Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#686203 Exynos κι αυτά;

Στον πάτο τους να τα βάλουν με τέτοιες τιμές.

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686206 Εμενα παντως αν μου περισσευανε, με μεγαλη χαρα τα εσκαγα για ενα τετοιο κινητο. Το αστειο κατα την αποψη μου ειναι που τα αγοραζουν καμποσοι χωρις να τους περισσευουνε και πιθανοτατα στερουν σημαντικοτερα πραγματα απο τον εαυτο τους και την οικογενεια τους.

Κι αυτο το κινητο και μια Ferrari ειναι για τα αντιστοιχα πορτοφολια. Με μιζεριαζει λιγο να βλεπω ανθρωπους να τα κραζουν γιατι δεν εχουν να τα αγορασουν ή γιατι πιστευουν οτι ειναι υπερτιμημενα. Ο πλουσιος που τα αγοραζει λογικα ξερει οτι πληρωσε τα διπλα λεφτα για κατι που ειναι απλα ενα κλικ καλυτερο, αλλα δε θα του λειψουν τα λεφτα οποτε καλα ξηγιεται και το αγοραζει.

Προσωπικα με εφαγε μια ζωη το "value for money" γιατι τις περισσοτερες φορες δε μπορουσα να παρω αυτο που πραγματικα γουσταριζα. Μια σειρα πισω ημουν παντα στα κινητα, μια σειρα πισω στους επεξεργαστες, στις τηλεορασεις, σε ολα. Και με τη μια σειρα πισω παλι τουμπανο ημουνα στα ματια των πολλων. Αλλα εμενα απο μεσα μου με ετρωγε το μαραζι μονο που ηξερα οτι καπου εκει εξω υπαρχει κατι καλυτερο :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#686211 George_Prix είσαι εκτός θέματος.

Το πρόβλημα είναι καθαρά τεχνικό, προσφέρουν στην Ευρώπη έναν κατώτερο επεξεργαστή σε τιμές premium.

Αυτό είναι κοροϊδία και δεν έχει σχέση με το ποιος θα το αγοράσει και τι βάθος έχει η τσέπη του.


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686217
dimik έγραψε:George_Prix είσαι εκτός θέματος.

Το πρόβλημα είναι καθαρά τεχνικό, προσφέρουν στην Ευρώπη έναν κατώτερο επεξεργαστή σε τιμές premium.

Αυτό είναι κοροϊδία και δεν έχει σχέση με το ποιος θα το αγοράσει και τι βάθος έχει η τσέπη του.


< >


Εγω πιστευω οτι οποιος το πιασει στα χερια του θα παθει πλακα αμεσως με την ποιοτητα οθονης/χρωματων/φωτογραφικης και σε κανεναν δε θα φανει αργο λογω "κατωτερου" επεξεργαστη.

Αλλα εγω δεν ειμαι και σχετικος βεβαια. Απλα οποια ναυαρχιδα της Samsung εχω πιασει στα χερια μου, παντα ητανε τηλεφωναρα. Και δε νομιζω να ειναι ασχετοι σαν εμενα και τοσα εκατομμυρια χρηστες που τα χρυσοπληρωνουν ενω ειναι "μετρια".
Άβαταρ μέλους
By dimik
#686218 Α ναι ξέχασα τα 120hz του S20 μόνο σε 1080p όμως και με battery drain

George_Prix θέλεις να μιλήσουμε για τηλέφωνα ως εργαλεία ή ως status symbols;

Τα εκατομμύρια που αγοράζουν το τελευταίο σούπερ τηλέφωνο οποιασδήποτε εταιρείας κατά πλειοψηφία δεν θα χρησιμοποιήσουν ούτε το 50% των δυνατοτήτων του, απλά θα λένε ότι έχουν το τελευταίο γαματο μοντέλο=κατάφεραν και το πλήρωσαν.

Καθαρά τεχνικά στα τελευταία της τηλέφωνα η Samsung χρησιμοποιεί τακτικές Apple χωρίς λόγο.

< >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#686228 Ε όχι χωρίς λογο...
Αυξάνει το κέρδος!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686232
dimik έγραψε:Τα εκατομμύρια που αγοράζουν το τελευταίο σούπερ τηλέφωνο οποιασδήποτε εταιρείας κατά πλειοψηφία δεν θα χρησιμοποιήσουν ούτε το 50% των δυνατοτήτων του, απλά θα λένε ότι έχουν το τελευταίο γαματο μοντέλο=κατάφεραν και το πλήρωσαν.


Το ιδιο πραγμα σου ειπα κι εγω με αλλα λογια!

Εμενα (και λογικα του πολυ του κοσμακη) ουτε που θα μας φανει η διαφορα απο τον "αργο" (που λεει ο λογος) επεξεργαστη. Σε σενα και μερικους ακομα που τα ξεζουματε, μπορει να κακοφανει.

