Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#799613 Ναι, σωστα, το γνωριζω αυτο. Δεν προκειται να το τηρησω ποτε βεβαια :lol: . Γι' αυτο ψαχνω για κατι που θα βελτιωσει την κατασταση μου, αλλα μαλλον δεν υπαρχει τιποτα. Ισως αν αλλαξω τελειως τη φορα του ξυρισματος σε εκεινες τις περιοχες μπας και ξεκινησουν να μεγαλωνουν καθετα στην επιφανεια του δερματος αντι για παραλληλα
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#799619 Εμένα λύση βρέθηκε με επιθετική μηχανη,επιθετικές λεπίδες και ξύρισμα ανά 3 ημέρες! Όσο πιο επιθετικό συνδυασμό χρησιμοποιώ τόσο λιγότερο ερεθισμό και γυρισμένες τρίχες έχω..Αν το αφήσω όμως 4-5 ημέρες κατευθείαν γυρνάνε ..
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#799625 Ενας χρονος γεματος πλεον με την ανασχοληση μου με το πξ και ηρθε η ωρα να κανω εναν απολογισμο των μηχανων μου
Η σειρα θα ειναι η σειρα με την οποια αποκτηθηκαν
1 Merkur progress....Για μενα ειναι μια μηχανη του τα κανω ολα και τα κανω πολυ καλα. Ποτε δεν μου προκαλεσε ερεθισμους και παντα η σχεδον παντα μου εδινε bbs αποτελεσμα . Θεωρω μιας και ειναι ρυθμιζομενη οτι ειναι ανετα μια μηχανη που μπορει και ενας αρχαριος να τη χρησιμοποιησει ξεκινωντας απο χαμηλες ρυθμισεις
2 Rockwell T2 : αυτη ηταν η δευτερη μηχανη μου και οπως αποδειχτηκε η λιγοτερο αγαπημενη.Ποτε δεν τα βρηκα εντελως μαζι της . Παντα χρειαζομουν αρκετη προσπαθεια και πολλα περασματα για να μου δωσει αποτελεσμα αναλογο της μερκουρ.Και σχεδον παντα με αφηνε με τσουξιματα σε σημεια και ειδικα στο λαιμο .
3 Τatara masamune . Εδω αλλιως ξεκινησε η σχεση μας και αλλιως κατεληξε . Την ειχα παρει μεταχειρισμενη με base plate masamune και top cam και masamune και nodachi . Στην αρχη στα πρωτα ξυρισματα ειπα μπλιαχ πολυ υπερτιμημενη μηχανη ,ποτε δεν με ενθουσιασε . Αλλες φορες εβγαζα σουπερ ξυρισμα και αλλες χαλια ,κατι σαν ντ τζεκυλ και μρ χαιντ...Με τον καιρο τη συνηθισα και εν τελει αγορασα και το base plate nonachi ωστε να εχω ολους του συνδιασμους. Με ολους λοιπον του συνδιασμους εχεις μια μηχανη που ειναι καλη απο καθημερινο ξυρισμα εως και ξυρισμα 3ων 4ων ημερων γενια . Σαν κατασκευη πανεμορφη και προσεγμενη αποπνεει μια φνετσα
4 muhle R41 .Oκ μιλαμε για μια μηχανη πασιγνωστη. Ποτε δεν με φοβισε και με 2 περασματα μου δινει παντα σουπερ αποτελεσμα ανευ ερεθισμων .
5 Μuhle rocca . Tο γερμανικο τανκ. Στιβαρη βαρια και θεριστης. Θελει τον απαραιτητο σεβασμο και θα σε ανταμειψει με ενα καλο bbs ξυρισμα.
Καπου εκει ειπα οκ τερμα οι μηχανες αλλα λιγο πριν τα χριστουγεννα εκανα μια τελευταια αγορα
6 goodfellas smile styletto . H ιταλιδα αλουμινενια μου πηρε την καρδια εμφανισιακα. Πρωτη επαφη μαζι της και αμεσως σε ξενιζει το μηδαμινο βαρος των 36γραμμαριων.
Μ ε τη δεουσα προσοχη προχωρησα στο πρωτο μου ξυρισμα γεματος χαρα.Αν και δεν με φοβισε παρατηρησα οτι βγαζει ενα ανατριχιαστικο θορυβο χρατς χρουτς οπως περναει πανω στο προσωπο. Το αποτελεσμα πολυ καλο αλλα οχι τελειο, θελει αρκετα περασματα σε δυσκολα σημεια να επιμεινεις. Αλλα σε μαγνητιζει με την ομορφια της

Αυτα τα ολιγα απο εμενα
Καλες γιορτες με υγεια να εχουμε και ολα τα αλλα ερχονται
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#799635 Εκτός από ιδιαίτερες μηχανές η καθεμιά, έχουν πολύ όμορφες λαβές.

Chris έγραψε:Επισης, εχουν πανω και κατω πλευρα τα ξυραφακια, παει καπου συγκεκριμενα το logo, ή οπως να ναι?

Όχι, δεν έχουν. Πολλές έχουν από τη μια πλευρά 1-2 και από την άλλη 3-4, δηλώνοντας τα αντίστοιχα ξυρίσματα, δηλ μετά τα 2 πρώτα γύρνα την τούμπα για το 3ο. Αν θες την κρατάς και για 4ο (με κάποιες λεπίδες βγάζω και 5ο χωρίς πτώση απόδοσης).
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#800294
Chris έγραψε:Ναι, σωστα, το γνωριζω αυτο. Δεν προκειται να το τηρησω ποτε βεβαια :lol: . Γι' αυτο ψαχνω για κατι που θα βελτιωσει την κατασταση μου, αλλα μαλλον δεν υπαρχει τιποτα. Ισως αν αλλαξω τελειως τη φορα του ξυρισματος σε εκεινες τις περιοχες μπας και ξεκινησουν να μεγαλωνουν καθετα στην επιφανεια του δερματος αντι για παραλληλα


Εγώ τις αφαίρεσα τελείως με ένα τσιμπιδάκι,είχα καμιά 30ρια χαμηλά στο λαιμό,και με τα χρόνια δεν έμεινε καμία...πονάει λίγο αλλά ξεμπέρδεψα...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#800295 Ναι τωρα που το λες, οι ιδιες το κανουν παντα. Εμενα δεν ειναι ουτε τριαντα, καμια δεκαρια μαλλον. Δε θα ξαναβγουν αν τις παρεις με τσιμπιδακι? Ή θα κανουν "reset" και θα βγουν διαφορετικα την επομενη φορα?
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#800497
JarnoT έγραψε:Εκτός από ιδιαίτερες μηχανές η καθεμιά, έχουν πολύ όμορφες λαβές.


Το μηκος και το βαρος της λαβης παιζουν τον πρωτο ρολο σε αυτην (η κεφαλη ειναι αλλο κεφαλαιο ξεχωριστο).
Τα ''διακοσμητικα'' ειναι καμια φορα και για εφε ετσι να ξεχωριζει η μηχανη απο τις αλλες.

Γινονται οχι μονο εναλλαξεις σε λαβες αλλα και αλλαγες υλικου σε αυτες (γινονται πιο βαριες,αλλαζει το μηκος,γινονται ραβδωσεις κλπ) αμα εχεις χρονο και χρημα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#800658 Ladies shaving and facial massage

Άβαταρ μέλους
By Chris
#800661
Άβαταρ μέλους
By Armodios
#801415 Καλημέρα και καλή ανοιξιατικη Κυριακή. Αν και δεν είναι ακριβώς θέμα περιποίησης (και επειδή δεν το βρήκα στην αναζητηση) έχει ασχοληθεί κάποιος συνφρουμιτης με το θέμα της αντιμετώπισης αραίωσης μαλλιών? Όχι πια στο θέμα πρόληψης αλλά στην επέμβαση.
Δεν έχω κάποιο γνωστό να ρωτήσω κατευθυντηριες γραμμές κ από την άλλη το νετ είναι γεμάτο διαφημίσεις εταιρειών που υπόσχονται θαύματα...άλλες που κάνουν τα πάντα κ άλλες θεωρητικά εξειδικευμένες σε αυτό.
Thx.