Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#670985
fokion έγραψε:Windy "και ξερό ψωμι"...

H δικη μου εμπειρια λεει πως δεν ειναι ακριβης.
Ψαχνω καιρο μια εφαρμογη καιρου που να δειχνει αυτο που συμβαινει εκεινη την στιγμη και δεν βρισκω. Ουτε να δειχνει τι καιρο κανει σε αποσταση 10 χλμ μακρια που θα παω μετα απο λιγο. Λογω μηχανης αυτο ειναι το πιο χρησιμο απο ολα.
Καμια εφαρμογη δεν το κανει αυτο. Πολλες μαλιστα ουτε την θερμοκρασια της περιοχης που βρισκομαι δεν πετυχαινουν ( και δεν μιλαω για 1°C, αλλα για 3-4 διαφορα ) και η Windy μεσα
Άβαταρ μέλους
By fokion
#670988 Νικο ναι σωστο αυτο που λες. Απλά ειναι το πιο "συνεπές" απο τα 3 που χρησιμοποιώ. ( και ειναι αυτο που κοιτανε και ολοι οι πιλοτοι γενικής αεροπορίας αν αυτο εχει καποια αξία)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#670989 Meteoblue?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#670992 Της Google που χρησιμοποιεί της weather.com ?

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#670996
mirage έγραψε:Meteoblue?

Την κατεβασα για δοκιμη. Ευχαριστω.

@ bill33, κουκουρουκου η συγκεκριμενη. :lol:

Δεν ξερω πως λειτουργουν σε αλλες χωρες ολες αυτες, μπορει να ειναι ακριβεστατες. Αλλα εδω ειναι καπως να σε ρωταει η Google "αν βρεχει τωρα στην περιοχη σας" :lol:

Πιθανον αυτο που ζηταω να μην γινεται, δεν ξερω αν ειναι εφικτη τετοια ακριβεια απο απλες εφαρμογες, αλλα επειδη εχω γινει απειρες φορες μουσκεμα ενα χιλιομετρο πριν το σπιτι και επειδη δεν ειναι βολικο να βαζω αδιαβροχα αν δω συννεφιασμενο ουρανο γι' αυτο ψαχνομαι.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#671005 Χρησιμοποιώ το weawow και παίρνει στοιχεία από MET Norway.
Δεν έχω παράπονο μέχρι τώρα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#671010
Νίκος Παππάς έγραψε:
mirage έγραψε:Meteoblue?

Την κατεβασα για δοκιμη. Ευχαριστω.

@ bill33, κουκουρουκου η συγκεκριμενη.

Δεν ξερω πως λειτουργουν σε αλλες χωρες ολες αυτες, μπορει να ειναι ακριβεστατες. Αλλα εδω ειναι καπως να σε ρωταει η Google "αν βρεχει τωρα στην περιοχη σας"

Πιθανον αυτο που ζηταω να μην γινεται, δεν ξερω αν ειναι εφικτη τετοια ακριβεια απο απλες εφαρμογες, αλλα επειδη εχω γινει απειρες φορες μουσκεμα ενα χιλιομετρο πριν το σπιτι και επειδη δεν ειναι βολικο να βαζω αδιαβροχα αν δω συννεφιασμενο ουρανο γι' αυτο ψαχνομαι.
Δεν υπάρχει μοντέλο που να μπορεί να σου προσφέρει τέτοια τοπική ακρίβεια στην πρόβλεψη.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#671013
KiloMeater έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
mirage έγραψε:Meteoblue?

Την κατεβασα για δοκιμη. Ευχαριστω.

@ bill33, κουκουρουκου η συγκεκριμενη.

Δεν ξερω πως λειτουργουν σε αλλες χωρες ολες αυτες, μπορει να ειναι ακριβεστατες. Αλλα εδω ειναι καπως να σε ρωταει η Google "αν βρεχει τωρα στην περιοχη σας"

Πιθανον αυτο που ζηταω να μην γινεται, δεν ξερω αν ειναι εφικτη τετοια ακριβεια απο απλες εφαρμογες, αλλα επειδη εχω γινει απειρες φορες μουσκεμα ενα χιλιομετρο πριν το σπιτι και επειδη δεν ειναι βολικο να βαζω αδιαβροχα αν δω συννεφιασμενο ουρανο γι' αυτο ψαχνομαι.
Δεν υπάρχει μοντέλο που να μπορεί να σου προσφέρει τέτοια τοπική ακρίβεια στην πρόβλεψη.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Meteoblue
Το καλύτερο βεβαια για βροχη ειναι να κοιτάς τοπικό μετεωρολογικο radar τα οποία γενικα ειναι παρα πολυ ακριβή.
Το meteoblue ειναι tried and tested παρα πολλες φορές και σε δύσκολες περιοχες για ακριβή τοπική πρόβλεψη (βουνά και λαγκάδια σε μεγάλα υψομετρα).
Άβαταρ μέλους
By 224v
#671027 Νόμιζα ότι παίρνουν πληροφορίες από μετεωρολογικούς σταθμούς που έχουν ακόμα και ιδιώτες, συνδεδεμένους στο ίντερνετ. Πχ υπάρχει στο χωριό στο νησί άτομο που έχει πλήρη σταθμό, μετεό, μπορώ και μπαίνω και βλέπω σε πραγματικό χρόνο τα πάντα. Στο άλλο χωριό πάλι ο δήμος έχει κάτι ανάλογο. Εάν τώρα τα μεγάλα μετεωρολογικά σαϊτ μαζεύουν αυτές τις πληροφορίες και τις επεξεργάζονται σε πραγματικό χρόνο, θα είναι και αξιόπιστα γιατί έχουν πολλά σημεία για να τα αξιολογήσουν.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#671084 Νομίζω κάτι τέτοιο ισχυρίζεται ότι κάνει η climacell. Ίσως αξίζει να την δοκιμάσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#671802 Έβγαλε σε προσφορά τον Anker wireless https://www.amazon.co.uk/Anker-Wireless ... e_img&th=1

Δεν λέει ωστόσο για S7 οπότε φαντάζομαι δεν θα κάνει fast charge. Προχωράω; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#671803 Mια χαρά θα παίζει και με το S7.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#672016 Για πείτε λίγο γνώμες για δώρο στην :inlove: (παιχνίδια δεν παίζει, μόνο insta, YouTube κ χαζολογημα)


πριν πατηθεί το κουμπί :

Samsung A51 (4/128) στα 251€
vs
Redmi Note 9pro (6/128) στα 225 €

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#672024 Το δεύτερο είναι πιο γρήγορο και λογικά παντού λίγο καλύτερο σε χαρακτηριστικά. Αλλά έχει το MIUI, που εμένα τουλάχιστον με εκνευρίζει λίγο. Το Samsung δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, αλλά έχω το Α41 και είναι πολύ καλό. Σαφώς θα είναι (λίγο) πιο αργό, αλλά δεν του λείπει τίποτε (εκτός από την ασύρματη φόρτιση). Έχει και NFC για να κάνεις και πληρωμές και τα πάντα όλα.
Αφού είναι για δώρο, εγώ θα πήγαινα στο Samsung. Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στο Α41, εκτός αν θέλεις απαραίτητα μεγάλο μέγεθος. Δεν βλέπω να υστερεί κάπου σημαντικά, βασική διαφορά ο μικρότερος χώρος αποθήκευσης, η λίγο μικρότερη μπαταρία (που βγάζει άνετα πάνω από μέρα σε μένα) και ο επεξεργαστής (Mediatek vs. Exynos).
Άβαταρ μέλους
By gianik
#672029 Ο φίλος σου ακούει για mediatek κ ξερνάει..

.