Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#672597
GTS έγραψε:Στο υπογειο γκαραζ δεν προκειται καποιος να κανει βολτες στις θεσεις των αλλων, προφανως μπορει


Σε παραπέμπω στο carspotting θέμα. :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#675928 Μπορεί να μου πει κάποιος αν γνωρίζει το είδος του παρακάτω πουλιού της φωτογραφίας; είναι πάνω σε καΐκι στο Πασαλιμάνι.
Το είδα και μου έκανε εντύπωση.

Εικόνα

Εικόνα

grab screenshot
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#675930 Τσικνιάς πρέπει να είναι.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#675934 Ναι, δεν ευδοκιμούν σε αστικό περιβάλλον. Μάλλον έκανε μια στάση καθ'οδόν προς Αφρική
Άβαταρ μέλους
By 224v
#675935 Υπέροχο πουλί, είναι μόνο του άραγε?? Ξέμεινε από τη διαδρομή, η μένουν μόνιμα σε ένα μέρος???

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#675943 Στην Ελλάδα είναι μεταναστευτικό σαν τους πελαργούς.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#675966 Είχα δει κάποτε στη Κερκίνη αρκετά ζευγάρια, όμορφα πουλιά και ωραίο πέταγμα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#675981 Αφθονούν στην Ελλάδα και μάλιστα αρκετά είδη διαχειμάζουν. Έχω δει αρκετούς στην Κερκίνη, και (μεγάλωσα βλέποντας άπειρους) στην Βιστωνίδα και στο Πόρτο Λάγο χειμερινούς μήνες.

Ρώτησα φίλο πουλολόγο και μου είπε ότι ίσως μυρίζονται βαρύ χειμώνα και κατηφορίζουν προς πιο νότια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#676059
JimClark έγραψε:
φίλο πουλολόγο


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#676061 διπλα στο χωριο μου υπαρχει η λιμνη του Μουστου ,οπου εχει καρακτηριστει περιοχη Νατουρα.Εκει βλεπεις χιλιαδες το φθινοπωρο που μεταναστευουν προς τα νοτια.Καποιες φορες ερχονται και Φλαμινγκο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#676172 Είχα δει σμήνος φλαμίνγκο να πετάνε νωρίς το πρωί στην Αλεξανδρούπολη, είχα θέα θάλασσα και είδα πάνω από τη θάλασσα να πετάνε ροζ πουλιά, στην αρχή νόμισα ότι ήταν το φως του ήλιου που ήταν ακόμα χαμηλά. Πολύ όμορφο πέταγμα, το πως κουνάνε τα φτερά τους. Μετά έμαθα ότι λόγω Έβρου δεν είναι σπάνιο θέαμα στην περιοχή.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#676175
Giuseppe Busso έγραψε::s_howdy
Ψιλοσπάνιο για εδώ έτσι;


Να ξέρεις πάντως ότι τρέφεται με γαύρους. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#676185
markvag έγραψε:
JimClark έγραψε:
φίλο πουλολόγο


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl


Έχω από όλους. Πεταλουδολόγους, ερπετολόγους, πουλολόγους. Ό,τι θες