Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#5381
drdino έγραψε:Ενδιαφέρουσες οι bean 2 coffee, πριν πάρω την gaggia το έψαχνα κι εγώ, αλλά με αποθάρρυναν κάποια αρνητικά σχόλια που διάβασα για δυσκολία καθαρισμού. Αυτό να τσεκάρεις imho.


Χμ...ενδιαφέρον.

Τι δυσκολίες, για πες κάτι συγκεκριμένο.

Επίσης, υπάρχει κάποια που προτείνεις συγκεκριμένα.

Ωραία φάση να αλέθεις τον καφέ, αλλά δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ χρόνο για αυτό.
Άβαταρ μέλους
By streetka
#5425 Εγώ ψηφίζω nespresso. Θεωρώ το αποτέλεσμα πολύ πάνω του μέσου όρου, έχει ποικιλία να διαλέξεις και είναι εύχρηστη.

Τι μύλους και κόκκους! Καφεκοπτείο θα ανοίξουμε? Δεν λέω ωραία φάση, όπως και η οινοποίηση, αλλά πολύ μπελάς για να γίνει σωστά.



:s_bomb







Όχι ban! Όχι ban! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#5463 GRAEF CM 702
Χρησιμοποιείται εδώ και 10 μήνες και είναι εξαιρετικός, με ρύθμιση κοπής στο 12 ή το 13, ανάλογα τη δύναμη στο τάμπερ.
Προφανώς για espresso. :s_yes
Γαλλικό πίνουμε και συσκευασμένο, no prob. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By 2014
#5478
streetka έγραψε:Εγώ ψηφίζω nespresso. Θεωρώ το αποτέλεσμα πολύ πάνω του μέσου όρου, έχει ποικιλία να διαλέξεις και είναι εύχρηστη.

Έχω πιει μια φορά νεσπρέσο, σε σπίτι συμφορουμίτη. Νομίζω ότι για μια ζωή που την έχουμε, μια φορά είναι (υπέρ) αρκετή. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#5483
streetka έγραψε:Εγώ ψηφίζω nespresso. Θεωρώ το αποτέλεσμα πολύ πάνω του μέσου όρου, έχει ποικιλία να διαλέξεις και είναι εύχρηστη.

Τι μύλους και κόκκους! Καφεκοπτείο θα ανοίξουμε? Δεν λέω ωραία φάση, όπως και η οινοποίηση, αλλά πολύ μπελάς για να γίνει σωστά.



:s_bomb







Όχι ban! Όχι ban! :s_biggrin


Έχω nespresso, μου τη σπάει το ότι πρέπει να πάρω τις κάψουλες από συγκεκριμένο μαγαζί και το κόστος τους είναι παράλογο για καθημερινή χρήση.

Κάτι τέτοια έχω στο μυαλό μου...

http://www.skroutz.gr/s/3768757/Philips-HD8760.html
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#5498
dimik έγραψε:Άστο μην χαραμίσεις τα 350€ και κάνε την Κυρία ευτυχισμένη αγοράζοντας ένα μπρίκι Bialetti http://www.bialetti.com/ με το 1/10 των χρημάτων και του χώρου που καταλαμβάνει μια μηχανή και ίδιο ή ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα με καφέ από SM.

Μπορει καποιος να προτεινει ενα μπρικι και ενα συντομο οδηγο χρησης?
Το θελω για τη δουλεια αν και εχουμε μια μηχανη (που την εχουν κανει κωλο και ψιλοσιχαινομαι να χρησιμοποιω).
Άβαταρ μέλους
By efthymis
#5701
g8777 έγραψε:Ανοίγω τοπικό για ολους εμας τους καφεδοjunkies που αμα δεν πιουν ΚΟΥΠΑΤΟ cappuccino δεν ξερουν τι τους φταιει. :s_coffee

Μιας και ειμαι σε διαδικασια αγορας καινουργιας μηχανης θα ηθελα την συμβουλη σας:
Gaggia αλλα ποια?
1500 εκδοσεις σε παραπλησια τιμη :
Classic, baby dose, baby twin , baby black κτλ

Προς το παρον ΔΕΝ θα παιξει μυλος- ναι, το ξερω οτι θα χασω πολλα αλλα ειναι Οδηγια της Kυριας- και μαλλον επειδη βαριεμαι τα περα δοθε στο καφεκοπτειο θα χρησιμοποιω επι το πλειστον καφε S/M.

