Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#672560 Στην πολυκατοικια μας υπαρχει ιδιοκτητης που νοικιαζει το παρκινγκ του σε καποιον απο την απεναντι πολυκατοικια οπως επισης και ενας αλλος που νοικιαζει τη δικη του θεση σε αλλον συνδιοκτητητη της δικης μας πολυκατοικιας.Ο λογος; Ο ενας δεν εχει αυτοκινητο και ο αλλος αδυνατει να οδηγησει και εβγαλε το αυτοκινητο του εκτος πυλωτης και οικοπεδου......
Άβαταρ μέλους
By markvag
#672563
Giuseppe Busso έγραψε:Παίδες σε μια πολυκατοικία που είμαστε ιδιοκτήτες, έχουμε ένα διαμέρισμα, στο οποίο δεν μένει κανείς.
Το οποίο δικαιούται πάρκινγκ στην πυλωτή.
Το διαμέρισμα δεν θέλουμε να νοικιαστεί. Μπορούμε να νοικιάσουμε το πάρκινγκ;
Απαγορεύεται από κάποιο καταστατικό να νοικιαστεί το πάρκινγκ σε άνθρωπο που δεν θα μένει στην ίδια πολυκατοικία;


Ο χώρος της πιλοτής θεωρείται κοινόχρηστος της πολυκατοικίας και απαγορεύεται να νοικιαστεί. Άσχετα με το τι γράφει ο κανονισμός της πολυκατοικίας ή τι έχουν συμφωνήσει οι ένοικοι μεταξύ τους. Εφόσον λοιπόν μιλάμε για ΑΝΟΙΧΤΗ και όχι ΚΛΕΙΣΤΗ θέση, απαγορεύεται ξεκάθαρα η ενοικίασή της σε τρίτο (μη ένοικο). Εάν η θέση στάθμευσης είναι ΚΛΕΙΣΤΗ, τότε την κάνεις ότι θέλεις.

Το είχα ψάξει πριν 3-4 χρόνια για μία ηλίθια και ο νόμος είναι 100% ξεκάθαρος.

Κατά τη διάταξη του άρθρου 1 παρ. 5 εδ. τελευταίο του ν. 960/1979, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 1 του ν. 1221/1981, "αι τυχόν δημιουργούμεναι θέσεις σταθμεύσεως εις τον ελεύθερον ισόγειον χώρον του κτιρίου όταν τούτο κατασκευάζεται επί υποστηλωμάτων (πυλωτή) κατά τις ισχύουσες διατάξεις, δεν δύνανται ν` αποτελέσουν διαιρεμένας ιδιοκτησίας". Δηλαδή από τη διάταξη αυτή προκύπτει, ότι, όταν η οικοδομή ανεγείρεται με άδεια και υπό το πολεοδομικό σύστημα της αφέσεως του ισογείου χώρου ακαλύπτου, ο ακάλυπτος αυτός χώρος δεν μπορεί να αποτελέσει διαιρεμένες ιδιοκτησίες που να ανήκουν σε ένα ή περισσότερους ιδιοκτήτες, είτε αυτοί είναι οροφοκτήτες είτε τρίτοι, ούτε είναι δεκτικός σύστασης εμπράγματου δικαιώματος, αλλά θα παραμείνει ως κοινόχρηστος, επί του οποίου αποκτάται αυτοδικαίως, συγκυριότητα αναγκαστική των οροφοκτητών κατ` ανάλογη μερίδα τους, και χρησιμεύει σε κοινή από όλους τους οροφοκτήτες χρήση, στον καθορισμό και μόνον της οποίας μπορούν να προβούν.

Συνολικά λοιπόν, τα ανοικτά τμήματα της πυλωτής και οι ανοικτές θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων στην πυλωτή της οικοδομής δεν μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο διαιρεμένης ιδιοκτησίας, ούτε, όπως δέχεται η νομολογία, είναι δεκτικά σύστασης οποιουδήποτε άλλου εμπράγματου δικαιώματος. Επομένως, η συμφωνία των οροφοκτητών για κατάργηση του κοινόχρηστου χαρακτήρα της πυλωτής και η μεταβίβαση του χώρου αυτής σε τρίτους κατά διαιρεμένες ιδιοκτησίες, είναι άκυρη. Ωστόσο, με την αρχική συμφωνία ή με τον κανονισμό, του οποίου οι όροι δεσμεύουν και τους διαδόχους (καθολικούς και ειδικούς) των συμβληθέντων, μπορεί να παραχωρηθεί σε ένα συνιδιοκτήτη το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσεως μίας θέσης στάθμευσης στην πυλωτή της πολυκατοικίας. Αυτός ο χώρος ανήκει αποκλειστικά στη χρήση του συνιδιοκτήτη υπέρ του οποίου έχει ταχθεί και εμποδίζει κάθε άλλον να κάνει χρήση της. Αν παρά τούτο τρίτος κάνει χρήση της, ο δικαιούχος της μπορεί να έχει δικαστική προστασία.

Από την άλλη, οι θέσεις αυτές δεν μπορούν, σύμφωνα με την κρατούσα γνώμη να πωληθούν σε τρίτο. Σύμφωνα με τις παραδοχές της νομολογίας, δεν είναι δυνατή ούτε η αυτοτελής διάθεση αυτών, ούτε η παραχώρηση της αποκλειστικής χρήσης αυτών σε τρίτο, μη ιδιοκτήτη. Επίσης, γίνεται δεκτό ότι, εφόσον ο χώρος αυτός δεν μπορεί να αποτελέσει διαιρεμένη ιδιοκτησία, δεν είναι δεκτικός και συστάσεως ούτε χωριστού εμπράγματου δικαιώματος υπέρ τρίτου (όπως πραγματικής δουλείας) με το οποίο θα έχανε τον κοινόκτητο χαρακτήρα του, και επομένως η σχετική δικαιοπραξία με την οποία γίνεται κάτι τέτοιο είναι επίσης άκυρη.


:rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm:

Εάν γίνεται κάτι τέτοιο κάπου, είναι παράνομο και οποιοσδήποτε εκ των ενοίκων της πολυκατοικίας μπορεί να δημιουργήσει θέμα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#672564
funkyreverend έγραψε:Ψάξε λίγο καλύτερα κατά προτίμηση με μηχανικό, τα νομικά άρθρα (με αφορμή αποφάσεις του 2018) που διαβάζω είναι κάπως μπερδεμένα για το ζήτημα χιλιοστών, παρακολουθήματος κλπ.

Π.χ. https://ecopress.gr/ti-simeni-i-prosfati-apofasi-tou-pro/

Γνώμη μου -δεν είμαι ειδικός- είναι ότι αν θεωρείται παρακολούθημα (βλ. μη περίκλειστη, χωρίς χιλιοστά ιδιοκτησίας) δεν μπορεί να νοικιαστεί ξεχωριστά.

^Aυτο!

Αν θελουν μπορουν να σου δημιουργησουν θεμα, παντως ο νομος δεν το επιτρεπει. Το καταστατικο αν ειναι παλιοτερο απο τον νομο δεν θα λεει κατι.

Σε καθε περιπτωση μιλησε με τον διαχειριστη της πολυκατοικιας αλλα ποσο σιγουρος εισαι για αυτον που θα νοικιασει την θεση; Γιατι αν δεν ειναι σωστος θα εχεις θεμα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#672567 Παιδιά, δεν υπάρχει θέμα συζήτησης, ο νόμος είναι ξεκάθαρος και θέση στην πιλοτή δεν μπορεί να νοικιαστεί ή να πουληθεί.

Οτιδήποτε κι αν συμφωνήσει με τον οποιονδήποτε, απλά δεν γίνεται. Ακόμα και συμβόλαιο να έχει υπογραφεί και στην εφορία να έχει κατατεθεί, απλά είναι άκυρο. Από τις λίγες φορές που ο νόμος είναι 100% ξεκάθαρος.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#672568 Θελει να νοικιασει μονο τη θεση παρκινγκ . Δεν χρησιμοποιει το διαμερισμα.
Οποτε ας κανει συμβολαιο οτι νοικιαζει το διαμερισμα , και ο ενοικιαστης να χρησιμοποιει μονο τη θεση .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#672572 Εγώ γιατί έχω την εντύπωση πως όταν η κάθε θέση είναι γραμμένη με συμβόλαιο και αφορά παρακολούθημα της οικίας, μπορεί και να ενοικιαστεί κανονικά; Να μεταβιβαστεί όχι χωρίς το σπίτι, αλλιώς δεν θα ήταν παρακολούθημα. Εγώ θα ρωτούσα έναν δικηγόρο πάντως, γιατί υπάρχει σαφής διαχωρισμός: άλλο έχουμε πιλοτή και παρκάρουμε όλοι με κάποια συμφωνία, χωρίς η θέση κανενός να είναι γραμμένη σε κάποιο συμβόλαιο, και άλλο να είναι παρακολούθημα και να γράφεται σε συμβόλαιο.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#672580 Μόνο παράνομα, το ενοικιάζεις Γιάννη Μπούσσε. Και το ξέρεις, ή .... όχι? :iconcool:
Και η παρανομία, αφορά μόνο στο οικονομικό μέρος του θέματος. Όλα τα άλλα, είναι δικαίωμά σου.
Θα δηλωθεί στην εφορία το παρακολούθημα, στο μέρος "ενοικιάσεις"?
ΟΧΙ, γιατί δεν δικαιολογείται μεμονωμένα.
Θα δηλωθεί ότι ενοικιάζεται το διαμέρισμα, το οποίο δεν μπορεί να γραφεί ότι νοικιάσθηκε 120€ (πχ η τιμή ενοικίου της θέσης), ενώ αυτό είναι πχ 90τμ ή και παραπάνω ?
Aν ναί, πράξε το, , ΑΛΛΑ και πάλι :
Ο ενοικιαστής, άμα γουστάρει , πάει και μένει και στο διαμέρισμα, έτσι,.... για πλάκα. . :lol:
Κάθε άλλη κίνηση λοιπόν, σημαίνει : Το ενοικιάζεις ΠΑΡΑΝΟΜΑ για το κράτος, ΝΟΜΙΜΑ για τους ενοίκους.
Μέχρι να σε "καταδώσουν " βέβαια για να ελεγχτεί η νομιμότητα του θέματος !
Αλλά, έχουμε πεί : Αυτά , δε συμβαίνουν.
Απλά οι νόμιμοι, ΑΣ (ΘΑ) ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΜΑΛ@Κ@, κι ας ζήσουν ευτυχισμένα οι παράνομοι.

Conclusion: Ότι καταλαβαίνετε, ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ. ΑΛΛΑ, μην γράφετε ΑΠΕΡΙΣΚΕΠΤΑ και *%$#@ !!! :roll:

ΥΓ: Ξαναέγραψα , για να θυμίσω πόσο γραφικός είμαι, λόγω των απόλυτων (και όχι τύπου "καφενείου") θέσεών μου.
Και σίγουρα δε σας λείπω ! :s_bye
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#672583 @Hifi Νομίζω ότι αυτό που έβαλε ο markvag είναι σαφέστατο, όχι σαν το δικό μου.

Εδώ εξηγεί επίσης καλά:
Ιδιωτικοί χώροι στάθμευσης – θέσεις parking σε πολυκατοικία
Τελευταία επεξεργασία από funkyreverend και 02 Νοέμ 2020, 11:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By GTS
#672584 To λογικο παντως ειναι να μην μπορει να ενοικιαστει σε 3ους γιατι δημιουργουνται πολλα προβληματα στην πολυκατοικια. Πχ ποιος κοιταει ποιος μπαινει μεσα; Αν ο ενοικιαστης θελει να το κανει συνεργειο δεν εχουν δικαιωμα οι αλλοι να παραπονεθουν; Αν κανει φθορες στην πολυκατοικια; Αν χαλασει η πορτα πληρωνουν ολοι κλπ. Εγω δεν θα το σκεφτομουν καν.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#672586
Dimitris_P έγραψε:Όχι γιατί αποκτά δικαιώματα μετά, ποιός σου λέει ότι δεν θα μπει στο διαμέρισμα;


Σωστο .

Δεν ειχα σκεφτει τη πιθανοτητα να μη τηρουνταν τη συμφωνια .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#672592
funkyreverend έγραψε:@Hifi Νομίζω ότι αυτό που έβαλε ο markvag είναι σαφέστατο, όχι σαν το δικό μου.

Εδώ εξηγεί επίσης καλά:
Ιδιωτικοί χώροι στάθμευσης – θέσεις parking σε πολυκατοικία

Πολύ καλό το άρθρο, ομολογώ δεν το είχα ψάξει τόσο.
Άρα, άπαξ και η θέση στάθμευσης δεν είναι χωριστή ιδιοκτησία, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να πωληθεί ή να ενοικιασθεί.
Μου φαίνεται πάντως περίεργο λίγο. Δηλαδή, αν κάποιος έχει μια θέση σε υπόγειο πάρκινγκ, σε σχέση με άλλον που έχει συγκεκριμένη θέση σε πιλοτή, πρακτική διαφορά δεν υπάρχει. Υπάρχει σαφέστατη όμως νομική διαφορά, που το ένα το κάνει νόμιμο και το άλλο παράνομο.
Θέμα ζημιών δεν τίθεται: οι κίνδυνοι είναι οι ίδιοι και στις δύο περιπτώσεις.

Ωραία, μάθαμε κάτι και σήμερα! :s_biggrin :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#672594
Anonymous Founder έγραψε:
funkyreverend έγραψε:@Hifi Νομίζω ότι αυτό που έβαλε ο markvag είναι σαφέστατο, όχι σαν το δικό μου.

Εδώ εξηγεί επίσης καλά:
Ιδιωτικοί χώροι στάθμευσης – θέσεις parking σε πολυκατοικία

Πολύ καλό το άρθρο, ομολογώ δεν το είχα ψάξει τόσο.
Άρα, άπαξ και η θέση στάθμευσης δεν είναι χωριστή ιδιοκτησία, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να πωληθεί ή να ενοικιασθεί.
Μου φαίνεται πάντως περίεργο λίγο. Δηλαδή, αν κάποιος έχει μια θέση σε υπόγειο πάρκινγκ, σε σχέση με άλλον που έχει συγκεκριμένη θέση σε πιλοτή, πρακτική διαφορά δεν υπάρχει. Υπάρχει σαφέστατη όμως νομική διαφορά, που το ένα το κάνει νόμιμο και το άλλο παράνομο.
Θέμα ζημιών δεν τίθεται: οι κίνδυνοι είναι οι ίδιοι και στις δύο περιπτώσεις.

Ωραία, μάθαμε κάτι και σήμερα! :s_biggrin :thumbsup:


Yπαρχει πρακτικη διαφορα η οποια ειναι προφανεστατη: οι πιλοτες ειναι χωρος για ολους τους ενοικους της πολυκατοικιας που μπορουν να κανουν βολτα να περπατησουν να παιξουν τα παιδια κλπ οπως και ο κηπος της πολυκατοικιας (στην δικη μας ο οικοπεδουχος κρατησε αποκλειστικη χρηση σε ενα τμημα του οικοπεδου και το εχει κλεισει με πορτα/συρμα, τωρα νομικα δεν ξερω πως γινεται). Οι πιλοτες γιαυτο φτιαχτηκαν για να εχουν χωρο οι ενοικοι. Στο υπογειο γκαραζ δεν προκειται καποιος να κανει βολτες στις θεσεις των αλλων, προφανως μπορει αλλα δεν υπαρχει προβλεψη στο σχεδιασμο αυτων των γειτονιων απο πολεοδομικη πλευρα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#672595 Δεν νομίζω πως είναι αυτό, γιατί δεν είναι όλες οι πιλοτές διαμορφωμένες να είναι ελεύθερες, ούτε όλες οι θέσεις στάθμευσης επίσης. Για παράδειγμα, η δική μου θέση στάθμευσης είναι μεν στην πιλοτή, αλλά είναι μόνη της, δεν έχει δίπλα άλλον και έχει δική της αποκλειστική είσοδο. Αλλά δεν έχει χωριστό τίτλο ιδιοκτησίας, είναι παρακολούθημα.