Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Johnnyman
#761986
Dimitris_P έγραψε:Αν κάνεις restart το router θα βγάλει τα ίδια;


Ναι φίλε μου
Άβαταρ μέλους
By fokion
#762071 In other news..............

"Ξαφνικά" φυτευτικε η ξυλικη κολόνα που λεγαμε προ καιρού....
Σε καλό δρομο - μαλλον - ειμαστε για το FTTH....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#762073 Εδώ λέμε να υπογειοποιηθουν τα πάντα και πάνε και βάζουν κολόνα;
Άβαταρ μέλους
By fokion
#762075
Dimitris_P έγραψε:Εδώ λέμε να υπογειοποιηθουν τα πάντα και πάνε και βάζουν κολόνα;


Δυστυχώς ναι... και προσεξε...
Για να "βγει" απο το δρομο, να ανεβει στη κολόνα και να..... ξανακατεβει να μπει στο σπιτι μεσω της μαντρας που ειναι στους 80 ποντους υψος.......

Go figure...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#762076 Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι οπτικη ινα μεχρι το κτιριο αλλα νεα χαλκινη γραμμη?
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#762077 Ενώ όλοι οι πάροχοι μας βομβαρδίζουν με διαφημίσεις εκατομμυρίων για οπτικές ίνες κτλ,χθες με πληροφόρησαν οτι δε μπορούν να βάλουν νέα σύνδεση στο Μαρούσι γιατι δεν έχουν κενά ports καφαο .Και δε μιλάμε για κανένα χωριό αλλά για Μαρούσι.... :dizzy: Μόλις αδειάσει κάποιο βλέπουμε γιατί δε σκοπεύουν να κάνουν επέκταση...
Τι κάνουμε τωρα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By glf
#762086 Κάπως έτσι είναι 2 χρόνια τώρα το προάστιο που είμαι στην Κοζάνη και υπάρχουν ακόμα πολλοί με παλιές γραμμές ακόμα παίρνουν γραμμή από τα κεντρικά στην πόλη. Εδώ και 1 χρόνο περιμένουμε να μπει και νέο ΚΑΦΑΟ να κουμπώσουν νέες γραμμές...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#762169
melos86 έγραψε:Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι οπτικη ινα μεχρι το κτιριο αλλα νεα χαλκινη γραμμη?


προβλεπόταν στη μελετη ( για την εγκατασταση της οτικής ινας) που μου εχουν στειλει....

Τωρα τι να σου πω...
να πεσει τετοια φολα???
Άβαταρ μέλους
By melos86
#762196 Δεν νομιζω, απλα ρωταω γιατι την εννοια του "fiber" ο οτε την εβαζε και σε vdsl γραμμες αλλα λογικα για να υπεγραψες οπτικη θα ειναι οπτικη!
Με το καλο λοιπον... Μου κανει ξανα εντυπωση το εναεριο του fiber!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#762205 Το FTTC που ισχύει τώρα σε όσους παίρνουν "fiber" από την καμπίνα είναι Fiber Το The Cabin που σημαίνει οπτική από το κέντρο ως την καμπίνα και χαλκός από την καμπίνα ως την οικοδομή. Το FTTH που κάνουν τώρα είναι όλο οπτική ως το σπίτι
Άβαταρ μέλους
By melos86
#762215 Και εμενα το μυαλο μου πηγε σε FTTC οταν ακουσα για κολωνα για αυτο ρωτησα!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#763318 Εντός της εβδομάδας θα σκάψουν και στον δρόμο μου :superman:
Βλέπω ότι έχουν σκάψει κάτι μεγάλα φρεάτια σε διάφορα σημεία στην περιοχή, μοιάζει σαν να πρόκειται να τοποθετήσουν νέες καμπίνες. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#763321 Στο Παλαιό Φάληρο γίνεται της οπτικής ίνας η ανασκαφή!! Έχουν σκάψει δεκάδες δρόμους, συμπεριλαμβανομένου του δικού μας.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#763681 Μήπως στα αυλάκια που σκάβουν περνάνε και τίποτε άλλο; Είχα ότι περνάνε από κάτω μια στρώση με κάτι καλώδια, μετά πέρασαν κάτι σαν ταινία, τσιμέντο, κι από πάνω θα περάσει μια κόκκινη χοντρή σωλήνα που λογικά κάτι θα περάσουν μέσω εμφύσησης.