Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#674220 Πάντως μεγάλο πράγμα η amoled οθόνη.. Πήρα στην Gianikαινα προχτές ένα Samsung A51 δώρο για την γιορτή της.. Νταξει, η Sammy είναι αλλού στα πάνελ της..

.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#674222
gianik έγραψε:Πάντως μεγάλο πράγμα η amoled οθόνη.. Πήρα στην Gianikαινα προχτές ένα Samsung A51 δώρο για την γιορτή της.. Νταξει, η Sammy είναι αλλού στα πάνελ της..

.


Με γεια της.
Για αυτό πριν μέρες είχα γράψει για το realme 7 pro. Έχει oled. Έχετε το υπόψη γενικά. Είναι και 8/128...

Επίσης μεγάλο πράγμα είναι τα Google services. Δεν γίνεται κινητό χωρίς Google maps, Gmail, YouTube. Μιλάμε για υπηρεσίες που είναι αδιανόητο να λείπουν στην παρούσα φάση. Εγώ σίγουρα δεν θα πρότεινα για αγορά ένα τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#674239 Το έχω λοκαρει για μένα αυτό... Πιστεύω μετά τις γιορτές θα πέσει η τιμή του.. Ήδη εχθές έπεσε 30 ευρώ στο σκρουτζ.

.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#674257
gianik έγραψε:Πάντως μεγάλο πράγμα η amoled οθόνη.. Πήρα στην Gianikαινα προχτές ένα Samsung A51 δώρο για την γιορτή της.. Νταξει, η Sammy είναι αλλού στα πάνελ της..

.

Τα λέγαμε τα γράφαμε
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#674348
Giuseppe Busso έγραψε:ΝΠ βρες nova 5t. Έχει όλα τα Google services κανονικά και νόμιμα ενώ θα πάρει και επίσημα την Android 11.

Συμφωνώ για το 5Τ, είναι πολύ καλό κινητό, αν και ήδη 14 μήνες στην αγορά. Κι εγώ το κοιτάζω έντονα, να αντικαταστήσω το δικό μου πολύ πετυχημένο Honor 8.
Και είναι ίσως το τελευταίο της εταιρείας με google services. Από τον Σεπτέμβριο 2019 και μετά δεν είχε κανένα.

edit
Κάτι με χαλούσε όμως, και θυμήθηκα ότι ήταν η απουσία 3,5mm jack.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#674378 Jarnot καλημέρα. Δίνει μέσα στη συσκευασία αντάπτορα type c σε jack3.5mm. Κάνω λάθος; τουλάχιστον έτσι είδα σε unboxing.
Επίσης δίνει και θήκη μέσα αλλά δεν δίνει ακουστικά.
Για μένα αν έχει κάτι deal breaker θα ήταν η μη oled οθόνη αλλά και πάλι έχει πολύ καλή.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#674387
Giuseppe Busso έγραψε:Jarnot καλημέρα. Δίνει μέσα στη συσκευασία αντάπτορα type c σε jack3.5mm. Κάνω λάθος; τουλάχιστον έτσι είδα σε unboxing.
Επίσης δίνει και θήκη μέσα αλλά δεν δίνει ακουστικά.
Για μένα αν έχει κάτι deal breaker θα ήταν η μη oled οθόνη αλλά και πάλι έχει πολύ καλή.

Μμ, σ' ευχαριστώ για το tip περί αντάπτορα, δεν το ήξερα. Μετράει.
H ολεδ/μη ολεδ δεν με απασχολεί, είναι έξω από τις απαιτήσεις μου.

Αν αυτό το διάστημα πέσει λίιιγο σε τιμή θα είναι γερός υποψήφιος, παρότι το Honor 8 που με συντροφεύει 2,5 χρόνια είναι αψεγάδιαστο (πλην όμως λίγο αργό πλέον).

Γιατί άραγε το Honor 20 που είναι πανομοιότυπο με το Huawei nova 5Τ κοστίζει +80 ευρώ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#674428
Giuseppe Busso έγραψε:Επίσης μεγάλο πράγμα είναι τα Google services. Δεν γίνεται κινητό χωρίς Google maps, Gmail, YouTube. Μιλάμε για υπηρεσίες που είναι αδιανόητο να λείπουν στην παρούσα φάση. Εγώ σίγουρα δεν θα πρότεινα για αγορά ένα τέτοιο.


Sorry μάγκεsh αλλά το Redmi Note 9 Pro που έχω, τα έχει όλα τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#674438
Dodger έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Επίσης μεγάλο πράγμα είναι τα Google services. Δεν γίνεται κινητό χωρίς Google maps, Gmail, YouTube. Μιλάμε για υπηρεσίες που είναι αδιανόητο να λείπουν στην παρούσα φάση. Εγώ σίγουρα δεν θα πρότεινα για αγορά ένα τέτοιο.


Sorry μάγκεsh αλλά το Redmi Note 9 Pro που έχω, τα έχει όλα τα παραπάνω.


Δεν έχει oled ούτε το Xiaomi.
Το κυριότερο είναι ότι το Nova 5T έχει επεξεργαστή ναυαρχίδας στα 7nm. Άλλη κλάση

Μιλάμε για τσόντα στα benchmarks
https://m.gsmarena.com/compare.php3?idP ... one2=10217

Το Nova 5T επίσης έχει πιο φορητό μέγεθος για αυτούς που το επιθυμούν. Αλλιώς οποίος θέλει οθόνη παίρνει σαν το δικό σου.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#674447 Για youtube, gmail, maps κτλ λεω ρε Τζον.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#674450
Dodger έγραψε:Για youtube, gmail, maps κτλ λεω ρε Τζον.


Μα και αυτό τα έχει Γιάννη.
Δεν ξέρω γιατί αλλά το εν λόγω Χαβάη έχει τα πάντα από Google. Συν τα όποια μελλοντικά updates.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#674453 Μιας και τα λετε τι προτεινετε μεταξυ poco x3, samsung a51, redmi note 9 pro?

κατι αλλο σε αυτη τη τιμη;
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#674468
Giuseppe Busso έγραψε:
Dodger έγραψε:Για youtube, gmail, maps κτλ λεω ρε Τζον.


Μα και αυτό τα έχει Γιάννη.
Δεν ξέρω γιατί αλλά το εν λόγω Χαβάη έχει τα πάντα από Google. Συν τα όποια μελλοντικά updates.

Γιατί κόπιαρε το αδελφό Honor 20 που κυκλοφόρησε Μάιο 2019, ακριβώς πριν οι περιορισμοί πιάσουν τη μαμά εταιρεία. Τον ίδιο Σεπτέμβριο του φόρεσε ταμπέλα nova 5T και το κυκλοφόρησε ως έχει και η Huawei, με όλα μέσα. Αυτό περίπου έγινε.
Είναι το πιο πρόσφατο κινητό Hu με google services.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#674510
bibendum έγραψε:Μιας και τα λετε τι προτεινετε μεταξυ poco x3, samsung a51, redmi note 9 pro?

κατι αλλο σε αυτη τη τιμη;




Βασικά είναι για τι χρήση το θες..
Αν θες γυναικεία χρήση δλδ YouTube, insta κλπ (βλεπε gianikαινα :inlove: ) πας σε οθόνη Amoled, αν θες παιχνίδια κλπ επιλέγεις είτε redmi είτε poco για το οποίο πολλοί "διαμαρτυρονται" για το βάρος κ τον όγκο του...Αν βγάζεις φωτο κ ψάχνεις την λεπτομέρεια μην σου ξεφύγει κανένα pixel πας σε αυτό με τους καλύτερους αισθητήρες..Εγω θα πρότεινα να κοιτάξεις κ το reaime7pro το οποίο είναι καλό σε όλα κ εχει γαμάτη οθόνη...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#674516
bibendum έγραψε:Μιας και τα λετε τι προτεινετε μεταξυ poco x3, samsung a51, redmi note 9 pro?

κατι αλλο σε αυτη τη τιμη;


Έθεσα το ερώτημά σου και στον αδερφό Busso και χωρίς να του πω τη γνώμη μου απεφάνθη αυτό που θα σου πρότεινα και εγώ.

Poco X3.