Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#766617 Συνεχιζουμε. Ηρθαν οι ανθρωποι της εργολαβικής εταιρειας, εγαλαν το "γαιδουρινό" σε σχεση με αλλα που εχω δει "ρουτερ" στη κολώνα, κατεβασαν τη γραμή οπως ακριβως ειχαν πει στη μελετη, μεσα σε σωληνα ( οπορφη και καθαρή τοποθετηση ) εβαλαν το "κουτακι" που ειναι για το σπιτι, απο κει ξαναεφυγε οπτική ινα μεχρι μεσα στο σπιτι ( με τα σχετικά ξετρυπήματα) παλι μεσα σε σωλήνα σε κουτι τερματισμου.

Εκαναν ολα τα τεστ που επρεπε για την επικοινωνα με το οποιο κέντρο για να δουν επιπεδα θορυβου "ονοματισαν" και γεια σας.
Παρεδοσαν λοιπον την γραμμη στο Cosmote απο τον οποιο περιμενουμε τωρα να ερθει και να δωσει το "ευλογησον" ωστε να ενεργοποιηθει η συνδεση. Θεωρητικά αυτο μεσα στην εβδομαδα.

Τωρα γιατι αυτα δε γινονται απευθειας δε ξερω.
Απλά πρεπει να ξαναπαρω αδεια να ειμαι σπιτι εργασιμη μερα και ωρα....
Άβαταρ μέλους
By glf
#766618 Με το καλό. Σαν την οπτική δεν έχει.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#766619
fokion έγραψε:Συνεχιζουμε. Ηρθαν οι ανθρωποι της εργολαβικής εταιρειας, εγαλαν το "γαιδουρινό" σε σχεση με αλλα που εχω δει "ρουτερ" στη κολώνα, κατεβασαν τη γραμή οπως ακριβως ειχαν πει στη μελετη, μεσα σε σωληνα ( οπορφη και καθαρή τοποθετηση ) εβαλαν το "κουτακι" που ειναι για το σπιτι, απο κει ξαναεφυγε οπτική ινα μεχρι μεσα στο σπιτι ( με τα σχετικά ξετρυπήματα) παλι μεσα σε σωλήνα σε κουτι τερματισμου.

Εκαναν ολα τα τεστ που επρεπε για την επικοινωνα με το οποιο κέντρο για να δουν επιπεδα θορυβου "ονοματισαν" και γεια σας.
Παρεδοσαν λοιπον την γραμμη στο Cosmote απο τον οποιο περιμενουμε τωρα να ερθει και να δωσει το "ευλογησον" ωστε να ενεργοποιηθει η συνδεση. Θεωρητικά αυτο μεσα στην εβδομαδα.

Τωρα γιατι αυτα δε γινονται απευθειας δε ξερω.
Απλά πρεπει να ξαναπαρω αδεια να ειμαι σπιτι εργασιμη μερα και ωρα....


Γιατί το υπόλοιπο το κάνει ο ΟΤΕ ο ίδιος και μπαίνει στα κουτιά του. Σου φέρνει το νέο ρούτερ, με την επέκταση του που θα πηγαίνει στο κουτάκι του τοίχου σου στο σπίτι. Θα μετρήσουν πάλι κλπ...

.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#766848 2 εβδομάδες μετά την αίτηση ήρθε η μέρα

Geo πατώνεις;ΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#766874 Ω ΝΑ ΓΑΜΗ!

Φ100

Δίνει 500/100 ο ΟΤΕ? Να υποθέσω πιο πάνω δεν πάει?
Άβαταρ μέλους
By glf
#766920 ISP καταστάσεις ;)
Άβαταρ μέλους
By fokion
#767829
224v έγραψε:
fokion έγραψε:Συνεχιζουμε. Ηρθαν οι ανθρωποι της εργολαβικής εταιρειας, εγαλαν το "γαιδουρινό" σε σχεση με αλλα που εχω δει "ρουτερ" στη κολώνα, κατεβασαν τη γραμή οπως ακριβως ειχαν πει στη μελετη, μεσα σε σωληνα ( οπορφη και καθαρή τοποθετηση ) εβαλαν το "κουτακι" που ειναι για το σπιτι, απο κει ξαναεφυγε οπτική ινα μεχρι μεσα στο σπιτι ( με τα σχετικά ξετρυπήματα) παλι μεσα σε σωλήνα σε κουτι τερματισμου.

Εκαναν ολα τα τεστ που επρεπε για την επικοινωνα με το οποιο κέντρο για να δουν επιπεδα θορυβου "ονοματισαν" και γεια σας.
Παρεδοσαν λοιπον την γραμμη στο Cosmote απο τον οποιο περιμενουμε τωρα να ερθει και να δωσει το "ευλογησον" ωστε να ενεργοποιηθει η συνδεση. Θεωρητικά αυτο μεσα στην εβδομαδα.

Τωρα γιατι αυτα δε γινονται απευθειας δε ξερω.
Απλά πρεπει να ξαναπαρω αδεια να ειμαι σπιτι εργασιμη μερα και ωρα....


Γιατί το υπόλοιπο το κάνει ο ΟΤΕ ο ίδιος και μπαίνει στα κουτιά του. Σου φέρνει το νέο ρούτερ, με την επέκταση του που θα πηγαίνει στο κουτάκι του τοίχου σου στο σπίτι. Θα μετρήσουν πάλι κλπ...

.


το οποιο ραντεβου οριστικε για τις 21 τρεχοντος δηλ. 15 μερες μετά την εργολαβική παραδοση της γραμμής στον ΟΤΕ... 8.30 το πρωι, τελευταιοι ελεγχοι λενε και ενεργοποιηση της γραμής. All in all ενα 20λεπτο ( και παλι "λενε")
Άβαταρ μέλους
By 224v
#767837 Ναι 20 λεπτα χρειάζονται όχι παραπάνω

.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#768707 Και έγινε η ενεργοποίηση!! 4 pink 102 download 10,5 upload....

Η καρτα του αρχαιου λαπτοπ μου δε μπορει να περασει τα 65 με καλωδιο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#768711 Μεγειές

Τι καλώδιο έχεις; Αποκλείεται να μην είναι τουλάχιστον 10/100 η κάρτα. Αν το καλώδιο είναι CAT 5 σκέτο βάλε 5e ή καλύτερα 6
Άβαταρ μέλους
By glf
#768716 Έκανα 4" να καταλάβω τι είναι το 4 pink χαχαχα.
Με γεια. Εδώ σε μας δε κουνιέται φύλλο..
Άβαταρ μέλους
By fokion
#768876
Dimitris_P έγραψε:Μεγειές

Τι καλώδιο έχεις; Αποκλείεται να μην είναι τουλάχιστον 10/100 η κάρτα. Αν το καλώδιο είναι CAT 5 σκέτο βάλε 5e ή καλύτερα 6


Ευχαρστώ.
Θα το κοιταξω αν και δεν πρεπει να ειναι το καλωδιο. Στο λαπτοπ της μικρης (2ετίας) εβγαλε τα νουμερα που εγραψα πιο πανω με τα ιδια καλωδια.

12 χρονων λαπτοπ με "αρχαιους" driver ειτε generic των win10 καθοτι δεν εξελισονται νεοι προφανως...
αλλα απο τη στιγμη που στο 90% μου κανει τη δουλεια μου...

ΥΓ.
ανακαλώ τις μετρήσεις.
με το Μοτζιλα εφτανε μεχρι τα 65-70
με Chrome χτυπησε κανονικά τα 102....

Δεν εχω ιδεα το γιατι............
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#768889 Άσε το κλασσικό speedtest και μπες εδώ
http://speedtest.ftp.otenet.gr/
και κατέβασε το 1GB από http και δες με πόσο κατεβάζει. Πάτα Ctrl + J αν δεν φαίνεται.