Ακουω προτασεις.

μαξ 350 ευρω.Εχουμε και ΕΝΦΙΑ.


Αν η οδηγια ειναι μονιμη, gaggia classic κι ενα aeroccino για το αφρογαλα. Αν θελεις να παιδευτεις, gaggia baby twin και αναμονη για καλο μυλο εξοπλισμο κλπ. Οι gaggia παιρνουν και φιλτρο νερου στο δοχειο, σημαντικο το νερο και για τη μακριζωια της μηχανης αλλα και για το γευστικο αποτελεσμα στο φλυτζανι.


kovathe έγραψε:Μπορει καποιος να προτεινει ενα μπρικι και ενα συντομο οδηγο χρησης?


http://www.youtube.com/watch?v=yziiCsdf-co
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#5771 Η αφαλατωση ειναι σημαντικη διαδικασια?
Εκλεισε χρονο η Νεσπρεσσο (George Clooney is inside) και μας ειχαν πει απο το store οτι στον χρονο πρεπει να το κανουμε!!

:s_smile
Τελευταία επεξεργασία από Geo f1 και 09 Σεπ 2014, 09:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By t_m
#5774
Geo f1 έγραψε:Η αφαλατωση ειναι σημαντικη διαδικασια?
Εκλεισε χρονο ο Νεσπρεσσο (George Clooney is inside) και μας ειχαν πει απο το store οτι στον χρονο πρεπει να το κανουμε!!

:s_smile



Ναι!
Άβαταρ μέλους
By t_m
#7914 Λοιπον, η γνωμη μου σχετικα με το ερωτημα του g8777.
Πρωτα θα πρεπει να απαντησεις στο ερωτημα τι ειναι ο καφες για εσενα.
Αν ειναι κατι που απλα σου ανοιγει το ματι και μεχρι τωρα επαιρνες απ το καφενειο της γειτονιας, τοτε δωσε 50 - 60 Ε, παρε μια Izzy με pressurised φιλτρο και παιξε με ese pods. Σε περιπτωση που πινεις καπουτσινα, τοτε η λυση δοθηκε με το aeroccino καποιας μαρκας (κυκλοφορουν πολλα, εγω εχω της Nespresso των 70Ε, αλλα νομιζω πως με 30 - 40 βρισκεις) και η κουβεντα τελειωνει εδω.
Δεν θα σου συνιστουσα σουπερ αυτοματη, γιατι αφ' ενος ο μυλος εχει πολυ μικρο στεπ, αφ ετερου, θα δινεις τα λεφτα σε σερβις και οταν χαλασουν οι κωνοι του μυλου, θα σε συμφερει να αγορασεις καινουρια μηχανη.
Σε περιπτωση που θες να ταξιδεψεις το μαγικο ταξιδι του καφε, τοτε φοβαμαι πως τα 300Ε δεν σου φτανουν..
Για καποιον ο οποιος ξεκιναει τωρα, οι σταθερες αξιες που μπορουν να σε πανε ΠΟΛΥ μακρυα ειναι οι εξης:
- Gaggia Baby σε καποια παραλλαγη
- Rancilio Silvia

Θα χρειαστεις, ομως, απαραιτητα καποιον αξιοπρεπη μυλο..
Οταν λεω οτι θα σε πανε πολυ μακρυα, εννοω πως μπορεις να μεινεις με αυτες μεχρι η γη να σταματησει να γυριζει.
εχε υπ οψιν σου, ομως, πως και στις 2, θα χρειαστει να τους βαλεις ενα PID.
my 2 cents..

υπ' οψιν κι εγω απο το αντιστοιχο τοπικο ξεκινησα και εφτασα εδω που ειμαι..
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#8179 Μολις παρηγγειλα κιτ αφαλατωσης,καψουλες και κατι κουπες για εσπρεσσο απο την Νεσπρεσσο!!

Πολυ μου αρεσουν οι online αγορες!!! :yahoo: