Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#721079
KiloMeater έγραψε:Πήρα ένα raspberry 4 , βασικά το ήθελα να σετ άρω το octaprint αλλά γενικά παίζει αξιοπρεπώς σαν desktop για βασικές λειτουργίες

Φυσικά του έβαλα και μια μικρή noctua και 3D printed κουτάκι
Εικόνα


Έχει εδραιωθεί ως μηχανημα για γρηγορο browsing, ebanking κτλ
το εχω σε ενα γραφειο με οθονη που συνηυθως λειτουργει ως hotdesk μεσα στο σπιτι , και συχνα πλεον ειναι αναμενο και εχει αξιοπρεπη παρουσια για βασικη χρηση
Το εχω κανει overclock στα 1.9GHz και εχει αισθητη διαφορα στο performance
Απο θερμοκρασια ευτυχως οι passive ψυκτρες και η noctua που υου εχω βαλει το κρατανε καλα , γυρω στοευ 40 , αντε να παει στιγμιαια 50 με βαρια χρηση πολλά παράθυρα κτλ
(πριν το OC τα 40 δε τα φταναμε με τίποτα)
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#721340
KiloMeater έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Πήρα ένα raspberry 4 , βασικά το ήθελα να σετ άρω το octaprint αλλά γενικά παίζει αξιοπρεπώς σαν desktop για βασικές λειτουργίες

Φυσικά του έβαλα και μια μικρή noctua και 3D printed κουτάκι
Εικόνα


Με γειες ο 3D Printer, είχα καιρό να παρακολουθήσω το τοπικό και το είδα σήμερα :lol:
Ender 3 Pro εδώ από τον περασμένο Δεκέμβριο. :ninja:

Με το Octoprint δεν τρελάθηκα, το σχέδιο είναι να μπει Klipper κάποια στιγμή το οποίο τρέχει στο Pi και "υποβαθμίζει" την έτσι κι αλλιώς αργή μητρική του printer σε απλό controller για τα μοτερ.

Επίσης αν δεν το πήρες ήδη χαμπάρι, υπάρχει το gst3d.eu, 100€ τα 10 κιλά PLA+, και κατά διαστήματα παίζουν προσφορές στα 79,90 και 89,90/10 και δωρεαν μεταφορικά με DHL :yahoo: :ninja:
Εγώ πήρα ένα 10κιλο και με επαγγελματικό ΑΦΜ μου βγήκε 6.60€/kg :innocent: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#721350
KiloMeater έγραψε:ειναι καλο PLA; τυπωνουν καλα ;

Είναι PLA+ , πριν από αυτό έπαιρνα eSun που είναι πολύ καλό και σε ποιότητα και σε τιμή.
Εικόνα
(eSun)

Στο πιάσιμο του νήματος μια διαφορά την καταλαβαίνεις αλλά τυπώνουν και τα 2 εξαιρετικά καλά.
Τυπώνω με PrusaSlicer 60bed 190 nozzle

Εικόνα
(gst3d)
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#721616
Anonymous Founder έγραψε:Ρε σεις, μήπως να μας κάνετε μια σούμα για το 3D printing ; hardware, software, χρήση κλπ. Τι λέτε;


Το 3D Printing, όπως λέει και ο όρος ουσιαστικά είναι η δημιουργία αντικειμένων με τη χρήση "προσθετικής μεθόδου" (additive manufacturing), σε αντίθεση με τις πιο διαδεδομένες μεθόδους CNC όπου το αντικείμενο δημιουργείται με την αφαίρεση υλικού από το αρχικό μπλοκ.
Το πιο διαδεδομένο υλικό φυσικά είναι το πλαστικό, αλλά υπάρχουν και 3D Printers μετάλλου, ως και εκτυπωμένες κατοικίες :lipsealed:

Έχει επαγγελματικές εφαρμογές φυσικά αλλά εγώ θα εστιάσω στο οικιακό - "χομπιστικο" κομμάτι, όπου (φυσικά) κυριαρχούν προσιτά κινέζικα μηχανήματα με κυριότερους κατασκευαστές την Creality, την BIQU κλπ με κόστος 100-500€.

Σε αυτό το τμήμα οι 2 βασικές κατηγορίες είναι οι εκτυπωτές νήματος και υγρής ρητίνης.
Οι μεν χρησιμοποιούν πλαστικό νήμα σε καρούλια που λιώνει και αποθέτεται επάνω στην επιφάνεια εκτύπωσης για να σχηματιστεί το αντικείμενο (όπως ο δικός μου) ενώ οι δε χρησιμοποιούν ακτινοβολία UV για να σταθεροποιήσουν την υγρή ρητίνη στο επιθυμητό σχήμα.

Το πιο διαδεδομένο υλικό εκτύπωσης λόγω της ευκολίας χρήσης είναι το PLA αλλά οι οικιακοί 3d printers μπορούν με λίγες ή καθόλου τροποποιήσεις να εκτυπώσουν και PET, ABS, ASA, TPU.

Χρήσεις κατά κύριο λόγο για πρωτότυπα σχέδια, διακοσμητικά, φιγούρες-παιχνιδάκια και γενικά άν έχεις ένα τέτοιο μηχάνημα στο σπίτι όλο και κάτι βρίσκεις να εκτυπώσεις ( :lol: )
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#721661 Νέο θέμα για 3D printing, εκτυπωτές, αναλώσιμα, ανταλλακτικά, βελτιώσεις, σχέδια, λογισμικό, συζητήσεις κλπ
Μετέφερα τις πρόσφατες σχετικές δημοσιεύσεις από άλλο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#721670 Ε καλύτερα. Οι δικές μου ανάγκες είναι κυρίως κουτιά για πλακέτες, ετοιματζιδικα.
Και μου τα τυπώνουν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#725218 Τύπωσε ένα τραπέζι και το έβαψε σε εφέ ξύλου.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#725221 Νομίζω το τηλεκοντρόλ το έβαψε και μαύρο

Sent from hell >