Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 2014
#9826 Με τον εσπρέσο ξεκίνησα ν' ασχολούμαι (πέρα από το να τον πίνω) όταν βρέθηκα φοιτητής Ιταλία κ τα λ7 έφταναν μόνο για ενοίκιο, κάρτα ΜΜΜ κ 15 μέρες φαγητό (στη μένσα): Έπιασα δουλειά σε συνοικιακό μπαράκι, βοηθός μπαρίστα (δλδ είμαστε 2 κ τα κάνουμε όλα).
Χρόνια μετά, διάβαζα τα νέα του στη "Ναυτεμπορική". Τη ζωή μου ( :s_biggrin ) άλλαξε ένα άρθρο, που μιλούσε για μερικά εκατομμύρια τσουβάλια καφέ σε μια αποθήκη στη Βραζιλία, καφές που είχε χαλάσει κ δεν μπορούσε, πλέον, να χρησιμοποιηθεί για τπτ, "εκτός από την παρασκευή στιγμιαίου καφέ". Από εκείνη την ημέρα, οι στιγμιαίοι καφέδες που έχω πιεί δεν είναι πάνω από ένας κάθε 2 - 3 χρόνια.
Μετά ξεκίνησε η ιστορία με τα όρια της Οχρατοξίνης Α στον καφέ, δεν ξέρω όμως αν η αναφορά στην "αγαπημένη" ΟΑ ενδιαφέρει κάποιον εδώ μέσα. :s_smile

Πήρα την Sylvia του t_m (κ του έδωσα τον πύραυλό του - δεν φταίω όμως, προσπάθησα να τον αποτρέψω, επέμενε!!!), από αυτήν συνεχίζω να πίνω (κ να κερνάω) καλό καφέ (τον καλύτερο της περιοχής, λένε όσοι πίνουν). Χρησιμοποιώ καφέ του εμπορίου, Tusso - μια κ αναφέρουμε μάρκες. Τίμιος, χωρίς να είναι συγκρίσιμος με τους καφέδες που αναφέρει ο t_m (ή με αυτούς που πίνουμε στη στοά της Βουλής). Άλλωστε κ αυτοί είναι ιδιαίτεροι καφέδες, σε άλλους αρέσουν, σε άλλους όχι.

Στο τι πίνουμε, γενικώς, έξω, λέω να μην αναφερθώ καθόλου. Κάτι "μάρκες" που αναφέρθηκαν πιο πάνω, χρεώνουν 25-30 Ε το κιλό για καφέ των 12 - 13.

Πρόσφατα αγόρασα 2 μεταχειρισμένες επαγγελματικές μηχανές μ' ένα γκρουπ (από καφέ που έκλεισαν), θα τις στήσω δίπλα στη Sylvia για reference, θα φτιάξω καφέδες κ μετά ... θα τα πούμε στις μικρές αγγελίες. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#9838
Τη ζωή μου ( :s_biggrin ) άλλαξε ένα άρθρο, που μιλούσε για μερικά εκατομμύρια τσουβάλια καφέ σε μια αποθήκη στη Βραζιλία, καφές που είχε χαλάσει κ δεν μπορούσε, πλέον, να χρησιμοποιηθεί για τπτ, "εκτός από την παρασκευή στιγμιαίου καφέ". Από εκείνη την ημέρα, οι στιγμιαίοι καφέδες που έχω πιεί δεν είναι πάνω από ένας κάθε 2 - 3 χρόνια.


Πολύ ενδιαφέρον περιστατικό.
Θα σε απογοητεύσω βέβαια αν σου πω ότι το άρθρο έλεγε |λογοκρισία| καθότι ο λόγος που έγινε ο στιγμιαίος καφές ήταν για να μην χαλάσει (είχε συγκεντρωθεί τεράστιο απούλητο στοκ λόγω κραχ) και όχι επειδή είχε χαλάσει.

Ούτε εγώ προτιμώ στιγμιαίο (πλην φραπέ το καλοκαίρι) αλλά μην παίρνουμε στα σοβαρά και όλες τις ιστορίες από την κρύπτη.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#9953 Θα ήθελα να αναφέρω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ταπεινότατη gaggia pure σε συνδυασμό με τον ταπεινούλη μύλο ascaso i-mini.
Σημερινό κόστος (χωρίς ειδικές προσφορές) γύρω στα 350.
Διάρκεια προετοιμασίας για τον πρώτο καφέ: 10', μαζί με το καθάρισμα. Τα 7' είναι η προθέρμανση της καφετιέρας. Ακόμα και το πρωί είναι ΟΚ και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να περιοριστώ στη λύση έκτακτης ανάγκης μιας κάψουλας, προκειμένου να γλιτώσω 5-6' και τη σχετική διαδικασία.
Άβαταρ μέλους
By 2014
#9986
EDDIE_147 έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον περιστατικό.
Θα σε απογοητεύσω βέβαια αν σου πω ότι το άρθρο έλεγε |λογοκρισία| καθότι ο λόγος που έγινε ο στιγμιαίος καφές ήταν για να μην χαλάσει (είχε συγκεντρωθεί τεράστιο απούλητο στοκ λόγω κραχ) και όχι επειδή είχε χαλάσει.

Ούτε εγώ προτιμώ στιγμιαίο (πλην φραπέ το καλοκαίρι) αλλά μην παίρνουμε στα σοβαρά και όλες τις ιστορίες από την κρύπτη.

