Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#718157
Anonymous Founder έγραψε:Αν θέλεις μικρές διαστάσεις, πρέπει να δώσεις τα τριπλά για κάνα Pixel 4a.
https://www.skroutz.gr/s/24273291/Googl ... Black.html
Είναι τέλειο γι'αυτό που ψάχνεις, πανάλαφρο, μικρό, λεπτό και με καταπληκτική κάμερα. Αλλά και με αντίστοιχη τιμή.
Εγώ το αγόρασα από την Fnac σε καλύτερη τιμή την άνοιξη. Tότε εδώ ήταν πανάκριβο.
https://www.fnac.com/Smartphone-Google- ... 084793/w-4

HF, θυμαμαι μήνες να λες για το pixel, είμαι καιρό σε φάση αγοράς, και από τα λίγα που μοιάζουν να πληρούν τα κριτήριά μου είναι το p4a.
Θέλω να σε ρωτήσω, τι είναι αυτό που δεν είναι τόσο "τέλειο" σ' αυτή τη συσκευή; Η μπαταρία πώς συμπεριφέρεται στους μήνες που το χρησιμοποιείς; Κάτι άλλο που σε δυσαρέστησε;
Τα ρωτώ γιατί το ψειριζω λόγω ~350, που είναι ..100 ευρώ πάνω από το μπάτζετ μου, αλλά δεδομένου ότι δεν αλλάζω συχνά συσκευές, μπορώ να κάνω μια παραχώρηση.
Θενκς!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#718161 Δεν είναι δικό μου, είναι του πατέρα μου. Το πήρα, ακριβώς γιατί κι αυτός είχε αυτά τα κριτήρια. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει επί μακρόν, αλλά αρνητικό δεν του βρίσκω κανένα, εκτός από την τιμή του, που ούτως ή άλλως δεν την λες ακριβή αν το συγκρίνεις με άλλες λύσεις.
Θεωρώ, πως αν θέλεις μικρό μέγεθος, ουσιαστικά είναι μονόδρομος. Εγώ όταν το είχα ενθουσιάστηκα από την φορητότητα και την κάμερα. Με μια κάμερα και κάνει τρομακτική δουλειά!
Δεν ξέρω αν υφίσταται θέμα με το WiFi calling που είχε αναφέρει ο Dimitris_P, δεν το έχω και δίπλα να το κοιτάξω αυτή την στιγμή.

Εγώ θα πω πάντως πως μετά από 2+ χρόνια με ένα Note9, με όλα τα καλούδια, ζήλεψα πολύ το να έχεις ένα μικρό και ελαφρύ κινητό, όταν το είχα πάρει στα χέρια μου. Σου ανοίγει άλλες δυνατότητες, πχ μπορείς να το πάρεις στο τρέξιμο σε μια τσέπη του παντελονιού χωρίς να ενοχλεί όπως ένα μεγάλο. Μπορεί να μπει σε τσέπη χωρίς να εξέχει σαν να πάσχεις από πριαπισμό. Και όλα αυτά, χωρίς να χάνεις κάπου αλλού.
Το μόνο που ίσως προβληματίσει είναι η... πρεσβυωπία. Η μικρή οθόνη, είναι ένα θέμα αν δεν βλέπεις καλά κοντά, σε σχέση με ένα μεγαλύτερο τηλέφωνο.
:lol:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#718163 Σ' ευχαριστώ.
Το μέγεθος είναι τοπ προτεραιότητα για μένα, όπως και η διεπαφή με τις λειτουργίες του (δεν αντέχω τα χαζά των κάθε λογής μιούι).
Φυσικά και τα υπόλοιπα δεν είναι αμελητέα (κάμερα, ισχύς, μνήμη, κλπ), αλλά έπονται.
Ωραία.. έλεγα να το βάλω μπρος από Σεπτέμβρη, αλλά ίσως το κάνω πιο άμεσα, αν δεν προκύψει καμιά άλλη ευκαιρία.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#718167 Eνα μεγάλο θέμα με τα Pixel είναι ότι δεν έχουν εγγύηση (= no service) Ελλάδα καθώς δεν εισάγονται επίσημα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#718180 Πόσο μικρές τσέπες έχετε ρε παιδιά? :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#718191
Ove20 έγραψε:Eνα μεγάλο θέμα με τα Pixel είναι ότι δεν έχουν εγγύηση (= no service) Ελλάδα καθώς δεν εισάγονται επίσημα.

