Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#334254
saxon_747 έγραψε:Δοκίμασα με ηλεκτρική αλλά δεν. Θέλει τουλάχιστον διπλάσια ώρα για να με ξυρισει όπως με ένα κλασικό ξυραφάκι.

...>.


Θέλει παραπάνω ώρα, αλλά ξυρίζει πολύ βαθιά. Και δεν χρειάζεται να είσαι απέναντι από έναν καθρέπτη, μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα ταυτόχρονα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#334255 To ξυραφι ξυριζει βαθύτερα βεβαια.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#334257 Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Ειδικά στο θέμα ξύρισμα ξέρεις ότι λόγω προηγούμενου επαγγέλματος έχω εντρυφήσει. Περνάς το δέρμα με βαμβάκι μετά από τη μηχανή και δεν μαγκώνει! :rtfm: Πλησιάζει κάπως το κόντρα ξύρισμα με το ξυράφι, αλλά όχι πλήρως. Παίζει ρόλο και ο τύπος της μηχανής φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#334259 Δεν είναι όλα τα γένια ίδια Άλεξ. Σε εμένα η ηλεκτρική μόνο θόρυβο και ζέστη κάνει. Το αποτέλεσμα είναι χειρότερο από ένα πέρασμα με την fusion proglide

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#334268 Τι μηχανή Νίκο; Κανεις κυκλικη κίνηση όπως προβλέπεται σε αυτές με περιστρεφόμενα μαχαιρια;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#334269 Μια παλιά Philips με τρεις κεφαλές.
Δεν έχω δοκιμάσει με σύγχρονη αλλά και φίλοι το ίδιο λένε.
Εδώ αν δεν μουλιασουν καλά τα γένια και να μείνει ο αφρός 2-3 λεπτά ούτε το ξυραφάκι κάνει καλή δουλειά!

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#334271 Άρα με περιστρεφόμενα μαχαίρια. Αυτές οι μηχανές θέλουν κυκλική κίνηση. Με την κλασσική κίνηση πάνω-κάτω όντως δεν γίνεται καλή δουλειά και ερεθίζεται και το δέρμα από την τριβή. Δεν το ξέρει πολύς κόσμος αυτό.

Άβαταρ μέλους
By GTS
#334275 Gillette sensor excel και Gillette sensor εχουν την ιδια μηχανη; Μηπως ξερει κανεις;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#334278 Αν θυμαμαι καλα ναι. Που τις ξεθαψες αυτες.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#334279 Χιπστεροξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#334284
mirage έγραψε:Ζεστο νερακι, πινελακι και κρεμουλα. Λεω εγω τωρα.
< >


+1
Για πολλά χρόνια όλο αυτό το είχα για καθυστέρηση και χρονοτριβή. Έτσι ξυρίζομαι την τελευταία 5ετία.
Α! Και για κλείσιμο ... κολόνια Μυρτώ λεμόνι. (Υπάρχει ακόμα όχι όμως σε μπουκάλι σωλήνα όπως παλιά αλλά σε πλακέ και με 6€ τα 200 ml) :lol:

Νίκος Παππάς έγραψε:Εδώ αν δεν μουλιασουν καλά τα γένια και να μείνει ο αφρός 2-3 λεπτά ούτε το ξυραφάκι κάνει καλή δουλειά!


Γι' αυτό Νίκο κατάργησα τον αφρό και γύρισα στην κρέμα και στο πινέλο. Καλύτερο άπλωμα και με περισσότερη υγρασία στο πρόσωπο. Και με το ξυραφάκι (τα φτηνά και τίμια Bic Metal με το μονό ξυραφάκι) ένα πέρασμα φτάνει.

GTS έγραψε:Gillette sensor excel και Gillette sensor εχουν την ιδια μηχανη; Μηπως ξερει κανεις;


Αν εννοείς σαν μηχανή αυτό: Νομίζω η λαβή της πρώτης είναι ασημί και της δεύτερης ίδια σαν σχέδιο αλλά ασημί με μαύρα τα ανάγλυφα στο πλάι. Κάνουν όμως και οι δύο λαβές (όπως και όλες οι γυναικείες πλακέ λαβές της Gillette) και για τα δύο ξυραφάκια/ανταλλακτικά.
Άβαταρ μέλους
By otso
#334301 πρωτα ριχνουμε νερο στο πρωσωπο και μετα αφρο αλλα με πινελο , περιμενουμε κανα λεπτο αν εχουμε γενια καποιων ημερων και σκληρα και μετα περασμα ξανα με το πινελο και τα γενια εχουν μαλακωσει . BIC metal ειναι η μονη που δεν στομωνει αν δεν ξυριζεσαι καθε μερα.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#334306 Fusion Proglide μέρα παρά μέρα με ξύρισμα κάτω και κόντρα, το ξυραφάκι αντέχει 3 - 4 μήνες, χρόνος γύρο στο 1-1.5΄, το μυστικό είναι το ζεστό ξυραφάκι, μαλάκωμα τα γένια με πολύ ζεστό νερό και μετά από κάθε ξέπλυμα της μηχανής για να φύγουν τα κομμένα γένια βούτηγμα το ξυραφάκι σε καυτό νερό και το ξυράφι τρέχει γλυστρώντας στο πρόσωπο χωρίς να το ερεθίζει.
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#334309 Με κίνδυνο να βγω ελαφρώς οφ τόπικ να πώ ότι αφού παίδεψα το πετσί μου με ότι |λογοκρισία| κυκλοφορεί για ξύρισμα, εδώ και 10 χρόνια κατέληξα σε παλιακό ξυραφάκι double edge και ξυραφάκια astor :thumbsup:

Κόστος; Αμελητέο. Αποτέλεσμα; Άριστο. Ερεθισμοί; Μηδέν. Απλά πράγματα και σωστά. Α, και όσοι φοβάστε, να ξέρετε ότι όσο πιό πολύ κόβει το ξυράφι τόσο λιγότερο ερεθίζεσαι.

Τώρα τελευταία που είπα να αφήσω μούσι (omg + 3 lol + αριστερό καινούριο αμόρε :lol: ) ο κουρέας-μπαρμπέρης μου το ίσιαξε με μία ξυριστική που επίσης είχε άριστο αποτέλεσμα αλλά με ερέθισε ελαφρά. Είναι ακριβή απ'ότι μου είπε οπότε ότι πληρώσεις παίρνεις μάλλον.