Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#687479
Dimitris_P έγραψε:Επειδή θέλω κι εγώ να πάω στο Ολυμπιακό χωριό, γίνεται; Δεν είναι σε κόκκινη καραντίνα ; (Δ. Αχαρνών)


Ναι ο δήμος μας είναι κλειστός μέχρι το τέλος της εβδομάδας, και μάλιστα υπάρχουν συχνά μπλόκα στην Κύμης που οδηγεί σε Ολ. Χωριό, Θρακομακεδόνες και Βαρυμπόμπη, οπότε δε θα το συνιστούσα.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#689181 Μου έχουν κάψει τον εγκέφαλο οι αρκετοί (μια ντουζίνα στο νερό έχω δει μόνο εγώ, ακόμη και κάτω από το σπίτι μου) που μαζεύουν χόρτα στο Ολυμπιακό Χωριό εδώ και πάνω από ένα μήνα.

Ερώτηση παιδιού πόλης (στα πατήσια δεν είχαμε ούτε νερατζιές :lol:), τα χόρτα αυτά τα μαζεύουν για βρώση σωστά; Χόρτα στα οποία τριγυρνάνε ζωάκια και πεζοί, με το γνωστό αντίκτυπο αντιστοίχως, συν την όποια ζημιά έγινε με τη φωτιά στα πλαστικά το καλοκαίρι (απόσταση γύρω στα 5km).

Χάνω κάτι;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#689205
diplomat έγραψε:Μου έχουν κάψει τον εγκέφαλο οι αρκετοί (μια ντουζίνα στο νερό έχω δει μόνο εγώ, ακόμη και κάτω από το σπίτι μου) που μαζεύουν χόρτα στο Ολυμπιακό Χωριό εδώ και πάνω από ένα μήνα.

Ερώτηση παιδιού πόλης (στα πατήσια δεν είχαμε ούτε νερατζιές :lol:), τα χόρτα αυτά τα μαζεύουν για βρώση σωστά; Χόρτα στα οποία τριγυρνάνε ζωάκια και πεζοί, με το γνωστό αντίκτυπο αντιστοίχως, συν την όποια ζημιά έγινε με τη φωτιά στα πλαστικά το καλοκαίρι (απόσταση γύρω στα 5km).

Χάνω κάτι;

Εδω οι κόμπρες Αθηναίοι πάνε και μαζευουν δίπλα απο τον δρόμο που ο προηγούμενος που σταματησε ήταν για κατούρημα.
Τι να πεις;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#689333
diplomat έγραψε:Μου έχουν κάψει τον εγκέφαλο οι αρκετοί (μια ντουζίνα στο νερό έχω δει μόνο εγώ, ακόμη και κάτω από το σπίτι μου) που μαζεύουν χόρτα στο Ολυμπιακό Χωριό εδώ και πάνω από ένα μήνα.

Ερώτηση παιδιού πόλης (στα πατήσια δεν είχαμε ούτε νερατζιές ), τα χόρτα αυτά τα μαζεύουν για βρώση σωστά; Χόρτα στα οποία τριγυρνάνε ζωάκια και πεζοί, με το γνωστό αντίκτυπο αντιστοίχως, συν την όποια ζημιά έγινε με τη φωτιά στα πλαστικά το καλοκαίρι (απόσταση γύρω στα 5km).

Χάνω κάτι;
Ξέρεις τι νόστιμη γίνεται η χορτοπιτα έτσι;
Είναι σαν το κοκορέτσι φάση...

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#692019 Ως γνωστόν τα ποτήρια κρασιού εκπέμπουν ήχο όταν περνάς το βρεγμένο δάχτυλό σου από το χείλος τους. Όσο το γεμίζεις με νερό η συχνότητα αυτή μικραίνει (όχι πολύ όπως είδα) μέχρι που δεν ακούγεται τίποτα.
Ποια είναι η αρχική συχνότητα; Δοκίμασα σε 3 διαφορετικά σχέδια και μεγέθη και είδα ~860 στα 2 και ~890 στο τρίτο (λίγο μικρότερο).
Από τι εξαρτάται η αρχική συχνότητα (άδειο); Σκέφτομαι μερικά πράματα που παίζουν ρόλο αλλά πόσο σημαντικό ρόλο παίζει το καθένα, ξέρει κανείς;

Μέγεθος (χωρητικότητα) ή ύψος-διάμετρος
σχήμα καμπάνας
πάχος
υλικό (κρύσταλο-τζάμι, ποιότητες κλπ)
μήκος-πάχος κολώνας
άλλα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#702683 Κάτι σημαντικό παίδες, μοτέρ σούβλας: τι κοιτάμε; Πήγα στο Praktiker και είχε 7 μοτέρ από €20 έως €45 και μπήκα σε έναν Κλαπάκη με μοτέρια και είχε καμιά 20αριά. Τι διαλέγουμε;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#705705 υπαρχουν αντιπροσωπειες αυτοκινητων με 0% επιτοκιο ?
ποιες εχουν το μικροτερο επιτοκιο?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#705721
dimviii έγραψε:υπαρχουν αντιπροσωπειες αυτοκινητων με 0% επιτοκιο ?
ποιες εχουν το μικροτερο επιτοκιο?


Ανάλογα τις προσφορές που παίζουν ανά περιόδους.
Τώρα πρόσφατα είχε η Ford με 1% επιτόκιο.
Έχω δει κατά καιρούς και άτοκα αλλά με αρκετή προκαταβολή και συνήθως χωρίς την έκπτωση που υπάρχει στα έντοκα προγράμματα οπότε ανάλογα το διάστημα αποπληρωμής ίσως να μην συμφέρει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#705725
dimviii έγραψε:υπαρχουν αντιπροσωπειες αυτοκινητων με 0% επιτοκιο ?
ποιες εχουν το μικροτερο επιτοκιο?



Ατοκα; Δεν νομιζω, ιδιαιτερα για μοντελα με ζητηση.

Τεσλα ε; :shifty: :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#705729
dimviii έγραψε:υπαρχουν αντιπροσωπειες αυτοκινητων με 0% επιτοκιο ?
ποιες εχουν το μικροτερο επιτοκιο?


Με πήγες πολλά χρόνια πίσω.
Το 2005 πήρα την 147 με ένα εξαιρετικό χρηματοδοτικό.
Είχε 40% (ή και παραπάνω αν ήθελες) μπροστά και 24 μήνες άτοκο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#705742 dimviii ήσουν σήμερις στα Βίλλια Αττικής; Είδα ένα κόκκινο 8άρι που πήγαινε τον κώλο του :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#705743
Dodger έγραψε:dimviii ήσουν σήμερις στα Βίλλια Αττικής; Είδα ένα κόκκινο 8άρι που πήγαινε τον κώλο του :metalo:


ο μικρος το ειχε αλλα ειχε παει Λυκαβηττο(ετσι μου ειπε τουλαχιστον :s_omg )
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#705747 :lol: :lol: :lol: Εγώ το είδα γύρω στις 18:00. Επειδή πήγαινε αέρα πατέρα, νομίζω πως ήταν μόνος ο οδηγός, δεν πρόσεξα συν-επιβάτες. Για ψάρεψε τον :roll: