Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#9296
saxon_747 έγραψε:
italakias έγραψε:Αλλο εγραψα εγω,οτι τα βενζιναδικα τους ενδιαφερει πρωτα να πουλησουν καυσιμα και μετα το πλυσιμο.


Tιμή αγορας 95RON: 1,25€ + ΦΠΑ
Τιμή πώλησης: 1,33€ + ΦΠΑ

Από 1 λίτρο βενζίνης, ο βενζινάς βγάζει κέρδος (όχι καθαρο) 0,08€ (6%).
Αν υποθέσουμε ότι έχει μηνιαία έξοδα 2500€ (και πολύ λίγα βάζω) πρέπει να πουλήσει 31250 λίτρα βενζίνης το μήνα μόνο για να πληρώσει τα έξοδα...

Απο το πλύσιμο το κέρδος είναι 5€ (πάνω από 100%) σύμφωνα με τον Bill33.

Τι τους ενδιαφέρει περισσότερο λοιπόν?

Τα εχω δει στην πράξη αυτά που λέω καθως στο Ναυπλιο υπήρχε πλυντήριο δίπλα στο πρατήριο που το εκμεταλλευόταν ο ιδιοκτήτης του ακινήτου,ο ιδιος που είχε και νοικιαζε σε εμάς το πρατήριο.Το πλυντήριο δεν το έδινε με τίποτα,το έλεγε μόνος του ότι βγάζει πιο πολλά απο ότι το πρατήριο .Είναι όμως και επάγγελμα που εξαρτάται απο φήμες.Αν χάσει κάποιος κάτι μέσα απο το αμάξι του μπορεί να σε καταστρέψει,ανεξάρτητα αν φταίει ο υπάλληλος ή όχι.Αν γίνει ζημιά στο αμάξι απο το πλύσιμο ή απο το παρκάρισμα-ξεπαρκάρισμα.Εχουν δει πολλά τα μάτια μου σε δυο χρόνια ,οι logo στιγμης ήταν απο τα βασικά εργαλεία :s_laughat :s_laughat .
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#9599
egobrain έγραψε:ποια ειναι η πραγματικη ισοτιμια ευρω-τουρκολιρας;
(εννοω οταν αλλαζεις εκει, οχι ποσο βγαζει το γκουγκλ)


παιδες;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#9606
egobrain έγραψε:
egobrain έγραψε:ποια ειναι η πραγματικη ισοτιμια ευρω-τουρκολιρας;
(εννοω οταν αλλαζεις εκει, οχι ποσο βγαζει το γκουγκλ)


παιδες;

http://www.turkishbank.com/en/
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#9609 κατι τετοια εννοουσα ως "οχι ποσο βγαζει το γκουγκλ".
και για τα πολωνικα ζλοτι αλλο εβρισκα στο ιντερνετ, αλλο (χειροτερη ισοτιμια) οταν πηγα.

αυτο το δευτερο ζηταω, στο περιπου :)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#9625 Όταν πήγα η επίσημη ήταν 2.1 λίρες το ευρώ και σε μαγαζιά μου έκαναν το πολύ με 2, συνήθως 1,9. Βεβαια αν βγάλεις με την cash card από ΑΤΜ θα πάρεις την επίσημη οπότε γιατί να το παλέψεις;

Αυριο που θα έχει γυρίσει από την Πολη η αδερφή μου μπορεί να ξέρω περισσότερα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#10988 Θελω να φτιαξω ενα powerpoint λοιπον. Σε αυτο θελω να βαλω καποια διαγραμματα μεσα τα οποια οπως μπαινουν στο αρχειο μικραινουν και δεν μπορουν να διαβαστουν. Υπαρχει καποιος τροπος να τα βαλω την εικονα και κατα την παρουσιαση να να μπορω να την κανω ζουμ δεξια αριστερα και τα λοιπα;
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#10999 Insert picture κανω. απλα ειναι μεγαλα και δεν μπορουν να διαβαστουν. Θα ηθελα εναν τροπο να μεγαλωνουν και να μπορω να κανω σκρολ κατα τη διαρκεια της παρουσιασης
Άβαταρ μέλους
By GTS
#11001 Μην ασχολεισαι με τετοιες επιλογες. Απλα τα κανεις μικροτερα να χωρανε στο slide.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#11006 Οκ απ οτι καταλαβαινω οτι δεν γινεται να κανω αυτο που θελω. Γινονται τοσο μικρα που απλα δεν φαινεται τιποτα στο slide
Άβαταρ μέλους
By GTS
#11015 Ρε συ, βαλε λιγοτερες πληροφοριες στο διαγραμμα ωστε να φαινεται. Στην αναγκη φτιαξε δυο διαγραμματα ή αλλαξε τον τυπο. Το μεγεθος του slide ειναι περιορισμενο, θελει τεχνη να βαλεις αυτο που θελεις και να το κανεις κατανοητο.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#11031
bibendum έγραψε:Οκ απ οτι καταλαβαινω οτι δεν γινεται να κανω αυτο που θελω. Γινονται τοσο μικρα που απλα δεν φαινεται τιποτα στο slide


Αν τα κάνεις ως OLE (δηλαδή αντικείμενα και όχι εικόνες), μπορείς κάλλιστα να κάνεις double-click και να σου ανοίξει η αντίστοιχη εφαρμογή (Excel ?) και να τα δεις όπως γουστάρεις. Επίσης υπάρχει επιλογή οι βασικές λειτουργίες της δεύτερης εφαρμογής (του Excel) να βγουν πάνω στη σελίδα του Powerpoint ή του Word (νομίζω βγαίνουν σίγουρα χάρακας, scrollbars και τα zoom εργαλεία).
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#11044 Τα εχω ως image τα διαγραμματα γιατι τα κανω σε cloud tool. Μαλλον θα ακολουθησω την λυση του κοψιματος σε διαφορετικες εικονες.