkies που αμα δεν πιουν ΚΟΥΠΑΤΟ cappuccino δεν ξερουν τι τους φταιει. :s_coffee

Μιας και ειμαι σε διαδικασια αγορας καινουργιας μηχανης θα ηθελα την συμβουλη σας:
Gaggia αλλα ποια?
1500 εκδοσεις σε παραπλησια τιμη :
Classic, baby dose, baby twin , baby black κτλ

Προς το παρον ΔΕΝ θα παιξει μυλος- ναι, το ξερω οτι θα χασω πολλα αλλα ειναι Οδηγια της Kυριας- και μαλλον επειδη βαριεμαι τα περα δοθε στο καφεκοπτειο θα χρησιμοποιω επι το πλειστον καφε S/M.

Ακουω προτασεις.

μαξ 350 ευρω.Εχουμε και ΕΝΦΙΑ.

Με μια baby ή μια classic, τις φθηνότερες, θα είσαι ΟΚ.
Αν τη βρεις πχ τα Χριστούγεννα σε προσφορά ακόμα και κάτω από τα 200 ευρώ (από το εξωτερικό), τότε σου μένουν αρκετά χρήματα για μύλο σχετικά αξιοπρεπή.
Γενικά όμως: μύλος κάτω από 100, ίσως και 150 ευρώ είναι καλύτερα να μην αγοραστεί, εκτός κι αν τον θέλει κάποιος για καφέ φίλτρου.
Άβαταρ μέλους
By Sam Spade
#5370
g8777 έγραψε:Ανοίγω τοπικό για ολους εμας τους καφεδοjunkies που αμα δεν πιουν ΚΟΥΠΑΤΟ cappuccino δεν ξερουν τι τους φταιει. :s_coffee

Μιας και ειμαι σε διαδικασια αγορας καινουργιας μηχανης θα ηθελα την συμβουλη σας:
Gaggia αλλα ποια?
1500 εκδοσεις σε παραπλησια τιμη :
Classic, baby dose, baby twin , baby black κτλ

Προς το παρον ΔΕΝ θα παιξει μυλος- ναι, το ξερω οτι θα χασω πολλα αλλα ειναι Οδηγια της Kυριας- και μαλλον επειδη βαριεμαι τα περα δοθε στο καφεκοπτειο θα χρησιμοποιω επι το πλειστον καφε S/M.

Ακουω προτασεις.

μαξ 350 ευρω.Εχουμε και ΕΝΦΙΑ.


Baby Dose, μετά 2 χρόνια πολύ happy.