Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#733464 Αν ήμουν σ' αυτό το μπάτζετ, θα το έπαιρνα απέξω. Όπως έκανα με το 4a που ήταν οριακά στο μπάτζετ μου.
By the way, από σήμερα με ανδρόιδ 12 :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#738153 Xiaomi Redmi Note 6 Pro - MIUI 12 - Android 9

Σταμάτησε να δουλέυει το call blocking. Έκανα clear cache σε dialer χωρίς αποτέλεσμα. Καμμια άλλη ιδέα;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#738791 Σήμερα έβγαλε τα λεφτά του το spigen tempered glass :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#741493 Βρίσκομαι ανάμεσα σε Samsung Galaxy A52s, S20 FE 5G και S21 σκέτο ως αναβάθμιση από το σετ S8+ και A50.
Οι διαφορές τιμής είναι +€140 (A52s - S20 FE 5G) και +€115 (S20 FE 5G - S21).

Aπό άποψη οθόνης με καλύπτουν όλα (ακόμα και το ελαφρώς μικρότερο S21) και ήμουν ευχαριστημένος από τα ήδη υπάρχοντα. Από χόρσια CPU/GPU, το Α50 ήταν downgrade σε σχέση με το S8, ενώ και τα 3 καινούρια θα είναι υπέραρκετα. Επίσης δεν με απασχολεί αν έχουν 6 ή 8GB RAM. Στο θέμα της κάμερας το Α50 ήταν χοντρό downgrade και είναι ένας τομέας που θέλω αισθητή αναβάθμιση. Και τα 3 νέα είναι καλύτερα, αλλά βρίσκω περισσότερο χρήσιμο το τηλεφακό των S20, S21 παρά τον macro και το depth sensor του A52s. Από τα reviews που είδα, τα δύο S έχουν στην πράξη πολύ κοντινό πακέτο καμερών. To A52s έχει και 3.5mm jack που είναι επιθυμητό αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό. Το S21 δεν έχει microSD, κι αυτό με χαλάει πολύ (γιατί μάλλον θα πρέπει να τα στάξω για το 256GB και η διαφορά τιμής αυξάνεται πολύ).
Στο θέμα εργονομίας και φινιρίσματος, το S21 είναι μεν το καλύτερο (όντας κατάτι μικρότερο), αλλά με χαλάει η μικρότερη μπαταρία και η έλλειψη κάρτας μνήμης. Τα άλλα 2 είναι αρκετά κοντά, με σαφές όμως προβάδισμα στο S20FE. Ευτυχώς ακόμα και το A52s είναι αδιάβροχο (IP67), κάτι που μου έλλειψε στο Α50. Από άποψη αναβαθμίσεων, το S20 FE 5G είναι θεωρητικά ένα βήμα πίσω (έχοντας πάρει ήδη μια, ενώ τα άλλα 2 βγήκαν φέτος), αλλά ίσως το ξεφορτωθώ όταν κοντεύει να φτάσει EOL.

Με αυτά στη ζυγαριά τείνω να καταλήξω στο S20 FE 5G ως λύση Goldilocks. Έχει βάση το σκεπτικό μου ή έχω παραλείψει κάτι; :hmmm:

ΥΓ: δεν εξετάζω άλλες μάρκες, μόνο σούπερμακετ Γαλαξίας.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#741502 Το Α52s πάντως το έπιασα πρόσφατα στα χέρια μου (το έστησα δλδ) και είναι πολύ καλό για upper-mid range.

Εγώ θα πήγαινα σε αυτό σαν πιο φρέσκο μοντέλο.

< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#741949 Ανάμεσα σε αυτά θα διάλεγα σε το S20FE αν ήθελα να γλιτώσω τα έξτρα του S21.
Σε χώρα που υπάρχει επίσημα το Pixel θα αγόραζα εκείνο αν και μάλλον ψάχνεις dual sim.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#741956
NickTG έγραψε:Ανάμεσα σε αυτά θα διάλεγα σε το S20FE αν ήθελα να γλιτώσω τα έξτρα του S21.
Σε χώρα που υπάρχει επίσημα το Pixel θα αγόραζα εκείνο αν και μάλλον ψάχνεις dual sim.

Και το pixel 6 δικαρτο είναι,E-sim και κανονική sim.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#742431 Από την αρχή που πήρα το Poco F3 έχω πρόβλημα με τις εισερχόμενες κλήσεις. Ενώ χτυπάει κανονικά είτε η οθόνη ανάβει μετά από 5-6 χτύπους είτε αν το έχω σε χρήση η κλήση εμφανίζεται επίσης με καθυστέρηση. Με λίγο ψάξιμο είδα ότι κάνουν clear cache ή βάζουν άλλoν dialer αλλά η λύση αυτή είναι προσωρινή, μετα από λίγο πάλι τα ίδια.
Έχει συμβεί σε κανέναν;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#742497
panos2171 έγραψε:Από την αρχή που πήρα το Poco F3 έχω πρόβλημα με τις εισερχόμενες κλήσεις. Ενώ χτυπάει κανονικά είτε η οθόνη ανάβει μετά από 5-6 χτύπους είτε αν το έχω σε χρήση η κλήση εμφανίζεται επίσης με καθυστέρηση. Με λίγο ψάξιμο είδα ότι κάνουν clear cache ή βάζουν άλλoν dialer αλλά η λύση αυτή είναι προσωρινή, μετα από λίγο πάλι τα ίδια.
Έχει συμβεί σε κανέναν;

Αυτό το πρόβλημα δεν το έχω
Το μόνο που είχα και θέλω να δω αν το έφτιαξαν στο τελευταίο update είναι να μην ανάβει πάντα η οθόνη στο do not disturb ενώ χτυπάει (μιλάμε για starred contacts που εξαιρούνται του do not disturb)
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#744444 Η gcam γενικά τόσο λίγες επιλογές έχει για φωτογραφία; Κάτι πολύ σημαντικό που δε βρίσκω είναι το macro.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#744871 Σκέφτομαι για αντικατάσταση του κινητού του φάδερ ενός αρχαίου Meizu που έχει με το Samsung Galaxy A32 4G (6GB/128GB)
https://www.skroutz.gr/s/30268720/Samsu ... -Blue.html

Φαίνεται καλό vfm. Το μόνο που θα τσινίσει θα είναι το μέγεθος, αλλά τι να κάνεις δεν βρίσκεις μικρότερα σήμερα. Θα ήθελα να αποφύγω λοιπές κινεζιές (στην τελική εγώ ασχολούμαι και το φτιάχνω όποτε υπάρχει θέμα)
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#744873 Helio G80 να ξέρεις έχει επιδόσεις επιπέδου SnapDragon 660 δηλ επεξεργαστής του 2017.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#744953 Ωχουυυ, τι κοιτάμε τότε μέχρι 250? Αν είναι κινεζια θέλουμε native google services