Απλα εμεις οι "απλοι χρηστες" στην καθημερινη χρηση γουσταρουμε την τελεια οθονη/εικονα/χρωματα/φωτογραφιες. Σε αυτα θεωρω οτι τα ακριβα τα Samsung ειναι παντα κορυφαια. Σε VFM σιγουρα υπαρχουν πολυ καλυτερες λυσεις. Αλλα οποιον δεν τον ενδιαφερει το VFM και τον απασχολει μονο το Value, ειναι σχετικα απιθανο να τον χαλασουν τα συγκεκριμενα τηλεφωνα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#686235 Εγώ πάντως ποτέ δεν κατάλαβα ποιο είναι αυτό το 100% που δίνει ένα τηλέφωνο με τα μεγαλύτερα specs σε σχέση με ένα μεσαίων specs. Πχ, αν βάλουμε στην άκρη τα παιχνίδια τι θα κάνει ένας 8ύρηνος, 8GB Ram που δεν θα κάνει ένας 8πύρηνος με 4 ή 6GB;
Στο κομμάτι της κάμερας, ποιο είναι αυτό που έχει την καλύτερη και πόσο αισθητή είναι η διαφορά σε σχέση με το αμέσως επόμενο υποδεέστερο που μπορεί να έχει τη μισή τιμή;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#686238 δεν είναι όλοι οι 8πύρηνοι ίσοι όπως δεν είναι και όλες οι RAM ίσες :lol:

τα ίδια και στο κομμάτι της κάμερας, άλλα νούμερα αισθητήρα (F , ISO κλπα) ,άλλα μεγέθη αισθητήρα, διαφορετικός επεξεργαστής και το βασικότερο , η αξιοποίηση του hardware απο καλύτερο software

εδώ είναι που τα Pixel, iphone κλπα αναδεικνύουν υπέρ του δέοντος τον όρο computational photography

αρκετά ενδιαφέρον το άρθρο που ακολουθεί το quote :

I have a $3000 Nikon on my desk, but I take an iPhone on my travels. Why?


https://www.dpreview.com/articles/98286 ... hotography
Άβαταρ μέλους
By dimik
#686239 @George
Αν θεωρείς οκ να πληρώνεις κάτι υποδεέστερο στην ίδια τιμή με άλλους που παίρνουν το "καλό" δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.
Εγω το θεωρώ κοροϊδία να πληρώνω το ίδιο για κάτι χειρότερο.

https://www.androidauthority.com/galaxy ... e-1094471/


Εκεί είναι το πρόβλημα...

Τα υπόλοιπα εσύ τα βάζεις στην κουβέντα και σου είπα ότι είσαι εκτός θέματος.

@Panos

Αν είσαι "υποχρεωμένος" να δουλεύεις με Enterprise profile πάνω στο τηλέφωνο κι αρχίσουν να τρέχουν MDM, antivirus, Skype for Business, Outlook, Teams σε ξεχωριστό προφίλ ταυτόχρονα με τις "δικές" σου εφαρμογές η πτώση σε επιδόσεις είναι εμφανής. Πέρα από αυτό πολλές συσκευές, ιδιαίτερα κινεζικές δεν υποστηρίζουν εταιρικά προφίλ κυρίως για λόγους ασφαλείας.


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#686241 Τα έκανα όλα αυτά τα enterprise με iPhone SE το προηγούμενο και τώρα με iPhone 8. Οποτε;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#686250 Στα iPhone δεν στήνει ξεχωριστό work profile με εφαρμογές αποκλειστικά της δουλειάς.
Σε Android ουσιαστικά έχεις 2πλες εφαρμογές.

Εκεί υπάρχει άλλο θέμα ανάλογα το policy σχετικά με το iOS, αν απαιτείται το latest iOS από το MDM τότε το παλιό iPhone κάποια στιγμή θα σταματήσει να είναι το ίδιο γρήγορο με πριν.

Φυσικά υπάρχει κόσμος που δεν τους νοιάζει η απόκριση του τηλεφώνου.




< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#686252 Τελικά μετέφερα όλες τις εικόνες από την εσωτερική μνήμη στην κάρτα μνήμης στο S7 ν'αδειάσει λίγο χώρος γιατί ήταν τσίμα τσίμα.

Όσον αφορά το nexus 7 που θέλω να κάνω ψηφιακή κορνίζα, είναι πολύ αργό και το google photos κολλάει καμιά φορά στο slideshow. Από την άλλη δεν θέλω να συνδέσω κάποια άλλη εφαρμογή με το google photos. Τι να το κάνω, να βαράω μύγες; :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#686271 Bussos alert
το τιμιότατο P10lite εχει αρχίσει και δείχνει τα χρόνια του όσον αφορά την μπαταρία... :hmmm:
ξαφνικά αρχίζει και τελειώνει πολύ γρήγορα σε φάση που σε 4 ώρες εχει φτάσει το 50% χωρίς ιδιαίτερη χρήση .Από τις επιλογές στην μπαταρία παρατήρησα ότι τρέχουν αρκετές εφαρμογές στο παρασκήνιο.Υπάρχει κάποιος (αυτόματος) τρόπος να μην συμβαίνει αυτό;;
σιγά σιγά ετσι κ αλλιώς θα μπω στην διαδικασία αλλαγής (έκλεισε 3μιση χρόνια στην κατοχή μου...)

απ ότι βλέπω το ψυχολογικό όριο των 200€ που εχω για αγορά κινητού δεν βλέπω να με φτάνει... :(
το θέμα ειναι τι παίρνουμε... :(
το Α51 που πήρα στην Gianikαινα ειναι πολύ καλό , οθόνη κλπ , αλλά η μπαταρία του ίσα που φτάνει 1 μέρα..

όσον αφορά το Poco X3 κάτι με φοβίζει... :hmmm:

νομίζω το realme 7 pro θα ήταν πιο vfm λόγω και της amoled....(ετσι κ αλλιώς δεν θα το πάρω σημερα , μπορώ να περιμένω να πέσει η τιμή του..)
γνώμες; :hmmm: