Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#686694
George_Prix έγραψε:
Μια κρεμα ξυρισματος που ειχα παρει (με καλα reviews μαλιστα), μονο μια φορα τη χρησιμοποιησα και τη χαρισα. Ουτε σαν ποιοτητα μου αρεσε οσο το σαπουνι και βαρετη η διαδικασια να φτιαχνεις τον αφρο στο μπωλακι οπως χτυπουσαμε παλια το νεσκαφε.


Βάζεις 2 σπυριά κρεμούλα στα μάγουλα σε βρεγμένο πρόσωπο, μούσκεμα το πινέλο και είσαι έτοιμος. Καλές οι ιεροτελεστίες κλπ, αλλά πλέον πιο πολύ μου θυμίζουν κείμενα του Κωστόπουλου στο ΜΕΝ το 93. Να είμεθα και λίγο πρακτικοί. :)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686696
pro έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Μια κρεμα ξυρισματος που ειχα παρει (με καλα reviews μαλιστα), μονο μια φορα τη χρησιμοποιησα και τη χαρισα. Ουτε σαν ποιοτητα μου αρεσε οσο το σαπουνι και βαρετη η διαδικασια να φτιαχνεις τον αφρο στο μπωλακι οπως χτυπουσαμε παλια το νεσκαφε.


Βάζεις 2 σπυριά κρεμούλα στα μάγουλα σε βρεγμένο πρόσωπο, μούσκεμα το πινέλο και είσαι έτοιμος. Καλές οι ιεροτελεστίες κλπ, αλλά πλέον πιο πολύ μου θυμίζουν κείμενα του Κωστόπουλου στο ΜΕΝ το 93. Να είμεθα και λίγο πρακτικοί. :)


Οπως ειπα βρηκα διαφορα ΚΑΙ στην ποιοτητα αναμεσα σε κρεμα και σαπουνι.

Απο 'κει και περα αφου σε ξεβλαχεψε ο Πετραν το 93, μπορεις να αγνοησεις ολα τα ντεμοντε που μολις ανεφερα σημερα το 2021. Με 2 σπυρια κρεμουλα στα μαγουλα ή με μια χουφτα αφρο στα μαγουλα εισαι τζετ :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By pro
#686699 Μην το παίρνεις προσωπικά. Καλά κάνεις και ξυρίζεσαι μ αυτόν τον τρόπο και καλά θα κάνεις κι αν αφήσεις και μούσια 3 στρέμματα . Απλά η δική μου γνώμη είναι ότι υπάρχει προφανώς και άλλος τρόπος για κάποιους που βαριούνται την διαδικασία που περιέγραψες ή θέλουν να ξεμπερδέψουν γρήγορα. Προσωπικά χρησιμοποιώ μηχανή εδώ και χρόνια και ξυρίζομαι 1 φορά το 3μηνο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686700
pro έγραψε:Μην το παίρνεις προσωπικά. Καλά κάνεις και ξυρίζεσαι μ αυτόν τον τρόπο και καλά θα κάνεις κι αν αφήσεις και μούσια 3 στρέμματα . Απλά η δική μου γνώμη είναι ότι υπάρχει προφανώς και άλλος τρόπος για κάποιους που βαριούνται την διαδικασία που περιέγραψες ή θέλουν να ξεμπερδέψουν γρήγορα. Προσωπικά χρησιμοποιώ μηχανή εδώ και χρόνια και ξυρίζομαι 1 φορά το 3μηνο.


Η διαδικασια που περιεγραψες (2 σπυρια κρεμουλα και τριψιμο με το πινελο) θελει τον ιδιο ακριβως χρονο (αν οχι περισσοτερο γιατι η κρεμα απλωνει πιο δυσκολα) με τη διαδικασια που περιεγραψα εγω με το σαπουνι. Και κατα την αποψη μου το αποτελεσμα ειναι χειροτερο με την κρεμα.

Δε με χαλαει να διαφωνουμε ουτε το παιζω ειδικος στο ξυρισμα. Τωρα ψαχνομαι λιγο παραπερα και λεω τη γνωμη μου. Απλα πιστευω οτι προτεινες σαν καλυτερη, μια λυση που θεωρω χειροτερη.

Ακομα και με αφρο/τζελ να συγκρινω το σαπουνι (φτιαχνοντας αφρο κατευθειαν στο δερμα), η διαφορα στον κερδισμενο χρονο ειναι ελαχιστη υπερ του αφρου/τζελ και η διαφορα στην ποιοτητα και την οικονομια τεραστια υπερ του σαπουνιου.
Άβαταρ μέλους
By pro
#686708 Δεν την πρότεινα σαν καλύτερη, σαν γρηγορότερη την πρότεινα γιατί είπες ότι βαριέσαι το μπωλακι. Και γρηγορότερη είναι.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#686711 Σε σχεση με το σαπούνι δεν ειναι. Θα ελεγα χρειάζεσαι ιδιο χρόνο μάλλον ισως και λιγοτερο με το σαπούνι.
Βεβαια εγω ως μουσαμπας καλα θα έκανα να μην μιλάω.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686716
mirage έγραψε:Σε σχεση με το σαπούνι δεν ειναι. Θα ελεγα χρειάζεσαι ιδιο χρόνο μάλλον ισως και λιγοτερο με το σαπούνι.
Βεβαια εγω ως μουσαμπας καλα θα έκανα να μην μιλάω.


Να μιλας. Να τα λεμε αυτα :s_yes
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#686722
George_Prix έγραψε:Εχω πει καμποσες φορες για την ποιοτητα του ξυρισματος με τα σωστα υλικα, αλλα σημερα θα σταθω σε κατι αλλο που μου κανει μεγαλη εντυπωση οσο περναει ο καιρος.

Εχω ξεκινησει ενα σαπουνι ξυρισματος (Taylor of Old Bond Street Sandalwood) και δε λεει να πεσει η σταθμη του. Αντε να εχει κατεβει 2-3 χιλιοστα τοσο καιρο. Ακομα και να μη θελετε να παρετε καμια καλη ξυριστικη μηχανη, παρτε ενα σαπουνακι παιδες. Μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα ΚΑΙ στην οικονομια. Αμαρτια να πληρωνετε τοσα λεφτα στους μετριους αφρους και τζελς της αγορας.

Μια κρεμα ξυρισματος που ειχα παρει (με καλα reviews μαλιστα), μονο μια φορα τη χρησιμοποιησα και τη χαρισα. Ουτε σαν ποιοτητα μου αρεσε οσο το σαπουνι και βαρετη η διαδικασια να φτιαχνεις τον αφρο στο μπωλακι οπως χτυπουσαμε παλια το νεσκαφε. Με το σαπουνι πιο απλα τα πραγματα. Τριβεις λιγο πανω του το υγρο πινελο και μετα απευθειας φτιαχνεις τον αφρο στο δερμα. Εχεις την τελεια αισθηση του ποσο καλος ειναι ο αφρος ή αν θελει μια τζουρα νερακι ακομα για να φτιαξει κι επισης βοηθαει κι αυτο στην οικονομια, αφου καταναλωνεις ακριβως οσο σαπουνι χρειαζεται.

θα διαφωνήσω με το σαπούνι μετά την προσωπική μου εμπειρία...

αγόρασα όπως είχα γράψει την κρέμα Truefitt & Hill Apsley και το σαπουνάκι MÜHLE Sandalwood γιατί διάβαζα καλές κριτικές και ήθελα να δοκιμάσω ένα σαπούνι.

Η μέρα με τη νύχτα. Τα αρώματα στην κρέμα είναι σαν να θέλεις να την φας. Το σαπούνι θέλει πολύ περισσότερο κόπο για να δώσει αφρό ισάξιο της κρέμας, θέλει δλδ να δουλέψει παραπάνω. Σκέφτομαι να το πετάξω, τόσο ξενέρωσα. Ήθελα να πάρω και το δικό σου και ως σαπούνι και ως κρέμα να δω πως μυρίζει. Θα δοκιμάσω την κρέμα πρώτα.

Αλλά ειλικρινά, αν δοκιμάσεις την κρέμα truefitt & hill θα πάθεις πλάκα. Τα αρώματα είναι απίστευτα. Τα λέει καλά ο Σταρόβας... :lol: Εγώ βέβαια πορώθηκα κ με το μπωλ κ πήρα ένα φθηνό μεταλλικό.

Εικόνα

βέβαια γούστα είναι αυτά.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686727 Με το σαπουνι δοκιμασες να φτιαξεις αφρο σε μπωλ ή κατευθειαν στο δερμα? Γιατι κι εγω την πρωτη φορα που προσπαθησα σε μπωλ ξενερωσα εντελως και δε γινοταν δουλεια με τιποτα. Την πρωτη φορα ομως που δοκιμασα με το σαπουνι κατευθειαν στο δερμα σκεφτηκα "εδω ειμαστε". Τελειος αφρος και πολυ γρηγορα. Και πανευκολο σε σχεση με την κρεμα να τον σφιξεις/αραιωσεις αναλογα με το γουστο σου καθως πασαλειβεσαι με το πινελο.

Οπως ειπα ακομα νεος ειμαι. Μια κρεμα κι ενα σαπουνι δοκιμασα. Οποτε δεν ειμαι απολυτος για τιποτα. Λεω τα συμπερασματα μου κι ειμαι ανοικτος σε αλλες αποψεις και προτασεις. Ενδεχεται δηλαδη με αλλη κρεμα κι αλλο σαπουνι να εβγαζα αντιστροφα συμπερασματα. Παντως οσο διαβαζα στο νετ πριν καν ασχοληθω, καταλαβα οτι ολοι οι γκουρου λενε οτι σαν το σαπουνι δεν εχει σε ποιοτητα. Απλα λενε οτι ειναι πιο δυσκολο στη χρηση του, κατι που στην περιπτωση μου δεν ισχυε αφου μου φανηκε ευκολοτερο.

Εκτος απο το κατευθειαν αφρο στο δερμα, μπορει να βοηθησε και το ξυλινο μπωλακι του συγκεκριμενου σαπουνιου. Δηλαδη ανακατευω λιγο το βρεγμενο πινελο μεσα και μετα απο λιγες περιστροφες εχει ακτιβως οσο σαπουνονερο χρειαζομαι ωστε να συνεχισω το ανακατεμα με το πινελο στο προσωπο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#686733 Για μέγιστη ταχύτητα πάντως δεν βάζεις ούτε αφρό, ούτε κρέμα, ούτε σαπούνι.
Απευθείας με το ξυράφι και έτοιμος!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#686742
NickTG έγραψε:Τι να σου πω, κάπως έτσι είναι:

Εικόνα
ΕΣΥ ΜΑΓΟΣ ΦΥΛΗΣ... ΟΥΓΚ... ΚΟΨΕΙ ΔΕΝΤΡΟ ΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙ... ΟΥΓΚ...




Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#686806
George_Prix έγραψε:Παντως οσο διαβαζα στο νετ πριν καν ασχοληθω, καταλαβα οτι ολοι οι γκουρου λενε οτι σαν το σαπουνι δεν εχει σε ποιοτητα.

Γκουρού δεν είμαι ούτε γω, αλλά χρόνια έφτιαχνα αφρό με κρέμα.
Τώρα που το γύρισα σε σαπούνι σε μπωλ, το φχαριστιέμαι περισσότερο. Βέβαια, τα ξυρίσματά μου είναι κάθε 15 και σε μέρα και ώρα που θα έχω άπλετο χρόνο για απόλαυση. Μουσικούλα κι έτσι.
Μου φαίνεται με την κρέμα ήμουν πιο γρήγορος, με το σαπούνι πιο "πλούσιος" σε αφρό.

Περιμένω να έρθουν τα καινούρια μου καλούδια (μηχανή, πινέλο). Θα αναφέρω σχετικά.