Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#803934 Απο αυτα που διαβάζω μια χαρα κοφτερός ο Ιάπωνας.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803942
mirage έγραψε:Απο αυτα που διαβάζω μια χαρα κοφτερός ο Ιάπωνας.


Χωρις να ειμαι σιγουρος, εχω την αισθηση οτι κατι πηγαινε στραβα με το συγκεκριμενο ξυραφακι, ενω τα υπολοιπα στο πακετακι ηταν ποπα.
Γενικα δεν κοβομαι. Κι οταν κοπω, ξερω οτι ηταν δικια μου μλκια. Ειτε το πηγα βιαστικα ή το πατησα αρκετα το ξυραφι ή δεν προσεξα ενα μικρο μπιμπικακι ωστε να το παω ακομα χαλαροτερα ή ημουν αφηρημενος και ξυριζομουνα μηχανικα... Εδω μιλαμε εκοβα τη μια φετα μετα την αλλη και δεν καταλαβαινα πως εγινε!

Σα να βλεπεις εναν οδηγο να εχει κανει 50 γυρους στο ιδιο δευτερολεπτο (καμια κουκιδα αιμα στο τοσο) και ξαφνικα στον επομενο γυρο να κανει 2 τετακε και να βγαινει αλλες 2 φορες στο χωμα. Σκεφτεσαι με τη μια "κατι δεν παει καλα με το εργαλλλειο".

Και μαλιστα Μιραζ μου ητανε απο τα καλα πακετα τα Φιδερ τα κιτρινα, που ολοι ξερουμε οτι ειναι καλυτερα απο τα μαυρα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#804478
mirage έγραψε:και ασε τις συζητήσεις και τις εικασίες πριν από 12 χρόνια.


Στην τελικη δεν ρωτησα εσενα ουτε σου ζηταω καμια αδεια.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#804924 Να πω την αμαρτία μου, εγώ το έχω παροπλίσει, ένα semogue 830.
Μπρος στην απόδοση των συνθετικών, τη μηδαμινή προετοιμασία τους, το ταχύτατο στέγνωμα, το δυνατό φόρτωμα, με το μισό κόστος, απορώ γιατί να υπάρχουν τα (οικονομικά) γουρουνάκια.
Αλλά οκ, προφανώς πολλούς τους βολεύουν, εμένα δε μου ταίριαξαν.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#804967 ο ασβος πχ ειναι πιο μαλακος απο το χοιρο και κραταει περισσοτερο νερο
Τα σημερινα καλα συνθετικα εχουν φτασει στα επιπεδα ενος ασβου και εχουν το πλεονεκτημα οτι στεγνωνουν σε μια μερα ισως και λιγοτερο
ο χοιρος απο την αλλη εχει καλυτερο backbone απο τα αλλα 2
αυτες ειναι μερικες απο τις δαφορες τους
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#806502
George_Prix έγραψε:Ποιες ειναι οι ουσιαστικες διαφορες αναμεσα στα πινελα με φυσικη τριχα και αυτα με συνθετικη? :hmmm:


Την ''φυσικη τριχα'' εχει ο Αγριοχοιρος,ο Ασβος,το Αλογο με κατηγοριες το καθε ενα.
Συνθετικα υπαρχουν διαφορων ποιοτητων,εχει και ''μικτα'' ας το πουμε (σου λεω οτι θυμαμαι απο τα παλια χρονια) δεν χρειαζονται στρωσιμο,δεν ειναι ομορφα οπως των αλλων ειδων,δεν κανουν βενταλια,δεν εχουν σκληρη ραχοκοκαλια,ξεπλενονται πιο ευκολα,στεγνωνουν γρηγορα (αμα εχεις 1 πινελο μετραει,αμα εχεις συλλογη δεν σε νοιαζει αυτο καθολου),δεν κρατανε ευκολα μυρωδια,ειναι πιο φιλικα στο προσωπο.
Τα Συνθετικα τα προτιμουν και οι Vegan για ευνοητους λογους ενω τα Αγριοχοιρου ΔΕΝ τα αγοραζουν οι μουσουλμανοι λογω θρησκειας επειδη τους το απαγορευει (αλλα κατα τα αλλα πινουν αλκοολ-καπνιζουν-παιρνουν ναρκωτικα-πηδανε πορνες-γκευ-γυριζουν τσοντες).
Τα Αγριοχοιρου τα πουλανε οι τουρκοι (επισημα απαγορευεται) αλλα τα βαπτιζουν ''αλογου'' (οπως οι Καθολικοι καποτε το κοτοπουλο το βαπτιζαν ψαρι) ενω απο το χρωμα-μυρωδια τα καταλαβαινεις με την μια οτι κανουν ''οινγκ-οινγκ".

bujinkan έγραψε:ο ασβος πχ ειναι πιο μαλακος απο το χοιρο και κραταει περισσοτερο νερο
Τα σημερινα καλα συνθετικα εχουν φτασει στα επιπεδα ενος ασβου και εχουν το πλεονεκτημα οτι στεγνωνουν σε μια μερα ισως και λιγοτερο
ο χοιρος απο την αλλη εχει καλυτερο backbone απο τα αλλα 2
αυτες ειναι μερικες απο τις δαφορες τους


Ο Ασβος εχει διαφορου τυπου που εχουν διαφορα μεταξυ τους (σκληροτητα-χρωμα) και φυσικα και διαφερει πολυ σαν υλικο απο τον Αγριοχοιρο.

Τα πινελα του μεν ειναι πιο ομορφα χρωματικα,δεν μυριζουν,εχουν κοντο θυσανο,στρωνονται πιο ευκολα,κανουν μικρη και ωραια βενταλια,μερικους τους ''τσιμπαει'' ομως.
Τα πινελα Αγριοχοιρου ειναι τα πιο δυστροπα,το χρωμα ειναι σχεδον το ιδιο σε ολα,μυριζουν πολυ ασχημα ως καινουργια και θελουν πολυ ξεβγαλμα,εχουν μακρυ θυσανο (αυτο εχει και τα μειον του),στρωνονται απο δυσκολα εως πολυ δυσκολα και αμα ανοιξουν κανουν μεγαλη βενταλια (αρα χαλας πολυ κρεμα-σαπουνι) που ομως δειχνει εντυπωσιακη.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#810863 Ξυρισματαρα εχτές ....στις λεπίδες βρήκα την Ιθάκη μου ....persona platinum ..λειτουργεί τέλεια στη Rocca στην r41 και στην tatara μου
Αρκετά κοφτερή αλλά γλιστραει τέλεια και δεν μου κάνει κοψιματακια όπως η Kai η οποία είναι αρκετά πιο τραχιά. Πλέον θα είναι η βασική μου λεπίδα και από εκεί και πέρα θα υπάρχουν πάντα δίπλα οι nacet ,Perma sharp και οι feather .


< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#810866 Πολλή κουβέντα τελευταία για τις Personna platinum, και τις lab blue.
Θα πρέπει να δοκιμάσω κι εγώ.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#811116 Καιρο εχω να σπαμάρω, αλλά σημερα η συζητηση ειναι αυτοκινητιστική :rtfm: :rtfm:

Θαρρω οτι κανω videocast δλδ συνδυασμος podcast με βιντεο.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#811464 Λοιπόν τα τελευταία 6 ξυρισματα έχω αλλάξει μέθοδο και αποbowl lathering έχω μεταβεί σε face lathering
Βλέπω ότι με αυτό τον τρόπο και καλύτερο αφρό πετυχαίνω και η διαδικασία μου αρέσει περισσότερο


< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#811474 Α, μα βέβαια!
Είναι απόλαυση το face lathering, χώρια ότι επιτυγχάνεις πολύ καλύτερη προετοιμασία της τρίχας για ..καρατόμηση.
Θέλει ίσως περισσότερο δούλεμα σε σχέση με το μπωλ, αλλά χρόνο έχουμε :innocent:
Άβαταρ μέλους
By otso
#811498 Ti ειναι ρε παιδια αυτο το face lathering ; τι στο διαολο μιλατε σαν μπαρμπεριδες του μπρονξ
στο χωριο σας πως το ελεγε ο μπαρμπερης;
Θωμα εσυ που εισαι απο χωριο ξηγα .