Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#745855
panos2171 έγραψε:Καλά δεν έπεσα και από τα σύννεφα αλλά σκέψου να προκαλέσει ένα ατύχημα και να προλάβει κάποιος να δει μόνο τα νούμερα. Θα μου πεις πόσες πιθανότητες να υπάρχουν να βρεθούν δύο αυτοκίνητα με τα ιδια νούμερα και το ένα να κάνει μ@λ@κια .
Πάντως πέτυχα ένα και άλλαζαν μόνο τα γράμματα του νόμου.
Οι πινακίδες στα ΙΧ επιβατικά είναι της μορφής: ###-?@@@ όπου:
Κάθε "#" είναι ένα γράμμα εκ των: Α, Β, Ε, Ζ, Η, Ι, Κ, Μ, Ν, Ο, Ρ, Τ, Υ, Χ (14 επιλογές).
Το "?" είναι ένας αριθμός εκ των 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 (9 επιλογές).
Κάθε "@" είναι ένας αριθμός εκ των 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 (10 επιλογές).

Οι πιθανοί συνδυασμοί πινακίδων είναι: 14*14*14*9*10*10*10 = 24.696.000.

Υπάρχουν βέβαια και άλλες πινακίδες που υποδεικνύουν όχημα ειδικής κατηγορίας στα οποία χρησιμοποιούνται πινακίδες εκτός της μορφής ###-?@@@ ή/και έχοντας γράμματα που δεν βρίσκονται στο Λατινικό αλφάβητο: ΔΟΚ, ΑΝΠ, ΠΣ, ΛΣ, ΠΝ, ΠΑ, ΔΣ, ΞΑ, ΠΚ.

(με πληροφορίες από το Πινακίδες κυκλοφορίας οχημάτων της Ελλάδας | el.wikipedia.org)
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#747845 Έχουμε κάποια πρόταση για προστασία καλωδίων του αυτοκινήτου από ποντίκια;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#747846 υπαρχει σπρει
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#747850 ναι
Μπορεις να παρεις και ενα γατι.
Το ιδιο προβλημα ειχε ο Εντμοντ και το ελυσε με γατα στο γκαραζ.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#748308 Για βοηθήστε με το παρακάτω.
Πριν ένα χρόνο πέθανε μια θεία μου ,αδερφή της μητέρας μου,στην Ν.Αφρική.Εν Ελλάδι είχε κάποια περιουσία ,κατι χωραφια κλπ ,που επειδή δεν είχαν πληρωθεί ενφια κλπ φόροι για πολλά χρόνια τα παιδιά της έκαναν αποποίηση κληρονομιάς καθώς πιο πολλά τα χρωστούμενα απο το όποιο κέρδος. Μου το είπε η ξαδέρφη μου ότι το έκαναν όπως και ότι θα ρώταγε δικηγόρο αν επηρεάζει εμένα ωστε να κάνω και εγω .
Δεν μου εχει απαντήσει ακόμα,ξέρει κανείς τι γινεται σε ανάλογες περιπτώσεις;
Η κληρονομιά κυνηγάει τους επόμενους συγγενείς μετά την αποποίηση των πρώτου βαθμού συγγένειας;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#748309 Νομίζω ότι το περιθώριο αποποίησης είναι 6 μήνες απ'ότι θυμάμαι από μια περίπτωση γνωστού. Μετά αυτόματα γίνεται αποδοχή. Ένας συμβολαιογράφος θα ξέρει σίγουρα να σου απαντήσει.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#748325
bill33 έγραψε:Για βοηθήστε με το παρακάτω.
Πριν ένα χρόνο πέθανε μια θεία μου ,αδερφή της μητέρας μου,στην Ν.Αφρική.Εν Ελλάδι είχε κάποια περιουσία ,κατι χωραφια κλπ ,που επειδή δεν είχαν πληρωθεί ενφια κλπ φόροι για πολλά χρόνια τα παιδιά της έκαναν αποποίηση κληρονομιάς καθώς πιο πολλά τα χρωστούμενα απο το όποιο κέρδος. Μου το είπε η ξαδέρφη μου ότι το έκαναν όπως και ότι θα ρώταγε δικηγόρο αν επηρεάζει εμένα ωστε να κάνω και εγω .
Δεν μου εχει απαντήσει ακόμα,ξέρει κανείς τι γινεται σε ανάλογες περιπτώσεις;
Η κληρονομιά κυνηγάει τους επόμενους συγγενείς μετά την αποποίηση των πρώτου βαθμού συγγένειας;
Ζήτα ονλινε ένα πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών.


Οι συγγενείς, ανά τάξεις, καλούνται ανά εξάμηνο.

Μόλις έρθει η σειρά σου , πας στο γραφείο αποποιησεων του αρμόδιου δικαστηρίου.

http://www.odigostoupoliti.eu/klironomi ... lironomoi/
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#748335
bill33 έγραψε:Για βοηθήστε με το παρακάτω.
Πριν ένα χρόνο πέθανε μια θεία μου ,αδερφή της μητέρας μου,στην Ν.Αφρική.Εν Ελλάδι είχε κάποια περιουσία ,κατι χωραφια κλπ ,που επειδή δεν είχαν πληρωθεί ενφια κλπ φόροι για πολλά χρόνια τα παιδιά της έκαναν αποποίηση κληρονομιάς καθώς πιο πολλά τα χρωστούμενα απο το όποιο κέρδος. Μου το είπε η ξαδέρφη μου ότι το έκαναν όπως και ότι θα ρώταγε δικηγόρο αν επηρεάζει εμένα ωστε να κάνω και εγω .
Δεν μου εχει απαντήσει ακόμα,ξέρει κανείς τι γινεται σε ανάλογες περιπτώσεις;
Η κληρονομιά κυνηγάει τους επόμενους συγγενείς μετά την αποποίηση των πρώτου βαθμού συγγένειας;


αυτό για κάποιο λόγο μου έφτιαξε τρομερή εικόνα στο μυαλό , νομίζω βγαίνει άνετα σαν μαύρη κωμωδία :lol:

συλληπητήρια για τη θεία, εύχομαι να ξεμπερδέψεις εύκολα και "αναίμακτα"
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#748339
Dimitris_P έγραψε:Νομίζω ότι το περιθώριο αποποίησης είναι 6 μήνες απ'ότι θυμάμαι από μια περίπτωση γνωστού. Μετά αυτόματα γίνεται αποδοχή. Ένας συμβολαιογράφος θα ξέρει σίγουρα να σου απαντήσει.


Κι εγώ αυτο ξερω και πολύ προσοχή σε αυτο μην μπλέξεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#748355
bill33 έγραψε:Για βοηθήστε με το παρακάτω.
Πριν ένα χρόνο πέθανε μια θεία μου ,αδερφή της μητέρας μου,στην Ν.Αφρική.Εν Ελλάδι είχε κάποια περιουσία ,κατι χωραφια κλπ ,που επειδή δεν είχαν πληρωθεί ενφια κλπ φόροι για πολλά χρόνια τα παιδιά της έκαναν αποποίηση κληρονομιάς καθώς πιο πολλά τα χρωστούμενα απο το όποιο κέρδος. Μου το είπε η ξαδέρφη μου ότι το έκαναν όπως και ότι θα ρώταγε δικηγόρο αν επηρεάζει εμένα ωστε να κάνω και εγω .
Δεν μου εχει απαντήσει ακόμα,ξέρει κανείς τι γινεται σε ανάλογες περιπτώσεις;
Η κληρονομιά κυνηγάει τους επόμενους συγγενείς μετά την αποποίηση των πρώτου βαθμού συγγένειας;


Αρχικά συλληπητήρια...

Η απάντηση είναι πως ΝΑΙ, τυχόν χρέη πάνε στους κληρονόμους. Ιδίως το δημόσιο έχει μία κακία συνήθεια να εμφανίζεται μετά από 10-15 χρόνια με έναν λογαριασμό στο χέρι που αρχίζει στη Σπάρτη και τελειώνει στην Αλεξανδρούπολη, οπότε μην αμελήσεις να κάνεις αποποίηση! :rtfm:

Επειδή είχα μία τέτοια περίπτωση στην οικογένεια πολύ πρόσφατα (ακόμα τρέχει βασικά). Η κατάσταση έχει ως εξής:

Πρώτοι στη σειρά κληρονόμοι είναι Σύζυγος - Παιδιά.
Μετά έρχονται τα παιδιά των παιδιών (εγγόνια).
Ακολουθούν αδέρφια του θανόντος.
Μετά τα παιδιά των αδερφών (ανίψια)
και τέλος τα παιδιά των ανιψιών και ξαδέρφια.

Τώρα... Οι αποποιήσεις πρέπει να ακολουθήσουν την παραπάνω σειρά. Αν πχ κάνεις εσύ αποποίηση ΠΡΙΝ τη μητέρα σου, αυτή είναι άκυρη. Στο κάθε στάδιο, όσοι είναι εκεί έχουν ΤΕΣΣΕΡΙΣ μήνες (όχι έξι) για να κάνουν την αποποίηση και μόλις τελειώσει ο τελευταίος του προηγούμενου σταδίου, ξεκινάει να μετράει το τετράμηνο για το επόμενο. Αν δηλαδή η θεία σου είχε πχ 2 παιδιά και καθόλου εγγόνια και υποθέσουμε ότι πέθανε στις 10/1 και τα παιδιά της κάνουν αποποίηση και τα δύο στις 10/2, τότε το 4μηνο για τα αδέρφια της θείας σου ξεκινάει να μετράει από τις 10/2. :rtfm:

Τώρα, αν έχετε σχέσεις με τους υπόλοιπους συγγενείς, συνεννοείστε για να μην γίνει καμιά μ@λ@κία. Αν όχι, παίρνεις το πιστοποιητικό θανάτου της θείας, το πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών και ζητάς να δεις από το πρωτοδικείο της περιοχής που υπαγόταν η θεία να σου δώσει λίστα με ποιους έχουν κάνει αποποίηση και αρχίζεις να μετράς.

Σημειώνω πως: Αν υπάρχουν ανήλικα τέκνα κάπου στη σειρά κληρονομιάς, αποποίηση δεν κάνουν αυτά (προφανώς), αλλά οι γονείς - κηδεμόνες τους. Για να γίνει όμως αυτό, πρέπει να γίνει δικαστήριο, όπου οι γονείς θα παρουσιάσουν τους λόγους που θέλουν να αποποιηθούν την κληρονομιά εκ μέρους των παιδιών τους και να πάρουν την άδεια του δικαστηρίου. Αφού γίνει αυτό, τότε μπορεί ο γονέας να κάνει την αποποίηση εκ μέρους των ανήλικων παιδιών του. Ωστόσο, μπορεί ο γονιός να καταθέσει τα χαρτιά για το δικαστήριο σήμερα και να οριστεί δικάσιμος 1 χρόνο μετά (όπως στη δικιά μου περίπτωση, για ανήλικο παιδί που είναι πριν από μένα στη σειρά). Σε αυτή την περίπτωση οι προθεσμίες παγώνουν, μέχρι να γίνει το δικαστήριο και να εκδοθεί η απόφαση. Οπότε πχ εγώ θα περιμένω 1 έτος για να γίνει το δικαστήριο για τον ανήλικο πριν από μένα και μετά πότε θα δημοσιευθεί η απόφαση για να κάνω την αποποίηση για μένα.

Οπότε θεωρητικά, αν έχεις κάποιους ανήλικους πριν από σένα στη σειρά, η διαδικασία μπορεί να αργήσει αρκετά.

Αν έχεις κανέναν δικηγόρο που μπορείς να συμβουλευτείς θα στα πει πιο αναλυτικά.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#748357 Βλέπω ότι το ιντερνετ, σας δυσκολεύει να βρείτε απαντήσεις -ενδεικτικές πάντα- για τέτοια θέματα, ώστε να προϊδεαστείτε μέχρι να αποφασίσετε να πάτε και σε κάποιον αρμόδιο (δικηγόρο, συμβολαιογράφο κλπ) .
Για κάτι άλλα όμως θέματα, ξετρυπώνετε ακόμα και τα πιό τρελά άρθρα κλπ...... :iconcool:
Οοοοkayyyyy! :s_dunno
Ιδού λοιπόν με μιά πρόχειρη αναζήτηση, τι βρήκα, που μιάς και το διάβασα (και με την ευκαιρία ενημερώθηκα κι εγώ), δίνει αρκετές απαντήσεις-κατευθύνσεις για το θέμα που συζητιέται :
http://www.odigostoupoliti.eu/apodoxi-k ... ironomias/
Καλό απόγευμα ! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#748413 Αν ξέρετε ή αν ψάξετε για μένα και το βρείτε :shifty: τι γίνεται με τα ΕΝΦΙΑ κλπ του μακαρίτη. Από πότε το πληρώνει ο κληρονόμος; Από το θάνατο, από την δικαστική απόδαση για τη διαθήκη, από την αποδοχή; Γιατί είναι πάνω από 2,5 χρόνια που έχασα τον πατέρα μου και να'ναι καλά o COVID, ακόμα παιδευόμαστε με διαθήκη, δικαστήρια, χαρτούρες, μηχανικούς/τοπογράφους για να κάνουν σχέδια κλπ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#748428
sknipper έγραψε:Αν ξέρετε ή αν ψάξετε για μένα και το βρείτε :shifty: τι γίνεται με τα ΕΝΦΙΑ κλπ του μακαρίτη. Από πότε το πληρώνει ο κληρονόμος; Από το θάνατο, από την δικαστική απόδαση για τη διαθήκη, από την αποδοχή; Γιατί είναι πάνω από 2,5 χρόνια που έχασα τον πατέρα μου και να'ναι καλά o COVID, ακόμα παιδευόμαστε με διαθήκη, δικαστήρια, χαρτούρες, μηχανικούς/τοπογράφους για να κάνουν σχέδια κλπ.

Αυτο ειναι παρα πολυ ευκολο sknipper. Το κρατος δεν χανει λεφτα..ΠΟΤΕ! Οποτε απο τον θανατο. :s_wink