Ο συγκεκριμένος ήταν ήδη μουχλιασμένος, αλλά καταλαβαίνω τι λες.
Άβαταρ μέλους
By Sam Spade
#11174
bebes έγραψε:
t_m έγραψε:Μάντεψε σε πια κατηγορία είναι η Νεσπρέσσο.
Για να το θέσουμε το θέμα στην σωστή του βάση, σου πουλάει "ότι έμεινε" σε τιμή premium.

προφανως θα εχουν καποια προσθετα, για το αρωμα και την πλουσια κρεμα...

Φυσικά και έχουν. Πρόσθετα για το άρωμα, χοιρινό λίπος για να μην πέφτει η κρέμα. Σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση ότι το καϊμάκι στους νεσπρέσσο δεν πέφτει με τίποτα; :s_bored
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#11185
t_m έγραψε:
spyros.s έγραψε:Δεν είναι το ίδιο ρε σεις τα υποκατάστατα...αφού θέλουμε ποιότητα ας πάρουμε τα γνήσια!


Μη νομίζεις πως η nespresso έχει καμία super duper ποιότητα..


Πάντως τώρα που έβγαλε και τις ποικιλίες με γεύσεις, νομίζω είναι για όλα τα γούστα. Έχει δυνατούς, έχει ελαφρούς, έχει γεύσεις, έχει decaffeine, είναι γρήγορος και αρκετά γευστικός. Σου επιτρέπει να φτιάξεις από 1 μέχρι 5-6 καφέδες εύκολα και γρήγορα (στα πλαίσια παρέας στο σπίτι δηλαδή). Βάλε και το Aeroccino δίπλα και είσαι κομπλέ. :s_cool
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#12798 Αγόρασα την παρακάτω μηχανή
http://www.nespresso.com/de/de/product/ ... ee-machine

Μαζί με 10 πακέτα κάψουλες, μου έδιναν κ το αεροτσίνο δώρο. :yahoo:

Τί πρέπει να κάνω για να τη λειτουργήσω ως πρώτη φορά? Η πωλήτρια μου είπε απλώς να την αφήσω να λειτουργήσει 2 φορές χωρίς κάψουλα :s_omg
Επίσης μου είπε πως με κάψουλες εσπρέσσο που έχουν intensity πάνω από 6 δεν κάνει να κάνουμε lungo, χαλάει το μοτέρ :s_biggrin Το λέω μπας κ δεν το ξέρει κάποιος :s_smile
Άβαταρ μέλους
By bill33
#12917
htanso21 έγραψε:Εχθές ήπια καφέ απο Μικέλ...
Οκ... Για κλάματα!

Ο geof1 σίγουρα τα έβαλε τα κλάματα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#13466
bill33 έγραψε:
htanso21 έγραψε:Εχθές ήπια καφέ απο Μικέλ...
Οκ... Για κλάματα!

Ο geof1 σίγουρα τα έβαλε τα κλάματα :shifty:


Μα χάρη σε αυτόν πήγα... μικελ και μικελ και μικελ... λεω τι στο λουτσο, καλός θα είναι!
παπάρια μάντολες...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#13475 Πλύση εγκεφάλου
Όταν πρωτοήρθαν αυτές οι βλακείες στην Αθήνα, άκουγα από όλους ότι πάνε επειδή έχει ΚΑΛΟ καφέ. Α, και για να στηρίξουν τον Έλληνα επιχειρηματία. Λες και όλα τα υπόλοιπα καφέ τα έχουν Καναδοί. Βέβαια στην ερώτηση τι έχει αυτός ο καφές και είναι ΚΑΛΟΣ, δεν πήρα απάντηση. Και είναι λογικό, γιατί όλοι αυτοί που ξαφνικά εκτίμησαν τον καλό καφέ, ήταν σαν κι εμένα, που είτε πιω από καφετιέρα του 1000ρικου, είτε τον DIY του στρατού (πως τον λέγαμε?), δεν καταλαβαίνω διαφορά.
Τώρα που πέρασε η μόδα, ξαφνικά δεν τους νοιάζει να είναι και τόσο ΚΑΛΟΣ ο καφές και παίρνουν από όπου να'ναι, όπως προ μικελ :whatever:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#13480
PeterPan έγραψε:Επίσης μου είπε πως με κάψουλες εσπρέσσο που έχουν intensity πάνω από 6 δεν κάνει να κάνουμε lungo, χαλάει το μοτέρ :s_biggrin Το λέω μπας κ δεν το ξέρει κάποιος :s_smile

Στάνταρ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#13482
htanso21 έγραψε:Εχθές ήπια καφέ απο Μικέλ...
Οκ... Για κλάματα!

δεν πίνεται αυτό το πράγμα, είναι σα να πάρεις το χώμα από τη γλάστρα και να του ρίξεις ζάχαρη
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#13512 :s_tongue

τι καφε πηρες βρε Θανο??

Η κουτσουνα παντως ενω τον κρυο δεν τον πολυ θελει, τον ζεστο καπουτσινο τον βρισκει υπεροχο!!!
Εγω σημερα πηρα απο το κυλικειο καφε.Ανοιξε πριν λιγες μερες!! 1€!! Αλλα επειδη εχω συνιθισει τον ΜΙΚΕΛ δεν τον πινω ευχαριστα!!!

Αααα εδω στην κατεχακη 100 μετρα πανω απο τον Μικελ ανοιγει και coffee island!! Ειδα τις ταμπελες...Το σκεφτηκαν και ανοιξαν διπλα ????

Εντωμεταξυ ολο ανοιγουν μικελακια!!! :yahoo: