Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#760157
g8777 έγραψε:Θες να μου χαλασεις την νηστεια τωρα;

Actual Rate(Up/Down) 963/6142 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 974/8572 kbps

:s_sarcastic

CRC Errors(Up/Down) 0/1369
FEC Errors(Up/Down) 513/2401393


:s_sarcastic :s_sarcastic

Line Attenuation(Up/Down) 25.4/42 dB


:s_hang :s_hang :s_hang :s_hang




Εικόνα


:roll:


Εικόνα
Σοβαρά, από που είναι αυτά τα νούμερα;;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#760159 Ασπρόπυργο, 17 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας έχω χειρότερα νούμερα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#760160
NickTG έγραψε:Ασπρόπυργο, 17 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας έχω χειρότερα νούμερα.

Φανταζομαι την δυσκολια να παιξεις παιχνιδια στον υπολογιστη.

( ο g για αλλη μια φορα τρολλαρει, δεν μενει εκει, 5 στενα πιο πανω μενει ο ψευτης :s_tongue )
Άβαταρ μέλους
By g8777
#760161
NickTG έγραψε:Ασπρόπυργο, 17 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας έχω χειρότερα νούμερα.


Oταν ξαναπεταχτω απεναντι :s_hang θα πω και για σενα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#760173
Νίκος Παππάς έγραψε:
NickTG έγραψε:Ασπρόπυργο, 17 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας έχω χειρότερα νούμερα.

Φανταζομαι την δυσκολια να παιξεις παιχνιδια στον υπολογιστη.

( ο g για αλλη μια φορα τρολλαρει, δεν μενει εκει, 5 στενα πιο πανω μενει ο ψευτης :s_tongue )


Γενικά δεν παίζω multiplayer παιχνίδια αν και εκεί δεν υπάρχει θέμα.

Το πρόβλημα είναι όταν θες να κατεβάσεις κάποιο παιχνίδι που μπορεί να είναι πλέον 100GB και χρειάζεσαι μερικές μέρες.
Άβαταρ μέλους
By glf
#760183 Όπως είπα, με φουλ 26αρα δεν εχω παράπονο. Αλλά αν μου δώσουν τζαμπε 5,5 Mbps στο UP, πραγματικά θα μπορώ να δίνω και στο γείτονα αχαχαχα
Άβαταρ μέλους
By glf
#760187 Ρώτησα φίλο συναθλητή στο Χορτιάτη και μου λέει μόνο σε καλές μέρες θα δει διψήφιο νούμερο στο download.
Κανονικά θέλουμε κάθε χωριό και καμπίνα fiber...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#760250 προ καιρου σας ειχα πει οτι στησανε δυκτιο fiber στη γειτωνια.
Καποια στιγμη στο χαβαλε τσεκαρω διαθεσιμότητα και ωπ! να 'μαστε
Κανω αιτηση
Ερχεται τεχνικός (εξωτερικός εργολαβος κι οχι οτε) να κανει "κατοπτευση" του χωρου και της διαδρομής μεχρι το ρουτερ.
Υποψη οτι δικαιολογουν στο δωρεαν εως 40 μετρα καλωδιακή (ινα δηλαδη) αποσταση μεταξυ τυπου καφαο και ρουτερ.
ΟΜΩΣ εκει που τερματισαν το box ΔΕΝ εχει την γνωστή ξυλινη κολώνα να το "βγαλουν" απο την ασφαλτο οποτε ο ΟΤΕ ( σηλαδή ααααλλος εργολαβος υποθετω) πρεπει να ερθει να βαλει κολωνα ωστε να βγει η ινα απο το δρομο, να τερματιστεί και να φυγει πλεον για το σπιτι χ.ψ. κι αγναντευε..

Ν ξερετε επισεις οτι απο εγγριση αιτησης μεχρι και ολοκλήρωση λεμε εως 60 μερες...

η Ινα σε οτι εξωτερικό θα τρεξει μεσα σε επενδεδυμενη σιδεροσολήνα ( ετσι μου το ειπανε ) και σε οτι εσωτερικό μεσα σε κουβίδι. Θα κανουν και τα απαραιτητα ξετρυπηματα σε τοιχους.
τιποτα δεν θα ειναι εναεριο.

ο χαλκός θα μεινει συνδεδεμενος (στην υπαρχουσα κολώνα που ειναι μακρυα κι ερχεται εναερια) μεν αλλα προφανως ανενεργός δε...

Οσοι λοιπον αιτηση προσοχή στο 40 μετρα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#760251 Το "καφαο" μπαινει σε καποιο σημειο της οικοδομης διπλα στην εισοδο και για να φτασει η ινα απο τον δρομο μεχρι εκει θα σκαψουν πλακες η τελοσπαντων οτι υπαρχει στο πεζοδρομιο να περασουν σωληνα! Δεν μπαινουν κολωνες ουτε κρεμιεται τιποτα...
Απο εκει και περα αναλογα με την οικοδομη θα φτασουν οι ινες μεχρι τα box σε καθε οροφο, εμας τα περασαν απο το καγκελο της σκαλας και δεν φαινεται τιποτα!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#760261 Συμφωνα με τη μελετη που μου παρεδωσαν μπαινει αν δεν υπαρχει ( που δεν υπαρχει ) για να το βγαλουν οπως εχουν κανει σε αλλες απολήξεις απο το δρομο που το ανεβασαν σε υπαρχουσα παλια κολώνα. Ιδωμεν........ κρατα στο νου σου οτι δεν ειναι πολυκατοικια.
Πχ σε εμενα απο αυτη τη "κολωνα" θα κατεβει και θα τρεξει πανω στο τοιχείο της μαντρας μου θα μπει στη ραμπα του γκαραζ κι απο κει ξετρυποντας θα μπει μεσα στο υπογειο ( aka play room ) οπου ειναι το ρουτερ τωρα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#760263 Τώρα που κάνω λίγο λίγο τη θερμοπρόσοψη στο σπίτι, έχω προβλέψει σωλήνα να βγαίνει προς την κολώνα του ΟΤΕ που έρχεται τώρα το καλώδιο για το τηλέφωνο. Να τα έχω εύκολα όοοταν θα έρθει η ώρα για fiber.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#760266 Η εγκατασταση ειναι ασχετη με την υπαρχουσα καλωδιωση του ΟΤΕ!
Καπου μπροστα στην οικοδομη θα υπαρχει ενα κοκκινο σημαδι με σπρει εκει που φαινεται το "κοψιμο" στην ασφαλτο! Εκει εχουν αφησει παροχη για να συνδεθει το δικτυο οπτικων ινων με το κτιριο, απο εκει θα σκαψουν μεχρι το κτιριο και υπογεια θα περασουν σωληνα για να περασουν οι ινες που θα τερματιζει στο εξωτερικο καφαο, στην συνεχεια θα συνεχισουν με τον πιο ευκολο τροπο μεχρι το εσωτερικο του κτιριου για να ανεβουν σε οσους οροφους υπαρχουν και να αφησουν ενα ακομα κυτιο!
Ολη η περιοχη που μενω εβαλαν οπτικη ινα γιατι ειχαμε adsl μεχρι τωρα και σε ολους εχει γινει με τον ιδιο ακριβως τροπο... Σκαψιμο μεχρι την προσοψη του κτιριου αλλα τιποτα "κρεμαστο" απο κολωνα!

Παρακατω φαινεται και το "κοψιμο" στην ασφαλτο και το που εσκαψαν τις πλακες για να περασουν ινα προς την οικοδομη! Δεν φαινεται τιποτα περα απο ενα κουτακι στον τοιχο...
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#760293 Ναι σωστά. Καλά μέχρι να έρθει FTTH στα χωριά βλέπουμε.
Έχω σωλήνες και στον κήπο μέχρι το σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#761101 Modem:

Uptime 262 days, 4 hours, 59 minutes, 19 seconds
DSL Downstream 109993 kBit/s
DSL Upstream 10999 kBit/s
DSL / Link In sync since 2021-08-07
DSL/Internet Status Online since 2022-04-13 (Για κάποιο λόγο έκανε reconnect και μου χάλασε το online since, αλλά και πάλι το sync time είναι μεγάλο. )


Το ίδιο και το mikrotik router
Uptime 262d 05:03:24