Ευχαριστώ για την info.
NickTG έγραψε:Πόσο μικρές τσέπες έχετε ρε παιδιά? :s_tongue

Στις νορμάλ τσέπες και ήδη το νυν τυπικό κινητό 4ετιας (honor 8) μου φαίνεται μεγάλο.
Το p4a έχει ακριβώς ίδιες διαστάσεις, με μεγαλύτερη οθόνη και μικρότερο βάρος, τι άλλο να ζητήσω; Και μικρότερο να έβρισκα θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο δέλεαρ.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#718209
Ove20 έγραψε:Eνα μεγάλο θέμα με τα Pixel είναι ότι δεν έχουν εγγύηση (= no service) Ελλάδα καθώς δεν εισάγονται επίσημα.


Αυτό δεν είναι πρόβλημα , το στέλνεις εκεί που το πήρες , εξ αρχής το γνωρίζεις.

Το πρόβλημα με το Pixel , και είναι πρόβλημα εφόσον τις χρειάζονται, είναι η έλλειψη voLTE και Wifi calling (προς το παρόν...) αφού η Ελλάδα δεν είναι επίσημη χώρα εισαγωγής. Αλλά ,για άλλη μια φορά, εξ αρχής γνωρίζεις τι παιρνεις

Εμένα δεν με απασχόλησε κάπου γι'αυτό και το έχω εδώ και 5 μήνες , ευχαριστημένος :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#718234
NickTG έγραψε:Πόσο μικρές τσέπες έχετε ρε παιδιά? :s_tongue


Anonymous Founder έγραψε: Μπορεί να μπει σε τσέπη χωρίς να εξέχει σαν να πάσχεις από πριαπισμό.


Εγώ πάντως έχω πάρει το πιο μεγάλο που βρήκα και το βάζω στην τσέπη όταν βγαίνω μόνος μου... :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#718327 Εγώ πάντως επειδή βαρέθηκα τις γκουμουτσες πήρα το Xperia 5ii .
Ναι μεν είναι ψηλό όσο τα άλλα ,αλλά ειναι στενό και έτσι πολύ πιο άνετο στο χέρι .
Και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος έως τώρα . Η Σόνυ δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ έως τώρα .

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#719289 Εκεί γύρω στα 200-300 max τι παίρνουμε?
Κάνα xiaomi note σκεφτόμουν.
Έλεγα για oneplus αλλά δε θέλω να πάω τόσο ψηλά σε τιμή.

< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#719290 Realme 8 pro
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#719292 Καλό φαίνεται, ψιλοτουμπανο, η realme τι λέει?
Ωραίο και το huawei p40 αλλά τα Google services είναι θέμα.

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#719293 Xaomi poco x3 pro?
Καλά στο Σκρουτζ έχει 200 και σε κωτσοβολο πχ 280?
Γιατί τέτοια διαφορά?

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#719294 To redmi note 10 pro το έχει ο κωτσοβολος 299 και έχω 70 έκπτωση απο ποντους άλφα.
Στα 230 νομιζω είναι τοπ. Τι λέτε?

https://www.kotsovolos.gr/mobile-phones ... acier-blue

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#719296
kovathe έγραψε:To redmi note 10 pro το έχει ο κωτσοβολος 299 και έχω 70 έκπτωση απο ποντους άλφα.
Στα 230 νομιζω είναι τοπ. Τι λέτε?

https://www.kotsovolos.gr/mobile-phones ... acier-blue

< >
Το έπαιρνα